Filipinler’ in Başkenti Metro Manila Gezilecek Yerler

Filipinler Manila Chinatown

Türkiye’ den Filipinler’ e yalnızca Manila’ ya direkt uçuş var. Yani sevseniz de sevmeseniz de, aktarma şehri olarak kullansanız da Filipinler gezisinde yolunuz Manilaya’ya düşecek gibi. Manila, Filipinler’ in başkenti. Yaklaşık 10 milyon nüfus barındırıyor ve bu nüfusun oldukça büyük bir çoğunluğu evsiz.

Manila’ da bir yanda lüks apartmanlar, gökdelenler, iş merkezleri ve oteller ; diğer yanda teneke evlerden oluşan, yoksulluğun had safhada olduğu mahalleler, gettolar görebilirsiniz. Hatta bu gözlemleri sadece havaalanından otelinize ulaşırken bile yapabilirsiniz.

Bu yazıda da Manila’ da gezilecek yerlerden, turistik bölgelerden, “Manila’ da ne yenir?”den bahsedip şehrin dinamiklerini biraz yansıtmaya çalışacağım.

 illüstrasyon : www.theydrawandtravel.com

Manila Ulaşım

Filipinler gezimizin başında, aktarmalarla beraber 17 saat süren yolculuğun ve yorugunluğun sonunda Manila’ dayız. Havaalanına indiğiniz anda sizi oldukça sıcak ve nemli bir hava ile kalabalık karşılıyor. Sağlık probleminiz var mı? deskinden sonra basit yönlendirmelerle taksilere kadar ulaşabiliyorsunuz. Manila’ da havaalanından şehir merkezine ulaşmanın en rahat yolu taksi. Ancak bu ulaşım türü de tamamen bir kaosa dönmüş durumda.

İnsanların sık sık, bolca ve ısrarla uyardığı üzere havaalanından otele sarı taksi ile ulaşmak çok daha ucuz. Biz de, havaalanından çıktığımız gibi, şans eseri bir sarı taksi bulup atladık. (Sarı taksi için hiç sıra beklemedik ancak diğer Manila seferimizde yakaşık 1.5 saat sarı taksi beklemek zorunda kaldık. Eğer beyaz taksilere 3-4 katını ödemeye razıysanız ve bu sizde kazıklanmışım hissi yaratmayacaksa, aptal yerine konduğunuzu düşünmeyecekseniz yahut daha yumuşak bir tabirle çok yorgunsanız diyelim, 1.5 saat beklemeyebilirsiniz.)

Taksi sarı ve taksimetreli olmasına rağmen, şöför bey taksimetresini açmak istemedi ve bizden gideceğimiz otel için 850 peso  talep etti. Biraz bağrış çağrış, çokça dikiz aynasından bakışmadan sonra taksimetreyi açtı ve Ermita bölgesinde bulunan otelimize(Casa Bocobo) 200 pesoya ulaştık. Manila’ da taksi çok ucuz. Manila’da taksiyi kalın harflerle belirttim çünkü çok önemli bir husus:) Bekleme süresi, mesafe ödediğiniz ücreti çok değiştirmiyor. Yeter ki bindiğinizde taksimetreyi açtırın. Unutmayın taksimetre güzeldir ve taksimetreler ısrarla açılmak istenir. (Manila’ da  ulaşım mottosu)

Manila’ da Nerede Kalınır?

Filipinler gezisinde, genel olarak konaklamayı son ana bırakmak istemedik ve yerlerimizi hep önceden ayarladık. Manila’ da nerede kalınır? derseniz konaklama için ısrarla Makati bölgesi tavsiye edilse de, Ermita da gayet güvenli ve canlıydı. Üstelik ulaşmak isteyeceğiniz tüm turistik destinasyonlara çok yakın. Intramuros bölgesi en çok tercih edilen turistik bölge.

Burada güvenlikle ilgili insanın aklına ister istemez çekinceler, sorular geliyor. Ancak Manila gezimiz boyunca değil bir hırsızlık, arsızlık, kötü bir bakışla bile karşılaşmadık. Ancak yine de otelimize vardığımızda yanımızdaki tüm naktimizi otelin kasasına kilitlediğimizi söylemeliyim.

 Manila’da Gezilecek Yerler?

santiago hisari

Santiago Hisarı, Manila’ da gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Surlar içinde kalan eski şehri, faytonla veya tri-cycle larla gezebilirsiniz. Ancak gezmeden pazarlık yapın Filipinler seyahatimiz boyunca sadece burada kazık yemiş olabilirim 🙂

Asya’ nın en eski üniversitesi Santo Tomas , San Augustin Church bu bölgede yer alıyor. Bu bölgede yer alan yapılar , gezeceğiniz turistik bölge için bilmeniz gereken tüm bilgiler internette herhangi bir sayfada zaten fazlasıyla mevcut. Şurası çok güzeldi aman efenim şurası inanılmaz bir deneyim diyemeceğim. Turistik bir bölge işte.

casa manila avlusu

Ancak yine de bu turistik noktalardan birini seç derseniz, içlerinde en etkileyici durak, Casa Manila. İçerideki avlularda 2 bira için. Sonrasında belki 2 mango shake ve bamboo bisikletlerle gezinti. Bunun dışında Rizal Park, Intramuros surları, turistik bir gezi yapmanın şartlarından.

Fotoğraftaki genç adamın bize Intramuros için “ayarladığı” tricycle gezisi dışında Filipinler’de hiç kazıklanmadık:)

Manila gezisi ile ilgili turistik bölgelerden kaçmak için(ki mevcut turistik bölgelerin hepsi kolayca ve hızlıca gezilebilinir) Chinatown güzel bir seçenek. Kalabalık, pis, gürültülü.. Hengame, kargaşa gırla.. Sokak yemekleri pek yiyebileceğimiz türden- yahut alışkın olduğumuz türden – değil.

Girip çıktığımız dükkanlar, yemek yediğimiz lokantalar, konuştuğumuz insanlar, turistik Manila programımızın dışına acil çıkış yapmamızı sağladı. Semt neredeyse tamamen ucuzcu dükkanlardan, plastik kokan tezgahlardan, karmaşadan oluşuyor. Uzunca bir sokakta kurulan pazarı ve Wai Ying Fastfood ta ördek rosto Chinatown listemde üst sıraları alabilir.

Manila Chinatown’ da olağan bir gün 🙂

Manila’da ulaşım, olağanüstü yoğun trafik(istanbul’dan daha kötü) dışında çok rahat ve ucuz. İstediğimiz heryere taksi ile ulaştık ancak 2-3 kere jeepney de kullandık. Jeepney ücreti 7 peso (45 kuruş). Ve trafikte bulunan araçların neredeyse yarısı Jeepney. Amerikan ordusundan kalan askeri jiplerin modifiye edilip uzatılması sonucunda oluşturulan bu toplu taşıma araçları, her tarafı açık ve daha az güvenli bir ulaşım yolu. Bunun dışında Manila’ da bir de metro seçeneği var.

  Manila’ da Ne Yenir

Filipinler’ de -sonradan da fark edeceğimiz üzere- yemek kültürü pek gelişmemiş. Tabii ki göreceli bir yorum. Tavuk ve domuz eti, buharda pişirilen pilav çok tüketiliyor. Gittiğim her ülkede sokak yemekleri denerim ancak burda cesaret edemedim.(yahut kaba bir tabirle arka tarafım yemedi) Bunun dışında Halo-Halo denilen tatlıları var(bizdeki aşureye benziyor). En önemlisi tropik meyveler tabii ki. Eğer çok seçiciyseniz Manila gezisi boyunca ananas mango, papaya, coconut yemeye  ve bunlardan bıkmamaya hazır olun.

Bir de bu tropik meyvelerle hazırlanan “shake”ler, mutlaka denenmesi gereken içecekler kategorisinde ilk sırayı alıyor. Özellikle mango ve buko shake için bolbol. Götürün!  Biz seyahatimiz boyunca 30-40 tane içmişizdir. Yeme içme hususunda önemle belirtmek gerekir ki deniz ürünleri her zaman kaçış noktası.

manilada ne yenir
Manila Aristocrat

Manila’da da Dampa Fish Market ve Aristocrat güzel yemek yiyebildiğimiz 2 yer oldu. Dampa’ da (Asia Mall’un yakınında yer alıyor) deniz ürünlerini satın alıp daha sonra restoranlarda istediğin gibi pişirttirebiliyorsun. Biz de 2 tane dev yengeç + yarım kilo kalamar + yarım kilo istiridye + yarım kilo karides + 2 jumbo karides yedik . Hepsi toplamda pişirmeyle beraber 1500 peso tuttu. Bir de red snapper var ısrarla tavsiye edilen kırmızı bir balık. Bunun yanında ismini bilmediğim bir dolu deniz kabuklusu…

manila yenilecekler
Manila’ da tropik meyvelerden bol bol tüketin

Kısaca, Manila’ da gezilecek yerleri, Manila’ da nerede kalınır ı ve Manila’ da neler yapılır ı anlatmaya çalıştım. Şehir çok eğlenceli ve renkli değil ancak dokusu, insanları ve üzücü tarihi nedeniyle mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Eğer Filipinler gezisindeki diğer durakları merak ederseniz şu yazıma göz atın: Filipinler Gezilecek Yerler

Filipinler’ in başkenti, Metro Manila kısaca özetlemek gerekirse, kalabalık ve bu kalabalığın büyük bir çoğunluğunu evsizlerin oluşturduğu, gürültülü, büyük binaların ve  AVM lerin yoğun olduğu gece hayatının ve uyuşturucu tüketiminin revaçta olduğu, sabahları gri renkte, akşamları ışıl ışıl olan bir şehir. Büyük düşünürlerin de sık sık seyahat konuşulan ortamlarda tekrarladığı gibi ben de bu klişeyi tekrarlıyorum “Manila’ya 2 gün yeter“.

More from Can Marangoz

Lizbon Gezilecek Yerler & Sintra ve Cascais

Porto ve Coimbra’ dan sonra , Lizbon’un da olağanüstü repütasyonu, şehre övgüler...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir