İTALYA SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR GEREKLİ BELGELER

italya vizesi gerekli evraklar
italya vizesi gerekli evraklar

İTALYA SCHENGEN VİZESİ

Yurtdışına seyahat etmenin en stresli ön koşulu geçerli bir vizeye sahip olmaktır şüphesiz. Hemen herkes (siyah ya da yeşil pasaportu olanlar hariç) ya vizem çıkmazsa ya tatili iptal etmek zorunda kalırsam? diye tereddüt edip telaşa kapılır. (ki bu durum oldukça da doğaldır) Fakat istenilen belgeleri eksiksiz tamamladığınızda red alma olasılığınız oldukça düşüktür. Birçok vize reddi eksik ve özensiz hazırlanmış belgelerin bir sonucudur. Bugünkü yazıda İtalya Turistik Schengen vizesi için gerekli olan evrakları, nasıl alınır konusunu ve İtalya vizesi ücreti  hususunu bir kaç küçük öneriyle birlikte yazacağız.

italya vizesi gerekli evraklar
italya vizesi gerekli evraklar

Hali hazırda bilmeyenleriniz için kısaca tanımlamak gerekirse Schengen vizesi Avrupa’daki ülkelere seyahat etmeniz için gerekli olan vizedir. Schengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkeden aldığınız bu vizeyle diğer Avrupa ülkelerine de giriş yapabilirsiniz. Yani dolayısıyla İtalya vizesiyle de diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Schengen vizesinin en kolay alındığı ülkelerden biri İtalya’dır. Başvuru sahibinden aşırı beklentileri yoktur; genellikle de -ekstra bir durum olmadıkça- vize reddi vermezler. Peki ya İtalya vize başvurusu için hangi belgeleri hazırlamalısınız?

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

İtalya vize ücreti ve İtalya vizesi başvurusu için gerekli evraklara geçmeden, öncelikli olarak son 10 yıl içerisinden çıkarılmış ve hali hazırda en az 3 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun bulunması gerekmektedir.

1.Başvuru Formu: http://www.italyankonsoloslugu.com/asset/25/italya-schengen-vize-basvuru-formu.pdf adresi üzerinden başvuru formunu indirebilirsiniz. Formdaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

2.İtalya Vize Dilekçesi: Bu evrak, İtalya vizesi başvuru sahibinin meslek ve maaş bilgilerini, seyahat tarih aralığını ve seyahatin kim tarafından finanse edileceğini içermelidir. Dilekçe örneğini aşağıdaki linkten görüntüleyebilirsiniz.

http://www.italyankonsoloslugu.com/asset/25/%C4%B0talya-turistik-dilekce.pdf

3.Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

4.Nüfus Kaydı (Aslı)

5. Biometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (2 adet 3.5*4.5 cm ölçüsünde)

6.Çalışılan kurumdan alınmış izin belgesi (antentli kağıda ıslak imzalı ve kaşeli)

7. SGK Hizmet Dökümü

8.Banka Hesap Özeti: Söz konusu hesabın aktif olması ve en az 5000 TL gibi bakiyesinin hali hazırda bulunması önemlidir.

9.Var ise;

Taşınmaz malların tapuları (fotokopi), Kira Gelirleri vs.

10.Maaş Bordroları: Çalışılan kurum tarafından onaylanmış (kaşeli ve ıslak imzalı) olmalıdır.

11. Var ise;

Önceki vizelerin fotokopisi: Birçok kişi bunu önemsemese de eski vizeler,  konsolosluğun size olan güvenini arttıracağından vize işlemlerini olumlu yönde etkilemektedir. Yani İtalya vizesi için gerekli evraklar arasına alınmalıdır.

12.Otel Rezervasyonları: Rezervasyonları yaptığınız site üzerinden çıktı almanız yeterlidir.

13.Gidiş Dönüş Uçak Bileti (fotokopi) – İtalya vizesi için gerekli evraklar arasında uçak bileti rezervasyonlarınızın fotokopisi yeterlidir.

14.Sağlık Sigortası: Avrupa’da kalacağınız gün sayısına göre yapılmalıdır. (Yani 40 gün kalacak iseniz bir aylık sigorta yaptıramazsınız.) Bir aylık sağlık sigortasının ortalama 30 TL ücreti bulunmaktadır.

NOT: İnterrail yapacak olanlar belgelere interrail biletinin fotokopisini de eklemelidir. (interrail yazımıza buradan⇐ daha detaylı ulaşabilirsiniz.)

Tüm bunların yanı sıra kişilerin özel statülerine bağlı olarak yukarıdaki belgelere ek olarak bazı birtakım belgeler daha hazırlanmalıdır.

Kişi Öğrenci ise;

 Öğrenci Belgesi de (ıslak imzalı)İtalya vizesi için gerekli evrakların arasında eklemedir. Ayrıca başvuru dilekçesinde seyahat masraflarının ailesi tarafından karşılanacağını belirtmelidir. Yukarıdaki iş ve gelir bildiren belgeler de (6-10 maddelerde belirtilenler) sponsor olarak gösterilen ebeveynin adına hazırlanmalıdır.

Eğer öğrencinin kendine ait hesabı varsa bunu da dosyaya ekleyebilir. (Bazıları bunun olumsuz netice doğuracağını söylese de bu yanlış bir kanıdır. Zamanında şahsıma ait hesap dökümünü koydum; hiçbir sorun yaşamadım.)

Kişi Emekli ise;

Emekliliği gösteren belgeler de dosyaya eklenmelidir.

Kişi Memur ise;

Çalışılan kurumun antentli kağıdına hazırlanan izin belgesi ve oda sicil kaydı da dosyaya eklenmelidir.

¶ Bu içerik kişisel tecrübeler ve vize firmalarından alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanmış olup vize reddi durumunda sorumluluk kabul edilmemektedir 🙂 Eğer vaktiniz ve sabrınız yoksa doğru yönlendirmeler için şehrinizdeki vize danışmanlık bürolarını ziyaret etmeniz önerilir.

İtalya Vize Ücreti ve Randevu Alma

 

italya vize ücreti
italya vize ücreti

İtalya vizesi için gerekli belgeleri hazırladınız; sıra geldi vize için randevu almaya ve başvuru yapmaya.( ve maalesef italya vize ücretini vermeye) Şimdi ne yapacaksınız? Öncelikle belirteyim ki başvuru genellikle aracı kurum idata tarafından alınıyor. Yani, idata’ ya teslim ettiğiniz belgeler sizin adınıza konsolosluğa iletiliyor.

Öncelikli olarak https://idata.com.tr/ita/tr/p/randevunuzu-alin adresi üzerinden randevunuzu alıp randevu tarihinizde hazırladığınız belgeleri kuruma teslim ediyorsunuz. Burada hatırlatmakta fayda var; idata bu işlemi elbette ki ücretsiz yapmıyor. Evrakları teslim etmeye gittiğinizde İtalya vizesi ücreti olarak 60 Euro ve Koordinasyon bedeli olarak da 25 Euro ödeme yapıyorsunuz. Ücretler çocuklar için farklılık göstermekte. Detaylı ücretlendirmeye gene idatanın kendi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. (Diyelim ki vizeniz çıkmadı. Ödemeyi geri alma şansınız yok!)

İtalya vizesi için randevu aldınız ve gerekli evrakları hazırlayıp ücreti ödediniz. Tüm bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra sıra geldi beklemeye! Ortalama olarak vize sonucu 15 gün içerisinde belli oluyor. (Fakat resmi tatiller ya da olağanüstü hale bağlı olarak süre uzayabilmekte. Dolayısıyla tatilinize bir ay kala başvuru yapmanızda fayda var.)

Written By
More from rojen nasir

Barselona Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Ah Barcelona.. Olağanüstü beklentilerle gitmemize rağmen bize bi’ ufak hayal kırıklığı yaşatan...
Read More

16 Comments

 • Tuncay dedi ki:

  Öncelikle belirteyim ki İtalya konsolosluğuna doğrudan başvuru yapamıyorsunuz; başvuru yalnızca aracı kurum idata tarafından alınıyor. Yani, idata’ ya teslim ettiğiniz belgeler sizin adınıza konsolosluğa iletiliyor.

  bu yanlış bir cümle. doğrudan resmi kuruluş olamadan da vize başvurusu yapabiliyorsun.

  • rojen nasir dedi ki:

   Tuncay Bey Merhaba,

   Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Uygulama bizim vize aldığımız tarihlerde bu şekilde ilerliyordu. Güncelleme için gereken detaylı araştırmayı yapacağız. Fakat ilk etapta İtalya Konsolosluğu’nun resmi sayfasını ziyaret ettiğimde -zorunluluğa dair herhangi bir bilgi olmaksızın – gene idata aracı kurumuna yönlendirme yapılıyor.

 • özge dedi ki:

  Merhaba aracı kurum olmadam kendimiz randevu alabiliyormuyuz.Illa ki italya icin araci kurumlari mi kullanmamiz gerek.

  • rojen nasir dedi ki:

   Merhaba,

   Aracı kurum olmadan bireysel başvuru da yapabilirsiniz. Ama öncelikli olarak online randevu almanız gerekmekte. Ankara ve bağlı iller için https://prenotaonline.esteri.it/login.aspx?cidsede=100113&returnUrl=// buradan randevu sayfasına ulaşabilirsiniz. En sağlıklı bilgilendirme için bulunduğunuz ilin bağlı olduğu büyükelçiliğin sayfasını ziyaret etmenizi öneririm. 🙂

 • özge dedi ki:

  ben istanbuldayım vize için bulamıyorum randevu sayfasını.Bir de şehirler arası italyada tren kullanacagız.Mesela romadan venediğe gideceğiz.Uygun fiyattan dolayı internetten tren bileti almayı düşündük.Onun çıktısını alıp gitsek yeterli oluyormu yoksa orda bir işlem yapmamıza gerek varmı?

 • Ziyacan dedi ki:

  İyi günler. Ben üniversitede artık son sınıfa geçiyorum ve okulum bitmeden yurtdışına gidebilmek adına planlamalarıma başladım fakat aklımda bazı sorular var ve bu konuda size danışmak istedim. Ben Roma dan başlayarak yaklaşık 20 günlük bir avrupa turu planlıyorum. Bu planlama içerisinde interrail bileti almaya karar verdim lakin bunu vize çıkmadan önce yapmak istemiyorum. Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonumu da thy üzerinden ücretsiz yapacağım lakin avrupa içi seyahat planımı hazırladığım zaman ayriyeten bir ulaşım planım olmaması bana sıkıntı yaratır mı ? Yani şu anda almak istediğimde avrupa içi ücretsiz bir uçak , otobüs veya tren rezervasyonu alamıyorum. Bu nedenle seyahat planımın yanında sadece gidiş ve dönüş uçak biletimin olması sizce yeterli olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. 🙂

 • Mustafa dedi ki:

  Merhaba güzel günler geçirmeniz dileğiyle. İnsanlara bu sekilde bilgilendirme ve yardımda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Kiz arkadaşım doğum gününde Italya’ya gidelim dedi ve hızlı bir şekilde öğrenmeye çalışıyorum. Idata sitesine girdim randevu işleminde ikamet yeri Antalya yazmıyor. Antalyada konsolosluk olduğu için mi acaba ama başka bir sitede Antalya vize işlemleri için Izmire gitmeli diyor. Yardimci olursanız sevinirim.

 • erhan dedi ki:

  selamlar internette bulamadığım bır soru ıcın yazıyorum .
  italyadan davetiye gönderen kişi belediye onaylattıktan sonra email olarak davetiyeyı gonderebilirmi yoksa davetiye orıgınal olarak posta ıle mi gelmesigerekiyor 😕

 • Orhan dedi ki:

  Merhabalar, beni de bilgilendirmeniz dileğiyle ☺️ Ben üniversite öğrencisiyim. Mart ayında Roma için 3 gece 4 günlük otel rezervasyonu yaptırdım. + uçak biletimi satın aldım. Turistik vize için randevu aldım. Şöyle ki kalacağım gün zaten çok az sponsor olarak emekli olan annemi gösteriyorum. Ve sürekli girişli çıkışlı olan hareketli hesabında 5 bin tl var. İlk vizem olucak haliyle çok fazla heyecanlı ve tedirginim. Vize dilekçesinde Vatikan’ı merak ettiğimi oranın tarihsel yapısı ilgimi çekiyor gibi bir dilekçe yazdım. Artı sponsor olan annem ayrıca yazdı. Sizce bu şartlar yeterli mi? Maddi kayak vs…harici neler yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. ?

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba. Öğrenci olduğunuz için vizeniz daha kolay çıkacaktır diye öngörüyoruz. Zaten döneceğinize dair de belgelerinizi iletmişsiniz. Bunun yanında bankadaki miktar da yeterli. Umarız uzun süreli bir vize alırsınız.

 • SEDAT dedi ki:

  Merhaba faydalı bilgiler için teşekkür ederim. İtalya’ya gidip ordan araç kiralayarak İsviçre’ye geçmek istiyorum. Başvuru formunun 22 numaralı hanesine İtalya ve İsviçre mi yazmalıyım? 24 nolu hanede “multipli” yi mi seçmeliyim?

 • narine dedi ki:

  İyi günler. vize için 3 aylık banka hesabı hareketleri isteniyor ve yaklaşık 5000 tl hesapta olması gerekiyor. bu kısımda benim anlamadığım nokta şu: her ay mı hesapta 5000 tl olması gerekiyor. ben temmuzda gitmeyi planlıyorum. nisan mayıs haziran aylarında ayrı ayrı hesapta 5000 tl mi olmalı. yoksa mesela haziran ayında hesabımda 5000 tl bıraksam yeterli mi? çünkü otel ve uçak ücretleri derken maaş hesabımda para kalmayacak. umarım soruyu anlatabilmişimdir:) teşekkürler

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba. 6 aylık hesap hareketlerini isterler vize için. Ve hesabınızda ne kadar uzun süreli nakit varsa ve nakit akışı, o kadar iyi.

 • Haluk dedi ki:

  merhaba. hesabımda 3000 tl ve 7000 tl hisse senedi var. sgklı çalışanım. tur ile gideceğim, belgelerim tamam. vize alabilir miyim?
  ayrıca kardeşim de sgklı çalışan, hesabında 5000 tl var. yeterli mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir