Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Madrid Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım

Herkese Madrid ulaşım rehberinden merhaba. Muhtemelen Madrid biletlerinizi aldınız ve rehber rehber dolaşıp havaalanından şehir merkezine nasıl giderim, nerede konaklayayım bu bilgilere göre gibi sorularınıza cevap alıyorsunuz. (Bu arada hala bakmadıysanız Madrid Gezi Rehberimize de göz atabilirsiniz)

Bizde sizin için Madrid’e gittiğinizde rahat ulaşım sağlayabilmeniz adına Madrid ulaşım rehberi oluşturduk. Madrid’e gittiğinizde hem havalimanından şehir merkezine nasıl ulaşırsınız hem de şehir içi ulaşım nasıl sağlarsınız detaylıca anlattık. Ulaşımı en kolay şehirler arasında olan Madrid’de nasıl ulaşım sağlarsınız, haydi şimdi tek tek anlatmaya başlayalım.

Madrid tek bir havalimanına sahip bir şehir; Barajas Havaalanı. Türkiye’den direkt olarak da uçabileceğiniz Madrid’de havaalanına indiğiniz anda sizi şehir merkezine ulaştıracak birçok farklı alternatif bulunuyor.

Madrid Havalimanı - şehir merkezi ulaşım
Madrid Havaalanı’ndan, şehir merkezine ulaşmak için ilk seçenek taksi

1. Madrid Havalimanından Taksi

Eğer şehre iner inmez otobüs veya metro stresi ile uğraşmayayım diyorsanız havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksiye binmeniz daha iyi bir seçenek. Şehir merkezine gitmek için en kolay ulaşım araçlarından birisi taksi. Havaalanından direkt olarak binebileceğiniz taksiler mevcut. Zaten çıkış kısmında hemen göreceksiniz. Madrid havalimanından taksi ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık olarak 20-25 dakika sürüyor. Ücret ise fiks olarak belirlenmiş durumda: 30 Euro.

Süre : 20 -25 dk

Taksi ücret: 30 Euro (Sabitlenen bir fiyat)

Madrid havalimanından şehir merkezine ulaşım - metro
Madrid havalimanından şehir merkezine ulaşım – metro

2. Madrid Havaalanından Metro

Madrid Havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlayabilmek için T2’nin ilk katından 8 numaralı metro hattından metroya binmeniz gerekiyor. Şehir merkezine ulaşım için Mar De Cristal istasyonunda inmelisiniz.

Fakat daha bitmedi oldukça geniş bir metro hattına sahip olan Madrid’de metro kullanıyorsanız bol bol aktarma yapmanız gerekecek . Mar De Cristal istasyonunda indikten sonra 4 numaralı hatta geçiş yapabilir veya 8 numaralı hat ile Nuevos Ministerios durağına kadar gidip yine 10 numaralı hata aktarma yapabilirsiniz.

Aslında yazıldığında bir hayli karışık gözüküp biraz korkutsa da oldukça kolay bir sistem mevcut. Belirttiğimiz iki hatta sizi şehir merkezine indiren Alonso istasyonuna götürüyor. Madrid havaalanından bilet, tek yön bilet kişi başı 5 Euro. Yolculuk, ortalama 22-25 dakika sürüyor.

Ayrıca merak ettiğiniz bilgiler varsa, Madrid metro sitesini de buraya bırakıyoruz:

https://www.metromadrid.es/en

Çalışma Saatleri: 06:00 – 01:30

Süre : 22 -25 dk

Metro bilet ücreti: Havaalanı ücretiyle birlikte 5 Euro

Madrid havaalanı - şehir merkezine ulaşım - otobüs
Madrid havaalanı – şehir merkezine ulaşım – otobüs

3. Madrid Havalimanından Otobüs

Madrid havalimanından şehir merkezine otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz EMT otobüs hatları oldukça pratik bir seçenek. Üstelik oldukça da uygun fiyatlı. Madrid havalimanından şehir merkezine otobüs ile ulaşım için;

  • T1, T2  terminallerinden 101 numaralı otobüs geçiyor.
  • T1, T2, T3 terminallerinden ise 200 numaralı otobüs geçiyor.
  • T1, T2, T4 terminallerinden express otobüs geçiyor.

Madrid havalimanından otobüs ile şehir merkezine ulaşım için tek yön bilet kişi başı 1,5 euro. Ekspress otobüs ise, 5 Euro. Otobüs ile şehir merkezine yolculuk ortalama 30-40 dakika sürüyor. Biletleri otobüs içinde satın alabiliyorsunuz.

Çalışma Saatleri: 06:00 – 23:25 (15-20 dk’da bir kalkıyor)

Havaalanından Express Otobüs 24 saat çalışıyor. Dönüş için Attocha’dan 06:00-23:30 aralığında 

Süre : 30-40 dk

Otobüs bilet ücreti: 1,5 Euro – Ekspress otobüs 5 Euro

Madrid Havaalanı Barajas'tan şehir merkezine trenle ulaşım
Madrid Havaalanı Barajas’tan şehir merkezine trenle ulaşım

4. Madrid Havaalanından Tren

Madrid havalimanından şehir merkezine ulaşım için, metro dışında, bir de RENFE’ye bağlı trenler kullanılıyor. Aslında bu ulaşım yöntemi de oldukça popüler. Bunun nedeni, metronun gitmediği yerlere aktarma yapmadan gidebilme imkanı. Trenin Madrid’deki ana ulaşım istasyonu meşhur Atocha İstasyonu.

Tren, Terminal 4’ün en alt katından kalkıyor. Tek bir hat var zaten hemencik göreceksiniz C1. Trenin, şehir merkezine yakın uğradığı popüler istasyonlar; Nuevos Ministerios, Recoletos, Chamartin Atocha

Çalışma Saatleri: 05:44- 23:07 (30 dk’da bir kalkıyor)

Süre : 30-35 dk

Tren ücreti: 2,6 Euro

5. Madrid Havaalanından Özel Servislerle Ulaşım

Madrid havaalanından şehir merkezine ulaşmak için son bir öneri; özel servisler. Eğer rahatınıza çok düşkünseniz ve 3-4 kişilik grup halinde geziyorsanız bu seçeneği önerebiliriz. Genelde Mercedes van ayarlanıyor transfer için. Fiyatı da 50 Euro oluyor. Ayrıca otelinizden de size transfer ayarlamaları için talepte bulunabilirsiniz.

Süre : 20 -25 dk

Servis ücreti: 50 Euro 


Diğer Madrid yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Madrid Gezi Rehberi

Madrid’de Neler Yapılır

Madrid’de Ne Yenir Ne İçilir

Madrid havalimanı Barajas’tan, şehir merkezine, gördüğümüz gibi, oldukça fazla ulaşım seçeneği var. Biz 3 kişi olduğumuz için ve İstanbul’dan uçuş 5 saat sürdüğü için yol yorgunluğuyla taksiye bindik. Ancak duruma göre metro ve otobüs de tercih edilebilir. Madrid şehir içi ulaşım seçeneklerini de burada anlattık. Şimdiden seyahatinizin güzel geçmesini diliyoruz.

More from Can Marangoz

İstanbul’da Yılbaşı Kutlamak İçin Gidebileceğiniz Mekanlar 2023

Yeni yıl heyecanı yavaş yavaş etrafımızı sarmaya başladı; İstanbul sokakları ışıklarla süslendi,...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir