Yılbaşında Gidilecek Vizesiz Ülkeler

Vizesiz yılbaşı kutlayabileceğiniz ülkeler - bangkok
Vizesiz yılbaşı kutlayabileceğiniz ülkeler - bangkok

Yılın son günlerini yaşarken yeni yıl planları da yapılmaya başlandı. Dünyanın dört bir yanında coşkuyla kutlanan en önemli kutlamalardan biri olan yılbaşına farklı bir ülkede girmek isteyen ve planını halen hazırlamamış olanlar için yurtdışında gidilecek harika rotalar var. Yılbaşında gidilecek vizesiz ülkeler yazımızda size unutamayacağınız harika bir yılbaşı tatili yaşatacak tatil rotaları sunacağız!

Öncelikli olarak, aklınızdaki yılbaşı beklentisini belirlemeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekli. Yılbaşı temasını yoğun bir şekilde yaşayayım isterseniz Balkan ülkeleri sizin için uygun fiyatlı mükemmel bir rota olacaktır. Balkan ülkelerinin Noel’den önce kurulan Noel pazarları, meydan süslemeleri ile uygun fiyatlı olduğu kadar yılbaşı temasıyla da eğlenceli bir deneyim sunuyor.

Yeni yıla yurtdışında girmek, ama biraz da ucuz bir destinasyondan yana tercihleri kullanmak isteyenler için Azerbaycan veya Gürcistan rotası da imdadınıza yetişiyor. Fakat ben soğuk sevmiyorum hem “Yılbaşı ruhunu yaşamak için illa da kara gerek yok ya!” derseniz kızgın kumlardan serin sulara atlayacağınız sıcak deniz rotası ile sosyal medya hesaplarınızı şenlendirebilirsiniz!

Yılbaşında Gidilecek En Güzel Balkan Ülkeleri 

Yılbaşında vizesiz nereye gidilir dendiğinde hem ucuz hem de Türkiye’ye oldukça yakın olmaları nedeniyle tercih edebileceğiniz yılbaşında en güzel balkan ülkeleri listemizi sizin için hazırladık. Balkan ülkelerinin tarih kokan mimari yapısı ile birlikte, meydanlara kurulan yılbaşı süslemeleri, size, Noel’i iliklerinize kadar hissettirecek.

Balkan ülkeleri, yılbaşında Avrupa ülkelerini aratmıyor ve Noel Pazarları, ışıklandırmaları ve partileri ile yeni yıl coşkusunu yaşayabileceğiniz binlerce seçenek sunuyor! Gelin yılbaşını geçirebileceğiniz birbirinden güzel Balkan ülkelerine yakından bakalım.

Belgrad/Sırbistan

Belgrad - Yılbaşında Gidilecek Vizesiz Ülkeler
Belgrad – Yılbaşında Gidilecek Vizesiz Ülkeler

Gece hayatı ve Avrupa şehirlerini aratmayan mimari yapısıyla, sadece yılbaşı değil her mevsim turist çeken Belgrad, yılbaşı döneminin de en popüler rotası. Bildiğiniz gibi vatandaşlarımızın da sıklıkla tercih ettiği bir şehir. Özellikle yılbaşı yaklaşırken meydan süslemeleri ile Noel’i dibine kadar hissetmenizi sağlıyor.

Ayrıca Noel’den birkaç gün önce kurulan Noel pazarı da Noel eşyalarını bulabileceğiniz, yılbaşı süslemeleri satın alabileceğiniz ayrıca eğlenceli anlar yaşamanızı sağlayacak harika bir etkinlik. Cumhuriyet Meydanı, Belgrad Kalesi’nin bulunduğu Kalemegdan ve Knez Mihailova Caddesi her yılbaşında Noel süslemeleri ile ışıklandırılıyor ve meydanlarda tüm vatandaşlar yeni yıla birlikte giriyorlar.

Gece boyunca bir çok mekanda yılbaşı partileri devam ediyor ve yeni yılın ilk sabahına kadar herkes eğleniyor. Sırbistan bu güzel anıları yaşamanızı sağlamanın yanı sıra ayrıca cebinize de iyi gelecek kadar ucuz.  Bunun yanında yemek kültürünün de bize çok yakın olduğunu hatırlatalım.

Kotor / Karadağ

kotor - yılbaşında vizesiz gidilecek ülkeler
kotor – yılbaşında vizesiz gidilecek ülkeler

Yüksek dağlarla çevrili doğasıyla insanı büyüleyen yerlerden biri olan Montenegro ya da Karadağ pasoportunuzla vizesiz bir şekilde seyahat edebileceğiniz bir Balkan ülkesi. Özellikle yemyeşil doğasıyla insanı büyüleyen Karadağ, yılbaşında size farklı yerler keşfedebilme seçeneği sunuyor.

Karadağ’ın bir şehri olan Kotor, adeta İtalya’nın küçük bir kasabası gibi. Tarihi dokusu, mimari yapısı ile Kotor’da yılbaşı eğlenceleri Aralık ayı itibari ile başlıyor ve yeni yılın ilk sabahına kadar aralıksız olarak devam ediyor. Kotor’da yılbaşının en güzel anı ise surlar için kalan şehrin sokaklarının ışıl ışıl gözükecek şekilde ışıklandırılması. Her sokak ışıl ışıl ve uyku nedir bilmeyen bir eğlenceyle dolup taşıyor. Ayrıca yılbaşında oldukça büyük bir Noel pazarı kuruluyor.

Priştine/Kosova

Priştine - Kosova
Priştine – Kosova

Kosova’nın ülkemize yakın oluşu, vizesiz olma avantajı ile birlikte, Osmanlı tarihine de yakından şahit olabileceğiniz güzel bir seçenek. Yeni yıla diğer Balkan ülkeleri gibi coşkuyla giren Kosova, Prişte şehrini ışıklarla süslüyor ve her bir sokağında fotoğraf çekme isteği uyandırıyor. Noel pazarı da kuran Kosova ayrıca ucuz olması nedeniyle kendinizle birlikte birçok anıyı götürebilme şansınızı arttırıyor.

Üsküp/Makedonya

yılbaşında vizesiz nereye gidilir - üsküp
yılbaşında vizesiz nereye gidilir – üsküp

Buram buram tarih ve doğa kokan, kendine has tarzıyla sizi büyüleyecek ülkelerden biri olan Makedonya, Üsküp şehrinde Aralık ayı itibari ile birlikte Noel havasına bürünüyor. Hem yerli halkın hem de turistlerin meydana akın ettiği Üsküp’e uçak biletleri de oldukça uygun. Yılbaşı gecesinde farklı birçok meydan konserinin yanı sıra mekanlarda özel olarak yılbaşı geceleri düzenliyor ve tüm halk meydanda hep birlikte coşkuyla yeni yılı karşılıyor.

Yılbaşında gidilebilecek en yakın vizesiz ülkeler 

Bakü / Azerbaycan

Yabancılık çekmeyeyim ama farklı bir ülkede görmek istiyorum diyenler için mükemmel bir destinasyonda bulunan kardeş ülke Azerbaycan’da Noel, kutlamalarla karşılanıyor. Pasaport veya kimliğiniz ile kolayca giriş yapabildiğiniz Azerbaycan’da yılbaşı yaklaştıkça cadde ve sokaklarda ışıklandırılıyor ve Noel havasına bürünüyor.

Bakü yeni yılı karşılarken sokaklarında sabahlara kadar eğlenceli aktiviteler yer alıyor. Kardeş ülke olması nedeniyle yabancılık çekmezken ayrıca farklı bir mimari yapı ve kutlama içerisinde yer almak istiyorsanız Bakü sizin çin doğru adres olabilir. 

Tiflis/Gürcistan

Yılbaşında gidilecek vizesiz ülkeler - gürcistan - tiflis
Yılbaşında gidilecek vizesiz ülkeler – gürcistan – tiflis

Tiflis, şu ana kadar gördüğümüz, Noel ruhunu en çılgın yaşayan şehirlerden biri. Bunun yanında Türkiye’ye çok yakın olması ve uçak biletlerinin de uygun olması nedeniyle özellikle Türkler için müthiş bir tatil rotası. Ayrıca, sırf Gürcü mutfağı bile Tiflis’e gitmek için başlı başına büyük bir neden.

Eğer yılbaşında bir farklılık yapmak istiyorum diyorsanız, Gürcistan ülkesinin Tiflis şehrine Noel ziyareti gerçekleştirebilirsiniz. Sadece kimlik kartınızla, pasaporta bile ihtiyaç duymadan girebileceğiniz Tiflis şehrinde, Noel oldukça coşkuyla kutlanıyor. Tiflis’te mekanlar özel olarak yeni yıl için güzel organizasyonlar yaparken ayrıca Metekhki köprüsünde Tiflis belediyesinin organize ettiği havai fişekler altında birçok farklı eğlenceli etkinlik düzenleniyor.

Yılbaşında gidilecek vizesiz sıcak ülkeler 

Bangkok/Tayland 

Vizesiz yılbaşı kutlayabileceğiniz ülkeler - bangkok
Vizesiz yılbaşı kutlayabileceğiniz ülkeler – bangkok

Sıcak denizlere inmek ve yılbaşını sıcak bir ülkede geçirmek istiyorsanız macera dolu Tayland sizi bekliyor. Tayland için yılbaşında gidilecek vizesiz sıcak ülkeler içerisinde en eğlenceli olan rota diyebiliriz. Özellikle coşkulu bir şekilde yılbaşını kutlayabileceğiniz gece hayatı size hiç unutmayacak güzel yeni yıl anıları bırakabilir. Ayrıca vizesiz gidebileceğiniz Tayland’da adaları gezebilir, minik bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Singapur 

singapur - vizesiz yılbaşı kutlama rotası
singapur – vizesiz yılbaşı kutlama rotası

Mimari yapıları, ünlü rotaları ile adeta cennetten bir köşe olarak bilinen Singapur hem vizesiz hem de bir doğa harikası. Yılbaşında gidilecek vizesiz ülkeler arasında yer alan ve turistik yapısı sayesinde her yerine kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Singapur, yılbaşı gecesi de tıklım tıklım dolu olan meydanları ve eğlence mekanları ile size farklı bir yılbaşı deneyimi yaşatabilir.

Bu liste bana kısa geldi derseniz, aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz:

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Her ihtimali düşünerek kısa bir liste yapmak istedik. Sizin için vize ile uğraşma derdi olmadan sadece pasaportunuz ile gidebileceğiniz “Yılbaşında gidilecek vizesiz ülkeler” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Birbirinden güzel yurt dışı rotaları ile Yılbaşında gidilecek vizesiz ülkeler, Yılbaşında gidilebilecek en yakın vizesiz ülkeler Yılbaşında En Güzel Balkan Ülkeleri, Yılbaşında Gidilecek Vizesiz Sıcak Ülkeler gibi başlıklar altında size daha önceki yılları hafızalardan silecek ve yıllar sonra bile hatırlanacak bir tatil anısı bırakmak istiyoruz!

More from Can Marangoz

Belgrad’ın En İyi Restoranları / Belgrad’da Ne Yenir?

Belgrad, yan komşumuz gibi sık sık ziyaret ettiğimiz Avrupa ülkelerine göre hesaplı...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir