Moda’da Gidebileceğiniz En İyi 10 Kafe

moda'daki en iyi kahvecilerden - sofa
moda'daki en iyi kahvecilerden - sofa

Moda, belki daha çok Anadolu Yakası’nın, ama bizce İstanbul’da yaşayan herkesin en az bir kere vakit geçirdiği, sevdiği ve belki de artık “çoktan” tükettiği bir yer. Tüketmek diyoruz ama aslında Moda’ya her gidişimizde mutlaka keşfedilecek yerler, kafeler olmaya devam ediyor. Bir sene önceki yer artık eskiyor, yerine daha “instagrammer” başka birisi açılıyor. 

Bugünkü listemizde bizim gerçekten müdavim olduğumuz yerler var. Ama yeni keşfettiklerimiz ve baya hoşlandıklarımız da mevcut. Eğer Moda overload bir durumdaysa, bizim için keşif zamanı başlıyor demektir. Hatta bu yazımızı da listemizdeki kafelerden birinde (GRASS) yazmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 

Şunu da söylemeden geçemeyeceğiz; Moda’daki en iyi kafeler dendiğinde sanki hep 3. nesil kahve içmek zorundaymışız gibi bir algı var ama işletmelerin kendi yaptıkları lezzetleri tatmak da ayrı bir keyif diye düşünüyoruz.

Yazıya geçmeden doğma büyüme Modalı yazarımız Farah’ın Moda yazısını da kenara açın dursun:

Moda’da Adım Adım Gezilecek Yerler

Altkat Coffee   

Moda En İyi Kahveciler - AltKat
Moda En İyi Kafeler – AltKat

Moda’nın en iyi kafeleri listesine en sevdiklerimizden olan AltKat’la başlamak istedik. Yakın zamanda üst katın dekorasyonunu da değiştirip ev konforunda bir ortam yaratmışlar. Ama biz en çok dışarıda ve sokakla iç içe olmayı seviyoruz. Kahve içerken sohbet edip bir yandan da aynı sokaktaki vintage dükkanı uzaktan kesmek ve insanları izlemek günlük aktivitemiz gibi. Varsa dondurmalarından da yemenizi öneririz.

Sofa

moda'daki en iyi kahvecilerden - sofa
moda’daki en iyi kahvecilerden – sofa

Instagram ünlüsü olan Sofa, ilk açıldığı zamanlarda önümüze çıkan sponsorlu reklamlarıyla çok ilgimizi çekmişti. Bu reklamlar sonrası bizde oluşan içeri girdiğimizde (bu arada girişinde herhangi bir tabela olmaması bizce bir artı ama arayıp bulmak için zorlanılabilir) yurtdışında olma hissinden ziyade, haftaiçi saat 3’te bu kadar insan olmasını beklemiyorduk açıkçası.

Havuz başı gerçekten çok sevimli olsa da herkesin konuştuğu çok ortada gibi geldi bize. Ayrıca hava güzel olduğu için biz avluda oturmayı tercih ettik ancak içeride de oturup kitap okumak, çalışmak ya da sohbet etmek için güzel alanları bulunuyor. Müzikler ise kesinlikle insanı yormuyor, bunu ad çok sevdik. Biz öncesinde kahve içtiğimiz için, burada adı Sofa Sours olan çilekli (ananaslı çeşidi de var) limonatamsı bir içecek içtik. Ekşi ve güzeldi. Bence bir kere de olsa mutlaka bu avlunun ve su sesinin tadı çıkarılmalı, zaten daha az insanın olduğu bir zamanı kovalamayı biz kafamıza yazdık bile.

Grass

moda'daki en iyi kahvecilerden - grass
moda’daki en iyi 10 kafe – grass

Dışarıda sandalyelerinde oturursanız gürültü, toz ve kamyon arasında kalabilirsiniz. Nitekim Moda’nın araba yolu olarak sık kullanılan caddelerinden birinde. Ama yaya olarak da eğer rıhtıma inecekseniz ya da vapura binecekseniz yol üzerine getirip deneyebilirsiniz.

İçerisi dışarısından daha güzel olan mekanlardan biri olan Grass, 3 katlı gibi görünse de sanki uzun tek bir kat gibi. Bu kadar kompakt bir kafede kocaman bir toplantı/çalışma alanı da bulunuyor ve klimalı. Eğer topluca çalışmak isterseniz kesinlikle tavsiye ederiz. Toplantınız sırasında sizi destekleyecek bakery kısmı da bulunuyor; tost, glutensiz banana bread, cookie vb bir sürü seçenek bulabilirsiniz.

Guten Morgen

Guten Morgen - Moda'nın En İyi Kafeleri
Guten Morgen – Moda’nın En İyi Kafeleri

Almancayı sevenler kulübü olarak Guten Morgen’ı görünce bir gururlanmış ve hemen oturmuştuk tabii ki. Kutu gibi bir yer ancak tatlıları, kedileri, kahveleri, sokağa bakan bar masası ve halkla iç içe -gerçekten iç içe aranızdan geçebilir yürüyenler – ile bizim çalışmayı ve oturmayı en çok sevdiğimiz yerlerden biri. Burayı da listemize eklemezsek olmazdı.

Matto

Matto - Moda
Matto – Moda

Atıfet Sokak’ın yukarısında ve sokağında tam köşesinde bulunan Matto, bizim için Moda kalabalığından uzaklaşıp sakince içeceğimizi ve belki ev yapımı tatlımızı yiyeceğimiz bir yer. Matto’yu Moda’nın en iyi kafeleri listesine aldık ancak burada kahvelerin yanı sıra kendilerinin yaptıkları soğuk çayları da denemenizi tavsiye ederiz.

Montag

İlk olarak Kurtuluş’taki şubesine gittikten sonra Moda’da Bademaltı Sokak’ta da açıldığını görünce sevinmiştik. İçi de dışı gibi küçük ama oturması keyifli olan Montag’tan evinize de kahvenizi alabilirsiniz. Ama itiraf ediyoruz, Moda şubesinde eğer dışarısı kalabalıksa burada oturmuyoruz. Çünkü hem tanıdık değilseniz altlı üstlü otururken rahatsız olabilirsiniz hem de sigara içiliyorsa ve siz sigara kullanmıyorsanız, tebrikler artık kullanıyorsunuz!

Beige

Yine Bademaltı Sokak’ta bulunan ve nispeten yeni açılmış bir kafe olan Beige’in biz dekorasyonunu çok beğendik. Zaten adını aldığı iç tasarım şirketinin elinden çıkmış olan Beige’de eviniz için de çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Biz tatlı sevmeyen insanlar olarak (!) Limonlu Cupcake bizim favorimiz oldu. Ayrıca yeni ürünleri Tiramisu Cupcake’te de gözümüz kalmadı değil. Bizce mahallenin şıkı olmaya adaylar.

Lil Bake

Lil Bake - Moda'daki En İyi Kafeler
Lil Bake – Moda’daki En İyi Kafeler

Bir Bademaltı Sokak keşfi daha olan Lil Bake, pandemi zamanında açık kahvaltıcı aradığımız bir gün, logosundaki sincap figürü dikkatimizi çekti. Burası kahveleri, dizaynı ve kış bahçesi gibi olan arka taraftaki alanıyla çok şirin bir kafe. Ve artık iki şubeli! İkinci şubesini yaklaşık bir sene önce Osmanağa tarafına açan kafede ister kahvaltı yapın, ister bahçesinde çalışın ama mutlaka her iki şubeden birine bir şans verin. 

Kronotrop

Zincir markalara çok şans vermesek de Kronotrop’un yeri ayrı. Biz daha çok Cemil Topuzlu Caddesi’ndeki şubesini tercih ediyoruz. Ancak Moda’da da bildik ve şaşırtmayacak bir yerimizin olması içimizi rahatlatıyor. Çıtır çıtır kruvasanları, tatlı ve tuzlu seçenekleriyle de birçok insanın bilgisayarını alıp çalışmak için tercih ettiği bir yer. Yine eviniz için paket kahvenizi almanız mümkün. Fakat ya kendi internet sitesinden ya da kafeden almanızı tavsiye ederiz. Başka platformlarda satılanlardan memnun kalmayabilirsiniz.

An Moda

An Moda - Moda'nın En İyi Kafeleri
An Moda – Moda’nın En İyi Kafeleri

Fırıldak ve Hünkar Sokakların tam köşesinde iki tarafa da hakim bir konumda olan kafenin öncelikle tek kötü yönü olan sandalyelerinden bahsetmek isteriz. Keşke biraz daha rahat olsalar da burada kıçımız başımız acımadan doyasıya otursak. Çünkü Moda’nın nispeten sakin sokaklarından birinde bulunuyor ve cheesecakeleri çok başarılı! Çalışanlar ve işletme sahibi de inanılmaz ama aşırı güler yüzlü ve ilgili. Rahatsız sandalyelerine rağmen eğer tatlı sever insanlarsanız kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. 

Bonus: Aúf

Auf - Moda'daki En İyi Kafeler
Auf – Moda’daki En İyi Kafeler

700 ile yan yana olan Auf’un olduğu küçük ama sevimli bir sokak olan Ruşen Ağa Sokak’ı hep çok sevmişizdir. Bir ara bir türlü bulamadığımız, kapattığını sandığımız aynı sokaktaki Yuka Dükkan’da doğal taşlardan organik tütsülere, meditasyon çanaklarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ve biz buradan çıktıktan sonra Auf’a girince kendimizi yurtdışında gibi hissetmiştik. İç tasarımı gözümüze hoş gelen yerlerde daha fazla vakit geçirmeyi sevdiğimiz için bizden geçer not almıştı. Ayrıca kedi seven mekanlar kalp biz.

Son olarak İstanbul çapında bir arama yapıyorsanız, aşağıdaki yazımız ilginizi çekebilir;

İstanbul’un En İyi 3. Nesil Kahvecileri

Moda’nın en iyi kafeleri yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Daha doğrusu Moda’nın en havalı kafeleri de olabilirdi bu makalenin ismi. Sizin de önerileriniz olursa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

More from Büke Çağla Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir