Ankarada Gidilecek Yerler & Bahar ve Yaz için En İyi Öneriler

Bütün bir kış evde kalan sevgili Ankaralılar ve bahar aylarında Ankara’ya seyahat planlayanlar için vazgeçilmez bahar ritüellerini sizler için derledik. Artık battaniyeleri atma, botları kaldırma, terlikleri ve vazgeçilmez objemiz “rejisör sandalyelerini” araba bagajlarına yerleştirmenin zamanı geldi !!

“Yok Ankara’da deniz yokmuş, yok bişey yapılmazmış” diyenleri göz ardı edip hızla baharda Ankara’da neler yapılır yazımıza geçelim.

Yok ben birkaç gün şehir dışı alayım ne de olsa bahar ayları derseniz de “Yurtiçinde En güzel Tatil Yerleri, Kısa süreli gezi önerileri” yazımıza göz atmayı unutmayın !!

İlkbaharın gelmesiyle birlikte Ankara’nın üzerinden kalkan beyaz örtü yerini yemyeşil tomurcuklara bıraktığı anda battaniyelerinin altından çıkan Ankaralıların ilk işi, yönetmen sandalyelerini araba bagajlarına koymaktır. Bütün bir kış soğuk havanın zorlu koşullarına göğüs geren her Ankaralı güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte, Seğmenler Parkı, Odtü ve Eymir Gölü için artık hazırdır.

İlkbaharda ankarada ne yapılır
İlkbaharda ankarada ne yapılır

Bu belgesel tadındaki girişimizden sonra, ilkbahar ve yaz aylarının vazgeçilmezleri parklar dışında müzelere meraklı Ankaralılar sizi Ankara’da Gezilecek Yerler yazımıza alalım.

İlkbahar her şehirde olduğu gibi her ne kadar deniz havası alamasakta biz Ankaralılar için de oldukça keyifli ve  nemli havası olmayan yaz aylarının, park buluşmalarının, bahar şenliklerinin ve daha bir çok açık hava aktivitesinin habercisidir.

Bu yazımızda sizlere ilkbahar ve yaz aylarında Ankara’da keyif aldığımız alternatif hayatı aktarmaya çalışacağız. Ayrıca yazımızın içeriğinde Ankara’nın popüler parklarına ve park kültürüne , ilkbahar ve yaz etkinliklerine değineceğiz

Parklar ve Açık Hava Alanları 

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı

Daha Önce Ankara’da Gezilecek Yerler yazımızın parklar başlığı altında yer verdiğimiz Seğmenler Parkı’nın kalabalıklığına göre Ankara’da gerçekten ilkbaharın gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Ankara’nın merkezinde yer alan ve Tunalı Hilmi caddesine oldukça yakın olan Seğmenler Parkı, özellikle güneşli havalarda, bizlere ve hayvan dostlarımıza ev sahipliği yapıyor.

Parkta ateş yakmak pek tabii yasak. Dolayısıyla yanınızda getireceğiniz hazır gıdaları tüketebileceğiniz gibi, çevrede yer alan marketlerden veya park içerisinde gezen satıcılardan yiyecek veya içecek temin edebilirsiniz.

Park oldukça geniş bir alana yayılmış olup birden fazla girişi bulunmakta, ancak özellikle Cumartesi günleri saat 13:00’ten sonra aracınıza park yeri bulmakta epeyce zorlanabilirsiniz. Ancak Protokol Yokuşu girişi park yeri açısından daha müsait olabiliyor.

Park içerisinde çocuklar için oyun parkı mevcut. Oturmak için her ne kadar banklar olsa da, herkes ufak bir hazırlıkla çimlere uzanmayı tercih ediyor.

Ankarada gidilecek yerler
Ankarada gidilecek yerler

İlkbahar aylarının başlarında -ki bu sene nisan ayının ilk haftalarında gerçekleşen- Seğmenler Parkı Sezon açılış partisi de yavaş yavaş gelenekselleşmeye başladı. Ara sıra çeşitli etkinliklere, mini konserlere de ev sahipliği yapan Seğmenler Parkı’nda, ilkbahar ve yaz aylarında gecenin geç saatlerine kadar kitap okuyan, uzanan, oyunlar oynayan gençlere rastlayabilir; binaların içinde herkese nefes olmuş bu parkta bazen kendinizi başka bir ülkede gibi hissedebilirsiniz.

Not: Parklar hepimiz için nefes alanı, geçen sene özellikle açılış partisi sonrasında maalesef yerlerde çöp problemi yaşandı ve bir çok gönüllü insan çöpleri toplama etkinliği düzenleyerek özverili bir temizlik gerçekleştirdi. Yanınızda götüreceğiniz bir poşet hepimiz için daha temiz bir çevre sağlayacak

Seğmenler Parkı’nda iyi bir gün geçirmeniz için gereken malzemeleri veriyoruz:

 • Güneşli bir hava
 • Tabi ki kamp sandalyesi
 • Çöplerimiz için poşet
 • Çimlere yayılmak için herhangi bir örtü
 • Atıştırmalık bir şeyler -ki Ankara Simidini- tavsiye ederiz.
 • Son olarak derin bir nefes : )

Eymir Gölü

Ankarada gidilecek yerler - Eymir Gölü
Ankarada gidilecek yerler – Eymir Gölü

Odtü arazisi içinde yer alan Eymir Gölü Ankaralılar için “iyi gelmez mi hiç deniz havası” mottosunun alternatifini oluşturuyor. Birden fazla girişi olan Eymir Gölü’nün ancak belli bir mesafesine kadar araçla giriş yapabiliyorsunuz (Yaşlılık, hastalık vb. durumlar hariç). Gölün çevresi yemyeşil çam ağaçlarıyla çevrili. Bu ise öncesinde kiralayabileceğiniz; tek kişilikten 4 kişiliğe kadar olan bisiklet turunu daha da keyifli hale getiriyor.

Eymir gölü ve çevresinde de ateş yakmak tabi ki yasak, zira Ankara’nın en önemli nefes alanlarından olan Eymir Gölü’nü yangın tehlikesiyle karşı karşıya bırakmak üzücü neticelere sebep olabilir. Fakat göl kenarında yemek yiyebileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz tesisler mevcut.

eymir yürüyüş
eymir yürüyüş

Eymir gölü çevresinde bisikletinizle veya yürüyerek yapacağınız bir tur emin olun çok iyi hissettiriyor. Özellikle Pazar günleri 12:00’dan sonra alan girişlerinde çok uzun araba trafiği söz konusu olabiliyor. Siz en iyisi biraz peynir, biraz yeşillik ve çıtır Ankara simidinizi alarak göl kenarında kahvaltının keyfini çıkarın

ODTÜ Kampüsü / Hacettepe Üniversitesi Yeşil Vadi

Ankarada baharda gidilecek yerler
Ankarada baharda gidilecek yerler

Her iki alanda üniversitelere ait olması sebebiyle özellikle ODTÜ kampüsüne aracınızla girmeni, ODTÜ bünyesinde öğrenci, akademisyen veya arazi içerisinde bulunan iş yerlerinde çalışan değilseniz o kadar kolay olmayacaktır. Ancak her Ankaralının ODTÜ üyesi bir tanıdığı olduğu için bu sorun oldukça kolay aşılıyor

ODTÜ kampüsü içerisinde çimlerde yer bulursanız! Yayılabilir, ODTÜ çarşısında uygun fiyatlarla karnınızı doyurabilirsiniz. Aynı şekilde Pazar günleri Çatı Kafe’nin kahvaltısının tadına da bakabilirsiniz ancak erken gitmeniz de fayda var. ODTÜ içerisine ilk girdiğinizde “üniversite dediğin böyle olur” cümlesi de muhakkak zihninizde canlanacaktır bizden söylemesi

Hacettepe Üniversitesi Yeşil Vadi ise popüler olan Eymir veya Seğmenler Parkı gibi yerlerden biraz daha sakin olduğu için oldukça huzur verici. Ufak gölü ve gölün çevresini saran ağaçlar şehir hayatının karmaşasından bir nebze olsun sıyrılmanıza olanak veriyor.

Gerekli Malzemeler:

 • Üniversite alanına giriş yapabileceğiniz tanıdık, eş dost
 • Çimlerde yayılacaksınız örtü veya sandalye
 • İlkbaharın ilk ayları için ince bir hırka

Mogan Gölü

Ankara’da ilkbahar ve yaz aylarında gezilecek yerler, yapılabilecek aktivitelerden bir çok insanın gözbebeği mangal sefası için ise Mogan Gölü oldukça popüler. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü oldukça büyük, Göl çevresinde mangal yakmak için özel olarak ayrılmış alanları kullanabiliyorsunuz.

ankara bahar etkinlikleri
ankara bahar etkinlikleri

Bununla birlikte bölgede bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesine ait Mogan Park’ta da çeşitli kafeler, restoranlar bulabilirsiniz. Mogan gölü diğer yerlere nazaran bir nebze daha şehir merkezinin dışında kalıyor bu sebeple mümkünse aracınızla gitmeniz mümkün değilse otobüs saatlerini kontrol etmenizde fayda var . Yine park içerisinde çocuk oyun alanları, basketbol, futbol sahaları mevcut.

Malzemeler:

 • Mangal yakacaklar, piknik yapacaklar için sofra malzemeleri
 • Ve keyifle sohbet edilecekler dostlar

Atatürk Orman Çiftliği

1925 yılında Ankara’nın batısında, Atatürk’e hediye edilmiş olan bir arazinin üzerine kurulan çiftlik, kurulduğunda Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesine ev sahipliği yapıyordu. Ancak hayvanat bahçesi artık faaliyette değil.

Atatürk Orman Çiftliği’nde  Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri ve Atatürk Orman Çiftliği Müze ziyaretçilere açık. Ayrıca çiftlikte piknik alanı da mevcut.

Kokoreççileriyle ünlü Atatürk Orman Çiftliği özellikle Pazar günleri oldukça kalabalık oluyor. Atatürk Orman Çiftliği’ne yolunuz düşerse kendi üretimleri olan sütlerinden yapılmış dondurmalarında da muhakkak tadın

Ankara’da sayıca oldukça fazla park bulunuyor. Gençlik Parkı, Altınpark, Botanik Parkı bunlardan sadece bazıları. Biz bu yazımızda İlkbahar ve yaz aylarında en popüler olanlara değinmek istedik. Diğer parklara ve Ankara’da gezilecek yerlere ilişkin bilgiler için “Ankara’da Gezilecek Yerler” yazımıza tık tık. İstanbul’un yeşil alanları derseniz “İstanbul Koşu Parkurları” ve “İstanbul’a yakın gezilecek yerler” yazılarımıza bir göz atın deriz 🙂

Etkinlikler

 

Üniversite Bahar Şenlikleri :

Ankara, üniversite ve üniversite öğrencisi bakımından oldukça zengin bir şehir. ODTÜ, Hacettepe, Ankara, Bilkent ve Gazi gibi köklü üniversitelerin yanında bir çok üniversiteye ve mensuplarına da ev sahipliği yapıyor. Haliyle ertelenmediği sürece nisan ayının sonu mayıs ayının başı gerçekleşen bahar şenlikleri de bir hayli hareketli geçiyor. Ancak son senelerde ülkemizde yaşanan terör saldırıları sebebiyle bu hareketlilik bir ölçüde azalma gösterdi.

Özellikle Devrim Stadyumunda gerçekleştirilen ve her sene oldukça popüler isimlere yer veren ODTÜ Bahar şenlikleri, ODTÜ mensubu olmayanların şenlik alanına girmek için geliştirmiş olduğu tekniklerle de epeyce popüler   Bu sene 32.si düzenlenecek olan şenliğin ise henüz ayrıntıları belli değil.

Programı belli olan üniversitelerin bazıları ise şöyle:

Bilkent Üniversitesi Spring Fest / 4-5 Mayıs 2018 : Sıla ve Levent Yüksel Konseri, dans gösterileri, Spor Aktiviteleri, FIFA turnuvası, oyunlar ve daha fazlası yer alacak.

Çankaya Üniversitesi Bahar Şenliği / 9-10 Mayıs 2018 : Ece Seçkin ve Ozan Doğulu Konseri ve aktiviteler.

Atılım Üniversitesi Bahar Şenlikleri : 26-27 Nisan 2018 : Can Gox ve İrem Derici Konserleri

Ufuk Üniversitesi Bahar Şenlikleri : 7 Mayıs 2018 : Can Bonomo Konseri

Festivaller

Ankara konser festival
Ankara konser festival

Müzik ve Film festivalleri en çok bahar ayına yakışıyor desek yalan olmaz. Ankara ve İstanbul özellikle Nisan ve Mayıs aylarında bir çok festivali konuk ediyor.

Bu bahar ayında da Ankara festivaller açısından oldukça doyurucu. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek ve gerçekleşen festivaller ise şu şekilde:

 • 4-26 Nisan 2018/ 35. Ankara Müzik Festivali
 • 19-29 Nisan 2018/ 29. Uluslararası Ankara Film Festivali
 • 11-12-13 Mayıs 2018/ City Fest
 • 12 Mayıs 2018/ Wakeup Ankara Bağımsız Müzik Festivali
 • 8-13 Mayıs 2018/ 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali
 • 3-4-5-6 Mayıs 2018/ Kahve ve Çikolata Festivali
 • 5 Mayıs 2018 / Majalis Festival Ankara
 • 26-27 Mayıs 2018 / Yavaşfest Ankara
Ankara gidilecek yerler mutlaka listesi
Ankara gidilecek yerler mutlaka listesi

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İstanbul 46. Müzik Festivali’ne ilişkin ayrıntıları ve her ay İstanbul Etkinliklerini Filgezi’de bulabilirsiniz. İstanbul etkinlikleri için tık tık.

Sevgili İstanbulluları şuraya alalım:

Bir Turist Edasıyla İstanbul’da Gezilecek Yerler

Ankara’da yaşıyor veya bahar aylarında Ankara seyahati planlıyorsanız, Bahar Aylarında Ankara’da Yapılacaklar listemize ve önerilerimize göz atmayı unutmayın. Eğer bir gün Ankara’da yaşamaya karar verir veya hayat sizi bir şekilde buralara sürüklerse, bir çift yönetmen sandalyesi edinmeyi unutmayın

Written By
More from Aybuke Demir

Ankarada Gezilecek Yerler – En İyi 10 Öneri

Ankara’da yaşadığım süre boyunca ben de her kent sakini gibi, “Ankara’da gezilecek...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir