İstanbul Etkinlik Rehberi Kasım 2019

Gaslamp Killer - Kasım Ayı Konserleri

Soğuyan hava, erken batan güneş, karanlık sabahlar derken kış mevsimi yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Sizin için hazırladığımız rehberimiz ve minik önerilerimizle üzerinizdeki yağmur bulutlarını dağıtmaya, sizi evden çıkmaya ikna etmeye geldik. Çünkü dışarıda muhteşem sonbahar renklerinin cümbüşü, hışırdayan yapraklar, şehre dönen tiyatrolar, konserler ve nefis sergiler sizi bekliyor.

Yazımıza başlamadan, eğer İstanbul’da mis gibi sonbahar manzaraları izlemek isterseniz sizi aşağıdaki yazımıza alalım;

Boğaz Manzarasını İzleyebileceğiniz En Güzel 10 Yer

Çayınızı kahvenizi hazırlayın, İstanbul Kasım Ayı Etkinlik Rehberi başlıyor!

1 Kasım Cuma

Parti/ Radyo Eksen Partisi/Babylon/22:00

Ayın ilk günü ve ilk etkinliği Cuma gününe denk geldiyse bir parti önerisiyle başlamak fena olmayabilir. Evde, arabada dinlediğimiz Radyo Eksen dj’leri bu sefer Babylon çatısı altında bu etkinlik için set başına geçiyorlar. Kulaklarımızın aşina olduğu çeşitlilikteki ritmlere hep birlikte dans ederek eşlik etmek isterseniz buyrun biletler!

Halloween Party/Pumpkin In The Forest Vol.2/Uniq Açıkhava/20:00

istanbul cadılar bayramı etkinlikleri
istanbul cadılar bayramı etkinlikleri

Cuma gününe yine bir partiyle devam ediyoruz ama bu seferki biraz korkunç bir parti. Uniq Açıkhava’nın ormanı, karanlığın çökmesiyle beraber müziğin ritminin yükseldiği, ortalıkta hayaletlerin, cadıların gezdiği bir ormana dönüşüyor. Her anı, her köşesi tüyler ürpertici bir sürpriz olarak sizi bekliyor. Üstelik geceye özel bir de kostüm yarışması var.

Konser/Chromas Voice Pop-Caz Korosu/ Sinema Feriye/21:00

Chromas, belki bir çoğunuzun duymadığı ama bilenlerin de çok sevdiği, Türkiye’de koro müziğinin öncülerinden, enerjik ve oldukça yetenekli bir grup. Türkülere ve nostaljik şarkılara getirdikleri harika yorumlarla tanınıyorlar. Bu performansta ise kendilerine Viyanalı pop-caz korosu VOICE eşlik ediyor. Bu çok sesli, çok neşeli müzik gecesinin biletleri ise burada.

2 Kasım Cumartesi

Tiyatro/Vahşet Tanrısı/DasDas/20:30

Yıllardır Devlet Tiyatroları sahnelerinde sergilenen ve çok beğenilen oyun bu sezon yepyeni kadrosuyla Dasdas’da. Binnur Kaya, Güven Kıraç, Tilbe Saran ve Levent Ülgen’in baş rolleri paylaştığı Vahşet Tanrısı, iki aile arasındaki gerginliği konu alıyor. Çocuklarının arasındaki anlaşmazlık sebebiyle bir araya gelen aile üyeleri içmeye başlıyor ve olaylar bundan sonra iyice çığrından çıkıyor. Bu yüksek tempolu oyunu izlemek isterseniz etkinlik bilet linki aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/Y1380/TURKIYE/tr

Konser/Ensemble Flaneur-Gölgelerinden Doğan Kadın Besteciler/Yeldeğirmeni Sanat/20:00

Ensemble Flaneur - istanbul kasım etkinlikleri
Ensemble Flaneur – istanbul kasım etkinlikleri

Ensemble Flaneur, piyanist Mert Solmaz, piyanist Deniz Erden ve mezzo soprano Ayşe Ece Güneşşen tarafından kurulmuş, yaptıkları müziği arkasındaki hikayesiyle birlikte dinleyicisine sunan bir müzik grubu. Yaptıkları müzikle, çok eski yıllarda müzik alanında söz hakkı olmayan, yorumlama becerilerinin olamayacağına inanılan kadınlara ve onlara bu yolda destek verenlere adeta bir saygı duruşunda bulunuyorlar.

Mendelsshon ve Alma Mahler’den, ilk Türk kadın besteci Nazife Güran’a kadar birçok önemli sanatçının eserlerini yorumlayacakları bu özel konserin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

3 Kasım Pazar

Konser/Yüzyüzeyken Konuşuruz/Volkswagen Arena/19:30

Festivallerin gözdesi, müziğiyle olduğu kadar düşündürücü şarkı sözleriyle de radarlara takılan grup bir sonbahar konseri ile karşımızda. Bağıra çağıra eşlik etmek isteyenler buraya!

Tiyatro/Joseph K./DasDas/17:00

Joseph K – Kasım Ayı Tiyatroları

Kafka’nın meşhur Dava’sının, İngiliz yazar Tom Basden tarafından yapılan uyarlamasının baş rollerinde Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın var. Otuzuncu yaş gününde eve pizza siparişi getiren iki adam tarafından tutuklanan Joseph K.’nın adalet sistemiyle verdiği savaşı konu alan oyunu izlemek isteyenler için biletler bu linkte.

4 Kasım Pazartesi

Tiyatro/Arzu Tramvayı/Uniq Hall/20:30

Arzu Tramvayı – İstanbul Etkinlik Rehberi

Arzu Tramvayı, 75 yıl önce Tennessee Williams tarafından yazılmış ve artık klasikler arasında kabul gören bir oyun.

1982’de Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter tarafından sahnelenen oyun, bu sefer de Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu, Onur Saylak ve İbrahim Selim’i bir araya getiriyor. Bir kadının, başka çaresi olmadığı için kardeşinin yanına yaptığı yolculuğun ve onu bekleyen evdeki olayların anlatıldığı oyunu izlemek için buradan bilet satın alabilirsiniz.

Atölye(Mutfak)/Deniz Ürünleri/İntema Yaşam Kanyon/19:00-22:00

Klasik ızgara ve buğulama yöntemleriyle yetinmek isteyecek kadar deniz ürünü sevenlerdenseniz bu atölye size göre. Kalamar tempura, teriyaki soslu somon ızgara, Akdeniz usulü levrek ile başlayıp bir de yanlarına eşlikçilerini yapmayı öğreniyorsunuz. Bu kadar balığın üzerine olmazsa olmaz fırında helva da atölyenin size ikramı. Evde geçireceğiniz tatlı sonbahar akşamlarına yatırım yapmak isterseniz, etkinliği kaçırmayın.

5 Kasım Salı

Sergi / İstanbul Bienali Rehberli Tur / MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi / 11:00, 14:00,16:00

Yedinci Kıta başlığını taşıyan ve bu ismi okyanusta yüzen devasa atık yığınından alan 16. İstanbul Bienali, önü alınamayan çevre sorunlarını sanat penceresinden inceliyor.

Bienal son haftasına girmişken hala ziyaret edemeyenlerdenseniz yaklaşık 2 saat süren bu rehberli turu kaçırmayın.

Atölye(dans)/Aerial Dans/Akbank Sanat/18:30-19:30

Pilates ve yogaya meraklıysanız, farklı farklı tekniklere ilgi duyuyorsanız yer çekimi metodunu kullanan bu egzersiz yöntemini de duymuş olabilirsiniz. Esnemek, rahatlamak ve bunları uçma hissiyle birleştirmek isteyenler Önder Çevik eğitmenliğinde aerial dansı deneyebilir. Biletlere Akbank Sanat web sitesinden ulaşabilirsiniz.

6 Kasım Çarşamba

Konser/Fabrizio Paterlini/Salon IKSV/21:30

Fabrizio Paterlini - İstanbul Kasım ayı konserleri
Fabrizio Paterlini – İstanbul Kasım ayı konserleri

Özellikle Nils Frahm, Yann Tiersen seviyorsanız Fabrizio Paterlini sizin için harika bir keşif olabilir. Elbette bizden önce keşfetmediyseniz.

Son İstanbul konserini 2015’te veren sanatçı, son 4 yıl içinde müziğinde oldukça büyük değişimler yaşamış. Bir dönem elektronik alt yapılara ve yaylılara yer vererek daha da zenginleştirdiği piyano tınılarını dinleyicilerine sunmuş olsa da son zamanlarda yine solo piyanoya dönmeyi tercih etti. Sakin ama zengin bir klasik müzik gecesi yaşamak isterseniz buyrun biletler!

Tiyatro/Sanat Yemekte Yenir mi?/Profilo Küçük Salon/20:30

Zeliha Berksoy’un hem yönetmen hem de oyuncu olarak rol aldığı bu hareketli komedide kendisine sahnede Burçin Oraloğlu, Deniz Gökçer ve Arda Meriçliler eşlik ediyor. 30. evlilik yıl dönümlerini kutlayan bir karı kocanın birden kendilerini çocukları ve arkadaşlarının da içinde yer aldığı bir tartışmanın içinde bulmalarını anlatan oyun güzel bir aile komedisi. Bilet satın almak isteyenler buraya.

7 Kasım Perşembe

Konser/Claptone/Zorlu PSM/22:00

Claptone – İstanbul Etkinlik Rehberi

Altın kuş maskesiyle bilinen gizemli DJ, indie ve deep house tınılarını bir araya getirdiği müziğiyle sakince dansa davet ediyor. İlk olarak kulağımızın aşina olduğu sampleları kullanarak yaptığı şarkılarla tanıdığımız Berlinli DJ, çok daha dolu ve kendine özgü altyapılarla yoluna devam ediyor. Hafta sonuna hazırlanmak için ideal bir yol gibi görünen bu konseri kaçırmayın.

Konser/Evgeny Grinko/Mall Of İstanbul MOI Sahne/21:00

Moskova’nın küçük bir kasabasından çıkan ama ünü kısa sürede tüm dünyaya yayılan genç piyanisti bir çoğunuz “Valse” isimli şarkısıyla tanıyor olabilirsiniz. Sakin bir akışa sahip besteleri hem zihni hem ruhu dinlendiriyor. Üstelik sahnede kendisine geniş bir keman korosu ve akordeonun da eşlik etmesiyle müziği daha da bir zenginleşiyor. Bu  huzur verici gecenin biletleri aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/YJBDM/TURKIYE/tr

Tiyatro/Aşk Geçmişim/Uniq Hall/20:30

Çeşitli ülkelerde birçok ödül alan bu romantik komedi oyunun baş rollerini Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu paylaşıyor. Aynı iş yerinde çalışan ve aşka bakışları oldukça umutsuz olan Tom ve Amy’nin pek de istemeden düştükleri fırtınalı ilişkiyi ve unutmaya çalıştıkları geçmişlerini anlatan oyunun biletlerine ulaşmak için tıklayın.

8 Kasım Cuma

Festival/Sound Ports İstanbul/Kadıköy Çeşitli Mekanlar/20:30-02:00

“Kozmik Birliktelik” temasıyla yola çıkan bu müzik festivali 3 güne ve bir sürü mekana yayılıyor.

Gece boyunca Kadıköy Sahne,Arka Oda ve Dunia’da birçok canlı ve DJ performansını izleyebileceksiniz. Ladies On Records, Debora İpekel, Stephen Budd DJ performanslarıyla, Mood Band ve Elektro Hafız ise canlı performansla geceye katılıyor. Birçok ülkeden birçok türü barındıran bu festival aslında tam olarak müziğin sınırının olmamasına vurgu yapıyor. Festival detaylarına ve biletlere bu siteden ulaşabilirsiniz.

Konser/Hedonutopia/Salon IKSV/22:00

İlk başta kulağınıza alışıldık elektronik müzik tınıları gibi gelse de dinledikçe ne kadar farklı olduklarını, müziklerinin nasıl başka yerlere alıp götürdüğüne şahit oluyorsunuz. Hedonutopia, kendisine has oldukça geniş ve kemik bir dinleyici grubuna sahip. Çok zengin ve melodik altyapıya ve vurucu sözlere sahip şarkılarla güzel bir Cuma akşamı geçirmek isterseniz, etkinlik  biletleri burada.

Konser öncesinde biraz ısınma turları için de aşağıda güzel bir liste sizi bekliyor.

Tiyatro/Harem Kabare/Caddebostan Kültür Merkezi/20:30

Oyunun yazar, yönetmen ve oyuncu koltuğunda Okan Bayülgen var. Bu da oyunu iyice ilginç hale getiriyor. Fransız komedi tarzındaki oyunda Özge Borak, Ezgi Çelik, Beste Tok, Ödül Turan ve Gizem Dinç; sahnede Okan Bayülgen’in çevresindeki birçok farklı karakterdeki kadını canlandırıyor. Eğlenceli oyunun biletleri aşağıda sizleri bekliyor.

https://www.biletix.com/etkinlik/YLF44/TURKIYE/tr

9 Kasım Cumartesi

Konser/Gaslamp Killer-Nofrost/Babylon/22:00

Gaslamp Killer – Kasım Ayı Konserleri

Gaslamp Killer, Coachella gibi büyük festivallerin aranan isimlerinden. Setlerinde farklı ülkelerin farklı melodilerini kendine özgü bir yorumla sentezlemesiyle tanınıyor. Ortaya enerjik, kendine özgü ve mutlu bir dans müziği çıkaran DJ şimdi Babylon sahnesinde. Öncesinde de funk ve hip-hop tarzında önemli işler ortaya koyan DJ Nofrost sizi karşılayacak.

Dansın ve müziğin gücüne kendinizi bırakmak isterseniz biletleri kaçırmayın. Link aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/YPO64/TURKIYE/tr

Konser/Lotus On The Wall/The Wall Saloon&Performance/22:00

Güzel bir elektronik müzik partisi ama bildiğiniz partilerden değil. Kadına şiddete dikkat çekmek için 4 kadın DJ setin başına geçiyor. Üstelik bu anlamlı müzik şöleni tüm kadınlara ücretsiz. İrem Arslan, Natalie Gaidukova, Lirika Thepixie, Ouubabemusik gecenin DJ’leri. Detaylar burada.

10 Kasım Pazar

Sergi/Andy Warhol/Uniq Expo/10:00-18:00

PopArt akımının en önemli isimlerinden Andy Warhol, 90 orijinal eseriyle Uniq Expo’da. Üstelik sokak sanatçısı Keith Haring graffitileriyle, Roy Litchtenstein ise Van Gogh odasıyla Türkiye’de ilk defa bir sergide ziyaretçiyle buluşacak. Üstelik bu sergi çocuklar için de sanatla iç içe olmak için harika bir fırsat.

Atölye(astroloji)/Yaşamın Simyası-Enerji Astrolojisi/Zorlu PSM/14:00

Eğitmen Duygu Demir ile doğum haritanız üzerinden giderek 7 çakrayı, bu çakraların anlamlarını ve her bir çakranın vücudumuzda temsil ettiği kısımları ve bu kısımlara yönelik sorunları çözmeyi öğreniyoruz. Üstelik çakramıza özel yağlar ve tütsüler de çalışmada bize eşlik edecek. Farklı bir Pazar günü geçirmek, hem öğrenmek hem de rahatlamak isterseniz bu etkinliği kaçırmayın.

11 Kasım Pazartesi

Atölye(mutfak)/Artizan Tea Workshop/EKS Mutfak Akademisi/15:00-18:00

Belki de en çok tükettiğiniz içecek hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ister misiniz? Çayın tarihinden üretim aşamalarına kadar her şey bu atölyede. Üstelik 20 farklı bölgenin çayını  da tanıma imkanı bulacaksınız. Tüm bilgileri edindikten sonra uygulama da yapabileceğiniz eğitimin sonunda 2 farklı ülkenin geleneklerine göre seremoni ile demlenen çayınızı yudumlayabileceksiniz. İlginizi çektiyse buradan bilet satın alabilirsiniz.

12 Kasım Salı

Konser/Borusan Quartet/Enka Oditoryumu/20:30

Saygun, Borodin, Beethoven, Ravel, Grieg, Webern, Vasks…7 farklı ülkenin 7 üstün yetenekli bestecisi. Borusan dörtlüsü, yeni sezonu bu 7 bestecinin en özel eserlerinden oluşan seçkiyle açıyor. Ruhunuza güzel bir hediye vermek isterseniz tıklayın.

Konser/Garanti BBWA Konserleri: Lera Lynn/Zorlu PSM/20:30

Lera Lynn – Kasım Ayı Etkinlikleri

Çok beğenilen dizilerden biri olan True Detective’in takipçilerindenseniz Lera Lynn’i mutlaka biliyorsunuzdur. Dizi için bestelediği müziklerle kitlesini oldukça genişleten sanatçı aslında kadife gibi sesi ve yazdığı şarkılarla 2011’den beri birçok kişinin radarında. İyi bir vokal ve sakin ama güçlü bir müzik gecesi için biletler ve detaylar aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/Y5L93/TURKIYE/tr

13 Kasım Çarşamba

Konser/İstanbul Sinfonietta/CRR Konser Salonu/20:00

İstanbul Sinfonietta ünlü şef Gürer Aykal tarafından kurulmuş, bir sürü önemli sanatçıyla birçok görkemli salonda konser vermiş bir oda orkestrası. Cemal Reşit Rey salonunda verecekleri bu konserde, Tchaikovsky’nin 1. Piyano Konçertosu ve 4. Senfonisini yorumlayacaklar. Gecenin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro/Gerçek/Zorlu PSM/ 20:30
Gerçek; 2 çiftin arasında geçen dostluk, aşk, şüphe ve ihanetten oluşan hikayeler anlatan bir komedi oyunu. Son ana kadar komedi de heyecan da devam ediyor. Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan ve Özge Özder’i sahnede buluşturan oyunun biletlerini buradan satın alabilirsiniz.

Atölye(yaşam)/Minimalizm ve Sağlık/Daire Coworking/11:00-13:30

Daha dingin, daha az ama öz yaşama prensibini benimseyenler günden güne artıyor. Elbette bu konu üzerine yoğunlaşmış belgeseller, kitaplar ve atölyeler de talebe göre bir artış göstermekte. Onlardan birisi de Hale Acun ve Deniz Alayat’ın düzenlediği, kıyafetlerinizden mutfağınıza kadar sadeleşmenin yöntemlerini ve bunun sağlığınıza olan etkilerini öğrenebileceğiniz bu atölye. Siz de hayatınızı sadeleştirmek istiyorsanız bu atölye ile başlayarak bir adım atabilirsiniz. Biletler aşağıdaki linkte.

https://biletino.com/tr/e-72d/minimalizm-ve-saglik-atolyesi/

14 Kasım Perşembe

Atölye (Aromaterapi) / Ruh, Beden, Zihin Dengesi için Aromaterapi / Nişantaşı Homemade Aromaterapi / 11:00-15:00

istanbul kasım etkinlikleri - homemade aromaterapi
istanbul kasım etkinlikleri – homemade aromaterapi

Atölye, Nişantaşı’nda yer alan, rafları mis kokulu yağlar, kremlerle dolu olan Homemade Aromaterapi’nin güzel dükkanında gerçekleşecek. Aromaterapist Aslı San Bilgin, 4 saat boyunca, aromaterapinin tarihi, uçucu yağlar, taşıyıcı yağlar ve kullanım alanları başta olmak üzere birçok konuda bilgi verecek. Ayrıca atölye sonunda her katılımcı kendi yaptığı çakra yağı ile evine dönecek.

Film Gösterimi/Moromete Ailesi/Akbank Sanat/19:00

Akbank Sanat, Kasım ayında, Romen Kültür Merkezi’nin de katkılarıyla Romanya Sineması’ndan 5 filmi izleyiciye sunuyor.

Onlardan birisi de Moromete Ailesi. Filmde, 2. Dünya Savaşı sırasında Romanya’da bir ailenin yaşadıkları konu ediliyor. Farklı bir sinema gecesi geçirmek isterseniz biletler için tıklayın.

Tiyatro/Yalınayak Müzikhol/Cultural Performing Arts/20:30

Yalınayak Müzikhol – Kasım Ayı Etkinlik Rehberi

Sahnede, anlatıcı, dansçılar, şarkıcılar ve çalgıcılardan oluşan 10 kişilik bir müzikhol ekibi var. Şarkılar hepimizin bildiği şarkılar ama yorumlar bambaşka.  2 perdeden oluşan bu yüksek tempolu gösterinin birçok dalda da Afife Jale Ödülleri adaylığı bulunuyor. Neşeli bir gece geçirmek isteyenler için biletler burada.

15 Kasım Cuma

Konser/Kerem Görsev Trio/Zorlu PSM Touche/21:30

Uluslararası müzik dünyasında da önemli bir yere sahip ünlü caz piyanisti Kerem Görsev’e sahnede kontrbasta Kağan Yıldiz, davulda Ayhan Öztoplu eşlik ediyor. Akustik cazın harika bir örneğini deneyimleyebileceğiniz bu konser güzel bir hafta sonu girişi olabilir.

Tiyatro/Çok Satanlar/DasDas/21:00

İki yazar; birisi müstehcen anıları sayesinde şöhreti yakalamış diğeri ise yeteneğine rağmen tanınmıyor. Bir pansiyonda karşılaşıyorlar ve birbirlerinin hayatlarında bir taraftan eksikleri tamamlarken diğer taraftan da büyük bir yıkıma sebep oluyorlar. İnternet çağı ve popüler olmak gibi birçok kavramı sorgulayan oyunun biletleri ve detayları burada.

Konser/Garanti BBWA Konserleri Cymande/Babylon/22:30

cymande - istanbul kasım etkinlik rehberi
cymande – istanbul kasım etkinlik rehberi

Karayip kökenli, 40 yıllık müzik geçmişine sahip bir grup. Hatta 90’larda birçok melodileri de sample olarak başka şarkılarda kullanıldı. Reggae ritimleri üzerinde akıp giden funk, caz ve rock besteleriyle bunca yıllık deneyimleri bir araya gelince de ortaya çok enerjik ve eğlenme garantili bir sahne performansı çıkıyor. Baştan sona pozitif bir gece geçirip hafta sonuna harika bir giriş yapmak isterseniz biletler için tıklayın.

Bu kadar İstanbul koşturmacasının içinde zevkli bir yemek molası vermek isterseniz de İstanbul’un En İyi Restoranları yazımız fikir vermek için burada sizi bekliyor.

16 Kasım Cumartesi

Konser/Semplice Quartet/Şerefiye Sarnıcı/17:30

İstanbul’un büyülü atmosferli mekanlarından birisinde harika bir klasik müzik şöleni. Keman, viyola ve viyolonselden oluşan topluluk, vefatının 10. yılında önemli bestecimiz Nevit Kodallı’nın 1 ve 2 numaralı yaylı çalgılar kuvartetlerini yorumlayacaklar. Daha önce Brüksel Kraliyet Akademisi’nde verdikleri konserle de adından söz ettiren Semplice Quartet’in bu özel konseriyle güzel bir müzik ziyafeti yaşamak isterseniz bilet satın alabileceğiniz link aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/YCRDT/TURKIYE/tr

Tiyatro/İki Bekar/Duru Tiyatro/20:00

Arkadaşlarının çöpçatanlığı sayesinde bir düğün davetinde bir araya getirilen Jack ve Shanette’in komik hikayesinde Emre Kınay ve Evrim Alasya baş rolleri paylaşıyorlar. Ayrıca oyunun müzikleri ise Durucazz orkestrası tarafından canlı olarak yorumlanıyor. Bu müzikal tadında eğlenceli oyunun biletleri burada.

17 Kasım Pazar

Tiyatro/Esaretin Bedeli/Zorlu PSM/19:30

Esaretin Bedeli – Kasım Ayı Tiyatroları

Sinema tarihinin en önemli kült filmlerinden Esaretin Bedeli, tiyatro sahnesinde.  Shawshank Hapishanesinde bulunan iki mahkum arasında kurulan güçlü bağın anlatıldığı oyunda Kerem Alışık ve Kaan Taşaner başta olmak üzere kalabalık bir oyuncu kadrosu var. Umutsuzluğu içinde kaybolmuş Red ve her daim bir umut olduğuna inanan Andy’nin hikayesini bir de sahnede izlemek isterseniz biletler bu linkte.

Tiyatro/Evlat/20:30/DasDas

Evlat, anne-baba-oğul ilişkisini oldukça çarpıcı noktalardan yakalayarak izleyiciye sunan biraz trajik bir oyun. Daha çok bir hikayeyi değil de aile olabilmeyi anlatan oyunda hem kahkaha hem de biraz göz yaşı sizi bekliyor. Baş rollerinde Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Şükran Ovalı var.

18 Kasım Pazartesi

Tiyatro/Traptown/Uniq Hall/15:00

23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Belçikalı dans grubu Traptown, dansı, müziği ve film gösterimini birleştirerek oldukça değişik bir performansla izleyiciyle buluşuyor. Zaman ve mekandan bağımsız olarak başka bir kenti ve o kentin mitlerini, geçmişini ve kehanetlerini, sakinleri arasındaki tanıdık ama bambaşka ilişkileri, müziği ve dansı birleştirerek anlatan oyunda 110 dakika boyunca kesintisiz bir coşku var. Bu değişik deneyim için buradan bilet satın alabilirsiniz.

20 Kasım Çarşamba

Konser/Ferit Odman Quartet/Zorlu PSM Touche/21:00

Ferit Odman – Kasım Ayı İstanbul Etkinlikleri

Caz davulu dendiğinde ilk akla gelen isimlerden Ferit Odman, yurt dışında da oldukça beğeniyle karşılanan Autumn In New York ve Nommo albümlerindeki eserlerine yer verecek. Sahnede kendisine piyanoda Ercüment Orkut, trompette Tolga Bilgin ve kontrbasta Kağan Yıldız eşlik ediyor. Haftayı ortalamışken biraz keyif yapmak için bu konser harika bir seçenek. Buyrun biletler.

Konser/East-West Chamber Orchestra/CRR Konser Salonu/20:00

Bu oldukça kalabalık oda orkestrası, Fransa’dan Almanya’ya Japonya’dan İtalya’ya bir çok ülkenin önde gelen orkestralarının solo enstrümanistlerinden oluşuyor. Kendi alanlarında oldukça saygın akademik geçmişe sahip üyeler aynı zamanda birçok farklı ödüle layık görülmüş sanatçılar. Bu güzel topluluk bu geceki performansında Tchaikovsky’nin Yaylı Çalgılar Serenadı, Mozart’ın Piyano konçertosunun yaylı versiyonu ve Weinberg Oda Senfonisi No.1’i dinleyici ile buluşturacaklar. Kaçırmak istemeyenler için biletler burada.

Tiyatro/Ivanov/DasDas/21:00

Çehov’un Ivanov’unun güncel bir yorumu olan bu oyunda, yazarın diğer birçok oyununda olduğu gibi üzüntü, kendine acıma ve kendi yokoluşunu hazırlama temaları ön plana çıkıyor. Toplumun dışına itilmiş, kendi içine dönmüş insanların hikayesini sahnede Tansu Biçer, Kerem Arslanoğlu, Şehsuvar Aktaş, Tülin Özen ve Sezer Arıçay anlatıyor. Biletler ise aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/Y1459/TURKIYE/tr

21 Kasım Perşembe

Konser/Al Di Meola Past Present Future Tour/Uniq Hall/21:00

Al Di Meola – Kasım Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Tekniği, özel soloları, besteleri ve flamenko tarzına getirdiği güncel yorumla efsaneleşen ünlü gitarist Al Di Meola, sannede hem kendi bestelerini hem de kendisi için büyük ilham kaynağı olduğunu söylediği The Beatles şarkılarıyla kulakların pasını silecek. Sadece Akdeniz müziğiyle değil caz, füzyon ve çeşitli dünya müzikleriyle harmanladığı tarzıyla birçok kişinin ilham kaynağı olan ünlü gitariste sahnede 3 müzisyen arkadaşı daha eşlik edecek. Bu akustik ziyafetin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro/7 Kocalı Hürmüz/TİM Show Center/20:30

Bir sürü usta tiyatrocuyu defalarca sahnede buluşturan ünlü müzikal bu sefer Müjdat Gezen yorumuyla sahnede. Hali hazırda 6 kocası olan ve 7. kocayla evlenme planları yapan Hürmüz’ü Birce Akalay canlandırıyor. Kendisine sahnede İlker Ayrık, Suzan Kardeş, Onur Dilber, Barış Taşkın, Melih Çardak gibi usta isimler eşlik ediyor. Biletler ise burada.

Eğitim(kahve)/Temel Seviye Barista Eğitimi/Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi/09:00-17:00

Son yıllarda artan 3. dalga kahveciler ve buna bağlı olarak çeşitlenen kahvelerle belki de daha önce farketmediğiniz kahvekolik yönünüzle tanıştınız. Eğer bu keyfi evde de nitelikli bir şekilde devam ettirmek ve kendi evinizin baristası olmak isterseniz bu oldukça kapsamlı atölye tam size göre. Kahvenin tarihinden çekirdek türlerine, öğütmeden süt işleme tekniklerine kadar birçok şeyi öğreneceksiniz. Üstelik atölye sonunda oldukça nitelikli bir sertifikaya da sahip oluyorsunuz.

Hazır kahve demişken, aşağıdaki yazımızı da okumadan geçmeyin;

İstanbul’un En İyi Yeni Nesil Kahvecileri

22 Kasım Cuma

Konser/Melis Sökmen/Zorlu PSM Touche/21:30

Grup Lokomotif yılları, Eurovision birinciliği, birçok festival ve sayısız yurtdışı sahne deneyimi derken oldukça geniş bir repertuvar sahibi olan Melis Sökmen, muhteşem sesini bu görkemli geçmişle birleştiriyor ve ortaya harika bir sahne performansı çıkıyor. Caz, Blues, Latin, Soul…Kısacası oldukça dolu ve güçlü bir müzik gecesi sizi bekliyor. Bilet linki ise aşağıda. https://www.biletix.com/etkinlik/Y5P19/TURKIYE/tr

Tiyatro/Balat Monologlar Müzesi-Kadın-Yeni Yuva/Balat Monologlar Müzesi/20:30

Balat Monologlar Müzesi – İstanbul Kasım Ayı Etkinlikleri

Oldukça farklı bir performans deneyimi sizi bekliyor. Aynı anda başlayan 8 farklı kadın monoloğu, 4 tur şeklinde oynanıyor. İster odalar arasında gezinip oyunları zihninizde istediğiniz gibi birleştirebilirsiniz isterseniz de her turda 1 oyun seçip baştan sona izleyebilirsiniz. Tercih sizin. Bu farklı gösteriye bilet satın almak için tıklayın.

23 Kasım Cumartesi

Konser/Boğaziçi Gençlik Korosu/Yeldeğirmeni Sanat/20:00

Oldukça geniş bir kadroya sahip olan koro, birkaç ay önce Makedonya’da yapılan bir festivalden En İyi Sahne Performansı ve En İyi Koro ödülleriyle döndü. Hem Anadolu müziklerine hem de Dünya müziklerine yer verdikleri geniş repertuvarlarıyla Yeldeğirmeni Sanat’ta dinleyiciyle buluşacakları bu güzel konserin biletleri burada.

Tiyatro/Kaldırım Serçesi/Caddebostan Kültür Merkezi/20:30

Edith Piaf, sadece 48 yıl süren hayat hikayesiyle, Tülay Günal’ın etkileyici performansıyla yeniden sahnede hayat buluyor. Eşsiz sesi, müziği, aşkları, trajik hayatı, hastalıkları ve her şeye rağmen yaşama tutkuyla sarılmasıyla gerçek bir efsane olan Kaldırım Serçesi’nin hikayesini tiyatro sahnesinde izlemediyseniz bu fırsatı kaçırmayın. Biletler aşağıdaki linkte.

https://www.biletix.com/etkinlik/YVT17/TURKIYE/tr

Konser/Deerhunter/Babylon/22:30

Deerhunter - istanbul kasım konserleri
Deerhunter – istanbul kasım konserleri

Yaklaşık 20 yıllık bir müzik geçmişine sahip Atlantalı grup, indie rock ve dream pop karışımı soundlarını yıllar içinde zenginleştirerek ilerledi. Birçok listede üst sıralara yerleşen grubun özellikle 2014’te çıkardıkları son albümleri, rüya etkili müzikleri ve vurucu sözleriyle çok beğenildi. Yıllar içinde yaşadıkları müzikal çeşitliliği bir de sahnede canlı canlı izlemek isterseniz buradan bilet satın alabilirsiniz.

24 Kasım Pazar

Tiyatro/Şen Makas/Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi/19:30

Şen Makas, Amerikan Tiyatro tarihinde en uzun süre oynanan oyun olarak Guiness Rekorlar Kitabına girmiş. Türkiye’de ise günümüzde her alanda yer bulmaya başlayan sosyal medya kullanımı ile yeniden yorumlanıp güncellenmiş versiyonu ile sahnede.

Bir kuaför salonuna sızan katilin aranmasını konu edinen oyunda, seyircilerin interaktif katılımıyla oyunun finali her gece değişiyor. Bu eğlenceli oyunda Melek Baykal, Jess Molho, Özgür Yetkinoğlu baş rollerde.

Atölye(mutfak)/Taze Makarna/İntema Yaşam Akademi/17:00-20:00

istanbul etkinlikleri - makarna atolyesi
istanbul etkinlikleri – makarna atolyesi

Şüphesiz bir çoğunuzun bayıldığı, basit gibi görünen ama ustalıkla yapıldığında parmak yediren makarnayı en ince ayrıntısına kadar öğrenmek hatta evde kendi makarna hamurunuzu açıp istediğiniz makarnayı yapmak isterseniz doğru yere bakıyorsunuz. Peynir dolgulu tortellini, gnocchi ve değişik soslar bu atölyede öğrenecekleriniz arasında. Biletler için tıklayın.

25 Kasım Pazartesi

Tiyatro/Metot/Zorlu PSM/20:30

İspanyol asıllı bir oyundan uyarlama olan Metot, iş dünyasının acımasızlıklarını ve verilen savaşları göz önüne seriyor. Bir toplantı salonunda iş görüşmesine gelen 4 kişinin o işi alabilmek için ne sınavlar verdiklerine şahit olacağınız bu psikolojik gerilim sizi derinden etkileyecek. Serkan Keskin’in hem yönetmen hem oyuncu olarak yer aldığı oyunun biletleri burada.

26 Kasım Salı

Konser / Tchaikovsky Karanlıktan Aydınlığa – CRR Senfoni Orkestrası/CRR Konser Salonu/20:00

Bu güzel müzik şöleninin şefliğini, eğitimleri ve sahne deneyimleriyle dünya çapında bir şef olan Cem Mansur yapıyor. Çeşitli ülkelerin opera kurumlarında şeflik yapan Mansur, 2000 senesinde Offenbach’ın 126 yıldır duyulmayan operasını yönetti ve müzik çevreleri tarafından oldukça büyük bir beğeniyle karşılandı. Eğitimini aldığı Londra başta olmak üzere birçok ülkenin filarmoni orkestrası ile sayısız konsere imza attı. Solist Dmitry Sitkovesky ile icra edeceği Tchaikovsky’nin 6. senfonisini dinlemek isterseniz bu etkinliği kaçırmayın.

Müzikal / Damdaki Kemancı / Zorlu PSM / 20:30

Ülkemizde ilk defa 1969’da sahnelenen müzikal yaklaşık 20 yıl sahnede kalmıştı. Şimdi sahnelenişinin 50. yılında, bir saygı duruşu niteliğinde, 50 kişilik kalabalık oyuncu kadrosu ve canlı orkestrası ile yepyeni ruhuyla yeniden sahnede. 1905’te Rusya’da küçük bir köyde yaşayan sütçü ailesinin ve çevrelerindeki köylülerin yaşadıklarını anlatan müzikalde, bir çoğumuzun aslında yakından bildiği klasikleşen şarkılara da eşlik etmeden duramayabilirsiniz. Bu güzel gösterinin biletleri burada.

27 Kasım Çarşamba

Konser / Flapper Swing/Zorlu PSM Touche/21:00

Flapper Swing – Kasım Ayı İstanbul Konserleri

İki gitar, kontrbas, saksafon ve vokalden oluşan akustik caz grubu Flapper Swing, müzik ve dansı birleştiren coşkulu sahneleriyle 20’lerin muhteşem atmosferini günümüze taşıyor. Kendileriyle henüz tanışmadıysanız aşağıdaki linkten bilet satın alıp çok keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/Y5P57/TURKIYE/tr

Konser/Dark Night:Lebanon Hanover, Rendez-Vou, Brek/Zorlu PSM/20:00

Günümüz müziğinden çok farklı, analog melodilerle izleyicilerini mest eden ikili Lebanon Hanover, başarılı post punk temsilcisi Rendez Vou ve Türkiye’de krautrock türünün başarılı temsilcisi, atmosferik melodilerle izleyicisini yakalamayı başaran Brek; harika bir hafta ortası müzik şöleni vaadediyor. 20:30’da başlayacak olan konserler gecenin geç saatlerine kadar devam edecek. Biletler için buraya!

Tiyatro/Manukyan/Mahal Galata/20:30

Oldukça vurucu bir konuya sahip oyunda, 6 kez vergi rekortmeni olmuş ünlü genelev patroniçesi Matild’in ölümünden hemen önce yaşadıklarıyla ve kendisiyle yüzleşmesi anlatılıyor. Tek kişilik ve tek perde oyunda sahnede Sercan Yener var. Biletler için link burada.

28 Kasım Perşembe

Konser/Cingi Performs Queen/Zorlu PSM/20:30

11 yıl önce Selçuk Sami Cingi ve Ahmet Tekneci tarafından kurulan grup çok başarılı bir Queen Tribute projesi sahneliyor. Yaklaşık 2 saatlik repertuvarlarında en bilindik Queen şarkılarından, daha az bilinen ama en az diğer şarkılar kadar kıymetli olan şarkılara kadar birçok eseri özüne sadık kalarak oldukça başarılı coverlarla sahneye taşıyorlar. Dopdolu bir müzik gecesi için tıklayın.

Konser/Nouvelle Vague, Very Very French Festival XXF/ Babylon/21:30

Nouvelle Vague – İstanbul Kasım Ayı Etkinlik Rehberi

Çok sevilen punk grubuna sahnede Phoebe Killdeer neşeli vokaliyle eşlik ediyor. Depeche Mode’dan Blondie’ye kadar birçok sanatçı ve grubun şarkılarını çok başarılı coverlarla başka yerlere taşıyan grup 15 yıllık müzik kariyerinde milyonluk satışlara ve Royal Albert Hall gibi büyük sahnelerde konserlere imza attılar. Kaçırmak istemeyenler buraya!

Tiyatro/Hipokrat/Duru Tiyatro/20:30

İki ayrı doktor, iki ayrı hastane ve sebep oldukları iki şüpheli ölüm…Canan Ergüder ve Kenan Ece’nin canlandırdığı iki doktorun vicdan muhasebesini izleyeceğimiz oyunun biletleri için tıklayın.

29 Kasım Cuma

Konser/Mono/Zorlu PSM/20:30

20 yıllık müzik geçmişine sahip post rock grubu Mono, büyük orkestraları ile gerçekleştirdikleri canlı performanslarla meşhur. Gitar efektleri ile zenginleştirdikleri rock ve içerisindeki klasik müzik esintileri ile oldukça zengin bir tarza sahipler. Enerjik bir cuma gecesi yaşamak için biletler aşağıdaki linkte.

https://www.biletix.com/etkinlik/Y5L67/TURKIYE/tr

Tiyatro / Tırnak İçinde Hizmetçiler / Kadıköy Boa Sahne / 20:30

Oyun, kendilerinden kaçmaya çalışırken kendileri ile yüzleşmek zorunda kalan, aynı evde çalışan iki kadının hikayesini anlatıyor. Nezaket Erden ve Pınar Güntürkün baş rollerde.

30 Kasım Cumartesi

Konser/Sattas Reggae Band/Tamirane Akasya/22:00

Sattas Reggae Band – İstanbul Kasım Ayı Etkinlikleri

Her ne kadar bir reggae grubu olsalar da şarkılarında caz ve rock tınılarını da ustaca harmanlıyorlar. Üstelik seyirciyle sürekli etkileşim içinde oldukları sahne performansları hem bu özelliği ile hem de temposuyla oldukça beğeniliyor. Tamirane Akasya’nın keyifli ortamında güzel bir hafta sonu etkinliği olabilir. Biletler için buraya buyrun.

Konser/Mac DeMarco/Volkswagen Arena/18:00

Oldukça büyük bir dinleyici kitlesine sahip Mac DeMarco ilk defa Türkiye’de.

Saykedelik pop, indie ve soft rock karışımı bir tarzı olsa da kendisi müziğini jizz jazz olarak tanımlıyor. Bir de dillere destan bir canlı performansı var ki bu konser deneyimini esas bu özellik unutulmaz yapabilir. İlginizi çektiyse biletler için tıklayın.

Müzikal/Beyond Bollywood/Zorlu PSM/20:00

Beyond Bollywood – İstanbul Kasım Ayı Rehberi

Annesinin son dileğini yerine getirmek için Hindistan’a doğru yola çıkan bir gencin hikayesini anlatan müzikal tam bir müzik ve renk şöleni. Kalabalık dansçı kadrosu, yüzlerce farklı kostüm ve rengarenk bir sahne dekoru…Yaklaşık 2 buçuk saatlik bu göz ve kulak ziyafeti için biletler burada.

İstanbul Kasım ayı etkinlik rehberimizin sonuna geldik. Bu güzel sonbahar ayını mutlulukla geçirmenizi diliyoruz.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2023

Yavaş yavaş şehre dönüşlerin başladığı, kültür-sanat aktivitelerinin hız kazandığı, sokaklara karışmayı daha...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir