Internette Gezebileceğiniz Sanal Müzeler

Louvre Müzesi - Online gezilebilecek sergiler

İptal edilen seyahatler, baharın gelişini balkondan/pencereden izleme halleri, boş sokaklar, yapılamayan etkinlikler…. Nisan ayını hiç birimiz böyle planlamamıştık.  Elimizde madem böyle bir nisan var, hazır da evdeyiz, hem bedenimizi hem de ruhumuzu dinlendirme vaktidir! Internette gezebileceğiniz sanal müzeler yazımız tam da bu durum üzerine geliyor.

Sizi bu sefer sokaklara davet edemiyoruz. Onun yerine evde olmayı, en sevdiğiniz koltukta uzun saatler geçirmeyi daha da cazip hale getiriyoruz. Ayrıca, evde kal mottosu üzerine aşağıda bir yazımız daha mevcut;

Karantina günlerinde evde vakit geçirmek için ipuçları

Bir çok müzenin ve sanat galerisinin dijital ortamda erişime açılması sayesinde bu dönemde de sanattan uzak kalmıyoruz, evimizden dünyayı keşfediyoruz. İstanbul’dan New York’a, İtalya’dan Almanya’ya, çiçekli pijamalarımız ve kedili kahve fincanımızla kocaman bir sanat turuna çıkıyoruz!

British Museum, Londra

British Museum – Internette Online Gezilebilecek Müzeler

Dünyanın dört bir yanından gelen ve eski çağlardan başlayıp yakın geçmişe uzanan geniş bir tarih aralığına ait eserleriyle şüphesiz şimdiye kadar bildiğimiz bir çok tarihi gerçeği somut olarak da deneyimleyebileceğimiz bir müze. Yaklaşık 7 milyon eseri barındıran British Museum, 260 yaşında. Tamamını görmek mümkün olmasa da Japonya’dan Irak’a, Pakistan’dan Türkiye’ye, bir çok coğrafyanın en nadide eserlerine online olarak ulaşmanız mümkün.

Halikarnas Mozolesi, Rosetta taşı, mumyalar, orta çağ dönemine ait satranç figürleri en çok ilgi gören eserler arasında. İlginizi çeken objeler ya da ülkeler üzerinden arama yapıp eserlere kategorilere ayrılmış şekilde de ulaşabiliyorsunuz. Bu link üzerinden ziyaret edebileceğiniz müzenin görkemli dev cam çatısı da oldukça ilgi çekici.

Guggenheim Müzesi, New York

Guggenheim Museum – Sanal Müze Turu

Guggenheim Müzesi sadece çağdaş sanat eserleriyle değil Frank Lloyd Wright imzalı harika yapısıyla da oldukça dikkat çekici. Gezerken de mutlaka ilginizi çekecek olan sarmal yapısı sayesinde en üst kattan başlayıp alt kata kadar kesintisiz bir keşif vaad ediyor. Devasa orta boşluğu sayesinde tarihin en büyük enstalasyonlarına da ev sahipliği yapmış.  Ziyaret linki burada.

Musee D’Orsay, Fransa

Musee D’orsay – Online gezilebilecek müzeler

Internette gezebileceğimiz sanal müzeler arasında ilk sıralarda şüphesiz Pariz müzeleri yer alıyor. Orsay Müzesi’nin en dikkat çekici özelliklerinden birisi eski bir tren garından dönüştürülmüş olması. 1900 yılında tren garı olarak inşaa edilen yapı, 1986 yılından itibaren müze olarak kullanılıyor. Sergilenen önemli eserlerin yanı sıra yapının kendisi de oldukça görkemli ve başlı başına bir eser.

Seine Nehri kıyısında uzanan müze, özellikle empresyonizm meraklısı olanlar için bir cennet.

Burada 1800’lerin ortasından 1900’lerin başına kadar olan döneme ait, çoğunlukla Fransız sanatına ait resimleri ve heykelleri yakından inceleyebilirsiniz. Renoir, Monet, Van Gogh ve Gauguin, eserlerini inceleyebileceğiniz sanatçılardan yalnızca birkaçı. Ziyaret için buraya buyrun.

Pergamon Müzesi, Berlin

Pergamon Museum – Online Müze Turu

Internette Berlin müze adasını online olarak gezmek paha biçilemez. Babil’deki İştar Kapısı ve Büyük Pergamon Sunağı’nın orjinal boyutunda yapılmış rekonstrüksiyonunun görülebileceği müzede, Osmanlı topraklarında 19. ve 20. yüzyıllarda Alman arkeologların yürüttükleri kazılarda çıkarılan eserler sergileniyor. Ege’den başlayıp Orta Anadolu üzerinden devam ederek Irak’a kadar ulaşan geniş bir alandaki antik kentlere ait eserleri online müze turunuzda görmeniz mümkün. Bu linkten Pergamon Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Uffizi Gallery, Floransa

Uffizi Gallery – Online Sergiler

Internette gezebileceğimiz sanal müzeler arasında şüphesiz Karantina altındaki Italya müzeleri yer alıyor. Floransa’nın önde gelen ailelerinden Medicilerin hem şehre hem de sanata yaptıkları büyük katkılardan birisi de Uffizi Gallery. 16. yüzyılda tamamlanan bu etkileyici yapının kendisi de adeta sanat eseri. Sanal turunuz sırasında sadece eserlere değil tavan süslemelerinin güzelliğine de hayran kalabilirsiniz. Botticelli, Leonardo Da Vinci, Michelangelo’nun eserlerini ve bu güzel yapıyı incelemek için link burada.

Vatikan Müzeleri, Roma

Vatikan Müzeleri – Online gezilebilecek muzeler

Vatikan Müzeleri, uzun saatlerinizi kapısı önündeki kuyrukta geçirme ihtimaliniz olan, görülmesi gerçekten zor olan yerlerden birisi. Bu yüzden de burayı online olarak gezme imkanı oldukça kıymetli diyebiliriz.

54 galeri ve bir de Sistine Şapeli’nden oluşan müze, Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde yaptırılmış. Sanal tur sayesinde Raphael Odalarını, muhteşem heykellerin yer aldığı Pio Clementino Müzesi’ni, Niccoline Şapeli’ni, antik Mısır koleksiyonunun yer aldığı Egiziano Müzesi’ni ve elbette Sistine Şapeli’ni gezmeniz mümkün. Michelangelo’nun tavanını başlı başına bir sanat eserine dönüştürdüğü Sistine Şapeli, eminiz en uzun zaman geçireceğiniz durak olacak. Müzenin linki burada.

Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi – Online gezilebilecek sergiler

Louvre Müzesi, yaklaşık 72.000 metrekarelik bir alanda sergilediği sayısı on binlere varan ve tarih öncesi dönemden günümüze kadar uzanan bir zaman aralığında çeşitlenen eserleriyle her anlamda haklı bir gösterişe sahip.

Mısır’dan Roma’ya, heykelden çizime, eserleri kategorilere ayırmak pek kolay değil. Ancak online ziyarete açılan Apollo Galerisi, Eski Mısır dönemine ait eserlerin sergilendiği kısım ve müze içinde bulunan orta çağdan kalma hendekler oldukça tatmin edici bir gezinti fırsatı sunuyor. Bu linkten hemen sanal Louvre gezinizi başlatabilirsiniz.

Metropolitan Müzesi, New York

1870 yılında Amerikan toplumunun sanat algısını geliştirme amacıyla kurulan müze, Afrika, Asya, Hint, İslam ve Bizans sanatının sayısız eserine ev sahipliği yapıyor. Tablolardan ve heykellerden oluşan geniş kapsamlı modern sanat eserleri dışında müzik aletleri, kostümler, aksesuarlar, silahlar ve zırhlardan oluşan eşsiz bir koleksiyona da sahip. Modern sanatın en güzel örnekleri, moda ve tarih iç içe anlayacağınız. Tüm dünyanın ilgisini üstüne toplayan moda olayı Met Gala’ya da ev sahipliği  yapan müze, online ortamda oldukça geniş bir seçkiyi ziyaretçiye sunuyor. Dolu dolu bir online Metropolitan müze turu için linki aşağıya bıraktık.

https://artsandculture.google.com/partner/the-metropolitan-museum-of-art

Dünyanın dört bir yanına uzandıktan sonra biraz da memlekete, çok özlediğimiz İstanbul müzelerine dönelim. Online sanat turu yapmak İstanbul özlemimize belki birazcık çare olabilir.

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Atlı Köşk kısmında bulunan kalıcı koleksiyonunu, her gidişte ziyaret etmeye doyamayanlardansanız, online tur ile her eseri tek tek inceleyebilme imkanı ayağınıza geldi. Zengin hat koleksiyonu, el yazmaları ve yağlı boya koleksiyonu ile Abidin Dino’nun hayatını ve çalışmalarını konu alan çevrimiçi sergiyi bu linkten gezebilirsiniz. Yine linkte yer alan Google Street View bağlantısı sayesinde de müzenin harika botanik bahçesinde bir tur atmanız da mümkün.

SALT, İstanbul

internette gezebileceginiz sanal muzeler - salt
internette gezebileceginiz sanal muzeler – salt

Online olarak birçok veriye erişebileceğiniz başka bir kaynak ise Salt. Örneğin bu linkten, Türkiye’nin ilk kadın illüstratörü olan Ressam Sabiha Rüştü Bozcalı’nın sergisinden parçalara ve hayatına dair detaylara ulaşabilirsiniz.  Burada da sizi önemli mimarların arşivinden kartpostallara, banknotlardan gazete küpürlerine kadar dev bir arşiv bekliyor.

Müze gezintilerinizin arasına farklı aktiviteler de serpiştirmek isterseniz Karantina Günlerinde Evde Yapılabilecekler Listesi yazımız da burada size bekliyor.

Internette gezebileceğimiz sanal müzeler yazımızın sonuna geldik. En kısa zamanda sevdiklerimizle bir arada olabileceğimiz aktiviteler planlamayı, sizleri yine eskisi gibi farklı şehirlerin farklı sokaklarında gezdirmeyi, birlikte İstanbul’un sanat ajandasını keşfetmeyi diliyoruz. O güzel günler gelene kadar da tavsiyelerimizle, dileklerimizle birbirimize destek olup evde kalıyoruz.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Ağustos 2020

İstanbul etkinlik rehberimiz için onlarca seçenek arasından seçim yapmaya zorlandığımız günlerden birinde...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir