İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2024

nisan etkinlik rehberi filgezi
Nisan Ayı Etkinlik Ajandası - Şirreti Evcilleştirmek

Baharın ayak seslerini hissetmekten öte muhteşem renklerini gördüğümüz, kokusunu aldığımız, yılın belki de en çok beklenen ve tadına en doyulamayan aylarından birisine geldik. Sevgili Nisan diye başlayan cümleler yazmak, içinizdeki coşkuyu kalabalıklarla paylaşmak istiyorsanız sizin için en güzel kalabalıklara ev sahipliği yapacak konserleri, tiyatroları ve sergileri İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Rehberinde bir araya getirdik. Şimdiden baharınızın bol keşifli ve taptaze geçmesini dileyerek etkinlik rehberimize giriş yapıyoruz.

1 Nisan Pazartesi

Tiyatro / Büyük Aşkların Sonuncusu / Maximum Uniq Hall / 21:00

Oyunumuz, lise aşkıyla evlenmiş, işinde başarılı, kırklarına geldiğinde görünürde gayet iyi giden hayatını sorgulamaya başlamış Barney’in etrafında geçiyor. Rutine girdiğini düşündüğü hayatını renklendirmek için giriştiği işler tam bir komedi. Yasemin Kay Allen ve Murat Cemcir’i sahnede izlemek isteyenler için biletler burada.

Tiyatro / Akciğer / Mall Of İstanbul Moi Sahne / 20:30

Nergis Öztürk ve Engin Hepileri’nin baş rolleri paylaştığı oyun güncel bir derdimize parmak basıyor: günden güne yok olma tehlikesiyle daha da kötü bir hal alan bu dünyaya bir çocuk getirmek. Sorular, sorgulamalar, bir ileri bir geri gitmelerle dolu bir kara komedi.

2 Nisan Salı

Tiyatro / Bana Kimse Ne Olduğunu Anlatmadı / Zorlu PSM / 20:30

filgezi nisan etkinlik rehberi
Nisan Ayı Etkinlikleri – Bana Kimse Ne Olduğunu Anlatmadı

İbrahim Selim’in, 2016’da Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü kazandığı tek kişilik oyunu yeniden sahnede.

Evli, iki çocuk babası, tam olarak ne yapmak istediğini bilmeyen bir adamın bir sanat galerisinde fazlasıyla ilginç bir iş bulmasıyla başlayan olayları anlatan oyun, Nick Hornby’nin eserinden uyarlanmış. Etkinlik ilginizi çektiyse sizi şöyle alalım.

Sergi / Solo Botter: Selma Gürbüz / Casa Botter Beyoğlu

Restore edilen nefis Casa Botter binasında yer alan sergide Selma Gürbüz’ün sanatının farklı dönemlerine ait, mitlerden masallardan yorumladığı eşsiz çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Bu sergi aynı zamanda sanatçıyı vefatının üçüncü yılında eserleriyle anmayı amaçlıyor.

14 Nisan tarihine kadar ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

3 Nisan Çarşamba

Konser / Selen Gülün “Blue Band”/ Zorlu Touche / 21:00

Müziğiyle ve aldığı ödüllerle dünyada da takdirle izlenen piyanist, besteci, şarkı yazarı ve yorumcu Selen Gülün, sekizinci albümü Blue Band ile çok lezzetli bir caz gecesi yaşatacak. Buradan etkinlik için bilet satın alabilirsiniz. Aşağıya bıraktığımız playlist ile de sanatçının doğaçlamalarla, farklı tarzlar ve melodilerle zenginleştirdiği, adeta besteciliğini konuşturduğu eserlerine ruhunuzu bırakabilirsiniz.

Film Gösterimi / Sokak Köpekleri / Pera Müzesi / 19:00

Pera Müzesi’nin her zaman farklı filmler bulabileceğiniz seçkisinin Nisan ayı filmlerinden olan Sokak Köpekleri, Taipei’nin yıkık dökük sokaklarında geçiyor. Ödüllü film, sokaklarda hayatta kalmaya çalışan bir ailenin kaybolmuş hayatını anlatıyor. Bu linkten etkinlik için bilet satın alabilirsiniz.

4 Nisan Perşembe

Konser / Baharın İlk Ezgileri / Zorlu PSM / 20:00

Şef Gergely Madaras yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası bu güzel bahar konserinde Mendelssohn, Bruch ve Franck eserlerini seslendirecek. Gecenin konuğu ise keman sanatçısı Bomsori Kim olacak.

Tiyatro / Üçü Bir Arada / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

filgezi nisan ayi etkinlik rehberi
Nisan Ayı İstanbul Tiyatroları – Üçü Bir Arada

Üç adam, üçünün de bambaşka çıkmazları var. Hayatlarının muhasebesini yaptıkları bir anda bir araya geliyorlar ve hem komik hem de acıklı bir hikaye ortaya çıkıyor. Kadınlar, zaferler, başarısızlıklar, aşk, aile, ölüm, arkadaşlık hatta futbol; ne ararsanız bu oyunda!

Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın’ın sahnede yer aldığı oyunun biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

5 Nisan Cuma

Tiyatro / Korkunç Komik Ölümler / Altı Üstü Kabare / 20:30

Ölüler dünyasında geçen oyunumuz, dört ayrı kötü karakteri sahneye taşıyor. Seri katil İsmet’le Hitler’i aynı sahnede izlemek ilginç geldiyse bu oyunu mutlaka ajandanıza kaydedin.

Konser / Salman Gambarov & Bakustic Jazz feat. İlhama Gasımova / CRR Konser Salonu / 20:30

Azeri cazının yıldız isimlerinden, besteci, piyanist ve aranjör Salman Gambarov, Bakustic Jazz projesi ile CRR sahnesinde. Kendisine sahnede eşlik edecek olan isimler ise trompette Şenova Ülker, gitarda Cenk Erdoğan ve vokaliyle İlhama Gasımova. Çok renkli, çok sesli bu güzel gecenin biletleri burada.

6 Nisan Cumartesi

Konser / Pera Klasikleri: Alphecca Ensemble / Pera Müzesi / 20:00

Etkinliğimiz, farklı sanat disiplinlerinin seyir keyfini bir arada sunuyor. Pera Müzesi’nde Elçiler ve Ressamlar sergisinin yer aldığı katta dinleyebileceğiniz konserde, nefeslilerden oluşan Alphecca Ensemble, Mozart, Haydn, Beethoven ve Danzi eserlerini seslendirecek.

Konser / La Cetra Barockorchester Basel & Sergey Malov / CRR Konser Salonu / 20.30

nisan ayi etkinlik ajandasi
İstanbul Nisan Ayı Konserleri – Sergey Malov

18. yüzyıl İtalyan müziği başta olmak üzere geniş bir repertuara sahip olan La Cetra Barockorchester ve keman virtüözü Sergey Malov sahnede kalabalık ve çok zengin bir performansa imza atacaklar. Çağdaş yorumlarla zenginleştirilmiş klasik müzik gecesi, Nisan ayının en güzel anıları arasında yer alabilir. Etkinlik ajandanıza ekleyin deriz.

7 Nisan Pazar

Tiyatro / Ölün Bizi Ayırana Dek / Caddebostan Kültür Merkezi / 16:00

4 yıldır izleyiciden gördüğü büyük ilgiyle kapalı gişe oynanan bu güzel oyun, boşanmak üzere olan bir çiftin evde bir ceset bulmasıyla başlayan komik olaylar zincirini anlatıyor. Baş rollerinde Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu var. Buradan oyunun biletlerini satın alabilirsiniz.

Konser / Nigel Kennedy “Heart and Soul” / Atatürk Kültür Merkezi / 21:00

Keman virtüözü, besteci ve orkestra şefi Nigel Kennedy’nin başarıları bunlarla sınırlı değil; kendisi aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en çok satan klasik müzik albümü kategorisiyle ismini yazdırmış bir sanatçı.

Kendisine bu konserde akademisyen kimliğiyle de bilinen usta çellist Kalinowska eşlik edecek. Klasik müzikle sınırlı kalmayacak, geniş bir repetuarın seslendirileceği nefis konserin biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Uzunca bir bayram tatili kapıdayken İstanbul’dan biraz uzaklaşma düşüncesindeyseniz ve henüz tam da karar veremediyseniz Bayram Tatilinde Yurt İçinde Gidilebilecek En Güzel 10 Yer yazımız size yol gösterebilir. Ayrıca vizesiz yurt dışı planları yapanlar için de Tiflis Gezi Rehberi okuyucusunu bekliyor.

8 Nisan Pazartesi

Konser / Gücüm Sezer Guitar Project / Nardis Jazz / 21:30

nisan ayi etkinlikleri filgezi
İstanbul Etkinlikleri – Gücüm Sezer

Brezilya Choro müziğinin ritimleriyle haftaya güzel bir başlangıç yapmak isterseniz doğru etkinliktesiniz.

Gitarıyla Gücüm Sezer, kontrbasla Aytaç Yıldız, davulla Barış Buran ve trompetiyle özel konuk Şenova Ülker sahnede bir araya gelecek ve kendi dokunuşlarıyla harmanladıkları Choro tarzını dinleyici ile buluşturacaklar. Bilet satın almak isteyenleri şöyle alalım.

Tiyatro / Herkes Kocama Benziyor / Moda Sahnesi / 20:30

Pınar Güntürkün’ün tek kişilik performansında bir kadının acıyla, güçle yoğurulmuş hikayesi var. Afife Tiyatro Ödülleri’nde En Başarılı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen oyun, bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten’in öfkesini anlatıyor. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

9 Nisan Salı

Tiyatro / Faust / Moda Sahnesi / 20:30

Goethe’nin Faust adlı eserinden uyarlanan oyun, evrenin tüm sırrına erişmek isteyen bir adamın şeytanla yaptığı karanlık anlaşmayı konu ediniyor. Uluç Esen’in hem uyarlayan hem de oyuncu olarak hayat verdiği oyunda hikaye geleneksel anlatı yöntemleriyle de zenginleştirilmiş.

11 Nisan Perşembe

Tiyatro / 39 Buçuk Basamak / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

istanbul etkinlik ajandasi
Nisan Ayı Etkinlik Rehberi – 39 Buçuk Basamak

39 Buçuk basamak, aksiyonu bol, nabzı yüksek nefis bir doğu-batı sentezi oyun. İskoç yazar Buchan’ın erken Cumhuriyet yıllarında romanını yazmak üzere Pera Palace’da konaklarken aniden bir suçun baş zanlısına dönüşmesi ve trene atlayıp Akşehir’e kaçışını anlatan oyun, aynı isimli romandan uyarlama. Baş rollerinde Murat Akkoyunlu, Berk Yaygın, Pelin Abay ve Deniz Özmen yer alıyor.

Tiyatro / Bir Halk Düşmanı / Trump Sahne / 20:30

Bir şehre kurulan yeni bir sağlık tesisi ve bu tesis hakkında pek de duyulması istenmeyen bilgilere sahip olan bir doktor hikayenin odağında. Rutkay Aziz, Özcan Alpar ve Levend Yılmaz’ın baş rollerinde yer aldığı oyunun yazarı ise Henrik İbsen. Bu linkten bilet satın alabilirsiniz.

12 Nisan Cuma

Sergi / Göz Alabildiğine İstanbul / Meşher

15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar olan zaman dilimine ait geniş açılı İstanbul tabloları, fotoğraflar, gravürler ve çizimlerden oluşan sergi envanteri, döneme ışık tutmak ve zaman içinde İstanbul’un yaşadığı değişimi görebilmek adına çok değerli. Sadece sanatçıların değil, mimarların, şehir plancıların ve hatta kaptanların farklı amaçlarla ürettiği çizimlerin de bulunduğu sergi, detaylarıyla oldukça ilgi çekici.

Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arası ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

13 Nisan Cumartesi

Tiyatro / Dıkşın: Büyük Şans / Moda Sahnesi / 20:30

Dıkşın: Büyük Şans, Onur Ünsal ve Mehmet Tekatlı’nın sahnede yer aldığı, Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyun, kahkaha attırırken düşündürenlerden. Buradan detaylara ve biletlere ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Şahları da Vururlar / Ses 1885 / 20:00

Ferhan Şensoy’un yazdığı, ilk kez 1980’de sahnelenen Şahları da Vururlar yeniden tarihi Ses Tiyatrosu’nda.

Oyun, 40’ların başında İran’da isim benzerliği yüzünden istihbarat teşkilatıyla sorun yaşayan Ömer Hayyam’ın bir hata sonucu hapse atılmasıyla başlıyor. Ferhan Şensoy mizahını özleyenler ve bu klasik oyunu izlememiş olanlar için buraya bilet linkini bıraktık.

14 Nisan Pazar

Tiyatro / Bir Evlilik Müzikali / Maximum Uniq Box / 20:00

istanbul nisan ayi etkinlik rehberi
İstanbul Tiyatroları – Bir Evlilik Müzikali

Öner Ateş’in yazdığı ve sahnede tek kişilik performansı ile yer aldığı oyun, aynı zamanda da sanatçının sahnede birçok şarkıyı canlı seslendirdiği bir müzikal. Bir Evlilik Müzikali’nde müzik ve komedinin desteğiyle evlilik kurumunun beraberinde getirdiği mücadeleler ele alınıyor.

Konser / Büyük Ev Ablukada Akustik / Ses Tiyatrosu / 20:00

Büyük Ev Ablukada’nın coşkulu sahne performansları zaten çok sevilirken bir de akustik konserlerle çıtayı iyice yukarı taşıdılar. Nostaljik Ses Tiyatrosu’nda gerçekleşecek bu nefis konserde Defansif Dizayn albümünden de şarkılar dinleyebileceksiniz. Biletler burada.

Konser / Burçe Karaca / All Saints Kilisesi Moda / 19:00

Piyanist ve besteci Burçe Karaca, caz ve Anadolu ezgilerini bir araya getirdiği repertuarıyla Moda’da etkinliklere de ev sahipliği yapan en güzel mekanlardan birisi olan All Saints Kilisesi’nde sahne alacak. Konserin biletleri için buraya buyrun.

16 Nisan Salı

Tiyatro / Sıfır Telaş / İkincikat Kadıköy / 20:30

Onur Özaydın’ın yazıp oynadığı Sıfır Telaş, dedesinin hastalığı sebebiyle başka bir şehre ziyarete giden ve birden kendisini şehirde bir radyoda çalışırken bulan bir adamın hikayesini anlatıyor.

17 Nisan Çarşamba

Tiyatro / Şirreti Evcilleştirmek / Moda Sahnesi / 20:30

nisan etkinlik rehberi filgezi
Nisan Ayı Etkinlik Ajandası – Şirreti Evcilleştirmek

Shakespeare’in oyunundan uyarlanan ve Kemal Aydoğan’ın yönettiği Şirreti Evcilleştirmek, geçtiğimiz yıl Timur Acar’a Yılın Erkek Komedi Oyuncusu ödülünü kazandırdı. Çok başarılı bir şekilde yerelleştirilen oyunun kadrosunda Melis Birkan, Uluç Esen ve Elif Gizem Aykul da var. Buradan bilet alabilirsiniz.

Film Festivali / 43. İstanbul Film Festivali / 17-28 Nisan

Yine birbirinden şahane film seçkisiyle İstanbul’un en güzel sinema salonlarını şenlendirecek olan İstanbul Film Festivali’nin biletleri 1-4 Nisan Lale Kart sahipleri için, 5 Nisan’da da genel satışa açılacak. Filmleri inceleyip kendinize güzel bir program hazırlayabilmeniz için festival program sayfasını buraya iliştiriyoruz. Şimdiden iyi seyirler!

19 Nisan Cuma

Konser / David Eugene Edwards, Matt Elliott / Babylon / 21:00

Müziğiyle ruhsal yolculuklara çıkartan Bristollü folk müzik bestecisi ve yorumcusu Matt Elliott ile folk ile gotik rock türlerini şaşırtıcı güzellikte bir araya getiren David Eugene Edwards, Babylon’da aynı gecede arka arkaya sahne alacak isimler. Hafta sonuna sağlam bir giriş yapmak isteyenler için güzel bir etkinlik. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

22 Nisan Pazartesi

Tiyatro / Kel Diva / Zorlu PSM / 20:30

nisan etkinlik takvimi
İstanbul Etkinlik Takvimi – Kel Diva

Bay ve Bayan Smith’in, Bay ve Bayan Martin’i evlerinde ağırladıkları absürd ve çılgın geceye misafir olmak isterseniz doğru etkinliğe bakıyorsunuz. Yıllar sonra Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay’ı aynı sahnede buluşturan Kel Diva’nın biletleri burada. Ayrıca kadroda Özlem Zeynep Dinsel ve Yiğit Özşener’in de bulunduğunu ekleyelim.

24 Nisan Çarşamba

Tiyatro / Bir Bulutla Yol Almak / Kundura Sahne / 21:00

Beyrut doğumlu yönetmen ve yazar Rabih Mroue’nun eseri olan oyunda sahnede kardeşi Yasser Mroue var. Lübnan iç savaşında yaralanan Yasser’in videolarla desteklediği anıları hem biyografik hem de Lübnan’ın politik durumunun bir kaydı. Farklı bir deneyim sunan oyuna bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

25 Nisan Perşembe

Konser / Black Pencil “Into Space” / Borusan Müzik Evi / 21:00

filgezi etkinlik ajandası
Nisan Ayı Konserleri – Black Pencil

Black Pencil müzik topluluğunun Hollanda manzaralarından ilham alan albümü Into Space’in ilk Türkiye konseri Borusan Müzik Evi’nde. Nefeslilerin ve yaylıların muhteşem uyumuyla güzel bir akşam geçirmek isteyenler için tam yerinde bir etkinlik önerisi olduğunu düşünüyoruz. Biletler burada sizi bekliyor.

Parti / Bosphoroots / Babylon / 21:30

Henüz tam da hafta sonu geldi sayılmaz ama tam bir haftayı enerjik kapatma etkinliği var sırada.

Bosphoroots’un reggie ritimleri ile kendinize güzel bir dans gecesi armağan etmek isterseniz bu etkinliği listenize mutlaka kaydedin.

27 Nisan Cumartesi

Konser / I Monster / If Performance Hall / 21:30

İngiliz asıllı ikili elektronik pop türünde zamansız ve zengin altyapılı işler üretiyor. Filmlerden, reklamlardan kulağınızın aşina olduğu, artık melodisi klasik haline gelmiş Daydream in Blue en bilindik şarkıları. Şöyle bir kulak vermeniz, hafızanızı tazelemeniz için aşağıya ekledik.

20 yılı aşkın süredir dile dolanan şarkılar üreten ikilinin sahne performansını kaçırmayın, ajandanıza not edin.

Tiyatro / Sığınak / Craft Tiyatro / 20:30

Çok istedikleri halde hayattan mahrum olan, ait olamayan, belki isimleri de olmayan çocukların hikayesini anlatıyor sığınak. Yalnızlık, çaresizlik, bencillik ve daha nicesi bu oyunda. Selin Şekerci, Uğur Uzunel ve Ulvi Kahyaoğlu’nu Craft sahnesinde izlemek isterseniz Sığınak mutlaka Nisan ayı listenizde bulunsun.

29 Nisan Pazartesi

Konser / Oda Müziğinde Alman Romantizmi / Süreyya Operası / 20:00

Süreyya Operası’nda güzel bir konsere katılmak İstanbul’da yaşayan herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken bir aktivite. Borusan Quartet’ın Mendelssohn ve Schumann eserlerini seslendireceği bu güzel konser sizin için güzel bir hafta başı hediyesi olabilir. Buradan detaylara göz atıp bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Kötü Bir Gün / Mall Of İstanbul Moi Sahne / 20:30

Gürgen Öz ve Aşkın Şenol’un sahnelediği Kötü Bir Gün, eşinden boşandıktan sonra kendisinden başka sadece bir apartman görevlisinin yaşadığı esrarengiz bir apartmana taşınan bir adamın kara komedi hikayesini anlatıyor.

Haftaya tiyatro ile başlamak isteyenler için buraya bilet bağlantısını bıraktık.

30 Nisan Salı

Konser / Dilek Sert Erdoğan Tribute To Aretha Franklin / Nardis Jazz / 21:30

nisan ayi konserleri
Nisan Ayı Etkinlik Rehberi – Dilek Sert Erdoğan

Güçlü sesiyle ülkemizin en başarılı soul vokallerinden olan Dilek Sert Erdoğan, sesine çok yakışacak Aretha Franklin şarkılarıyla Nardis sahnesinde olacak. Kendisine sahnede Efe Gazi, Önder Focan, Altay Acar, Enver Muhamedi, Kaan Bıyıkoğlu ve Burak Cihangirli eşlik edecek.

İstanbul’da caz dinlemenin en keyifli olduğu mekanlardan birisi olan Nardis sahnesinde daha önce bir performans izlemediyseniz bu etkinlik iyi bir başlangıç olabilir.

Konser / Uğur Güneş “Unstable” / Borusan Müzik Evi / 21:00

Uğur Güneş’in Unstable albümü, Uluslararası Caz Günü’ne özel bir konserle ilk defa dinleyici karşısına çıkacak. Piyanosuyla sahnede yer alacak Uğur Güneş’e trompetiyle Tolga Bilgin, kontrbasıyla Hans Andersson ve davuluyla Ateş Sezer eşlik edecek. Etkinlik takvimlerine eklemelik bir konser.

 

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik.

Mayıs ayında, şehrin tadını çıkaracağımız yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Kasım 2022

Her mevsimi ayrı güzel İstanbul kendisine en yakışan kıyafetlerinden birisini, sarı-turuncu yapraklarını...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir