Portekiz Alentejo ve Algarve Bölgesi Gezilecek Yerler

odeceixe alentejo bolgesi
odeceixe alentejo bolgesi

Portekiz’ de Lizbon ve Porto bölgesinde bir yaz haftası geçirdikten sonra, geldik 2 haftalık Portekiz gezisinin en heyecan verici kısmına: güney bölgesine yani Alentejo ve Algarve Bölgesi’ ne. Portekiz’ i Lizbon ve Porto’ dan ibaret sananlar belki de bu “Alentejo ve Algarve Gezi Rehberi” yazımı okuyunca fikirleri değişir.

portekiz alentejo ve algarve bolgesi
portekiz alentejo ve algarve bolgesi

Belki de Avrupa’ nın görece en bakir bölgelerinden birini, Portekiz’ in güneyini gezmeniz için bir araba kiralamanızı şiddetle tavsiye ederim. Öncelikle gideceğiniz, gezeceğiniz yerler merkezi değil, demir yolları güneye devam etmiyor, çok sık otobüs seferi bulamıyorsunuz.

Biz de Lizbon’ dan bir haftalığına araba kiraladık ve Portekiz’ in neredeyse tüm güney batı kıyılarını dolaştık. Buradaki köyler, insanlar, mimari ve okyanus kıyıları uzun zaman aklınızda yer edecek, hatta tekrar tekrar gitme isteği uyandıracak nitelikte. Turistlerin popüler uğrak yeri olmadığından, doğası bozulmamış, insanı samimi, yemekleri lezzetli …
Portekiz Güney Bölgesi Rotası:

 • Porto Covo
 • Sines’ link
 • Villa Nova des Milfontes
 • Zambujeira do Mar
 • Faro

Porto Covo & Sines

Lizbon’ dan güneye doğru giderken Vasco de Gama Köprüsü‘nden geçtik. Toplam 12,5 km uzunluğuyla Avrupa’ nın en uzun köprülerinden birini geçerken time-lapse çekmeye çalıştım. Olur da giderseniz siz video çekmeyin yola bakın 🙂 İlk olarak Alentejo gezi rehberi daha sonra Algarve gezi rehberini yazmak istedim.

Alentejo Bölgesi’ndeki ilk durağımız (yaklaşık 1 saat yol gittikten sonra) Sines‘ ti. Şehre yaklaştıkça Kocaeli tadında bir sanayi şehri havası seziyorsunuz. Kuzeyinde bir büyük plajı var. Burada 1 saat kadar güneşlenip, yüzüp yolumuza devam ettik. Sonraki hedefimiz, Sines Beldesi’ ne bağlı Porto Covo.

sines kiyilari
sines kiyilari

Porto Covo’ ya yaklaştığınızda dev dalgaları, uçsuz bucaksız okyanus kıyılarını, sörf tahtalarını, karavanları, motosikletleri görüyorsunuz. Sahil şeridi uzun uzadıya devam ediyor. Karnımız oldukça acıktığı için internetten araştırıp, sahil şeridinin hemen üzerinde yanyana dizilen lokantalardan Restorante do Lois ‘ de yemeye karar verdik.

Ancak bu lokantada hiçbir çalışan ingilizce bilmediği için  karın ağrısı eşliğinde yarı ispanyolca yarı ingilizce sipariş vermeye çalıştık. Ancak Portekiz’ de -özellikle turstik olmayan biryerde- yemek yiyorsanız, kötü çıkma olasılığı %1′ e yakın. Anlayacağınız, kalamar, ahtapot, karides yiyip, sangria içip yolumuza devam ettik.

alentejo gezi rehberi porto covo
alentejo gezi rehberi porto covo

Çok az daha güneye yol aldığımızda Porto Covo’ da bulunan( Portekiz fotoğraflarında da gördüğüm ve sürekli gitmek istediğim) merdivenlerle inilen (manyak derecede güzel 🙂 )doğal koylardan birine indik. Portekiz’ de beni etkileyen yerler arasında ilk 5 ‘ e rahat girebilecek güzellikte bu okyanus koyunda en az 1 hafta geçirmek istedim. Ancak zaman kısıtlı.

Okyanus dondurucu soğuk ancak rüzgar bu kıyıda fazla esmediği için rahatsız etmiyor. Kıyıdan uzaklaştıkça , okyanusun içinde gizli tepeler, biraz daha ileride dev dalgaları izleyebileceğiniz kayalıklar bulunuyor. Biraz cesaretle keşfe çıkabilir ve yüzünüze vuran hafif rüzgarla kendinizi Vasco de Gama gibi hissedebilirsiniz 🙂

koylara inen merdivenler
porto covo’ da koylara inen merdivenler

Alentejo ve Algarve gezi rehberi yazısının şu ana kadar olan kısmını ve bundan sonra okuyacaklarınızı, gezdiğimiz gördüğümüz yerleri aşağıdaki videoda büyük bölümünü görebilirsiniz.
[av_video src=’https://vimeo.com/182533091′ format=’16-9′ width=’16’ height=’9′]

Vila Nova de Milfontes & Zambujeira do Mar

Porto Covo’ da üç saat geçirdik ve buraya tekrar dönme ümidiyle (dönemediler) iki gece konaklayacağımız Vila Nova de Milfontes‘ e devam ettik. Burada, Airbnb den ayarladığımız konaklayacağımız evi bulmak oldukça zor oldu. Yaklaşık1 saat boyunca adres sorup sokaklarda dolaştık. Sonunda evimize ulaştık.

Kaldığımız ev çok büyük bir villaydı. Ev sahibesi hanımefendi, Airbnb’ nin super hostlarından. Yani kalan misafirler çok çok iyi notlar vermişler. Odamız, Vincent Van Gogh adlı oda. Bizimkinin dışında 3 oda daha var. Ev, avlusu, bahçesi çok güzel. (İsteyenlere  hostu tavsiye edebilirim)

vila nova de milfontes

10 dk dinlenip hemen kendimizi dışarı atıyoruz. Milfontes, Alentejo Bölgesinde, Odemira‘ ya bağlı beyaz evlerle dolu, 5000 kişinin yaşadığı ancak yazları bu rakamın yükseldiği yazlık bir kasaba. Hava kararmadan nerede yemek yenir diye orada incik boncuk dükkanı sahibi hanıma soruyoruz. Önerdiği yerlerden birine gittiğimizde rezervasyonumuz olup olmadığını soruyorlar. ( Bizim gibi 7 kişi daha bekliyor) 20 dakika ümitsizce bekliyoruz ve bize kibarca “gidin ” diyorlar.

Kentin en işlek sokağında, Thomas‘ ta yemek yiyoruz. Fasülye çorbası,karides, midye… Portekiz ortalamasında çok iyi diyemeyeceğim ancak idare eder. Sonrasında sokaklarda dolaşıyoruz. İnsanlar gece 12-1 ‘ e kadar dışarıda. Meydanlarda tiyatro oyunları, mini konserler var. (Eski yazlık sinema eğlenceleri gibi) Geceyi Pietro’ da dondurma yiyerek sonlandırıyoruz. ( Tabiri caizse damak çatlatan)

Ertesi gün, marketten aldığımız peynir, zeytin le kahvaltı yapıp, Zambujeira do Mar‘ a doğru yola çıkıyoruz. (Kaldığımız yerden yarım saat uzaklıkta) Vardığımızda bizi uçsuz bucaksız bir plaj, dev dalgalar , güneşlenen, top oynayan, yüzmeye çalışan, surf yapan yüzlerce insan karşılıyor. Tepeden baktığınızda tam bir renk cümbüşü.

zambujeira do mar
zambujeira do mar

Vakit kaybetmeden kendimize bir yer buluyoruz ve dalgaların nispeten küçüldüğü derinliğe kadar ilerliyorum. Burada onlarca insan dalgalarla dans ediyor, üzerinden sıçrıyor. Yani yüzmek falan hak getire. Zaten kıyıda devamlı. can kurtaranlar geziyor ve sürekli uyarılarda bulunuyorlar. Ancak suda olmak, dev dalgalara yaklaşmak oldukça keyifli.

Vila Nova ‘ ya döndüğümüzde nihayet önceki gün sıra beklediğiiz restoranda yer buluyoruz ( rezervasyonumuz olmadığından tabii saat 5-6 sularında) 3 kişi tıka basa jumbo karidesleri, bebek patatesli ahtapotu, kalamarları, 1 litre sangria yı mideye indiriyoruz.(tüm yemeğin fiyatı sadece 40 euro) Portekiz’ de yediğim en iyi yemek bu restorandaydı kesinlikle.

# Vila Nova de Milfontes gideceğimiz yerlerin tam ortasında bulunuyordu ve biz de burada kalıp çevre destinasonlara gitmeye çalıştık.

Ertesi gün Lagos’ a  gitmek için yola çıkıyoruz ancak Alentejo Bölgesi’nden çıkmadan rotamızda Odeceixe var. Odeceixe surf kasabası. Okyanusu tepeden izleyebileceğiniz manzara noktaları mevcut. (park yeri bulmak zor)Kafe ve restoranlar az olduğu için yeme-içme biraz pahalı. Bunu siz de bizim gibi 3-4 saatliğine uğrarsanız yanınıza sandviç, meyve birşeyler alın diye diyorum.

odeceixe alentejo bolgesi
odeceixe alentejo bolgesi

Odeceixe de sörf okullarının öğrencilerini izledikten ve “okyanusa girmeye çalıştıktan” (çok büyük dalgalar var) sonra Lagos’ a doğru devam ediyoruz.(Portekiz’ in tam güney ucu- Algarve Bölgesi) Lagos’ ta otelimizi son güne kadar ayarlamadığımızdan dandirik bir otele Portekiz’ de kaldığımız süre boyunca verdiğimiz en yüksek rakamı veriyoruz.(90-100 euro civarı olmalı)

Otele yerleşmeden şehir merkezinde bi gezintiye çıkıyoruz ve Mimar Restoran ‘ da müthiş lezzetli bir yemek yiyoruz. Sarımsaklı bebek havuçlar, biber dolması, sardalyalı salata ve biftek sandviç. Lagos’ a gittiğinizde gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Özellikle Alentejo bölgesinden sonra, Lagos oldukça yabancı turist çeken bir yer. Diana Plajı , Meia Plajı ve Camilo Plajı bu kentin en popüler noktalarından. Lagos’ un bir diğer özelliği ise Portekiz’ in, yani Avrupa Kıtası’nın en batı noktasında bulunması. Bu saydığım 3 plajda olağanüstü güzellikte ancak turist çok fazla ve bazen havl koyacak yer bile bulunmuyor. Kesinlikle dalış maskenizle ve şnolkerinizle gitmenizi öneririm. Gizli mağaralar ve küçük plajları yüzerek keşfedebilirsiniz.

diana plaji
Lagos diana plaji

Lagos’ ta turistik aktiviteler çok fazla. Balık avlama , dalış , tekne , nehir, kano turları. Biz tekne turuna katıldık. (blue flint turuydu – 15 Euro ) Tekneyle neredeyse tüm Lagos kıyılarını dolaşıyorsunuz. Mağaralara girip küçük kemerlerin altından geçiyorlar. Eğer vaktiniz varsa, hava çok sıcak değilse ve kendinize güveniyorsanız  kano turlarına katılabilirsiniz. Eğlenceli ve güvenli görünüyor.

lagos gezisi tekne turu
lagos gezisi tekne turu

Tekne turundan döndüğümüzde yemeğimizi Mimar’ ın olduğu sokakta, Japon restoranında yedik. Sınırsız sushi ve uzak doğu yemeği. 14 Euro’ ya muazzam yemekler yiyorsunuz. Üstelik sınırsız. Her sushiyi, portakallı ördeği, karides, kalamarı denemeden çıkmayın. İçecek ücretli ancak bira sadece 2,5 Euro.

Ertesi gün, Benagil mağarasına doğru yola çıktık. Daha sonra Faro’ ya doğru devam edecektik. (Algarve gezi rehberinde iki önemli noktadan biri) Dünya’ nın en güzel mağaraları arasında gösterilen bu deniz mağarası Portekiz’ de beni en çok heyecanlandıran noktalardandı. Ancak Lagos-Faro yolunda bir trafik kazası geçirdik. Son sürat gelen bir ninja motosiklet arkadan bize çarptı ve bu olayın şoku, polisin gelmesi, ifadeler tutanaklar  2-3 saatimize ve moralimizin bozulmasına neden oldu. Gerçi Portekiz polisi çok yardımcı oldu ve hiç zorluk çıkarmadı.

benagil deniz magarasi
Benagil deniz mağarasına gidemedik 🙁 Eğer vaktiniz olursa mutlaka bizim yerimize de uğrayın

Portekiz trafik polisi adresimizi isteyip “Beşiktaş” cevabını alınca oldukça şaşırdı ve kafasında ampuller yandı. Beşiktaaaş deyip durdu bir süre. (sanırım quaresma ‘ dan olacak 🙂
Faro havaalanına gidip arabamızı değiştirdik ve yola devam ettik. Konaklamamız Lagos- Faro arasında bir Airbnb eviydi. Ev demek biraz haksızlık olur. 5-6 odalı bir çiftlik evi!! Üstelik sahibi tüm evi bize bırakıp gitti. Kaldığımız muhit (kasaba) çok küçük bir yer ve şehre uzak. Kaldığımız çiftlik de sessiz, sakin ve gökyüzündeki tüm yıldızları görebileceğiniz karanlıktaydı. Eve yerleşmeden önce bu kasabanın “en ünlü” restoranında- masa örtülerinin olduğu lüks bir tavuk restoranıydı- tavuk kızartma yedik.

Beja ve Evora Gezi Notları

Ertesi gün çiftlikteki ağaçlardan incir toplayıp yolumuza devam ettik. Hedefimiz önce Beja daha sonra Evora. Beja ‘ da kahvaltı ettik ancak esnaf ve insanlar – gözlemlediğimiz kadarıyla- kaba ve turistlerden hoşlanmayan insanlar. Örneğin bir kafeye girdik “omlet var mı?” diye sorduk, kadın azarlayarak bizi dışarı çıkardı?!?

evora gezi rehberi
evora gezi rehberi

Beja’ da yaklaşık 1 saat kaldıktan sonra Evora’ ya devam ettik. Her ne kadar adını çok az duysak da, Evora, Portekiz’ in en ünlü şehirlerinden. Alentejo Bölgesinin başkenti olan bu şehir Lizbonun doğusunda yer alıyor. Yani bir deniz şehri değil. Bu tarihi şehrin merkezini, daracık sokakları, beyaz evleri ve kiliseleri oluşturur. Bizim kaldığımız ev de 2 katlı ve terası olan, tarihi şehrin tam merkezinde bir evdi.

Gezilecek görülecek yer, oturulup kahve içilecek meydan çoktur Evora’ da. Hatta şehir tamamen tarihi açık hava müzesi gibidir diyebiliriz. Belki bu yüzden de “biraz” turistiktir. Evora’ da; Roma Tapınağı – Diana Tapınağı da denir, Evora Katedrali , Don Manuel Sarayı, kütüphanesi ve Loios Manastırı görülmelidir. Güzel sessiz sakin bir kentti Evora. Eğer kafa dinlemek istiyorsanız güzel bir seçenek.

Evora Diana Tapinagi
Evora Diana Tapinagi

Bu yazıda, sadece kıyı şeridinde olmak istemiyorsanız alternatif Alentejo destinasyonlarını da bulabilirsiniz.Tüm bu ballandıra ballandıra anlatmalarıma rağmen, eğer Algarve ve Alentejo Bölgesi’ ne gitme planlarınız yoksa ve klasik olarak Porto’ yu Lizbon’ u görmek istiyorsanız aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz:

Böylelikle Alentejo ve Algarve gezi rehberi yazımın sonuna ve  2 hafta sonunda Nihayet Portekiz gezimizin sonuna geldik. Arabamızı Lizbon Havaalanına bıraktıktan sonra artık Türkiye’ ye dönebiliriz. Portekiz, özellikle güneyiyle, Alentejo ve Algarve Bölgesi’ yle gidilip görülesi, bolca zaman geçirilesi hatta abartacak olursam yaşanası bir ülke. Orta Avrupa’ ya göre daha samimi görece daha bakir ve yemekleri mükemmel 🙂

Can Marangoz

 

More from Can Marangoz

BEBEK’TE GİDİLECEK EN GÜZEL MEKANLAR – BEBEKTE NEREYE GİDİLİR

Bebek, isminden de anlaşılacağı üzeri İstanbul’un ve boğazın bebeği ve kıymetlisi. Bu...
Read More

16 Comments

 • Aslı dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  Size bir şey danışmak istiyordum. Ben Portekiz’e bir gezi planlıyorum fakat ehliyetim yok ve tek başıma olacağım. Algarve ve bahsettiğiniz sizin gidemediğiniz mağara, en çok gitmek istediğim yerlerden biri. Fakat buluşacağım arkadaşlarım Lisbon’dan Porto’ya geçecekler. Benim Porto ve Algarve arasında bir seçim yapmam gerekiyor. Tek başıma tekne turlarına alırlar mı? Araba olmadan sahillere gidebilir miyim veya dolaşabilir miyim?

  Çok teşekkürler.

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım;
   Öncelikle geç cevap için özür dilerim. Şu ara seyahatteydik yazamadım. Tek başınıza tekne turlarına katılabilirsiniz. Porto ve ALgarve arasında seçim yamak biraz güç. Porto tam olarak Portekiz’ i ve şehir hayatını anlatıyor, Algarve ise daha çok tatil yapılacak Portekiz kıyılarını. Bunun yanında ALentejo daha güzel bir seçenek bence. Porto’ dan Faro’ ya uçakla geçebilirsiniz. Araba olmadan da otobüslerle şehirler arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ancak otobüs saatleri pek sık değil ve çok konforlu olduğunu söyleyemem) Sormak istediğiniz başka birşey olursa çekinmeyin. Güzel tatiller!

 • Sadık Yılmaz dedi ki:

  merhaba guzel anlatımınız için teşekkür ederim. biz de suan o bölgedeyiz villa nova milfontesde gittiginiz restaurantin adını hatirlıyorsanız yazar mısinız? Teşekkürler

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba Sadık Bey;

   Geç cevap için kusura bakmayın. “restaurante a Fatexia” eğer cevapta geç kalmadıysam mutlaka gidin

 • İlknur dedi ki:

  Merhaba, Mayı’da portekiz’e gideceğiz program porto,Lizbon ve faro. Lizbon’dan araba kiralamak istiyoruz biraz da korkuyoruz ☺ siz nereden ve hangi firmadan kiralamıştınız tavsiye edermisiniz, firma ismi yazarsanız memnun olurum şimdiden çok teşekkürler

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba İlknur hanım;

   Biz entreprise den kiraladık. İlk olarak şu konuda uyarayım: genel de internette gözüken fiyatların 2 katına geliyor kiralar ( full sigortayla) kaza yapınca 0 araba verdiler 🙂 yani memnun kaldık. ayrıca araba kiralayacaksanız faro dan önce uğrayabileceğiniz bir sürü durak var. onu da bu portekiz yazımda yazdım.

 • koray dedi ki:

  Bu restoran neresi? Ağzımızın suyu aktı 🙂

  “Vila Nova ‘ ya döndüğümüzde nihayet önceki gün sıra beklediğiiz restoranda yer buluyoruz ( rezervasyonumuz olmadığından tabii saat 5-6 sularında) 3 kişi tıka basa jumbo karidesleri, bebek patatesli ahtapotu, kalamarları, 1 litre sangria yı mideye indiriyoruz.(tüm yemeğin fiyatı sadece 40 euro) Portekiz’ de yediğim en iyi yemek bu restorandaydı kesinlikle.”

  • koray dedi ki:

   Yorumları şimdi gördüm, cevaplamışsınız: restaurante a Fatexia

   • Can Marangoz dedi ki:

    Evet ancak biraz zor yer bulunuyor rezervasyon şart 🙂

 • yunus dedi ki:

  merhaba ekim ayında deniz için uygun mu girilir mi

  • Can Marangoz dedi ki:

   Ekim’de okyanus çok soğuk olur. Eylül başını deneseniz daha iyi olur

 • Nazli Zorlu dedi ki:

  Merhabalar,

  Bu Haziran’da guney sahillerini arabayla gezmek istiyoruz, tavsiyelerizi takip edecegiz, hatta Vila Nova de Milfontes’deki airbnb hostunuzun detaylarina da talibiz ?
  Paylasabilirseniz seviniriz, cok tesekkurler

 • Sırma dedi ki:

  Video çok güzel olmuş, bravo 🙂

  • Can Marangoz dedi ki:

   Teşekkürleeeer 🙂

 • Dr.Birtan Acay dedi ki:

  Can bey 10-17 eylülde sizin rotanın aynını yapmayı planladık vila novada kaldığınız yerin ismini yazabilir misiniz teşekkürler 28/08/2019

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba bulunca mail adresinize göndereceğim. Eğer hatırlamazsam instagramdan filgezi den yazarsanız daha iyi olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir