Yalnızca Berlin’de Bulabileceğiniz Noel Pazarları

Berlin Noel Pazarları
Berlin Noel Pazarları

Kasım ayı ortalarından, Aralık ayı sonuna kadar, Avrupa’nın her bir köşesi, birbirinden renkli Noel pazarlarıyla dolup taştığını zaten biliyoruz.  Ama Berlin her zaman olduğu gibi yine kültürel çeşitliliği ve renkliliğiyle fark yaratarak size kolay kolay bulamayacağınız deneyimler yaşatmaktan geri kalmamış tabii ki!

Bu yazımızda size, alışılmışın dışında diyebileceğimiz, Berlin’in en güzel dört farklı Noel pazarını tanıtmak istiyoruz. Her biri her sene kuruluyor ve tamamen kendilerine özgü karakterleriyle Berlin geleneğini yansıtıyorlar. 

Bu yazımızda yazan her bir mekân, aslında hem yaz hem de kış aylarında birçok farklı etkinlikle ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Yani her ne kadar bir kış mevsimi önerisi de olsa burada yazılı her bir yere Berlin’i ziyaret ettiğiniz her mevsimde gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz!

Not: Tüm bu etkinliklerin açık havada olması sebebiyle Berlin soğuğuna göre kalın giyinmenizi de tavsiye ederiz. 

Ayrıca bu yazımız da ilginizi çekebilir: Berlin Gece Hayatı

İskandinavya’da Noel’e dair her şey Lucia Weihnachtsmarkt 

berlin noel marketleri - loucia weihnachtmarkt
berlin noel pazarları – lucia weihnachtmarkt

Adını, karanlık kış mevsimine ışık getiren Nordik tanrısı Lucia’dan alan bu pazarda İskandinavya’yla ilgili çoğu şeyi bulabileceğinizi iddia ediyoruz! 😊 

Danimarka ve İsveç’e özgü Gløgg’dan Finlandiya’ya özgü Glögi’ye veya İzlanda sıcak şarabına kadar yirmiden fazla sıcak şarap çeşidi deneyebileceğiniz bu pazara uğramadan Berlin’de Noel geçirmiş sayılmazsınız.      

Her bir ülkenin, ayrı ayrı ve kendine özgü stantlarını bulabileceğiniz bu pazarda nefis bir ballı hardallı ekmek arası kuzey denizlerine özgü somonu tadabilirsiniz ve hatta geyik eti dahi deneyebilirsiniz. 

Yılın diğer zamanları da bir etkinlik mekânı olarak kullanılan Kulturbrauerei’de kurulan bu noel pazarına giriş ücretsiz.

Adres: Schönhauser Allee 36 10435 Berlin 

Bu etkinlikle ilgili diğer tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Berliner bir Noel HEISSA HOLZMARKT 25

Berlin Noel Pazarları
Berlin Noel Pazarları

Berlin’e hangi mevsimde gelirseniz gelin Holzmarkt 25’e gidip Spree nehri kenarında uzanıp bir bira içmeden gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. İçerisinde, konser salonu Säächen ve hemen yanında Berlin’in göz bebeği gece kulüplerinden biri olan Kater Blau’nun bulunduğu Holzmarkt 25, aslında sene boyu çeşitli etkinliklerin olduğu büyük ve renkli bir etkinlik alanı. 

Kış mevsiminde ise, fırsat bu fırsat diyerek kendi Heissa Holzmarkt 25 etkinliğini yaratmış. İçeride Holzmarkt 25’in orijinal dizaynı ve dekorasyonuyla birçok bağımsız sanatçının el yapımı eserlerini sergilediği standını gezebilirsiniz, kendinize Berlin’e özgü hediyelikler alabilirsiniz, sıcak şarabınızı içebilirsiniz ve birçok çeşitli lezzetle karnınızı tıka basa doyurabilirsiniz. 

Giriş ücreti ise bulunmuyor. 

Adres: Holzmarktstr. 2 10243 Berlin

Holzmarkt’ın resmi internet sayfasından tüm etkinliklerine ulaşabilirsiniz.

Orta çağı doyasıya yaşayabileceğiniz bir Noel Pazarı Historischer Weihnachtsmarkt

Historischer Weihnachtsmarkt - Berlin Noel Pazarları
Historischer Weihnachtsmarkt – Berlin Noel Pazarları

 Eğer Kasım-Aralık aylarında yolunuz Berlin’e düşerse burayı ziyaret etmeden ayrılmayın deriz. Zaten hali hazırda gece kulüpleri, sanat ve kültür etkinlikleri için kullanılan RAW Gelände’de kurulan bu noel pazarı size kışın ortasında tam bir “Berlin Experience” yaşatacak.  

Akrobatlar, hokkabazlar ve birbirinden farklı ateş sanatçılarının şovlarıyla dolu olan bu noel pazarında alışılmışın dışında birçok çömlekçi, demirci, ahşap oymacısı ve diğer birçok orta çağ zanaatkârının ustalıkla işledikleri ürünlerini bulabilirsiniz. 

Sıcak bal likörü, sıcak şarap, sıcak bira ve dahasını deneyebileceğiniz bu pazarda birbirinden farklı yemek çeşidi de mevcut. Okçuluk, balta veya bıçak fırlatma gibi etkinlikleri denemeniz de mümkün. 

Giriş ücreti ise 3 Euro (2022)

Adres: RAW-Gelände Berlin – Revaler Str. 99, Eingang Dirschauer Str.

10245 Berlin

Bu etkinlikleri düzenleyen Carnica-Spectaculi’nin bu etkinlik de dahil diğer tüm etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Bonus: Qweer X-Mas Market

berlin noel pazarları - qweer markt
berlin noel pazarları – qweer markt

Aslında bu pazar tüm Noel boyunca açık değil ama birçok eğlenceli etkinliği, yetenekli sanatçıyı, şovları ve birbirinden farklı sokak lezzetlerini bir hafta sonuna sığdırıyor. 

Burası aslında Berlin’in ilk LGBTQIA+ Noel pazarı. Bu market, Lusty Ice adında bir topluluk tarafından organize ediliyor ve tek etkinlikleri bununla sınırlı değil. Bu topluluk, LGBTQI+ girişimci topluluğunu desteklemek için yılın farklı zamanlarında birçok pazar etkinliğiyle ziyaretçilerine kapılarını açıyor. 

Noel pazarında, ateş başında çeşitli DJ performanslarını dinleyebilirsiniz, Afrika veya Lübnan sokak lezzetlerini deneyebilirsiniz ve birbirinden renkli Drag Show’larını izleyebilirsiniz.  

LGBTQI+ topluluğu sanatçılarına ev sahipliği yapan bu noel pazarında birbirinden farklı el emeği ürün bulacaksınız. Her bir parça hem kendiniz hem de sevdikleriniz için güzel hediyelikler olmaya aday. 

2022 yılında 26-27 Kasım tarihleri arasında, sanat ve kültür merkezi ve aynı zamanda gece kulübü olan Alte Münze’de kurulmuş olan bu marketin diğer etkinliklerini internet sayfalarından ya da Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz. 2022 yılı için giriş ücreti ise 5 Euro.

Berlin kış aylarında ne kadar soğuk ve karanlık olursa olsun size bunları unutturacak birbirinden farklı etkinliklerle dolu olmaya devam edeceğini garanti ediyor. Gitmişken, Berlin Gezi Rehberimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Avrupa’nın farklı noel pazarlarını denemek isterseniz: Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları

Umarız Berlin’in en güzel Noel pazarları yazımız size güzel öneriler sunmuştur. Hepinize şimdiden iyi yıllar dileriz! 😊

Ayşenur Kölgesiz

More from Ayşenur Kölgesiz

Palermo’da Nerede Ne Yenir Ne İçilir

Palermo Yeme İçme Rehberi Palermo tarihi kadar mutfağı da zengin bir şehir....
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir