İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2021

İstanbul Tiyatroları - Evlat

Ağaçlarda son kalan sonbahar yapraklarının sarı renginin yeni yıl süslemelerinin ışıltılarına karıştığı, İstanbul’un en süslü olduğu ay geldi çattı. Aralık ayı bir yılın bitişini simgelediği kadar aynı zamanda yeni başlangıçların da habercisi. Tiyatrolarla, konserlerle ve yeni yıla özel bazı etkinliklerle bu ayı güzelliklerle tamamlayıp 2021 yılını tatlı anılarla bitirin istedik. Dopdolu bir ay olmasını ve 2022 yılına taşıyacak bir sürü güzel deneyim biriktirmenizi dileyerek İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Rehberimizde gezinmeye başlayalım.

1 Aralık Çarşamba

Film Gösterimi / Anima / Kadıköy Sineması / 19:00

Anima- İstanbul Kasım etkinlikleri kapsamında film gösterimi
Anima- İstanbul Kasım etkinlikleri kapsamında film gösterimi

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gösterilecek olan Anima, doğa ile olan ilişkimizi ilginç bir konu üzerinden anlatıyor. Kardeşinin hayatını kurtarmak için bir ayıyı öldüren Tutu, kabilesi tarafından ayı kutsal sayıldığı için kabileden atılır. Yıllar geçer, ormanda büyüyen ve ormancılık yapan iki kardeş aynı kadına aşık olur ve bu yüzden yolları ayrılır. Biri doğayı, diğeri de başka bir yolu seçer. Doğayla kurduğumuz gizemli bağları anlatan Anima’yı izlemek isterseniz buradan bilet alabilirsiniz.

Film Gösterimi / Ev Hapsi / Atlas Sineması / 19:00

Ev Hapsi, sosyal medyada şehrinin valisini eleştirdiği için ev hapsiyle cezalandırılan ve her şeye rağmen geri adım atmayarak dava gününü bekleyen bir adamın hikayesini anlatıyor.

2 Aralık Perşembe

Film Gösterimi / Çevirmen / Atlas Sineması / 16:00

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali seçkisinden olan Çevirmen, 2000 yılında Avustralya’da Suriye olimpiyat takımının çevirmeni olan Sami’nin, ufak bir hata yüzünden Avustralya’da mülteci olarak kalmasını ve 2011 Suriye Devrimi zamanında mecbur kalıp kardeşi uğruna ülkesine dönüşünü konu ediniyor. Yenilenen Atlas Sineması’nda bu filmi izlemek isterseniz bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/0XA7C/TURKIYE/tr

Atölye (yoga) / Glow Yoga / W İstanbul / 19:00

Günün yorgunluğunu atmak ve ruhen ışıldamak için Glow Yoga sizi bekliyor. Şehrin ortasında, sizi hem dinlendirecek ama diğer taraftan da eğlendirecek bu değişik yoga etkinliğinin eğitmeni, YogaŞala’dan Yasemin Altıntaş. Daha önce denemediyseniz şimdi tam zamanı diyoruz ve bilgi alabileceğiniz linki buraya bırakıyoruz.

Tiyatro / 12 Numaralı Adam / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İstanbul Etkinlik Rehberi 12 Numaralı Adam

12 Numaralı Adam, üst üste gelen başarısızlıkları nedeniyle yıllar boyu yedek kalan ve kaleye geçeceği günü bekleyen bir kalecinin hikayesini anlatıyor. Nihayet o gün geliyor ve 90 dakikalık maç, hayatını, geçmişini, yalnızlığını sorguladığı bir hesaplaşmaya dönüşüyor. Bu tek kişilik oyunda sahnede Erkan Kolçakköstendil var. Kendisi aynı zamanda oyunun yazarı. Konusu ilginizi çektiyse bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

3 Aralık Cuma

Tiyatro / Otelde Cinayet / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Otelde Cinayet, çetrefilli ve komik bir cinayet planını anlatıyor. 2 perdelik bu komedinin odağında birbirini seven bir çift var. Sorun şu ki kadın aslında başkasıyla evli. Ve bahsedilen cinayete konu kişi ise kocası. Temposu yüksek oyunun baş rollerinde Cem Yanılmaz, Ayumi Takano ve Ali Dağhan Balaban var.

Tiyatro / İnzivacılar / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İnzivacılar, yaşadıkları hayattan kaçmaya çalışan beş farklı kadının hikayesini anlatıyor. Bu enteresan oyunda bir inziva şirketi var. Buraya başvuran kadınlar tek başlarına inzivaya çekileceklerini düşünürken birden bu deneyimi beş kişi olarak yaşayacaklarını öğreniyorlar. Birbirlerini hiç tanımayan bu kadınların önünde iki seçenek var; ya devam edecekler ya da eski hayatlarına geri dönecekler. Oyunun kadrosuyla ilgili detaylar ve biletler için bağlantıyı şuraya bıraktık.

Tiyatro / Düğün Şarkıcısı / Zorlu %100 Studio / 20:30

Şahnaz, 2000’li yılların başında bir müzik yarışmasıyla şöhreti yakalamış ancak zaman ilerledikçe unutulmuş bir caz şarkıcısıdır. Yıllar geçtikçe hem çalıştığı yerin hem de ülkenin uğradığı dönüşüm, değişen şartlar ve işsizlik sonucu kader O’nu düğün salonlarında şarkı söyleyecek noktaya getirir ve pek aşina olmadığı bir hayat yolculuğuna başlar.

Nergis Öztürk’ün sahnede yer aldığı bu tek kişilik oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

4 Aralık Cumartesi

Konser / Şeniz Erdinç & Terane Abbaszade – Müzikle Zamanda Yolculuk / All Saints Kilisesi Moda / 19:30

All Saints, sık sık konserlere ev sahipliği yapan Moda’nın eski kiliselerinden birisi. Bu güzel semtin insanda yarattığı güzel his bir de klasik müzikle birleşince keyif garanti gibi görünüyor. Bizimle aynı fikirdeyseniz, cumartesi akşamınızı tatlı bir piyano resitali ile geçirmeniz için sizi Müzikle Zamanda Yolculuk etkinliğine davet ediyoruz. Etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Dansöz / Sahne Pulcherie / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Dansöz

Meryem, ailesinin bile pek dönüp bakmadığı, kimsenin dikkatini çekmeyen bir kız. Günün birinde bir müzik duyuyor ve dansın büyülü dünyasına çekiliyor. Artık tüm bakışlar üzerinde!

Sezen Keser’in tek kişilik oyununun biletleri için bağlantıyı buraya iliştirdik.

Konser / Lokalize: Sedef Sebüktekin / Zorlu %100 Studio / 21:00

Sedef Sebüktekin, melankolik ruhuna rağmen yerinizde hafif hafif sallanarak eşlik etmek isteyeceğiniz şarkıların kadını. “Sen İstersin”, “Kayboluyorum” mutlaka bir yerlerden kulağınıza çalınmıştır. Başka şarkılarıyla da tanışmak isterseniz bu sakin elektronik müzik gecesi bizden size güzel bir öneri.

5 Aralık Pazar

Konser / Flapper Swing / Koma Sahnesi / 19:00

İstanbul Konserleri – Flapper Swing

Sahnede hem müzikleri, hem dansları, hem de kıyafetleriyle 20’lerin ve 30’ların ruhunu başarıyla canlandıran bu enerjik Gypsy Swing grubunu daha önce sahnede canlı izlemediyseniz çok şey kaçırmış olabilirsiniz.

Dolu dolu bir caz-swing repertuarı ile sahne alan Flapper Swing, sizi hem dansla hem de müzikle birden neredeyse 100 yıl öncesinin partilerine götürecek. Bu nefis grubun kadrosuna ve etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Film Gösterimi / Hırsız Kız / Kadıköy Sineması / 14:30

IKSV Film Festivali kapsamında gösterilecek olan Hırsız Kız, 1964 yapımı bir Hitchcock filmi. Yenilenen Kadıköy Sineması’nda nostaljik bir film izlemek tam bir Pazar güzelliği olabilir. Bilet satın almak isterseniz buraya buyrun.

6 Aralık Pazartesi

Konser / Canizares Flamenco Quartet / CRR Konser Salonu / 20:00

Canizares, 40 yılı aşkın müzik kariyerinde dünyanın en önemli orkestraları ve müzisyenleriyle birlikte çalıştı. Çağımızın en büyük Flamenko müzisyenlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Sadece kendi besteleriyle değil klasik müzik eserlerine getirdiği yorumlarla da büyük beğeni alıyor. Dans ve müzikle iç içe bir pazartesi gecesi için buradan bilet satın alabilirsiniz.

Şuraya da bir videosunu koyalım gitmek isteyenler için;

Müzikal / Notre Dame’ın Kamburu / Trump Sahne / 20:30

Victor Hugo’nun kült eseri, hem göze hem de kulağa hitap eden kalabalık bir ekiple sahnede. Quasimodo, insanların çirkinliğiyle dalga geçtiği, halktan kopuk ve içine kapanık bir kilise zangocudur. Bir de çingene kızı Esmeralda’ya aşıktır. Üstelik şehrin papazı da aynı kıza aşıktır. İki farklı insanın içinde yaşadıkları gel gitleri dansla ve müzikle ele alan bu oyunu daha önce izlemediyseniz bu etkinliği bir kenara not edin deriz.

7 Aralık Salı

Tiyatro / Öfkenin Yakın Geçmişi / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Sanatın içine yedirilmiş psikanaliz ile öfke duygusunu ele alan oyunda kuklalar ile oldukça dikkat çekici bir anlatım tekniği kullanılmış. Bastırılan öfkenin yıkıcı bir şekilde dışavurumu, modern hayatın içinde öfkeyle baş etme şekillerimiz ve doğadan, bilimden nasıl destek alabileceğimiz gibi konular, sıkıcılıktan uzak bir şekilde tiyatro sahnesinde işleniyor.

Tiyatro / Vişne Bahçesi / Trump Sahne / 20:30

Anton Çehov’un Vişne Bahçesi eseri Bora Severcan yönetmenliğinde sahnede. Güler Karaman, Volkan Severcan, Özdemir Çiftçioğlu ve Güneş Emir baş rollerde. Oyun, kendilerine kalan mirası tükettikten sonra ellerinde kalan tek servetleri olan vişne bahçesine hapsolan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Üstelik borçları sebebiyle şimdi o vişne bahçesi de satılmak zorundadır.

Bu kült eserin biletleri için bağlantı burada.

Konser / Unforgettables by Cemil Sağyaşar / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Etkinlikleri – Cemil Sağyaşar

Cemil Sağyaşar’ı TRT 2 için hazırladığı “Unutulmayanlar” programı ile tanıyanlarınız mutlaka vardır. Uluslararası devlet protokollerinden İngiliz Kraliyet Ailesi’ne kadar birçok önemli kişiye konser verdi, büyük orkestralar ile sahne aldı. Şimdi ise unutulmayan caz şarkıları ile Touche sahnesinde. Frank Sinatra’dan Nat King Cole’a birçok önemli sanatçıdan bildiğimiz şarkıları bir de Cemil Sağyaşar’dan dinlemek isterseniz bilet linkini buraya bırakıyoruz.

8 Aralık Çarşamba

Atölye (Yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

Haftayı tam da ortalamışken boğaz havası eşliğinde biraz nefes alıp rahatlamak isteyenlere sabah yogası teklifiyle geldik.

Yoga Şala eğitmenlerinden Duygu Erokan’ın eşlik edeceği Vinyasa Yoga dersi Harem Bahçe Salonu’nda gerçekleşecek ve yaklaşık 1 saat sürecek. Hem ruha hem de bedene şifa bu etkinliğin biletleri burada.

Ayrıca yogaya meraklıysanız ya da başlamak gibi bir planınız varsa İstanbul’un En İyi Yoga Merkezleri yazımız size güzel bir rehber olabilir.

Tiyatro / Hırsız / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

Dario Fo’nun eserinden uyarlanan Hırsız, İtalya’da bir politikacının evine giren ve hiç ummadığı bir ortama düşen hırsızın başına gelenleri konu ediniyor. Umut Oğuz, Tuna Arman, Somer Karvan ve Hülya Şen baş rollerde.

Konser / Imany – Voodoo Cello / Zorlu PSM / 21:00

Fransız soul sanatçısı Imany, nefis sesi ve blues besteleriyle İstanbullu izleyicisinin karşısına çıkacak. You Will Never Know, Don’t Be Shy gibi şarkıları ile aklımıza kazınmış olan sanatçının son albümü Voodoo Cello ise cover şarkılardan oluşuyor. Şöyle bir kulak vermek isterseniz son albümü dinleyebileceğiniz playlist aşağıda.

9 Aralık Perşembe

Tiyatro / Sıfırla Bir Arasında / Kültüral Performing Arts / 20:30

John Osborne’un Öfke isimli oyunundan yola çıkarak yazılan oyunda yolunu kaybetmiş, kendisine bile yabancılaşmış dört kişinin hikayesi anlatılıyor. Altay İcimsoy, Çağdaş Tekin, Sıla Erkan ve Tuğçe Çakır sahneyi paylaşıyor. Yazan ve yöneten ise Ayşegül Tekin.

Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Erdal Beşikçioğlu’nun yıllardır sahnede devleştiği bu oyunu görmeyenleriniz varsa kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Gogol’un eserinden uyarlanan, adım adım deliliğe yaklaşırken yaşadıklarını yazıya döken bir adamın hikayesini anlatan oyunun biletleri burada.

Konser / Spin / Zorlu Touche / 21:00

Spin, saksofonda Yahya Dai, gitarda Sıtkı Sırtanadolu, piyanoda Jeff Giansily, kontrbasta Apostolos Sideris ve davulda Fırtına Kıral’dan oluşuyor. Sahnede NewYork’tan Avrupa’ya uzanan bir çizgideki caz tınılarını taşıyan bestelerini seslendiriyorlar. Bu deneyimli ekibin sahne performansı eminiz ki hem kulağınıza hem de ruhunuza iyi gelecek. Bu linkten biletlere ulaşabilirsiniz.

10 Aralık Cuma

Konser / Bulutsuzluk Özlemi & Symphonista Oda Orkestrası / Maximum Uniq Hall / 20:30

Yıllardır dilimize yerleşmiş Bulutsuzluk Özlemi şarkılarını bu sefer bir oda orkestrası eşliğinde dinlemek ve hatta hep bir ağızdan eşlik etmek isteyenler bu etkinlikte buluşacak.

Tiyatro / Evlat / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Evlat

Florian Zeller’in eserinden uyarlanan Evlat, baba-oğul olmanın işlendiği çarpıcı ve dramatik bir oyun. Baş rollerinde Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Şükran Ovalı ve Burakcan Doğan var. Etkinlik biletleri burada.

Konser / Barry Douglas İstanbul Resitalleri / Sakıp Sabancı Müzesi The Seed / 20:00

Dünya çapında başarıları ile ünlü Kuzey İrlandalı usta piyanist, 30’dan fazla albüm sahibi. İngilz Kraliyet Nişanı, Tchaikovsky Yarışması birinciliği ve sayısız ödüle de layık görülmüş aynı zamanda. Bu bilgiler ışığında eşsiz bir klasik müzik gecesi geçireceğinizi söylersek pek de haksız olmayız. Bilet satın alabileceğiniz bağlantı burada sizi bekliyor.

11 Aralık Cumartesi

Tiyatro / İki Kişilik Hırgür / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunda Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan sahneyi paylaşıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan şiddet ve umutsuzluk sonucu kendi dünyalarına kapanan bir adam ve kadın üzerinden toplumsal erozyon anlatılıyor. İki usta oyuncuyu sahnede buluşturan bu oyunu izlemek isterseniz biletler burada.

Tiyatro / Öteki (Diktat) / Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu / 20:30

Farklı yönlere savrulmuş, birbiriyle savaşmış iki kardeşin bir inşaat alanında hesaplaşması sahneye taşınıyor. Ya birbirlerini yok edecekler ya da birlikte kaçacaklar. Taner Barlas ve Ekin Aksu bu iki kardeşi canlandırıyor.

12 Aralık Pazar

Konser / Kovacs / Zorlu Turkcell Sahnesi / 20:00

İstanbul Etkinlik Ajandası – Kovacs

My Love’ı bir yerlerde duyup da şarkının derinliğinde kaybolmayan pek azdır. Yıllar ilerledikçe bir soul efsanesine dönüşen Sharon Kovacs, yıllarla beraber hem hayran kitlesini hem de listelerdeki başarısını da büyütüyor. Geçen yıl yayımlanan albümü Cheap Smell ise sanatçının yaşadığı duygusal iniş çıkışları vurucu bir şekilde yansıttığı oldukça kuvvetli bir iş.

Uzun süre unutamayacağınız yoğunlukta bir müzik gecesi olacağını düşünüyoruz. Aynı fikirdeyseniz biletler burada.

Konser / Anadolu Nefesli Beşlisi – Tangoloji / CRR Konser Salonu / 19:00

Anadolu Nefesli Beşlisi, sahnede onlara eşlik edecek olan bandoneon sanatçısı Tolga Salman ve dans sanatçıları ile hem müzik, hem dansa doyacağınız güçlü bir performans sizi bekliyor. Etkinlik detayları ve biletler için buraya buyrun.

13 Aralık Pazartesi

Tiyatro / Toz / Maximum Uniq Box / 19:00

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı oyunun yönetmeni Hira Tekindor. Sahnede ise Zerrin Tekindor var. Oyun, 60’lı yıllardan günümüze uzanan bir zaman diliminde, zihnindeki hatıralara dalıp gitmiş bir kadının anılarını seyirciyle buluşturuyor.

Tiyatro / Bir Baba Hamlet / Maximum Uniq Hall / 21:00

Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu, sahnede pek de yeteneği olmayan iki oyuncuyu canlandırıyor. Bu oyuncular yeteneksiz ama öyle bir özgüvenleri var ki Hamlet’i sahnelemek üzere kolları sıvamışlar. Bu komik oyun içinde oyun performansı haftaya neşeli başlamanıza yardımcı olabilir. Bilet satın alabileceğiniz link burada.

14 Aralık Salı

Tiyatro / Yaralarım Aşktandır / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

İstanbul Etkinlik Rehberi – Yaralarım Aşktandır

Şebnem İşigüzel’in yazdığı bu tek kişilik oyunda sahnede Nazan Kesal var. İran’ın ünlü kadın şairi Furuğ Ferruhzad’ın zor yaşamı, şiirleri ve hikayesi bu oyunla sahneye taşınmış.

Tiyatro / Fanatik / Trump Sahne / 20:30

Fanatik, 5 yaşındaki oğullarına ölen dedesinin nereye gittiğini, ölümü açıklamaya çalışan bir anne babanın çabasıyla başlıyor. Ancak dedenin ölmeden önce oğlunu gizlice Galatasaraylı yaptığını öğrenen fanatik Fenerbahçeli baba sayesinde hikaye iyice karışıyor. Neslihan Arslan, Salih Bademci ve Nurhan Özenen bu tempolu komedide sahneyi paylaşıyor. Etkinlik biletleri ise burada.

15 Aralık Çarşamba

Konser / Ensemble Black Pencil / CRR Konser Salonu / 20:00

Jorge Isaac, Matthijs Koene, Esra Pehlivanlı, Marko Kassl ve Enric Mofort sahnede yaklaşık 50 enstrümanı kullanarak düzenlemeleri kendilerine ait olan 18 eseri seslendirecekler. Bu çok sesli, birçok duyguyu içinde barındıran konserin biletleri bu linkte. Merak edenler için de videosu aşağıda;

Konser / Önder Focan & Şallıel Bros Funkbook / Zorlu Touche / 21:00

Batuhan Şallıel ve Anıl Şallıel’in saksofon, Önder Focan’ın gitar, Halil İbrahim Işık’ın piyano ve Mehmet Özen’in bas ile katılacağı nefis caz gecesi tam bir hafta ortası motivasyonu olabilir. İlginizi çektiyse bilet satın alabileceğiniz bağlantı aşağıda.

https://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/onder-focan-salliel-bros-funkbook

16 Aralık Perşembe

Tiyatro / Kibarlık Budalası / Kartal Sanat Tiyatrosu / 20:30

Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun tam 12 senedir oynanıyor. 12 sene boyunca kesintisiz olarak Mösyö Jourdain’e hayat veren Haldun Dormen bu yıl rölünü oyunun yönetmeni Hakan Altıner’e devrediyor.

Oyun, 17. yüzyılda tek derdi asilzade olmak olan ve bunu da parayla başarabileceğine inanan cahil bir adamın hikayesini anlatıyor. Üstelik bu uğurda başkasına aşık olan kızını zengin bir soylu ile evlendirmeye bile heveslidir bu adam. Eskimeyen bu eseri sahnede izlemek isterseniz bu etkinliği kaçırmayın. Etkinlik biletleri ve kadro detayı burada.

Tiyatro / Var-Mış / Kültüral Performing Arts / 20.30

Cemre Su Salur oyunun hem yazarı, hem yönetmeni hem de oyuncusu.

Küçüklüğünden beri bir kalede hapis yaşayan ve bir prensi beklemesi gerektiğine inandırılan bir prensesin hikayesi anlatılıyor oyunda. Ama biraz farklı bir hikaye. Bu prensesin tek istediği özgür kalmak ve bunu da tek başına yapabilmek istiyor. Bu deneysel oyun ilginizi çekebilir.

17 Aralık Cuma

Tiyatro / Irgat / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Irgat, Irmak Bahçeci’nin Shakespeare’in tüm oyunlarını süzerek ortaya çıkardığı, Shakespeare cümlelerinden oluşan ama Shakespeare’in yazmadığı bir hikaye. Emre Kınay, küçük bir çocukla beraber köyden şehire göçen bir ırgatı canlandırıyor. Bir inşaatte işe başlıyor, burayı aynı zamanda yuva ediniyor, çocuk büyüyor, o da çalışmaya başlıyor ve betonun ve kapitalizmin içinde bir yaşam savaşı sürüp gidiyor. Tek perdelik bu müzikli oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Gösteri – Stand-Up / Bar Psikoloğu / BKM Mutfak Çarşı / 20:00

İstanbul Etkinlikleri – Bar Psikoloğu

Sahnede keyifli ve hafif bir sohbet var; sanki bar taburesine oturmuş hayattan bahsediyormuşsunuz gibi. Ama konuşmacı gerçek bir psikolog ve aklımızda hep dönüp duran konuları en hafifletilmiş haliyle, tıpkı sohbet eder gibi irdeliyor. Hatta ikinci kısımda bu gösteri biraz daha interaktif hale dönüşüyor ve seyirciler de sohbete katılıyor. Oldukça enteresan bir fikir olan bu “psikogösteri”, aklınızı kurcalayan bazı şeyleri hiç ummadığınız bir anda çözmenize yardımcı olur belki. İlgilenenler için bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/0T882/TURKIYE/tr

Tiyatro / Saloz’un Mavalı / Cihangir Atölye Sahnesi / 20:30

Çevirisini Can Yücel’in yaptığı, Muhammet Uzuner’in yönettiği bu oyunun hayli kalabalık bir kadrosu var. Konusu ise eskimeyen ve belki de her dönemin sorununa ışık tutabilecek bir mesele: Diktatörlük, ezenler, ezilenler ve sömürü. Oyun, Portekiz’de 1932’de iktidara gelen Antonio Salazar’ın 36 yıllık iktidarlık dönemi üzerinden baskıyı, şiddeti ve sınıf çatışmasını anlatıyor. Saloz’un Mavalı, tek bir dönem üzerinden başlasa da tüm insanlık tarihini kapsayacak şekilde ele alıyor bu büyük sorunu.

18 Aralık Cumartesi

Tiyatro / Kürk Mantolu Madonna / Yasemin Yalçın Sahnesi / 17:00

İstanbul Tiyatro Topluluğu, Sabahattin Ali’nin bu çok ses getiren eserini 2 yıllık bir çalışmanın ardından sahneye taşımış. İnsanları tanımamıza engel olan önyargılarımızın derin bir anlatımla işlendiği eseri okuyup sevdiyseniz bir de sahnede izlemek  isteyebilirsiniz. Buraya detaylı bilgileri içeren bir link bırakıyoruz.

Konser / Stavroz Live – İlhan Erşahin & Oceanvs Orientalis – Shangri La / Küçük Çiftlik Park / 18:30

Dans müziğine yaptıkları akustik caz katkılarla günün her anı dinlenebilecek şarkılar yaratan ve son yılların en sevilen gruplarından biri haline gelen Belçikalı Stavroz, bu sefer de İstanbullu dinleyicisini dans ettirmeye geliyor. Öncesinde de başarılı caz müzisyeni İlhan Erşahin ve Şafak Özkütle tarafından kurulan Oceanvs Orientalis sahne alacak. İstanbul’a ve cumartesiye çok yakışacağını düşündüğümüz bu etkinliğin biletleri burada.

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:30

Meghan Tyler’ın yazdığı oyunu Zeynep Anacan çevirmiş, yönetmeni ise Mehmet Ergen. Kuzey İrlanda’da geçen hikaye, bir baba ve iki kızı çevresinde şekilleniyor. Kötürüm bir baba, suçsuz yere 8 yıl hapis yatan asi bir kız ve dindar ablasının hayatını konu alan oyunda Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü, Kubilay Tunçer sahne alıyor. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

19 Aralık Pazar

Konser / Anneke Van Giersbergen / Zorlu PSM / 21:00

İstanbul Aralık Ayı Konserleri – Anneke Van Giersbergen

Sizi ritmi oldukça yüksek bir konsere davet ediyoruz. Hollandalı Anneke Van Giersbergsen hem sesi hem de rock şarkılarını ustalıkla bezediği zengin müzikal altyapılarla kuvvetli bir müzikal deneyim vaadediyor. Daha önce Anathema, Moonspell ve Within Temptation gibi birçok grupla çalışan ve beğeniyle karşılanan sanatçının sahne performansları da fazlasıyla övgü alıyor. Coşkulu bir rock gecesi için etkinlik biletleri burada.

Konser / Yury Revich & CRR Genç Oda Orkestrası / CRR Konser Salonu / 19:00

Keman virtüözü Yury Revich, sahnede Vivaldi’nin Dört Mevsim’i ile Piazzolla’nın Buenos Aires’te Dört Mevsim eserlerini daha önce yapılmamış bir biçimde harmanlıyor ve ortaya 8 Mevsim ismini verdiği eser çıkıyor. Pazar günü için klasik müzikle dolu bir akşam planı son derece güzel olabilir.

20 Aralık Pazartesi

Tiyatro / Tarla Kuşuydu Juliet / Trump Sahne / 20:30

Engin Alkan ve Sevinç Erbulak’ın sahneyi paylaştığı oyun alışılmışın dışında bir Romeo ve Juliet hikayesi. Juliet huysuz ve dırdırcı, Romeo ise çok tembel. Haliyle bu masalın gidişatı da sonu da farklı. Uzun yıllar kapalı gişe oynayan bu oyunu izlemediyseniz ajandanıza bir not edin deriz.

Konser / CRR Türk Müziği Topluluğu / CRR Konser Salonu / 20:00

Haftaya güzel bir başlangıç için bir alternatif de sinema tarihi boyunca filmlere renk katmış Yeşilçam şarkılarını başarılı bir orkestra eşliğinde dinlemek olabilir. Buradan etkinlik detaylarına ulaşabilirsiniz.

Film Gösterimi / Kelepçeli Aşık / Beyoğlu Sineması / 21:00

Kelepçeli Aşık- İstanbul Etkinlik Rehberi
Kelepçeli Aşık- İstanbul Etkinlik Rehberi

İKSV Film Festivali kapsamında gösterilecek olan film 1956’da En İyi Görüntü Oscar’ını almış bir Alfred Hitchcock klasiği. Baş rollerde ise Gary Grant ve Grace Kelly var. Fransa manzaraları eşliğinde romantik bir dedektiflik hikayesi izlemek isteyenler için detaylar ve biletler burada.

21 Aralık Salı

Tiyatro / En Güzel Parçam / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

Oyunun yazarı Zeynep Özyağcılar aynı zamanda sahnede izleyici ile buluşuyor. Ayrıca oyuna sesiyle katkıda bulunan kalabalık bir kadro da var. İki perdelik En Güzel Parçam, gelecekte geçiyor. Yapay zeka, robotlar, insana ihtiyaç duymadan kurulan ilişkiler, her şeye ulaşmanın kolay olduğu bir dönem ve bu dönemde bir kadının gözünden aşk ve ilişkiler ele alınıyor.

Festival / Christmas Market İstanbul – Sertab Erener Konseri / Galataport / 16:00-23:00

Leziz atıştırmalıkların olduğu standlar, hediyelikler, havada tarçınlı kurabiye kokusu, oyun alanları, atlı karınca ve müzik! İstanbul’un yeni keyif noktalarından biri olan Galataport’ta 26 Aralık tarihine kadar devam edecek olan Christmas Market etkinliğinin renkli programında bugünün müzik konuğu ise Sertab Erener. Daha detaylı program bilgisine ve biletlere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

22 Aralık Çarşamba

Bale Gösterisi / Gala Bale İstanbul DOB / Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi / 20:00

Bahariye Caddesi’nin incilerinden, tarihi Süreyya Opera Sahnesi’nde daha önce bir etkinlik izlemediyseniz bu güzel bale seçkisi harika bir bahane olabilir. Büyüleyici sahnesi ve enfes duvar ve tavan detayları ile balenin en çok yakıştığı sahnelerden birisi şüphesiz burası.

Buradan etkinlik için bilet satın alabilirsiniz.

23 Aralık Perşembe

Konser / Semplice Quartet & Cem Babacan / CRR Konser Salonu / 20:00

Fransız Oda Müziği’nin önemli temsilcilerinden Camille Saint-Saens’ın ölümünün 100. yılı sebebiyle düzenlenen konserde, Semplice Quartet ve Cem Babacan, bestecinin yaylı dörtlü ve piyanolu beşli eserlerini seslendirecekler.

Tiyatro / Güneyli Bayan / Trump Sahne / 20:30

İstanbul Aralık Ayı Tiyatroları – Güneyli Bayan

Oyun, Lillian Hellman’ın hayatından bir kesiti izleyici ile buluşturuyor. 1950’lerdeki McCarthy çetesinin yarattığı baskı ortamında, düzene ve baskıya boyun eğip fikirlerinden vazgeçenlerin arasından duruşuyla sıyrılmış cesur bir kadın. Oyunda sahnede Dolunay Soysert’e Rutkay Aziz eşlik ediyor. Buradan biletlere ulaşabilirsiniz.

24 Aralık Cuma

Gösteri / Şifa Niyetine / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Şifa Niyetine, 2 perdelik müzikli, hikayeli bir sahne gösterisi. Usta tiyatrocu Altan Erkekli sahnede anılarını, özel tiyatroların tarihine ışık tutacak hikayelerini anlatacak, sanatçı Veysel Diker de Batı altyapıları ile yeniden düzenlenmiş Anadolu türkülerini seslendirecek. Ayrıca gösteriye eşlik eden bir de orkestra var. Özetle dolu dolu bir akşam sizi bekliyor.

25 Aralık Cumartesi

Tiyatro / Kreutzer Sonat / Kültüral Performing Arts / 20:30

Kreutzer Sonat ismini, Beethoven’ın keman ve piyano sonatından alıyor. Kayhan Berkin bu tek kişilik oyunda, bir kıskançlık krizi sonucu kendisini aldattığını düşündüğü karısını öldüren Pozdnışev’i canlandırıyor. Kadın-erkek ilişkileri ve toplum baskısı üzerine değişik bir anlatım. Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Fazıl Say – Şahmeran Türkiye Prömiyeri / Volkswagen Arena / 21:00

Fazıl Say, mitolojik Şahmeran efsanesinden ilham alarak bestelediği Şahmeran eserinin Türkiye prömiyerini bu konserle yapıyor. Kendisine sahnede viyolonsel sanatçısı Jamal Aliyev ve Şef Can Okan yönetimindeki Fazıl Say Festival Orkestrası eşlik edecek. Acısıyla, gücüyle, görkemiyle Anadolu topraklarından çıkan bu efsanenin bir sanatçıyı nasıl etkilediğini merak ediyorsanız, bu eseri ilk dinleyenlerden birisi olmak için biletlerin ve etkinlik detaylarının yer aldığı linki buraya bırakıyoruz.

26 Aralık Pazar

Tiyatro / Amadeus / Zorlu PSM / 19:30

İstanbul Aralık Ayı Tiyatrolar – Amadeus

Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde, kalabalık bir oyuncu kadrosu ve görkemli bir orkestranın sahnede hayat verdiği hikaye, iki büyük besteci Mozart ve Salieri’nin ilişkisine ışık tutuyor. Mozart, yeteneğine rağmen aslında biraz içine kapanık ve tutarsız bir adam; Salieri ise bu büyük besteci kadar başarılı olamasa da O’ndan çok daha disiplinli biridir. Bu zıtlıklar aralarındaki dostluğa da değişik bir yön vermektedir. Mozart ve Salieri’i sahnede Okan Bayülgen  ve Selçuk Yöntem canlandırıyor. Uzun süre kapalı gişe oynayan ve birçok ödüle layık görülen bu oyunu kaçırmam derseniz biletler burada.

Tiyatro / Aşınma / Zorlu %100 Studio / 20:30

Aşınma, metnin adeta bir müzik parçası gibi tasarlandığı, sözün, ışığın, müziğin iç içe olduğu oldukça sıra dışı bir oyun. Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği, uzun yıllardır beraber çalıştığı Yiğit Özşener’in de sahnede adeta tek kişilik bir dünya yarattığı oyun, yaklaşık 1 saatlik değişik bir deneyim gibi. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

28 Aralık Salı

Tiyatro / Hoşgeldin Boyacı / Trump Sahne / 20:30

Erdal Özyağcılar’ın canlandırdığı Walter, hayatı boyunca aktör olma hayalleri kurmuş ancak hayatını devam ettirmek için boyacılık yapan bir adamdır. Bir gün boya için gittiği bir evde kendisini ilginç bir hikayenin ortasında bulur. Berna Laçin ve Gözde Çetiner’in de oyuncu kadrosunda olduğu Hoşgeldin Boyacı’nın biletleri burada.

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu %100 Studio / 20:30

İstanbul Aralık Ayı Tiyatroları – Evlilikten Sahneler

Ingmar Bergman’ın filminden tiyatroya uyarlanan oyunun yönetmeni Kayhan Berkin, oyuncular ise Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ve Naz Buhşem. Oyun, 10 yıldır evli ve iki çocuk sahibi mutlu bir çiftin hikayesini anlatıyor. Çoğu çift gibi yaşadıkları sorunları konuşarak aşabilirken günler geçtikçe eski yöntemleriyle sorunların üstesinden gelememeye başlarlar ve bir yüzleşmenin içinde bulurlar kendilerini. Aileyi, aşkı, iki insanın bir ömür boyu birlikte olup olamayacağını masaya yatıran oyunun konusu ilginizi çektiyse buradan bilet satın alabilirsiniz.

29 Aralık Çarşamba

Tiyatro / Koleksiyoncu / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

İngiliz yazar John Fowles’ın romanından uyarlanan oyun, takıntılı bir kelebek koleksiyoncusunu anlatıyor. Bu sahip olma takıntısı sınırı aşıyor ve bir gün sanat öğrencisi bir kızı alıkoyuyor. Koleksiyoncunun bir kızın bedenini ve zihnini kontrol altına alma  eylemi ve bir suç işlenirken sessiz kalmanın da suça ortak olmak olduğunu irdeleyen seyirci-oyuncu ilişkisiyle enteresan bir performans sizi bekliyor.

Konser / Tuluğ Tırpan Trio / Zorlu Touche / 21:00

Tuluğ Tırpan, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman bu özel gecede Brad Mehldau’nun uyarlamalarına yer verecekler. Geniş yelpazeli bir caz gecesi için biletler burada.

30 Aralık Perşembe

Konser / Ferit Odman Quintet / Zorlu Touche / 21:00

Başarılı caz davulcusu Ferit Odman, Downbeat dergisi tarafından ödüllendirilmiş Autumn In Newyork ve Nommo albümlerindeki aranjmanlarıyla nefis bir yıla veda konseri veriyor. Hafta sonuna ve yıl sonuna yaklaşırken böyle bir müzik gecesi bizce harika bir seçim. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Gelecek ay, yeni yılın ilk etkinlik rehberinde, hep birlikte 2022’ye güzel bir başlangıç yapabilmeyi diliyoruz. Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun, size çok güzel sürprizler ve iyiliklerle gelsin.

Sevgiler,

Farah Samuray

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2021

Nisan ve Mayıs, iki koca bahar ayı geride kaldı. Hatta yaz mevsiminin...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir