Fuggerei – Dünya’nın En Eski Sosyal Konut Projesi

Fuggerei Gezisi
Fuggerei Gezisi

Muhtemelen adına daha önce nadir rastladığınız bir yerden bahsetmek istiyoruz size; Almanya’nın Augsburg şehrinde bulunan Fuggerei. Yılda şirin bir ev ve bir o kadar şirin bahçesi için sadece 0.88 cent ve kilisede 3 dua karşılığında ödeyeceğiniz eşi benzeri olmayan minik bir Bavyera mahallesi.

Fuggerei hakkında bilmeniz gereken pratik bilgiler:

Fuggerei - Almanya
Fuggerei – Almanya
 • Dünyanın hala kullanımda olan en eski sosyal yerleşim kompleksi.
 • Eğer Münih’e geldiyseniz bu şehre 75 km uzaklıkta(bir gününüzü ayırabilirsiniz)
 • Çok tatlı, mini mini bir ‘mahalle’. Telefonlarınızın hafızasında yer açın, bir sürü instagram anısı yakalayabilirsiniz. Burası hala aktif, yaşayan bir mahalle, yani müze değil bu sebeple fotoğraf çekerken burada yaşayan halkın da özel hayatına saygı göstermeyi unutmayın.
 • Yaz dönemi (Nisan-Eylül) sabah 8, akşam 8 arası turistik ziyaretlere açık. Kış dönemi ise (Ekim-Mart), sabah 9 akşam 6 arası bu şirin mahalleyi ziyaret edebilirsiniz.
 • İçerisinde minik bir Bier Garten mevcut; öncesinde ya da sonrasında ferahlamak ve mahallenin tadına varmak için güzel bir mola seçeneği olabilir.
fuggerei sokaklar
fuggerei sokaklar
 • Bu minik mahallenin giriş ücreti yetişkinler için 6.5 Euro. Çocuklara 7 yaşına kadar ücretsiz, 7-17 yaş arası ise sadece 3 Euro. Gruplar ve aileler yine aşağıdaki linkten farklı seçeneklere göz atabilirler.

https://www.fugger.de/de/singleview/article/info-fuer-besucher/31.html

 • Ziyaretçiler için tuvalet konusu da unutulmamış; hem beer garten hem de mahalle içerisinde belirli noktalarda tuvaletler mevcut.
 • Yaklaşık 500 yıl önce Jakob Fugger tarafından kurulmuştur.
 • Fuggerei halkı için şehrin kapıları akşam saat 10’da kapanır; saat 10dan sonra içeri giriş için 7 kapısından sadece birinde olan gece bekçisine 1 Euro ödemeleri karşılığında içeri alınırlar Sabah 5e kadar mahallenin kapıları kilitli tutulur.
 • Modernize edilmiş model evi görmek için Ochsengasse 51 numarayı ziyaret edebilirsiniz.
 • Tarihi mobilyaları ve eski yaşam şekli ile bugüne getirilmiş model evi görmek için ise Mittlere Gasse 14 numarayı ziyaret edebilirsiniz.
Fuggerei - 51 numara
Fuggerei – iç dekorasyon ve mobilyalar
 • Fuggerei’ın hikayesi 1514′ te başlamış ve 1523 te inşa edilen bina sayısı 52’ye ulaşmış. 1944’te Fuggerei binalarının neredeyse yarısı Augsburg’ yapılan hava saldırıları sonucu yıkılmış ancak 1943 te yapılan sığınaklar sayesinde neredeyse hiç kimse yaralanmamış.
 • Fuggerei tarih boyunca bir çok sefer finansal zorluklarla, derneğin bağımsız yönetim hakkını kaybetmesi gibi risklerle karşılaşmış ancak her seferinde bunların üstesinden gelerek bugünlere kadar daha da büyüyerek gelebilmeyi başarmıştır. Bugün hala, Fuggerei’yi ayakta tutan finansal gelirler, ormancılık, emlakçılık ve turistik giriş ücretleri ile sağlanmaktadır.
 • Şu anda Fuggerei mahallesinde 67 binada 142 kayıtlı yaşayan bulunmaktadır. Mahallenin kendine ait kilisesi bile vardır. Ve bu kilisede günlük olarak 3 kez duaya katılmak ise yıllık ev ücretinin bir kısmıdır.
 • Burada yaşayan Augsburg vatandaşı ve Katolik mezhebine bağlı kişiler yılda sadece 0.88Euro ve kilisede 3 duaya katılma karşılığında buradaki şirin evlerde yaşamına devam etmektedir. Mahallenin yaş ortalaması 70tir; ancak buraya kabul için illa yaşlı olmanıza gerek yok. İhtiyaç sahibi, Augsburg vatandaşı ve Katolik olmanız buraya başvuru şartları için yeterli ancak koca bir bekleme listesi olduğunu hatırlatalım
fuggerei soyal konutlarının içleri
fuggerei soyal konutlarının içleri
 • Franz Mozart; Wolfgang Amadeus Mozart’ın büyük büyükbabası, Augsburg’ta doğmuş ve 1681;den itibaren Fuggerei da yaşamış ve ölmüştür. Kendisinin anısına Mittlere Gasse Nr. 14 girişinde kendisinin burada yaşamış olduğuna dair bir plaka yapılmıştır.
 • Dorothea Braun; Ochsengasse 52 numara üst katta yaşayan, ve ölüm sebebine kadar normal, sıradan bir vatandaş olan bu kadın, 11 yaşındaki kendi kızı tarafından büyücülükle suçlandıktan sonra 48 yaşında, 17. yy Augsburg cadı avcıları tarafından kafası kesilip yakılarak idam edildiğinde talihsiz bir üne kavuşarak tarihe geçmiştir.

Başka bir Almanya yazımız için aşağıdaki yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz:

 1. Berlin Gezi Rehberi
 2. Berlin Gece Hayatı

Fuggerei gezisine çıkmadan önce bilmeniz gerekenleri maddeler halinde sıraladık. Sorunuz olursa filgezi instagram sayfamıza yazabilir veya aşağıya yorumlara bırakabilirsiniz.

More from Burcu Kamarlı

Bir İskandinav Deneyimi – Norveç Fiyortlarına Yelken Açmak

Norveç için, Oslo için bir kelime düşünün desem, sizin kelimeniz hangisi olurdu?...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir