İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2018

fotoğraf 51 - istanbul aralık etkinlik takvimi
fotoğraf 51 - istanbul aralık etkinlik takvimi

Yılın son ayından herkese merhaba! Geçen ay olduğu gibi Zorlu PSM ve Babylon yine bu ayın da yıldız mekanları olacak. Müjdemizi isteriz DasDas sezonu açtı hem de bomba gibi açtı. Şener Şen’li bir tiyatro bizi bekliyor. Akbank Sanat Sessiz Sinema Günleri başlıyor ve harika filmler var, birkaç tanesini sizin için derledik.

Klasik müziğe doyacağız bu ay, çok değerli yabancı sanatçıları ağırlıyor olacağız. Fazıl Say meşhur “Truva Sonatı” İstanbul Prömiyerini gerçekleştirecek. Klasik müziğe doyduğumuz gibi elektronik müziğe de Fakear, Damian Lazarus gibi Dj’ler ile doyacağız. Pazar günleriniz için çok güzel sergiler bulacaksınız rehberimizde.

Aralık ayının olmazsa olmazı Noel pazarları da günlerimize neşe katacak. Sahi ağaçları kurup süslediniz mi? Biraz havaya girelim değil mi ama! Şimdi hazırsanız 2018’in son etkinliklerine şöyle bir bakalım.

Ayrıca kışın nereye gitsem diye tereddütleriniz varsa sizi aşağıdaki iki yazımıza yönlendirelim hemen:

Türkiye’deki En Güzel Kayak Tatili Destinasyonları

Avrupa’daki En İyi Kayak Pistleri

1 Aralık Cumartesi

Noel Pazarı / Fransız Kültür Merkezi / 10.00-18.00

Sevdaliza Konseri / Zorlu Psm / 22.30

Yeni ayın ilk günü için çok güzel bir konser önerimiz var. İran doğumlu, Hollanda’da yaşayan bir müzisyen olan Sevdaliza’yı tekrar ülkemizde ağırlıyoruz. Avant-Pop, alternatif R&B gibi türleri birleştirerek müzik yapan sanatçının melodileri ile hipnotize olmak istiyorsanız bu konser kaçmaz.

Bu güzel cumartesi sabahında ise Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Noel Pazarı’na katılabilirsiniz. Hediye alma turlarına başlayacaksınız bu etkinlik güzel bir başlangıç olacak.

istanbul aralık etkinlikleri -sevdaliza
istanbul aralık etkinlikleri -sevdaliza

2 Aralık Pazar

Sergi / Anna Laudel Contemporary 

Anna Laudel Contemporary’de yeni sergiler var. Galeri; Ekin Su Koç‘un Hiçbir Yerde Mutlu, Tuğçe Diri‘nin Bir Başka Dünya ve Tülay İçöz‘ün Var-oluş Halleri başlıklı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Sergiler; göç ve kimlik; geleneksel kültürel altyapı ile güncel üretim pratikleri arasındaki bağ; varoluş süreci ve evren gibi farklı temalarla çalışan üç sanatçının işlerini bir araya getirecek. Bu kişisel sergiler 6 Ocak’a kadar sürecek.

3 Aralık Pazartesi

İstanbul Tiyatro Festivali: Pixel / Zorlu PSM / 20.30

22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Zorlu’un sahnesine ardında kocaman bir ekip olan Pixel konuk oluyor. Hip-Hop dünyasının başarılı koreograflarından Mourad Merzouki’nin performans topluluğu Compagnie käfig, bugüne kadar 3000 performans sergileyerek 1,5 Milyon seyirciye ulaşmış. Dijital dünya ile dans, akrobasi ve ışığın harmanlandığı görsel bir şölen düşünün!

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca etkinliği merak edenlere, kısa bir önizleme için aşağıya videoyu bırakıyorum:

4 Aralık Salı

Joseph K. / Das Das / 20.30

Joseph K. ufak bir aradan sonra tekrar sahnelere dönüyor. Bilenler biliyordur; Joseph K. Franz Kafka’nın Dava’sından modern dünyaya uyarlanmış bir oyun. Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber gibi oyuncuların yer aldığı oyunun yeni sezonda sahnede oluşuna biz çok sevindik. İzlemeyen kalmasın.

5 Aralık Çarşamba

Portobello Christmas Bazar / 10.30-17.00 / Circolo Roma Istanbul

Redd / 21.30 / Babylon

portobello - istanbul etkinlik rehberi
portobello – istanbul etkinlik rehberi

İçinde bulunduğumuz ay malumunuz. Circolo Roma Istanbul’un her yıl Aralık ayında düzenlediği artık gelenekselleşen kermeste el yapımı özel tatlar, Noel kekleri, çok güzel likörler, şaraplar, peynirler, soslar tadıp, satın alabileceksiniz. Geçen yılki çok güzel olmuştu. Eminiz bu sene de öyle olacak.  Yalnız bizden söylemesi biraz erken gitmekte fayda var, bitmesine yakın giderseniz standları boş bulabilirsiniz.

Bir diğer etkinliğimiz Redd konseri. Türkiye Rock müzik sahnesinin güçlü isimlerinden çok sevdiğimiz Redd bu akşam Babylon sahnesinde olacak. Christmas Bazar’dan sonra günü konser ile sonlandırın deriz.

6 Aralık Perşembe

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler  1 Samama Chikly / 16.00 / Akbank Sanat

Delifişekler Film Gösterimi / 19.00 / Akbank Sanat

Garanti Caz Yeşili: Nadine Shah / 20.30 / Zorlu Psm

Flapper Swing / 21.30 / Nardis Jazz

nadine shah
nadine shah

Akbank Sanat’ta 5. uluslararası Sessiz Sinema Günleri bugün başlıyor! Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Bomontiada ALT ve Kadıköy Sineması’nda seyirciyle buluşacak olan filmlerden sizin için birkaç tane seçtik.  Bugün için seçtiklerimiz “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler ” ve “Delifişekler” Mariann Lewinsky’nin sunumu ile gerçekleşecek olan filmde müzikler Tuncer Duman’a ait olacak. Tunuslu fotoğrafçı Albert Samama Chikly’den günümüze ulaşan ve yeni restore edilip bir araya getirilen görüntüler ile 1920’li yılların Tunus’una tanıklık edeceksiniz.

Bu akşamki bir diğer etkinlik Delifişekler. Film 1928 yapımı. Yönetmen koltuğunda  Leonard Buczkowski var. Birinci Dünya Savaşı sırasında Polonya birlikleri ile birlikte yürüyen üç arkadaşın öyküsünü izleyeceksiniz.

Bu güzel film gösterimlerinden sonra akşama pek tatlı konserler var.

Nadine Shah son konserini 2016 yılında Salon İKSV’de verdi. Güçlü vokal bir kez daha şehrimize konuk oluyor. Garanti Caz yeşili kapsamında bu defa zorlunun sahnesinde olacak. Gri göklerin prensesi melodileriyle sizi melankolinin zirvesine çıkaracak.

Hazırlanın 1920’li yıllara, bu sefer caz ile gidiyoruz!. Bu atmosferi bize Nardis’in sahnesinde caz manouche yani çingene caz grubu Flapper Swing yaşatacak. Quinted formunda sahne alan grup, gerek D. Reinhardt gibi sanatçıların yer aldığı repertuarlarıyla gerek sahne kıyafetleri ile sizi caz çağına geri götürecek.

 7 Aralık Cuma

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler 2-3 /13.00-16.00 / Akbank Sanat

XXF-Very Very French Festival: Fakear / 20.30 / Zorlu Psm

fakear - istanbul aralık etkinlik rehberi
fakear – istanbul aralık etkinlik rehberi

Sessiz Sinema Günleri bugün, bir önceki gün gösterilen serinin ilk filminden sonra devam ediyor.

İkinci Filmin görüntüleri Tarihçi Saadet Özen’in arşivlerinden derlenmiş. Sovyet Devrimi‘nden sonra İstanbul’a yapılan Beyaz Rus göçü dönemine dair görüntüler izleyeceğiz. Ayrıca ayrıca ünlü oyuncu Ivan Mosjoukine’in İstanbul üzerinden Paris’e yaptığı yolculuk sırasında çekilen ‘Sıkıntılı Serüven’ isimli kurmaca film de yer alacak. Saadet Özen’in sunumuna, müzikleriyle Stephen Horne ve  Frank Bockius eşlik edecek.

Serinin 3. ve son filmi,  ilk on dakikasının anlatıldığı İşkodra Kuşatması‘nın hemen ardından çekilen belgeselin yönetmeni ne yazık ki belli değil. İsminden de anlaşıldığı gibi İşkodra kuşatmasıyla ilgili bir belgesel izleyeceksiniz.

Bunun ardından 43 dakika sürecek olan, 1918 yapımı Olga Rautenkranzova yönetmenlik yaptığı “Doğu Dilleri Öğretmeni” adlı film perdede olacak. İstanbul’a atanan diplomat acilen Türkçe öğrenmek ister ve kendine bir öğretmen tutar. Aynı zamanda öğretmen ile kızı da tanışmıştır ve öğretmene aşık olmuştur. Babası bunu bilmez. Filmin yönetmeni Olga Rautenkranzova’yı  aynı zamanda diplomatın kızı rolünde göreceğiz.

İstanbul Aralık ayı etkinlikleri, Very Very French Festival ile devam ediyor. Fransız Kültür ile birlikte gerçekleştirilen festivalde bu sefer eşsiz müzik yapan Fakear sahnede olacak. Fakear’ı hala keşfetmediyseniz önce müzik dinlediğiniz uygulamanızı açıp, doğu ezgileri kullandığı zarif şarkılarını bir güzel dinleyin. Dinlediniz mi? Ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. Şimdi Zorlu Psm’nin web sitesine girip biletlerinizi alabilirsiniz.

8 Aralık Cumartesi

Buster Keaton ve Charlie Chaplin Kısaları / 13.00-15.00 / Akbank Sanat

Fransız Avangard Filmleri Seçkisi 16.00-17.00 / Akbank Sanat

Journée Pâtisserie et Boulangerie / 14.00-20.00 /Hilton Hotel Bosphorus

Suma Beach Presents: Damian Lazarus / 22.00 / Klein

Güneşin Kadınları: Nabihah Iqbal Live / 21.00 / Babylon   

nabihah iqbal
nabihah iqbal

Görüldüğü üzere 8 Aralık, ayın en dolu günü olacak. Film gösterimleriyle başlayacak gün müthiş konserler ile devam edecek. Kış mevsiminin vazgeçilmezi Sessiz Sinema Günleri bugün, Efsane komedyenler ile devam ediyor. Cinetica Di Bologna tarafından yeni restore edilmiş Keaton ve Chaplin filmleri Sarah Smith’in sunumu ile perdede olacak.

Bir diğer film “Güzel Gözleriniz İçin Savaş Şoku ve Avangard”; Birinci Dünya  Savaşı’nın öncesi ve sonrasına tanık olacağınız 9 kısa filmden oluşan  seçki ; Sinemada hala kullanılan birçok tekniğin yaratıcısı Georges Méliès, dünyaca ünlü yönetmen Abel Gance gibi yönetmenlerin filmlerinden oluşuyor.

Türk ve Fransız ortak yapımı Festivalde her iki ülkenin lezzetlerini tatma fırsatı yakalayacaksınız. Üçüncüsü gerçekleştirilen etkinlikte atölyeler, ilgi çekici showlar, ile birlikte keyifli bir gün geçireceksiniz. Büyülü pastalar ve tatlılar festivalinden sonra iki ayrı mekanda Cumartesi gecesine yakışır iki konser var;

Havalar soğuk plajlarda perişan oluruz. Olmayalım diye Suma Beach “Sihirli Orman”ı tekrar Klein’e taşıyor. Bu sefer DJ kabininde Damian Lazarus olacak. Damian Lazarus’a,  Cengiz Can ve Heimat eşlik edecek. Lazarus ile enerjisi yüksek efsanevi bir gece sizi bekliyor.

Bir diğer konser, Londra’da Dj’lik yapan Pakistan asıllı müzisyen Babylon sahnesinde olacak bu akşam. Post –Punk ritimlerinden oluşan Nabihah’ın canlı performansından sonra Ah! Kozmos DJ kabinin başına geçecek.

9 Aralık Pazar 

Killa Hakan / 20.00 / IF PERFORMANCE HALL    

Killa Hakan - istanbul aralık etkinlik rehberi
Killa Hakan – istanbul aralık etkinlik rehberi

Kreuzberg’den Dj Suppa ile beraber  yola çıkan Killa Hakan, mükemmel bir konser serisi ile buluşturacak sizi. Geçtiğimiz aylarda çıkardığı yeni albümü çok beğenilen rapçinin son albümü maalesef Türkiye’deki platformlarda sansürlü. O zaman sevenlerini sansürsüz şarkılar için If Performance’a alalım.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

10 Aralık Pazartesi

Royal Opera House Gösterimleri : Die Walküre / 19.00 / Zorlu Psm

Royal Opera House gösterimleri Aralık ayından itibaren kaldığı yerden Wagner’in ölümsüz eseri, 3 perdelik opera Die Walküre ile devam ediyor. Biliyorsunuz gösterimler canlı performans değil. Orijinal kaydın yayını. Yine de izlemesi çok keyifli. Türkçe ve İngilizce altyazı ile izleyebileceğiniz gösterim 4 saat 50 dakika sürecek.

11 Aralık Salı

Yeni Türkü Konseri  / 20.30 / Zorlu PSM  

istanbul aralık etkinlikleri - yeni türkü
istanbul aralık etkinlikleri – yeni türkü

Onca yıldır kendini hala “yeni” kılan Yeni Türkü, Zorlu’nun sahnesini unutulmaz şarkıları ile şenlendiriyor. Son çıkardığı albümlerinde yer alan yeni şarkılarıyla birlikte artık klasikleşmiş şarkıları ile Salı akşamı için çok güzel bir alternatif olacak.

12 Aralık Çarşamba

Federico Albanese / 21.30 / Salon İKSV

federico albanese
federico albanese

Federico Albanese, Xjazz Festivali’nde daha evvel şehrimizi ziyaret etmişti. Şimdi yine Salon İKSV’nin sahnesinde olacak. Sözsüz müziklerinin sakinliğine hayran kalacağınız italyan kompozitör’ü hala keşfetmediyseniz bu konser bir fırsat. Ömürlük besteleri ile Albanese, bu soğuklarda ve şarabınızın yanında en iyi eşlikçiniz olacak.

14 Aralık Cuma  

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı / 22.00 / Zorlu Psm

Wiener Concert Verein-Renaud Capuçon / 20.30 / İş Kuleleri

Balkan Wedding Party / 22.30 / Babylon

renaud capucon - istanbul etkinlikleri
renaud capucon – istanbul etkinlikleri

Bu akşam her kesimden müzik severler için etkinliğimiz var.

En son Mayıs ayında izlediğimiz Sırlar Odası’ndan sonra üçüncü film Azkaban Tutsağı, Film Concert serisi kapsamında seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor. Dev perdede film gösterilirken  John Williams imzalı müzikler canlı orkestra tarafından çalınacak ve siz kendinizi Hogwarts’ta hissedeceksiniz.

46. Müzik Festivali’nde Neve Şalom Sinegogu’nda  ağırladığımız Capuçon, Wiener Concert-Verein topluluğu eşliğinde bu defa İş Sanat’ta konser verecek. Konserin programında Mozart, Mendelssohn, Dvorak ve Schubert var. Dünyanın önde gelen kemancılarından olan Renaud Capuçon nam-ı diğer “Korkusuz Virtüöz”ün konseri kaçmaz.

Balkan Müziği yapan şahane müzisyenlerden oluşan Kolektif İstanbul ile hoplamaya, zıplamaya hazırlanın! Uluslar arası birçok festivalde de sahne alan grup şu ana kadar 4 albüm çıkardı. Kerevet ve Pastırma Yazı en sevilenleri oldu. Kesinlikle kaçırmamanız gereken,  aşırı eğleneceğiniz bir konser olacak.

15 Aralık Cumartesi

Esaretin Bedeli Tiyatrosu / 20.30 /Zorlu Psm

esaretin bedeli
esaretin bedeli

Herkesin ilk beşinde olan Stephan King’in şahane eseri Esaretin Bedeli, bu defa tiyatro sahnesinde olacak. Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahnelenecek olan oyunda Kerem Alışık, Kaan Taşaner, İştar Gökseven gibi oyuncular yer alıyor.  Red ile Andy’nin hikayesini tiyatro sahnesinde izlemek pek keyifli olacak.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

16 Aralık Pazar

Ayurveda 101 / 14.00 / Zorlu Psm

Bolşoy Balesi Gösterimleri: Don Kişot / 16.00 / Zorlu Psm 

don kisot Photo credit: ©Damir Yusupov-Bolshoi theatre
don kişot Fotoğraf : ©Damir Yusupov-Bolshoi theatre

Aslı Bozdağ eğitiminde gerçekleşecek olan atölyede yaşam bilimi ile tanışacaksınız. Son yılların yükselen yıldızlarından ayurvedik beslenme biçimleri ve yaşam tarzı, stresle boğuşan modern yaşam mağdurlarına denge ve uyum vadediyor.

Bir diğer etkinliğimiz Zorlu’nun Stüdyo sahnesindeki, Don Kişot Balesi’nin orijinal kayıttan gösterimi.  Don Kişot balesini geçen ay Süreyya Operası’nda  izlemiştik. Bir de dünyaca ünlü Bolşoy Balesi’nden izlemek isteyebilirsiniz.

17 Aralık Pazartesi

Borusan Quartet ve Viyana Klasikleri / 20.00 / Süreyya Operası

borusan quartet - viyana klasikleri
borusan quartet – viyana klasikleri

Gelin Pazartesi günü kulaklarınızın pasını silelim. Türkiye’nin en başarılı dörtlülerinden olan Borusan Flarmoni Orkestrası’nın incileri, Esen Kıvrak, Özgür Baskın, Efdal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Quartet, Viyana Klasikleri serisinin ikinci konserinde Mozart ve Beethoven’ın eserlerini seslendirecek.

Ayrıca Kadıköy’e uğramışken aşağıdaki yazımızı okuyun, belki Moda’da biraz turlarsınız:

Moda’da Gezilecek Yerler

18 Aralık Salı 

Damdaki Kemancı / 20.30 / Zorlu Psm   

Bu ay rehberimizde bir de müzikal var. Zorlu PSM’nin “İlk Türkçe Müzikal” yapımı olarak çıkan “Damdaki Kemancı” Broadway’de ilk kez 1964 yılında sahneye kondu. Ülkemizde ise ilk kez 1969 yılında sahnelenen Damdaki Kemancı, Cüneyt Gökçer’in başrolünde olduğu yapımla, yaklaşık 20 yıl sanatseverlerle buluştu.

Hikaye, 1905 yılının buhranlı Çarlık döneminde, Anatevka adında küçük bir köyde geçiyor. Fakir Sütçü Tevye ve ailesinin başından geçen olaylar dönem toplumunun değişimine ve Yahudi toplumunun yaşadığı zorluklara ışık tutuyor. Mehmet Ali Kaptanlar Tevye’yi, Tevye’nin karısı Golde rolünü Billur Kaya üstleniyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

19 Aralık Çarşamba 

Karsu / 20.30 / Babylon  

istanbul aralık etkinlik takvimi - karsu
istanbul aralık etkinlik takvimi – karsu

Sesi dışında içtenliğine hayran olduğumuz Karsu, Edison Jazz World’ü kazanan ilk Türk sanatçı oldu. Her telden cover’ladığı şarkılarıyla Karsu kah piyano başında kah mikrofon başında size nefis bir gece yaşatacak.

20 Aralık Perşembe

Pychedelia Night: Fontän, Islandman, Mousike /20.30 / Babylon

Labèque’lerle Bir Prömiyer / 20.00 /İstanbul  Lütfi Kırdar 

Psikedelik müzik sevenlere müjde! Babylon şaheste bir gece düzenliyor. İskandinav dolaylarında 8 sene sonra çıkardıkları albüm ile 2017’nin en iyisi seçilen Fontän; Yerli ve milli psikedeliklerimiz –ki Montreux Jazz Talent’ın en iyi çıkış yapan grubu seçildi- Islandman; Sürprizli Mousike, Babylon sahnesinde sizlere  eğlenceli bir gece yaşatacak.

Enerjik mi enerjik kız kardeşler  tekrar İstanbul’a geliyor. Londra Filarmoni, Dresden Filarmoni, Orquesta Nacional de España, Orchestre de Paris ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi ile gerçekleştirilen konserde,  Strauss ve Beethoven dinleyeceğiz. Ayrıca  Dessner’ın  Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan bu prömiyer için yazdığı konçertoyu dinleyeceğiz. İlk kez şehrimizde gerçekleşecek olan prömiyeri kaçırmayın. FilGezi ekibi olarak bu geceye tanıklık etmek için biz de orada olacağız.

21 Aralık Cuma

The Longest Night Party: Oceanvs Orientalis / 23.55 /Zorlu Psm

Omar Souleyman / 21.30 / Zorlu Psm  

omar souleyman - istanbul aralık etkinlik takvimi
omar souleyman – istanbul aralık etkinlik takvimi

Zorlu PSM “En Uzun Gece” olan 21 Aralık için muhteşem bir parti veriyor.

Son yıllarda Türkiye’den çıkan en güzel elektronik  müzik projesi Oceanvs Orientalis, Şafak Öz Kütle tarafından kurulmuş. Eylül 2018’de Dance of Sounds albümünü dinleyecilerin beğenisine sunan oluşum bildiğiniz gibi elektronik müzikte estetik anlayışını sorguluyor. Bu müzik türüne mesafeli iseniz Oceanvs Orientalis sizin için harika bir başlangıç olabilir. Mutlaka ve mutlaka “Tarlabaşı” isimli parçayı dinleyin!

İstanbul’da bir diğer konser, Omar Souleyman. Glastonbury Festival’inin Line-Up’larında yer almış bir isim. Suriyeli bir Dj. Son günlerde elektro-pop deyince akla gelen ilk müzisyen ayrıca nobel ödüllerinde sahne almış. Sevenleri kadar sevmeyenlerinin de çok olduğu, deyim yerindeyse Türkiye’li dinleyicileri ikiye bölen Souleyman, yeniden şehrimize geliyor.

22 Aralık Cumartesi

Fazıl Say “Truva Sonatı” İstanbul Prömiyeri / 20.30 / Wolkswagen Arena

Maktub By Satori / 22.00 / Beykoz Kundura   

fazıl say - istanbul aralık etkinlikleri
fazıl say – istanbul aralık etkinlikleri

Fazıl Say müthiş eseri Truva Sonatı’nın prömiyerini gerçekleştirecek Volkswagen Arena’da. Truva Yılı kapsamında Çanakkale Belediyesinin siparişi üzerine 10 bölümden oluşan 40 dakikalık bir piyano sonatı besteleyen Say, Truva Sonatı’nın yanı sıra ünlü bestecilerin eserlerini de yorumlayacak. Ayrıca Yekta Kopan sanatçı ile sonat üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Fazıl Say konseri biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da bu akşamın diğer etkinliği Maktub by Satori. Satori son projesi Maktub’u Beykoz Kundura’da görücüye çıkaracak. Son zamanların en sağlam müzisyenlerinden olan Amsterdam çıkışlı Satori, müzikleriyle beraber gecede görsel bir şov yaşatacak.

23 Aralık Pazar

Candida Höfer Sergisi / Dirimart  

Kış pazarı / 12.00- 22.00 / Feriye Palace (22-23 Aralık) 

istanbul aralık etkinlikleri - noel pazarları
istanbul aralık etkinlikleri – noel pazarları

Dirimart,  Candida Höfer’in “Zaman, Mekan ve Yerler”  başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.  74 yaşında olan fotoğraf sanatçısı Höfer’in, Almanya’daki Türkler ve Türkiye’deki Türkler serilerinden fotoğrafları da görebileceğiz.

Bunun yanı sıra sergide sanatçının kırk yıl boyunca çektiği kütüphane, müze, bekleme salonu, konser salonu, banka arşiv odası gibi kamuya açık veya hususi binaların iç mekanlarına ait fotoğraflardan bir seçki de yer alacak. Höfer’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olacak. Çok değerli ve kaçırılmayacak sergi. Mutlaka görün. Sergiyi Dirimart’ın Nişantaşı ve Dolapdere mekanlarında görebilirsiniz.

Feriye Palace’de sıcacık bir etkinlik var: Kış Pazarı. İki güne yayılacak olan etkinlik atölyeler, tadımlar ve adından da anlaşılacağı gibi alışveriş eksenli olacak. Boğazın kıyısında sıcacık bir pazar geçirmek isterseniz mutlaka sergiden önce veya sonra uğrayın.

Pazar yukarıda belirttiğimiz gibi 12.00’da açılıyor. Kış Pazarı’nı biz size bugün için önerdik dilerseniz cumartesi günü(22 Aralık) gitmeyi tercih edebilirsiniz tabii. Ayrıca FilGezi ekibimizden Yağmur’un nefis NorthFox tasarımlarını -deri ürünlerini de bu pazarda bulabileceksiniz. (Bir şeyler satın almayı unutmayın kendisinden :)Şimdiden iyi eğlenceler.

24 Aralık Pazartesi

Zengin Mutfağı / 20.30 / DasDas  

istanbul aralık etkinlikleri- zengin mutfağı
istanbul aralık etkinlikleri- zengin mutfağı

Aralık ayında bizi aşırı heyecanlandıran etkinliklerden. Şener Şen, Zengin Mutfağı ile bu sezon Dasdas’ın sahnesinde olacak! Lütfü Usta’yı daha önce hem tiyatroda hem beyaz perdede canlandıran Şener Şen’e sahnede (Kız) Gizem Ergün, (Selim) Onay Kaya, (Seyfi) Uğur Arda Başkan, (Ahmet) Kutay Sandıkçı eşlik edecek.

Vasıf Öngören’in yazdığı; Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını konu olan oyunu yine Şener Şen yönetiyor.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

25 Aralık Salı  

Foroğraf 51 / 20.30 / Zorlu PSM

fotoğraf 51 - istanbul aralık etkinlik takvimi
fotoğraf 51 – istanbul aralık etkinlik takvimi

Craft Tiyatro’nun yeni oyunlarından, Anna Ziegler’in yazdığı Fotoğraf 51’in çevirisi Hira Tekindor’a, yönetmenliği de Çağ Çalışkur’a ait. Yaşamın sırrını bulmaya çalışan bir grup bilim insanını izleyeceğiz sahnede.

27 Aralık Perşembe

Jakuzi / 21.30 / Babylon  

İstanbul Aralık etkinliklerinde bir konser daha.. “Koca Bir Saçmalık” şarkısı ile kendilerine hayran bırakan, absürd ama içimizden bir grup olan Jakuzi bu kez hiç bitmeyen enerjileri ile Babylon’ın sahnesinde olacak. Grubun birinci çok beğenilmişti. İkinci albümün hemen öncesi son konserlerini verecekler. Canlı performansları albümlerinin kat kat ötesine geçen grubun şarkıları ile yerinizde  duramayacaksınız. Yılın son Jakuzi konseri kaçmaz.

28 Aralık Cuma 

Timsah Tiyatrosu / 20.30 / DasDas

90’lar Türkçe Pop Party /20.30 / Zorlu Psm    

Timsah Tiyatrosu - İstanbul Aralik Etkinlikleri
Timsah Tiyatrosu – İstanbul Aralik Etkinlikleri

İngiliz mizah yazarı Tom Basden’nin Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinlenerek yazdığı oyunun yönetmen koltuğunda Mert Fırat var. Oyuncular ise; Erkan Avcı, Ferit Aktuğ, Özgün Aydın, Hazal Türesan. Tom Basden aynı zamanda kapalı gişe oynayan Joseph K.’nın yazarı. Joseph K.’yı beğendiyseniz pekala bu oyunu da beğenirsiniz. Buyrunuz DasDas’ın web sitesinden alıntıladığımız oyunun konusu:

Gösteri dünyasında oldukça başarısız, çekilmez ve hatta katlanılmaz olan Ivan’a artık gerçeği söylemenin vakti gelmiştir. En yakın arkadaşları bu durumu anlatması için Zack’i görevlendirir. Daha doğrusu, bir tekila partisinin ardından bu zor görev için çekilen kısa çöp, Zack’ in elinde kalmıştır. Kaçacak yer kalmamıştır. 

Gerçeğin acı çığlığı bir hayvanat bahçesinde Ivan’a duyurulacaktır. Ama gel gelelim eski sevgili Anna, yakın arkadaş Zack tam da bu zorlukla mücadele ederken, Ivan hayvanat bahçesindeki timsah tarafından yutulur. Ortadaki panik bir süre sonra Ivan için yeni ve güçlü bir kariyerin başlangıcı olacaktır. Medya, polis, uluslararası şirketler, sponsorluk anlaşmaları artık Timso’ nun ağzından çıkanlara odaklanmıştır. Tüm bu curcunanın ortasında Zack ise belki de “insan”ın şaşkınlığını üstlenmiştir.

Geçtiğimiz ay yine Zorlu’da ikincisi yapılan parti pek bir beğenildi. 90’lı yıllar hep en sevdiğimiz yıllar. Bu sefer serinin üçüncü partisinde Yonca Evcimik’ten Demet Sağıroğlu’na, Aşkın Nur Yengi’den Mansur Ark’a, İzel-Çelik-Ercan’dan Seden Gürel’e uzanan kocaman bir zaman tüneline gireceğiz. Bizi çocukluğumuza geri götüren her daim eğlenceli partilere her zaman gidilir.

 30 Aralık Pazar 

Garanti Caz Yeşili: England Is Mine  / 17.30 / Bomontiada

istanbul aralık etkinlikleri - england is mine
istanbul aralık etkinlikleri – england is mine

Garanti Caz Yeşili konserler harici “İçinden Caz Geçen Filmler” serisi ile seyirciyi müzik dolu filmlerle buluşturmaya devam ediyor. Şubat ayında başlayan seri, etkinliğin son filmi England is Mine ile sonlanacak. Mark Gill’in yönetmenliğini yaptığı film, The Smiths’in kurulduğu 1970’li yılların Manchester’ına götürecek sizleri. 2017 yılında Film Ekimi’nde gösterilen filmi beğenmeyenler de oldu. Seçim sizin. Yine de kuruluş hikayesi eksenindeki filme sırf müzikler için bile gidilir.

31 Aralık Pazartesi  

Takdir edersiniz ki bugüne bir etkinlik yok:) Bugünün en güzel etkinliği sevdiklerinizle beraber olmak. Dileriz 2019’da istediğiniz tüm seyahatler gerçekleşir. Bizi bol bol okursunuz, seyahat ve  etkinliklerin nabzını yine beraber tutarız:)

Aşağıdaki iki yazımız da ilginizi çekebilir;

İstanbul’daki En İyi 3. Dalga Kahveciler

İstanbul’da Turist Edasıyla Gezilecek Yerler

FilGezi Ekibi olarak şimdiden herkese iyi yıllar diliyoruz! Sizi çok seviyoruz!

Written By
More from Ezgi Çoban

İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2018

Mutlu bir sonbahardan herkese merhaba! Şehre kış düşüyor. İstanbul’da Ekim ayı etkinlik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir