Vize Nedir ? Vize Nasıl Alınır? Nasıl Vize Başvurusu Yapılır?

vize nasil alinir - vize basvurusu
vize nasil alinir - vize basvurusu

Bu yazıda, özellikle nokta atışı bir ülke vizesi haricinde, daha genel bir konudan söz etmek istiyorum. Vize nedir? Vize nasıl alınır? Vize başvurusu nereye ve nasıl yapılır? Aslında bu 3 sorunun da cevabını daha geniş bir pencereden verme niyetindeyim . Buyrunuz başlayalım.

Ülkeniz dışında bir ülkeye gerçekleştireceğiniz seyahat için, pasaportunuza işlenen, bu kişi bizim ülkemize giriş yapabilir yetkisine vize denir.

Tabii aralarındaki politik anlaşmalarla, tüm ülkeler birbirlerine vize uygulamıyor. Yeşil pasaport veya bordo pasaport için, eğer gitmek istediğiniz ülkenin vize uygulaması varsa vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

“Ben vize işlemleriyle uğraşmayayım, pasaportumu alıp gideyim” derseniz, bordo pasaportla gidebileceğiniz ülkeleri “Vizesiz Gidilen Ülkeler” yazımızda okuyabilirsiniz. Benim zaten yeşil pasaportum var derseniz de, “Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler” yazımıza göz atmayı unutmayın.

vize basvurusunda izlenecek adimlar

Vize almak için gerekli adımları aşağıdaki şekilde özetledik:

1) Evraklarınızı Hazırlayın

Gideceğiniz ülkenin evrak listesini bulduktan sonra tamamını dikkatlice hazırlayın. Vize sürecinde en önemli şey evrak. İstenen belgeleri tam ve eksiksiz olarak hazırlamanız çok çok önemli. Belgelerinizi tam olarak hazırlamanız, malınızın mülkünüzün olması veya mesleğiniz vize alabileceğinizi garanti etmez. Onlarca kez yurtdışına gitmiş kişilerin bile uçak bileti tarihinde hata yaptığı veya yanlış adres verdiği için vize alamadığı oluyor. Bu nedenle belgelerinizin doğruluğuna da emin olun.

Vize başvurularında, gerekli belgeler ve yapılması gereken işlemler ülkelere göre az veya çok fark ediyor. Ama biz yine de genel hatlarıyla bir rehber oluşturmaya çalıştık. Vize başvuru süreci ayrıca, seyahat amacınapasaport türüne (bordo, yeşil, gri, siyah) ve ülkeler arasında olabilecek krizlere göre değişiklik gösterir.

Ama yine de birçok ülkenin vize için talep ettiği evraklar var:

 • Vize başvuru formu
 • En az 3 ay daha geçerli (1 yıl tavsiye edilir) ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport
 • Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf (Ülkeye göre değişir)
 • Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri)
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Varsa/zorunluysa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Dilekçe

Bunlara ek olarak farklı iş grupları için farklı evraklar gerekebilir:

 • Çalışanlar için: Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kağıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi
 • İşverenler için: Vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari sicil kaydı ve resmi gazete fotokopisi
 • Öğrenciler için: Öğrenci belgesi, varsa sponsor evrakları ve dilekçesi
 • 18 yaşından küçükler için: Varsa öğrenci belgesi, aileden ayrı seyahat ediyorsa noter tasdikli izin belgesi
 • Emekliler için: Emeklik belgesi, 6 aylık banka hesap dökümü
 • Çiftçiler için: Çiftçi belgesi
 • Yeni Mezun/Çalışmayan/Ev Hanımları için: Son mezun olduğu okulu gösteren diploma fotokopisi, varsa sponsor evrakları ve dilekçesi

Siz yine de mutlaka seyahat etmek istenen ülkenin konsolosluğundan veya vize merkezinden mutlaka detaylı bilgi alın.

2) Randevu Alın

Bazı ülkeler vize başvurusundan önce randevu alınmasını istiyor, bazıları içinse konsolosluğa veya vize merkezlerine erken gidip sıra bekliyorsunuz. Bu arada konsolosluk veya vize merkezi demişken o konuyu da açıklayalım. Bazı ülkelere vize başvurusunu konsolosluktan yaparken, bazılarına vize merkezinden yapıyorsunuz. Örneğin İtalya ve Almanya vize başvurularını iDATA; Polonya, İrlanda, Malta, Danimarka, İzlanda, İsveç, Belçika, Hollanda, Kanada, Lüksemburg, Fransa, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Norveç, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan ve Bulgaristan vize başvurularını VFS Global kabul eder.

3) Başvuru Ücretini Ödeyin

Vize almak istediğiniz ülkeye göre vize başvuru ücreti değişir. Birkaç örnek verelim:

 • İtalya ve Almanya vize başvuru ücreti: 60 € vize başvuru ücreti + 29 € iDATA işlem bedeli
 • Fransa, Belçika, Hollanda, Yunanistan vize başvuru ücreti: 60 € vize başvuru ücreti + 26 € VFS Global işlem bedeli
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Vize süresine ve türüne göre değişiyor. Schengen vizesinden farklı olarak vize için istediğiniz süreyi talep edip ona göre ödeme yapıyorsunuz. (Tabii daha azı da çıkabilir) 6 aylık 89 €, 2 yıllık 337 €, 5 yıllık 612€, 10 yıllık 767€.

Bazı ülkeler vize ücretini, başvurudan önce konsolosluğunun belirlediği banka hesabına TL veya döviz olarak yatırılmasını istiyor. Bazılarıysa başvuru sırasında ödeme alıyor. Bu arada vize alamazsanız vize ücretiniz yanar, geri alamazsınız.

vize nasil alinir - vize basvurusu
vize nasil alinir – vize basvurusu

4) Başvuru Günü

Konsolosluk randevu almanızı istediyse, size verilen randevu saatinden yarım saat önce belgelerinizle konsolosluğu gitmeniz iyi olur. Eğer “randevuya gerek yok” dendiyse, konsolosluk veya vize merkezi açılmadan erkenden gidip sıraya girmeniz iyi olur. Çünkü konsoloslukların günlük belirli sayıda işlem yapma imkanı vardır. Konsolosluk açıldığında sırayla başvuruları alırlar. Belgelerinizi teslim edersiniz, gerekirse parmak izi verirsiniz ve işlem tamamlanır. Başvuru yapmış olmak vize talep etmek anlamına gelir, vizenin çıkıp çıkmayacağı sonraki günlerde belli olur.

5) Vizeyi Aldıktan Sonra

Vizenizin üzerinde vizenin başlangıç ve bitiş tarihi, ilgili ülkeye tek veya çok sefer giriş yapıp yapamayacağınız, vizenin türü yazar. Bunun haricinde bir de “days” yazan bir bölüm bulunur; burada belirtilen sayı, giriş yaptığınız ülkede kaç gün kalabileceğinizi bildirir. Bu tarihleri aşmak, süreyi fazla kullanmak hem ülkeden çıkışta, hem de Türkiye’ye girişte çeşitli problemler çıkarır; hiç riske atmayın.

Eğer popüler destinasyonlardan biri için vize nasıl alınır yazısı okumak isterseniz buyrun: İtalya vizesi nasıl alınır

Pasaport üzerine yazımızı okumak isterseniz sizi buraya alalım : Pasaport nasıl alınır? Pasaport çeşitleri

Vize nedir? Vize nasıl alınır ve vize başvurusu nasıl yapılır konularını inceledik. Pasaport tamam, vize tamam. E ne duruyorsunuz? Bol keşifler! 🙂

More from Naz Saner

Bozcaada’da Ne Yapılır? Ada Klasikleri

Adaya kısa süreli bir gezi planlıyorsunuz ve Bozcaada’da ne yapılır, gezilecek yerler neler merak...
Read More

3 Comments

 • Alperen dedi ki:

  Bilgiler için sağolun ama aklımda bir şey kaldı mesela 89 € Almanya vizesi için bedel ödedik vizemizi aldık vizemiz bitince aynı şekilde bedel ödeyip mi alıyoruz yenilemek için ve bir kere bir ülkenin vizesini alınca yenilerken vize işlemleri daha mı kolay olur acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir