Kopenhag Ulaşım Rehberi – Havaalanı & Şehir içi

Kopenhag - Bisikletle Ulaşım
Kopenhag - Bisikletle Ulaşım

Kopenhag’a hoşgeldiniz!  Eğer havaalanından şehir merkezine ulaşımı, şehir içinde hangi toplu taşımaları kullanacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Kısacası bu yazımızda toplu taşıma, taksi, bisiklet ve yaya olarak ulaşım detaylarını ayrı ayrı derledik. Buyrun başlayalım, keyifli okumalar!

Kopenhag Havaalanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Kopenhag Havaalanı Ulaşım
Kopenhag Havaalanı Ulaşım

Öncelikle Kopenhag havaalanı ücretsiz wifi bulabildiklerinizden notu ile başlayalım. Genellikle uçak yanaşır yanaşmaz bağlanabilirsiniz.

Havaalanına giriş yaptınız, pasaport kontrolünden geçtikten sonra küçük, kompakt bir havaalanı sizi bekliyor.

Buradan şehir merkezine metro, tren veya otobüs yoluyla ulaşmak mümkün. En pratiği olarak metro önerebiliriz; ancak 5C otobüsünü de değerlendirebilirsiniz. Burada bineceğiniz metro (sarı) M2 hattı. Eğer farklı bir metro hattına aktarma yapmanız gerekiyorsa (yeşil) M1 hattına Christianshavn durağında, (kırmızı) M3 ve (mavi) M4 hatlarına Kongens Nytorv durağında aktarma yapabiliyorsunuz. Gideceğiniz noktaya göre 20-30 dakika arasında bir yolculuk bekleyebilirsiniz.

Şehir merkezine tek yön toplu taşıma bilet fiyatı 36 DKK (4.9 €). Ancak eğer şehiriçinde toplu ulaşıma devam edecekseniz günlük veya 2-3 günlük bilet almanızı öneririz. Toplu taşıma biletlerine dair detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Metro hattı haritası:

 

Kopenhag'da Ulaşım - Metro Haritası
Kopenhag’da Ulaşım – Metro Haritası

Trenle ise Kopenhag Merkez Tren İstasyonuna (København H / København Hovedbanegård) geçebilirsiniz.

Taksi seçeneği elbette mevcut, ancak fazlasıyla pahalı bir seçenek Ancak eşyanız fazla ise veya 4 kişiyseniz değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine 250-400 DKK (33-53 €) aralığında bir tutar bekleyebilirsiniz.

Kopenhag Şehir İçi Ulaşım

Toplu taşıma genel bilgiler & ücretler

Kopenhag’da toplu taşıma fiyatlandırması bölgelerin “zone” ayrımına göre yapılıyor. Biletmatiklerde bulunduğunuz noktayı ve gideceğiniz bölgeyi seçtiğinizde tek kullanımlık bilet fiyatlarını bulabiliyorsunuz. Şehir merkezinde kesişen bölgeler; 1 ve 2. Havaalanına gidiş ve gelişte ise 3 ve 4 numaralı bölgeler dahil oluyor. Tek yön biletler 24-30 DKK (3.2 – 4.1 €) arasında tutar bir iki bölge arasında seyahat ediyorsanız.

Kopenhag Ulaşım - Bilet Fiyatları
Kopenhag Ulaşım – Bilet Fiyatları

Alacağınız tek kullanımlık bilet, seçili bölgeler içerisinde 1.5 saat boyunca, metro, tren ve otobüs ve vapur ulaşımında geçerli oluyor. Toplu taşıma biletinin geçerli olmadığı tek tren RE kodlu regional tren, aman dikkat. Biletim var diyerek bu trene biner ve kontrole denk gelirseniz ceza yeme durumuyla karşılaşabilirsiniz. Toplu taşımada turnike sistemi olmamakla birlikte araç içinde görevli kontrolü olabiliyor. Ve biletsiz yolculuk durumunda 700 DKK (93 €) dan başlayan cezalar söz konusu.

Biletmatikleri havaalanında metro veya trene doğru yürürken yolunuzun üzerinde, şehir içinde ise tüm metro ve tren istasyonlarında bulabilirsiniz. Otobüslerde ise DKK nakit para ile bilet ödemesi yapabiliyorsunuz.

Aldığınız bileti bindiğiniz araçta herhangi bir yere okutmanız gerekmiyor. İstasyonlarda ve otobüs içinde bazı kartların okutulduğu cihazlar göreceksiniz; onlar önden para yüklemeli ulaşım kartı kullananların check in ve check out yaptığı makineler.

Tek kullanımlık biletlerin dışında 24 saatten – 120 saate kadar seçebileceğiniz city pass seçeneği mevcut. Bunlardan birini aldığınızda ise yine (RE trenler hariç) tüm toplu taşıma araçlarını, kapsadığı süre boyunca kullanabiliyorsunuz.

1-2-3-4 numaralı bölgeleri kapsayan city pass ücretleri;

 • 24 Sa: 80 DKK (11 €)
 • 48 Sa: 150 DKK (20 €)
 • 72 Sa: 200 DKK (27 €)
 • 96 Sa: 250 DKK (34 €)
 • 120 Sa: 300 DKK (41 €)

Toplu taşıma bölge ve fiyat detaylarına https://dinoffentligetransport.dk/en/prices-and-zones/prices/ sitesinden ulaşabilirsiniz   Güncel fiyatları takip etmek için geleceğiniz zaman bu siteyi kontrol etmek faydalı olur.

Toplu ulaşıma dair bir diğer önemli konu olan zamanlamaya gelecek olursak; buraya dair en sevdiğimiz şeylerden biriyle başlayalım. Kopenhag’da toplu taşıma 24 saat çalışıyor! Tren ve otobüslerde sıklıklar gündüze göre azalsa da birçok farklı şehrin gün içinde bekleme sürelerine göre yine çok iyi bir noktada. Metro ise günün her saati çok pratik. Metroda gündüz sıklığı her hatta 3-5 dakikada bir iken, gece 8-10 dakikaya geliyor.

Otobüs ve trende ise gündüz 5-10 dakikalık sıklıklar gece 20 dakika civarına çıkıyor. Başka bir artı olarak Google Maps burada hem navigasyon hem de zamanlama anlamında çok iyi çalışıyor. Metro/otobüs/tren arasından o anki duruma göre gideceğiniz yere en kısa rotayı öneriyor ve bir sonraki (ve devamındakileri de) aracın kaç dakika sonra geleceğini gösteriyor.

Vapur

Ek olarak, bazı noktalar arasında (örneğin Nyhavn ve Reffen Street Food Area) denizyolu ulaşımı mümkün. Yukarıda bahsettiğimiz city pass ve tek kullanımlık biletlerin tümü burada da geçerli. Sarı renkli küçük vapurlar sağlıyor bu ulaşımı. İstanbul’daki vapur yolculuğu gibi bir beklentiniz olmasın elbette, ama denk gelirseniz bu noktalar arasında vapurla ulaşım da keyifli bir seçenek.

Taksi 

Yukarıda söylediğimiz gibi, burada gündelik ulaşım için taksi pahalı bir seçenek. Ücretlendirmeyi 1 KM için ortalama 100 DKK (13.5 €) olarak düşünebilirsiniz. Bir de yoldan taksi çevirmek imkansız olmasa da genel kullanım bu yönde değil. Birçok taksi uygulaması var, genellikle uygulamadan çağırıyorsunuz.

Örnek olarak Dantaxi ve TAXA 4×35 uygulamalarını inceleyebilir, fiyatını merak ettiğiniz yolculukları konum girerek hesaplayabilirsiniz. Bu uygulamalardan taksi çağırırken araç türünü (küçük standart taksi veya 5-8 kişilik büyük araç) ve istediğiniz ödeme şeklini (fix fiyat veya taksimetre) seçebiliyorsunuz.

Bisiklet

Kopenhag - Bisikletle Ulaşım
Kopenhag – Bisikletle Ulaşım

Gelelim Kopenhag’da en hızlı ve pratik ulaşım aracına. Toplu taşıma veya özel araçla, yol yapısı ve trafik sebebiyle 20-30 dakika tahmini ulaşım süresi gördüğünüz bir rotayı bisikletle 8-10 dakikada gitmek mümkün! Eğer hava sizin bisiklet sürmeniz için müsaitse genel ulaşım için öncelikle bisiklet düşünebilirsiniz.

Önemli not: Lokallerin genellikle çok güler yüzlü ve arkadaş canlısı olduğunu göreceksiniz. Ancak bunun tek istinası olan yer bisiklet yolları. Burada birinin agresif olduğunu görebileceğiniz neredeyse tek yer bisiklet yolu olabilir. Dikkat etmeniz gereken en kritik 3 nokta; yaya olarak bisiklet yolunu kullanmamak, bisiklet sürüyorsanız ada gezintisi yapıyor edasıyla zigzaglar çizerek laylaylom şekilde gitmemek (en sağ şeridi korumaya çalışın   ) ve durma ve dönüş anlarında el sinyali vermek. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece güvenle bisiklet sürebilirsiniz.

Bisiklet kiralayabileceğiniz yerler

Eğer bir otelde veya hostelde kalıyorsanız ücretsiz veya ücretli size bisiklet sağlama seçeneği olabilir, öncelikle kaldığınız yerle kontrol edebilirsiniz.

Kopenhag’da her yer bisiklet dükkanı, ve hepsi günlük kiralama yapıyor, fiyatları 100-120 DKK (13.5 -16 €) civarındadır.

Bir dükkandan tüm gün kiralamanın dışında; DonkeyRepublic ve Lime uygulamalarını da kontrol edebilirsiniz. Bu uygulamalarda sürdüğünüz süre boyunca, 15 dakika, 1 saat veya yine günlük kiralama yapabilirsiniz. DonkeyRepublic’in turuncu bisikletlerini her yerde bulabilirsiniz, hem alması hem bırakması çok kolay. 

kopenhag'da ulaşım - uygulamadan bisiklet kiralama
kopenhag’da ulaşım – uygulamadan bisiklet kiralama

Yürüme

Kopenhag, yaya dostu şehirlerden biri diyebiliriz. Eğer yürümeyi seviyorsanız, seyahat modundayken günde 15.000-20.000 adım atmak sizi yormuyorsa, buradaki günlerinizi planlarken yürüyüş seçeneğini odağınıza alabilir, birbirinden uzak iki farklı bölgeye gideceğiniz zaman toplu taşıma veya bisiklet kullanımıyla desteklemeyi düşünebilirsiniz.

Gezilecek yerler anlamında birçok ilgi noktasını içinde bulunduran şehir merkezi bölgesi (Indre By), 2-2.5 saatlik bir tur ile yürüyerek gezilebilir; bu rotayı yaptığınızda ortalama 12.000-13.000 adım atmış oluyorsunuz. Rota noktası olarak aşağıdaki başlıkları haritanızda işaretlerseniz şehir merkezi çevresinde tüm turistik ilgi noktalarını (dışarıdan) görmüş olursunuz.

 • Rådhuspladsen (başlangıç noktası)
 • Christiansborg Slot & Gammel Strand 
 • Strøget 
 • Kongens Have
 • Amelienborg Slot
 • Nyhavn
 • Christianshavn (bitiş noktası)

Burada araya kişisel bir not girmek istiyorum. Bu postun yazarı Berna (bendeniz ☺ ) Kopenhag’da yaşıyor ve hafta sonları airbnb üzerinden Kopenhag yürüyüş turları düzenliyor. Eğer ziyaretinizde şehir turunuza benim eşlik etmemi isterseniz airbnb turumun sayfasına göz atabilir ( https://www.airbnb.com/experiences/3915356 ) veya benimle @longtravelshort ( https://www.instagram.com/longtravelshort/ ) Instagram hesabımdan iletişime geçebilirsiniz.

Şehrin görmeye değer içerikleri olan, büyük ihtimalle listenizde olacak lezzet duraklarını barındıran diğer semtleri ise Nørrebro, Vesterbro, Østerbro, Frederiksberg bölgeleri. Şehir merkezi (Indre By) bölgesi -bulunduğunuz konumuna göre- ile Nørrebro, Vesterbro ve Østerbro nispeten yürüyerek geçiş yapabileceğiniz uzaklıkta. Ancak Frederiksberg bölgesine gitmek isterseniz yürüyüşü metro veya otobüs (veya bisiklet) seçeneği ile birleştirmek iyi olabilir.

Umarız ki Kopenhag’da ulaşım konusunda detaylı ve net bir fikriniz oluşmuştur. Hangi ulaşım yolunu seçerseniz seçin hava durumu, Kopenhag’da gezerken konforunuzu etkiyecek bir unsur. Geleceğiniz zamanda güncel hava durumuna göre kıyafet/ayakkabı planlaması yapmak önemli. Ama mevsim fark etmeksizin ince bir yağmurluk bulundurmanızı şiddetle öneririz.

Kapanışı Kopenhag çok güzel gelsenize diyerek yapalım.

Kopenhag’a dair diğer rehberleri de yakında burada bulabileceksiniz /Kopenhag’a dair diğer rehberlerimizi aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz konuları yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kopenhag’dan sevgiler 

Berna

Written By
More from Berna Deniz

KOPENHAG GEZİ REHBERİ

Kopenhag Gezi Rehberimize Hoşgeldiniz! Düzenli olarak dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak...
Read More

2 Comments

 • EFSANUR dedi ki:

  danimarka seyehatim olacak ıns.sayfanızdan takip etmeye başladım…

  Görüşmek bilgi almak isterim.slm.lar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir