İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2022

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Ajandası - Timsah Ateşi

Havayla beraber kalbimizin de ısındığı, hafiflediğimiz, sokaklarda daha özgürce uçuştuğumuz, kısacası hepimizi biraz kelebeğe çeviren o muhteşem mevsim geldi galiba. Sevgili bahar! Yeşermeye başlayan ağaçlar, patlayan tomurcuklar, uzayan günler eminiz dışarıda daha fazla zaman geçirmenizi sağlayan sebepler arasında ilk sıralardadır.

Nisan Ayı Etkinlik rehberimizle İstanbul sokaklarında baharı karşılamak için size biraz daha fazla sebep yaratalım istedik. Ajandanızın keyifli etkinliklerle dolup taşmasını dileyerek sizi Nisan ayı güzelliklerine göz atmaya davet ediyoruz.

1 Nisan Cuma

Tiyatro / Sır / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Nisan Ayı Tiyatroları – Sır

Ahmet Kazanbal’ın yönettiği, oyuncu kadrosunda Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Şeyma Gökçe Cengiz’in yer aldığı oyun tek perdelik bir komedi. Bir aile yemeğinde aniden gelen itiraflar, durumun yarattığı telaşla birlikte gelişen komik olaylar aile, aşk ve dostluk olgularıyla birlikte tatlı bir dille ele alınmış. Yeni aya eğlenceli bir başlangıç arayanlar için etkinlik biletleri burada.

Sergi / Candeğer Furtun / Arter Dolapdere

Uzun yıllardır seramik eserler üreten Candeğer Furtun’un ilk retrospektif sergisinde hem onlarca eserini hem de bu eserlerin yapım süreçlerini anlatan arşiv niteliğindeki malzemeleri görmeniz mümkün. “Kabuk” kavramı etrafında şekillenen sergide sanatçının beden ile doğa arasında kurduğu ilişkiyi heykelleri üzerinden inceleyebilirsiniz. Sergi 17 Nisan tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Tiyatro / Dönme Dolap / Watergarden Black Box Sahne / 20:00

Duru Tiyatro’nun yeni sezon oyunu olan Dönme Dolap’ta Sedef Şahin ve Hakan Bilgin baş rollerde, yönetmen ise Emre Kınay. Oyunumuz, evli, çocuklu, eşini seven bir adamın barda tanıştığı bir kadının cazibesine hayır diyememesiyle başlıyor. Kadını evine davet ediyor ancak gece, aslında daha başka meselelerin peşinde olan bu kadınla hiç beklenmedik bir şekilde devam ediyor. Heyecan dozu yüksek gece için bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1DU44/TURKIYE/tr

2 Nisan Cumartesi          

Konser / Bogatay Köprülü – Resital ve Premiyer / All Saints Kilisesi Moda / 19:00

Bogatay Köprülü ismini daha önce duymadıysanız bu konser hem kendi eserlerini ilk defa dinlemek için hem de icra edeceği Chopin ve Schubert eserlerine kulak vermek için çok güzel bir seçim. Kendisi sadece Türkiye’de değil birçok farklı ülkede de bilinen önemli bir piyanist ve icracı. Üstelik bu konser Moda’nın etkinliklere sıkça ev sahipliği yapan minik kilisesi All Saints’de, etkinlik biletleri de burada.

Hazır Moda’ya gelmişken, aşağıdaki yazımıza da göz atın;

Moda’da Gezilecek Yerler

Tiyatro / Oda Komşum Richard Wagner / Kültüral Performing Arts / 20.30

İstanbul Nisan Ayı Tiyatroları – Oda Komşum Richard Wagner

Oyun, sıra dışı yöntemler ve söylemlerle sistemi eleştiriyor. Murat İpek’in hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı Oda Komşum Richard Wagner, din, hukuk, ahlak gibi temel değerleri kullanan çarpık düzene yönelttiği sorularla oldukça kuvvetli bir dile sahip.

3 Nisan Pazar

Sergi / Artweeks Akaretler / Akaretler Sıraevler

Bu yıl 6.sı gerçekleşecek olan Akaretler Artweeks, Sıraevler’de 8 farklı lokasyonda sanat severlere ev sahipliği yapacak. 10 Nisan’a kadar devam edecek olan sanat etkinliğinde, katılımcı sanat galerilerini ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün. Hem farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçıların işlerini görmek hem de Akaretler’in ikonik Sıraevler’inde gezinmek için kaçırılmayacak bir etkinlik. Buradan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Müzikal / Çingeneler Zamanı (Ederlezi) / Mall Of İstanbul MOİ Sahne / 21:00

Oyun, Emir Kusturica’nın 1988 yapımı kült filmi Çingeneler Zamanı’ndan müzikal olarak sahneye uyarlanmış. Aşkı, neşeyi, hüznü harmanlayan oyun, 1990’ların Yugoslavya’sında yaşayan çingenelerin hayatını anlatıyor. Aşağıdaki linkten hem biletlere hem de etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/1LW97/TURKIYE/tr

4 Nisan Pazartesi

Tiyatro / Kum Zambakları / Zorlu PSM / 20:30

Evrim Doğan ve Umut Kurt’un sahnelediği Kum Zambakları, kadın-erkek ilişkisine hem gerçekçi hem de ironik bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Evli bir çiftin duygusal iniş çıkışları pek de alışık olmadığımız bir bağlantıyla, insanlığın doğa ile olan ilişkisiyle ele alınmış. Bu eğlenceli gecenin biletleri burada.

5 Nisan Salı

Tiyatro / Kuşlar / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Nisan Ayı Tiyatroları – Kuşlar

Aristofanes’in zamansız ve kült eseri Kuşlar, Volkan Sarıöz yönetmenliğinde ve kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahneleniyor. Atina devletinde yaşayan iki arkadaşın, yönetimin adaletsizliğinden bıkıp kendi zihinlerinde canlandırdıkları hayali vatanı arayışlarını konu edinen oyun Semaver Kumpanya’nın yorumuyla izlenmesi gereken bir komedi. Etkinlik biletleri için buraya buyrun.

Tiyatro / Pencere / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Fatih Berk Şahin’in sahnede yer aldığı oyun, sahnelenmeye başladığı günden beri büyük bir ilgi ve övgüyle izleniyor. Farklı görüşlere sahip bir kadın ve adamın, ayrılmalarının üzerinden 3 yıl geçtikten sonra bir gece tekrar bir araya gelmelerini ve farklılıklara rağmen yeniden deneyip deneyemeyeceklerini görmeye çalışmalarını konu edinen oyun 2 perde, 130 dakika.

6 Nisan Çarşamba

Konser / Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası / İş Kuleleri / 20:30

Haftanın tam ortasına klasik müzik pek yakışır bizce.

Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, 1978 senesinde, sanatın her kesime yayılması düşüncesiyle kurulmuş. Çellist Poyraz Baltacıgil’in eşlik edeceği bu güzel gecenin programı ve biletleri burada.

Konser / Minstrel’s Era – Ozanların Dönemi / CRR Konser Salonu / 21:00

Saray ozanlarının, padişahların huzurunda çalınması için bestelediği, 17. yüzyıldan kalma eserler bu gecede yeni düzenlemeleriyle gün yüzüne çıkıyor. Derya Türkan (kemençe), Atilla Aldemir (keman), Eric Van Der Westen (kontrbas) ve Çağrı Sertel (piyano) sizi sahnede zaman yolculuğuna çıkaracak isimler. Etkinlik biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

7 Nisan Perşembe

Konser / Kid Francescoli / Zorlu PSM / 20:30

Fransa asıllı Kid Francescoli, ilham perisi Julia ve Fransa sahillerinin esintisinden beslenen müziğiyle İstanbul sahnesinde. 2013 senesinde Amerika’da tanıştığı Julia için yarattığı With Julia albümüyle büyük bir hayran kitlesi yakalayan sanatçı Indie Pop türünün önemli temsilcilerinden. Geceyi kaçırmak istemeyenler için buraya bilet linkini bırakıyoruz. Etkinlik rehberimizin devamında birazcık Kid Francescoli dinlemek isteyenler için de aşağıya güzel bir playlist eklendi.

 

Konser / Ülkem Özsezen Quintet / Zorlu Touche / 21:00

Ülkem Özsezen’i daha önce canlı dinleme fırsatı olmayanlar için harika bir etkinlik. Kendisi müzisyen bir aileden gelen önemli bir prodüktör, eğitimci ve caz piyanisti. Kendi besteleri haricinde caz klasiklerini de seslendireceği gecede Ferit Odman, Ozan Musluoğlu, Bora Çeliker ve Barış Ertürk de sahnede yer alacak diğer müzisyenler. Buradan gecenin biletlerine ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Acı Kaybımız / Zorlu PSM / 20:30

Nisan Ayı Tiyatroları – Acı Kaybımız

Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in baş rolleri paylaştığı oyun, kadının hayat boyu maruz kaldığı şiddeti farklı sosyal sınıflara mensup iki kadın üzerinden bir kara komedi olarak sahneye taşıyor. Oyunun yazarı Yunus Emre Gümüş, kadınların yaşadığı baskı ve şiddet üzerine hassasiyetle yaklaşan ve bu konuda başka eserleri de bulunan bir yazar.

8 Nisan Cuma

Konser / Dean Brown & Victor Wooten & Dennis Chambers & Bob Franceschini / CRR Konser Salonu / 21:00

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, alanında isim yapmış 4 önemli müzisyeni ağırlayacak. Beş Grammy ödüllü bas gitarist Victor Wooten’a, gitarıyla Dean Brown, davuluyla Dennis Chambers ve saksafonuyla Bob Franceschini eşlik edecek. Kulaklarınızın pasını silecek gecenin biletleri burada.

Konser / Seda Erciyes & Dilan Balkay & Petrichord / Babylon / 21:00

Nisan Ayı İstanbul Ajandası – Seda Erciyes

Caz ve R&B, iki genç kadın müzisyen ile aynı sahnede buluşuyor. Trompetiyle birçok müzisyenin albümünde yer alan Dilan Balkay’a genç yaşına rağmen önemli sahne tecrübelerine sahip Seda Erciyes eşlik edecek. Gecenin açılışında ve finalinde ise DJ Set ile Petrichord sahnede olacak.

9 Nisan Cumartesi

Konser / Parra For Cuva / Zorlu PSM / 21:30

Parra For Cuva müziğini tanımlamak için sadece elektronik müzik demek haksızlık olabilir çünkü farklı enstrümanlar ve özellikle caz düzenlemelerle oldukça zenginleştirilmiş bir tarzları var. Biraz kulak vermek isterseniz aşağıya sizin için bir playlist iliştirdik. Parra For Cuva öncesinde de Orbit sahne alacak. Akustik seslerle yarattığı müthiş atmosferik ortamla kendinizi doğayla baş başa hissedebilirsiniz.

Konser / Parea Ensemble ile Romantizmden Tangoya Müzik Yolculuğu / All Saints Kilisesi / 18:00

Fagot, gitar ve klarnetten oluşan Parea Ensemble, Schubert’ten Mendhelsson’a birçok önemli bestecinin eserlerini seslendirecek. Moda’da keyifli bir klasik müzik gecesi yaşamak isteyenler buradan bilet satın alabilir.

Tiyatro / Anne / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Ödüllü Fransız yazar Florian Zeller’in yazdığı oyunun sahnesinde Engin Hepileri, Defne Kayalar, Doğa Halis ve Sevda Erginci var. Bir annenin ailenin içinde verdiği savaş ve psikolojik mücadele son derece sürükleyici bir dille anlatılmış.  Sezonun kaçırılmaması gereken oyunlarından. Etkinliğin bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1BQ39/TURKIYE/tr

10 Nisan Pazar

Konser / İstanbul Oda Orkestrası / CRR Konser Salonu / 21:00

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası’na genç perküsyon sanatçısı Beste Gürkey eşlik edecek. Henüz 18 yaşında olan sanatçı onlarca ödüle sahip, üstün bir başarıyla London Royal College of Music’e kabul edildi ve şimdiden geleceğin kültür elçisi olarak gösteriliyor. Bu genç ama büyük yeteneğin sahnede ışıldayacağı müzik gecesinin biletleri burada.

Dans Gösterisi / Tango Bardo / Atatürk Kültür Merkezi / 20:00

Buenos Aires’li müzisyenlerden oluşan orkestra Amerika’dan Brezilya’ya birçok ülkede konserler vermiş ve büyük bir beğeniyle karşılanmış. Sadece eşsiz koreografileriyle değil kuvvetli tango düzenlemeleriyle de her açıdan müzik ve dansın kusursuz şekilde iç içe geçtiği bir gece vaad ediyorlar. Temposu hiç düşmeyecek bir etkinlik arıyorsanız biletler için buraya buyrun.

11 Nisan Pazartesi

Konser / Yalın “Unutulmaz Şarkılar / Zorlu PSM / 21:00

Hepimizin hayatlarının bir döneminde yer bulmuş, zihnimize kazınmış unutamadığımız şarkılar Yalın’ın sesi ve 27 kişilik orkestra ile bu konserde yeniden hayat buluyor.

12 Nisan Salı

Tiyatro / Tomris / Kats Sahne / 20:30

Nisan Ayı İstanbul Tiyatroları – Tomris

Mehmet Ulay’ın yönettiği Tomris’de Fatma Yılmaz akıl hastanesindeki bir kadını canlandırıyor. Yalnız sıradan bir kadın değil; oldukça zeki ve kendisini Tomris Uyar zannediyor. Kadına ve hayata dair bu tek kişilik performansın biletleri burada.

Tiyatro / Amadeus / Zorlu PSM / 20:45

Selçuk Yöntem ve Okan Bayülgen’in baş rolleri paylaştığı, değişik açıdan ele alınan bir Mozart ve Salieri hikayesi. Müzik dehası ve kariyerine zıt bir şekilde ilerleyen içine kapanık ve başarısız özel hayatı ile Mozart ve disiplinli, hırslı ama bir türlü başarıyı yakalayamayan Salieri. Bu ilgi çekici hikayeye kalabalık bir oyuncu ve müzisyen kadrosu eşlik ediyor. Daha detaylı bilgiye ve biletlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Uzun zamandır kapalı gişe oynanan bu bol ödüllü oyunu listenize ekleyin deriz.

https://www.biletix.com/etkinlik/1PE25/TURKIYE/tr

13 Nisan Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

Hafta ortasında enerjinizi yenileyecek, ruhunuzla birlikte bedeninizi de hafifletecek bir etkinlik önerisi var sırada. Boğaz manzarası eşliğinde, Duygu Erokan eğitmenliğinde yaklaşık 1 saat sürecek Vinyasa Yoga dersine her seviyeden yoga sever katılabilir.

Hazır yolunuz Boğaz’a düşmüşken günün geri kalanını da buralarda biraz keşif yaparak geçirmek isterseniz Bebek’te Gidebileceğiniz En Güzel Mekanlar yazımız size güzel bir eşlikçi olabilir.

Tiyatro / Ömrümün Sonuna Kadar / Watergarden Performans Merkezi / 21:00

İstanbul Nisan Ayı Tiyatroları – Ömrümün Sonuna Kadar

Huyu suyu birbirinden farklı, pek de rahat geçinemeyen bir çiftin hikayesini anlatıyor oyun. Kayra Şenocak hem yazar hem de yönetmen koltuğunda, aynı zamanda oyuncu kadrosunda da yer alıyor. Kendisine sahnede Buket Dereoğlu, Dost Elver ve Yelda Alp eşlik ediyor.

14 Nisan Perşembe

Konser / Borusan Filarmoni Orkestrası ile Ufuk & Bahar Dördüncü / Zorlu PSM / 20:00

Gergely Madaras yönetimindeki Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde başarılı piyanistler Ufuk ve Bahar Dördüncü’yü dinleyebileceğiniz nefis bir klasik müzik gecesi. Kapsamlı bilgi ve biletler için link aşağıda sizi bekler.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/borusan-filarmoni-orkestrasi-ufuk-bahar-dorduncu-konser-bileti-zorlupsm-passo/2997320

Tiyatro / Göm Beni / Dobi Sahne / 21:30

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Ajandası – Göm Beni

Oyunumuz, evlilikleri çoktan bitmiş, kendileri de hayatın içinde kaybolup gitmiş bir çiftin evlerindeki son gecesini anlatıyor. Aslı Sever ve Ömersan Yemişçioğlu sahneyi paylaşıyor.

Konser / Cem Tan Quintet & Konstrukt / Babylon / 21:00

Hafta sonuna yaklaşırken hem düşmeyen temposu hem de caz melodileriyle eski Babylon günlerini yaşatacak güzel bir etkinlik var sırada. Cem Tan’ın davuluyla harikalar yaratacağı gecenin diğer konuğu ise Umut Çağlar ve Korhan Futacı tarafından kurulan ve dünya çapında festivallerde alkış toplamış olan Konstrukt. Geceyi kaçırmak istemeyenler buradan bilet satın alabilir.

15 Nisan Cuma

Tiyatro / Koleksiyoncu / Fişekhane İkinci Sahne / 20:30

John Fowles’in romanından uyarlanan oyunda, takıntılı bir kelebek koleksiyoncusunun genç bir kızı kaçırıp alıkoyması anlatılıyor. Sahip olma güdüsü, sessiz kalarak suça ortak olmak oyun boyunca sıkça sorgulanacak kavramlar. Sahnede İlyas Özçakır ve Ayfer Tokatlı var.

Konser / Duygu Soylu & Black Diamond Band / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Nisan Ayı Konserleri – Duygu Soylu

Duygu Soylu’yu ismen bilmeseniz bile sesini birçok reklam müziğinde mutlaka duymuşsunuzdur. Kendisi çok uzun yıllardan beri birçok bilindik isimle ve orkestrayla çalışmış, birçok yarışmada vokal koçluğu yapmış başarılı bir müzisyen. Güzel bir ses ve ona eşlik edecek caz tınıları Cuma akşamı için bizce iyi bir fikir olabilir.

16 Nisan Cumartesi

Tiyatro / Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası – Şirket / Dada Salon Kabarett / 20:30

Okan Bayülgen’in yönettiği oyunda kalabalık ve çok iyi bir oyuncu kadrosu var. Bir şirket yemeğinde yaşanan cinayetin katilinin arandığı oyunda seyirciler de oyunun bir parçası. Hatta bir taraftan yemeğinizi yiyorsunuz bir taraftan da bu şirket yemeğinin bir parçası olarak katili bulmaya yardım ediyorsunuz. Bu eğlenceli interaktif yemekli oyunun tüm detayları ve etkinlik biletleri burada.

17 Nisan Pazar

Tiyatro / Şaşırt Beni / Türker İnanoğlu Maslak Show Center / 16:00

Oyunumuzun kahramanı kötülerden ve onlarla mücadele etmekten sıkılmış, bu savaşa son vermek için çözümü onların tarafına geçmekte bulmuş bir adam. Elbette olmadığı biri gibi davranmak son derece komik hallere düşmesine sebep oluyor. Selçuk Aydemir’in yönettiği oyunun kadrosunda Pelin Karahan, Çağdaş Onur Öztürk, Murat Akkoyunlu, Barış Yıldız ve Yasemin Baştan var. Etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Aşınma / Zorlu PSM / 18:00

İstanbul Nisan Ayı Etkinlikleri – Aşınma

Usta isim Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ve 27 yıldır birlikte çalıştığı Yiğit Özşener’in tek kişilik performansıyla sahnede yer aldığı oyun adeta bir ustalık gösterisi olarak kabul ediliyor. Metnin bir müzik gibi akıp gittiği, seyircinin de oyuncuyla birlikte eşzamanlı olarak oyunu yaşadığı bir sanat deneyimi diyebiliriz. İzlemeniz gerekenler listenize mutlaka eklenmesi gereken bir oyun. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

18 Nisan Pazartesi

Konser / Borusan Quartet & Can Çakmur / Kadıköy Süreyya Operası / 20:00

Borusan Quartet’in sahnedeki eşlikçisi, Uluslararası Klasik Müzik Birliği’nin geçtiğimiz yıl Yılın En İyi Genç Sanatçısı ilan ettiği başarılı piyanist Can Çakmur. Süreyya Operası’nın yenilenen eşsiz atmosferinde kaçırılmayacak bir etkinlik. Bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/borusan-quartet-uc-imza-basyapit-konser-bileti-sureyya-operasi-passo/2996320

Dans Gösterisi / Spellbound Dance Company Vivaldiana / CRR Konser Salonu / 21:00

Vivaldiana, Vivaldi’nin hem müziğinden hem de boyun eğmez kişiliğinden beslenen özel bir dans gösterisi. Zamanının ötesinde, barok müziğin evreni içinde çoğunlukla kaybolmuş olan bu dahi müzisyenin eserlerini bu sefer hem dinleyeceksiniz hem de izlerken içinde siz de kaybolacaksınız. Daha detaylı bilgi burada.

19 Nisan Salı

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:45

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Ajandası – Timsah Ateşi

Yıl 1989, yer Kuzey İrlanda. Kötürüm bir baba, birisi hapisten yeni çıkmış diğeri de oldukça dindar iki kız kardeş; hepsi aynı çatı altında. Yüksek tempolu, uçlarda gezen bir hikaye. Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer baş rollerde.

20 Nisan Çarşamba

Konser / Metronomy / Zorlu PSM / 20:00

Metronomy, elektronik müziğe alışılmışın dışında yön veren isimlerden. Zengin altyapılar, tatlı melodiler ve biraz da rock tınılarıyla yarattıkları müzik ve özellikle yaptıkları coverlar çok beğeniliyor. Indie elektronik deyip geçmeyelim, en iyisi sizin için minik bir playlist ekleyelim ki etkinlik öncesi ısınma turu olsun. Ayrıca etkinlik biletler de burada.

Tiyatro / Sırça / Maximum Uniq Hall / 21:00

Sırça, eşi kendisini terkedip gittikten sonra çocuklarına tutunan, tutunmaya çalışan bir annenin hikayesi. Hayaller, umutlar, çabalamak ve ayakta kalmaya çalışmak üzerine sıcacık bir oyun. İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Güven Murat Akpınar sahneyi paylaşıyor. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

21 Nisan Perşembe

Tiyatro / Seninle Evlenir Miyim / Cevahir Sahne / 20:30

Birbirine tamamen zıt bir adam ve kadın bir vapur yolculuğunda tanışırlar. Birisi ilk görüşte aşık olmuştur diğerinin hissettiği ise ilk görüşte nefrettir. Sonrasında ise adamın kendisini bambaşka birisiymiş gibi tanıtması üzerine bir ilişki başlar. Yosi Mizrahi ve Şebnem Özinal’ın baş rollerde olduğu bol kahkahalı bir oyun sizi bekler.

Tiyatro / Monica Bellucci : Maria Callas “Mektuplar & Anılar” / Zorlu PSM / 21:00

Tom Volf’un yazıp yönettiği ve Monica Bellucci’yi Türkiye’de sahnede ilk defa izleme fırsatı veren tek kişilik performansın konusu Maria Callas’ın hayatı. Çocukluğu, kariyeri, skandalları, eşsiz sesi ve sanatı, mektupları üzerinden Monica Bellucci anlatımıyla izleyiciyle buluşacak. Gösterinin dili İngilizce, Türkçe altyazı ekranları da mevcut. Eğer ilginizi çektiyse etkinliğin biletleri burada.

22 Nisan Cuma

Konser / Inspector Gadje Balkan Brass / CRR Konser Salonu / 21:00

Günümüzün önemli klarnet sanatçılarından İsmail Lumanovski tarafından kurulan San Francisco merkezli grup 14 kişiden oluşuyor. Grubun ismindeki gönderme ise 80’lerin sevilen çizgi film karakteri Müfettiş Gadje’ye. Onlar da tıpkı bir müfettiş edasıyla Roman müziği ve kültürü üzerine derin araştırmalar yaptıklarından yerinde bir isim seçimi olmuş diyebiliriz. Özetle yerinizde duramayacağınız bir etkinlik sizi bekliyor. Buyrun etkinlik biletleri.

Aşağıdan da bir videolarını izleyebilirsiniz;

23 Nisan Cumartesi

Tiyatro / İki Bekar / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

İki Bekar, arkadaşlarının düğününde çöpçatanlık sayesinde aynı masada oturan bir adam ve kadının hikayesini anlatıyor. Adam bağlanmaktan ne kadar korkuyorsa kadın da bir o kadar ısrarcı. Emre Kınay ve Evrim Alasya’nın sahnede yer aldığı oyunda bir de canlı Durucazzz orkestrası sürprizi var. Müzikal tadında tiyatro keyfi için, etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

24 Nisan Pazar

Sergi / Fossati Kardeşler / Saint Pierre Kilisesi Galata

Fossati Kardeşler sergisi hem 1843 tarihli bu kilisenin geçmişine hem de içinde bulunduğu semte ışık tutuyor. Gaspare Fossati aynı zamanda bu küçük ama görkemli kilisenin mimarı. Sergiyi ziyaret ederken kilisenin gökyüzüne benzeyen, yıldızlarla bezeli mavi kubbesine de dikkat etmenizi not düşelim. Sergiyi Eylül ayına kadar Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 14:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Tiyatro / Lazarus / Koma Sahnesi / 19:00

Lazarus, sıradanlıkla kahramanlık arasında gidip gelen bir adamın çöküşünü ve yeniden doğuşunu anlatıyor. Hasan Demirci hem yönetmen koltuğunda hem de sahnede yer alıyor. Nietzche ve Freud esintileriyle dolu bu sarsıcı ve sorgulayıcı oyuna aşağıdaki bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/1KM26/TURKIYE/tr

26 Nisan Salı

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu PSM / 20.30

İstanbul Nisan Ayı Tiyatroları – Evlilikten Sahneler

10 yıldır evli, mutlu ve çocuklu bir çift. Sıradan sorunlar yaşayıp kendi yöntemlerince çözümler üreterek hayatlarını devam ettiriyorlar. Ama bir gün o sorunlar her zamanki yöntemlerle çözülmez hale geliyor ve kendilerini bir yüzleşmenin ortasında buluyorlar. Hepimize bir yerlerinden tanıdık gelebilecek bu öyküde sahnede Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ve Naz Buhşem var.

27 Nisan Çarşamba

Tiyatro / Ölü Kadınlar Diyarı / Kültüral Performing Arts / 20:30

Bir dünya hayal edin; sadece erkekler tarafından öldürülen kadınlar var ve mutlu mesut yaşıyorlar. Bir gün aralarına kocası tarafından öldürülen hamile bir kadın katılır. Karnındaki bebeği sayesinde ne o dünyadadır ne de diğerinde. Hikayesi ve müzikleriyle oldukça etkileyici olacağını tahmin ettiğimiz Ölü Kadınlar Diyarı’nın biletleri burada.

Konser / Efterklang / Zorlu PSM / 21:00

Indie Rock grubu Efterklang, Danimarka’nın kendine has havasını müziğiyle sahneye taşıyor. Tam içine dalınası büyülü bir müzik alemi yaratan grubun daha önceki Türkiye konserleri de izleyici ile iletişimi ve sahne performansları açısından büyük hayranlık uyandırmış. Hafta ortasında müzikle biraz seyahat etmek isteyenler için aşağıya bilet linkini bırakıyoruz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/efterklang-zorlupsm-passo/2571322

29 Nisan Cuma

Tiyatro / Otelde Cinayet / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Nisan Ayı İstanbul Etkinlikleri – Otelde Cinayet

Komedi ve heyecan dolu oyunumuz isminden de anlaşılacağı üzere otelde işlenmesi planlanan bir cinayeti anlatıyor. Bir kadın, bir adam; iki sevgili ve bu aşka engel olarak gördükleri kadının kocası ve bir cinayet planı, 2 perdelik bir komediye dönüşmüş. Kadro detayları ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sergi / Canan Tolon – Limbo / Cocoon Fişekhane

Ayça Okay küratörlüğünde düzenlenen sergide Canan Tolon’un 1997’de yazdığı kitabından hareketle yarattığı yerleştirmesi görülebilir. Sergiyi 5 Mayıs tarihine kadar gezebilirsiniz.

30 Nisan Cumartesi

Konser / Uluslararası Caz Günü Konserleri: Barış Demirel ve Dostları / Blind / 22:30

Başarılı trompet sanatçısı ve şarkı yazarı Barış Demirel, Garanti BBWA Uluslararası Caz Günü Konserleri kapsamında, sahnede birçok müzisyeni ağırlayacak. Deniz Tekin, İdil Meşe ve Kayra bu isimlerden bazıları. Cumartesi gecesine yakışır bir caz etkinliği olacak gibi görünüyor.

Konser / Korhan Futacı / Babylon / 21:30

Dünya Caz Günü etkinlikleri kapsamında güzel müzikle kutlamalara katılan bir diğer isim de Korhan Futacı. Bilenler bilir, müziğine biraz saykodelik etkiler, biraz da karanlık hakimdir ama her zaman cazın iyileştirici etkisini sonuna kadar hissettiğiniz konser deneyimleri yaşatır. Bu özel gecede de kendisine eşlik edecek başarılı müzisyenlerle yine güzel bir deneyim yaşatacağına eminiz. Etkinlik biletleri ve detaylar aşağıdaki bağlantıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1PO38/TURKIYE/tr

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Sağlığınızın, keyfinizin hep yerinde olacağı dopdolu bir Nisan ayı diliyoruz.

Gelecek ay yine birlikte keşfedeceğimiz İstanbul etkinliklerinde buluşmak üzere.

 

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2024

Baharın ayak seslerini hissetmekten öte muhteşem renklerini gördüğümüz, kokusunu aldığımız, yılın belki...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir