İzlanda Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler

izlanda gezi rehberi
izlanda gezi rehberi
Son yıllarda çoğumuz İzlanda' ya gitmek istemişizdir. Harikulade doğası, kuzey ışıkları, Reykjavik' i , kuzey ve güney İzlanda gezi yazılarını bu yazıda bulabilirsiniz.

İzlanda Gezi Rehberi, Filgezi’deki ilk yazım; ben hep, hikayesi olmayan geziler ne kadar güzel anlatılırsa anlatılsın bi’ tık eksik kaldığını düşünmüşümdür. O yüzden farklı yerlerde de bulunabilecek bilgileri olabildiğince özet olarak anlatmaya çalışıp, benim için anlatılacak hikaye yaratan noktalara değinmeye çalışacağım. İzlanda Gezisi konusunda daha detaylı bilgi için bana her zaman FilGezi üzerinden ve Instagram’dan ulaşabilirsiniz.

Filgezi İzlanda Gezi Rehberi
Filgezi İzlanda Gezi Rehberi

İzlanda gezisi deyince sizin aklınızda ne uyanıyor bilmiyorum, gitmeden önce benim aklıma gelen ilk üç sıfat; “pahalı”, “soğuk” ve “yaşlı”ydı.

Daha yazının başından “spoiler” vermem gerekirse, bu yazı “İzlanda Gezi Rehberi” olduğu kadar; “İzlanda’ya Övgü” yazısı olarak da kabul edilebilir. Zira dünyanın refah seviyesi en yüksek, hiç bir ana kara ile bağlantısı olmayan, nefes kesici doğal güzellikleri olan, kültürü ile nev-i şahsına münhasır bir ülkesinden bahsediyoruz.

 Önce Lojistik – İzlanda’ya Nasıl Gidilir? Nerede Konaklamalı? İzlanda içi Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

İzlanda Uçak Bileti

Eğer seyahat edeceğimiz ülkeleri uçak bileti fiyatına göre uygun, orta ve pahalı olarak sınıflandırırsak; İzlanda uçak bileti (dönemine göre değişmekle birlikte) en iyi ihtimalle orta maliyetli olacaktır. Yani gezinizi ne kadar önceden planlamaya başlarsanız o kadar iyi!

İzlanda İçi Ulaşım

izlandada ulasim
İzlanda’da Ulaşım

Şahsi bir tercih olmakla birlikte, İzlanda’yı araba kiralayarak gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle 4×4 bir araba kiralamak filmlerdeki “roadtrip” deneyimini yaşamanızı sağlayabilir:). Araba kiralamak prosedürleri diğer ülkelerden farklı değil, o yüzden, İzlanda gezi rehberinde detaylı bahsetmeye gerek görmüyorum.

Bunun yanında hava şartları nedeniyle, İzlanda’da araba kiralamak ve kullanmak, diğer ülkelere görece daha riskli. Küçük de olsa bu riski almak istemezseniz, rehberli İzlanda turlarına, gezilerine Reykjavik’ten katılabilirsiniz. İnternette birçok seçenek var fakat ben Volcano Travel Iceland önerebilirim, firma sahibi Haraldur elinden geleni yapacaktır. Benden selam söyleyebilirsiniz 🙂

İzlanda’da Konaklama

Bu konuda bazı ülkelerde ekstra seçenekleri değerlendirmek iyi olabiliyor. Fakat, İzlanda gezi rehberi dahilinde,  bu ülkede konaklama için en iyi adres Airbnb diye düşünüyorum. Ben bi’ tık şehir dışında olan müstakil evlerden birinde kalmanızı tavsiye ederim. Özellikle araba kiralayacaksanız Reykjavik merkeze 3-5 km mesafede şahane seçenekler bulabilirsiniz.

izlanda da kaldigimiz ev
İzlanda’da Kaldığımız Ev

Maliyet tabi ki kaç kişi kaldığınıza, tutacağınız evin özelliklerine göre değişecektir; fakat bence İzlanda için konaklama ekonomi yapabileceğiniz kalemlerden biri değil. En azından benim gezim için değildi. Yani çok güzel bir ev ve normal bir ev arasındaki fiyat farkı, ekonomi yapmaya değecek bir fark değildi benim gittiğim dönemde.

İzlanda’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

izlanda gezi rehberi
İzlanda Gezi Rehberi

İzlanda’ya Kaç gün ayırmak gerekir?

Bu sorunun tek bir cevabı yok biliyorsunuz. Ama bence İzlanda’nın mutlaka yapılması gereken (must-see)  aktiviteleri için ortalama 5-6 gece ayırabilirsiniz. Fakat, en az 3 gece kalmanızı şiddetle tavsiye ederim.

İzlanda’ya ne zaman gidilir?

Ben kışın en sert olduğu dönemde, Şubat ayında gittim ve çok etkilendim. Diğer taraftan bir kere de yazın giderek; şelaleleri, yeşilleri fotoğraflamak için gün sayıyorum. Bu arada Kuzey Işıklarını görmek İzlanda’ya ziyaretiniz ana nedenlerinden bir tanesi ise, Kasım ve Mart ayları arasında Kuzey Işıkları’nın görmek ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.
O yüzden, ne zaman giderseniz gidin, İzlanda gezinizden beklentilerinizi ona göre farklılaştırmanızı önerebilirim. Kışın çok sert bir soğuk, uçsuz bucaksız bir beyazlık ve gökyüzünde dans eden Kuzey Işıkları sizi karşılayabilir. -5 derecede, kar yağarken – açık havada- sıcak su havuzlarında yüzme keyfini yaşayabilirsiniz.

izlanda gezisi hava durumu
İzlanda Gezisi Hava Durumu

İzlanda hava durumu gerçekten çok değişken!

İzlanda gezi rehberinde en önemli konulardan biri İzlanda hava durumu. Bu konuda ciddiyim, gitmeden önce insanlarla konuşurken içimden hep abartıyorlar diye geçirdim. Ama 5 dakika içerisinde kendimi kar fırtınası içinde bulup, 5 dakika içinde güneşli havayı şahsen gördüm. O yüzden İzlanda seyahat planınızı mutlaka alternatifli yapın. Hava kötü olursa gidebileceğiniz yerleri düşünün ya da yollar kapanırsa… Havaya, güzelliğine güvenip ara yollara girmeyin.

İzlanda’ya indiğinizde İzlanda’da gezinizin güvenli geçmesi için geliştirilmiş güvenlik uygulaması (app’i) / platformu olan safetytravel.is’ye mutlaka kayıt yaptırın.

İzlanda gezi planınızı önceden yapın!

Bu konuda da ciddiyim. “İzlanda sokaklarında kaybolmak”, “lokal tatlar denemek” kulağa ilk defa gidilen yerler için çok “gezi blogu” kokuyor ve iyi geliyor biliyorum:) Ama İzlanda’da bu durum pek keyifli olmayabilir.

Görmek istediğiniz yerleri, yapmak istediğiniz aktiviteleri mutlaka önceden ayırtın. Örneğin, Blue Lagoon’u önceden planlamazsanız büyük ihtimalle gece geç saatlere kalmanız gerekecek. Gün ışığının keyfini çıkaramayacaksınız.
İzlanda’da yemek seçenekleri için de aynısı geçerli. Restaurantlar için – “fine dining” olmasa dahi önceden rezervasyon yaptırmanızı mutlaka tavsiye ederim.

İzlanda Gezi Rehberi – Roadtrip Rotaları & Reykjavik

izlanda gezi rotasi
İzlanda Gezi Rotası

Benim yaptığım ve sizin de yapmanızı önereceğim İzlanda gezi rotalarından başlık başlık bahsedeceğim. Detayları internetteki popüler gezi/seyahat sitelerinden de bulabilirsiniz. Bu arada benimle iletişime geçerseniz kendi İzlanda turu rotamı ve haritayı sizinle paylaşabilirim. O yüzden plan detayları paylaşmayacağım.

İzlanda Altın Çember Turu (Golden Circle Tour)

 • Golden Circle (Altın Çember) bence İzlanda’danın en turistik turu.
 • Golden Circle turu boyunca Þingvellir Ulusal Parkı,  Geysir Gayzerleri ve Strokkur sıcak su kaynağı, ve Gullfoss şelalesi gibi İzlanda’nın ikonik doğal güzelliklerini ziyaret edeceksiniz.
 • Yol boyunca bir çok İzlanda atı göreceksiniz.
 • İki kıtaya aynı anda dokunarak dünyanın en berrak suyuna dalabileceğiniz dünyaca ünlü volkanik Silfra yarığı da bu rota üzerinde bulunuyor.
 • Popüler Golden Circle önerilerinde her zaman yer almıyor, Kerid krater gölüne ve Bruar Şelalesini de Golden Circle gezinize eklemenizi öneririm.

# Bence Golden Circle turunu mutlaka Laugarvatn Fontana’da açık havada sıcak havuz keyfi yaparak bitirmelisiniz.

Güney İzlanda ve Vik Kasabası Turu (South Iceland Tour)

 • Bence Güney İzlanda turu, İzlanda gezisinde mutlaka yapılması gerekenler arasında
 • Eğer tura erken başlayabilirseniz. Skaftafell National Park ve Jökulsárlón buzullarına kadar devam etmenizi şiddetle öneririm.
guney izlanda turu
Güney İzlanda Turu

# Eğer zamanınız varsa bu turu Vik kasabası öncesi ve Vik kasabası sonrası olarak iki güne bölebilirsiniz.

Kuzey İzlanda Turu (North Iceland Tour)

 • Haksızlık olmasın ama kuzey İzlanda turu kısıtlı zaman için en vazgeçilesi İzlanda rotası. Çünkü Reykjavik ile arasında mesafe oldukça uzak.
 • Bu tur boyunca Akranes şehri ve deniz feneri ve Avrupa’nın en kuvvetli sıcak su kaynağını Deildartunguhver’ı ve Hraunfossar şelalesini görebilirsiniz.
kuzey izlanda gezisi
Kuzey İzlanda Gezisi

Reykjavik Şehir turu

 • Reykjavik şehir turuna bence çok uzun vakit ayırmanıza gerek yok. Bir tam gün yeterli olacaktır.
 • Reykjavik’te daha önce gördüğünüz hiç bir kiliseye benzemeyen Hallgrimskirkja kilisesini, ikonik Harpa konser salonunu, bir çok başkentte yer alan ulusal müze ve sanat müzelerini gezebilirsiniz.
 • Blue Lagoon ziyaretinizi Reyjkavik turu gününe eklemenizi öneririm.
Reykjavik
Reykjavik

# Eğer üçüncü dalga kahve seviyorsanız, Reykjavik Roaster “light roasted” kahve çekirdekleri ve farklı demleme yöntemleriyle ilginizi çekebilir.

İzlanda’da Yapılması Gerekenler ve İzlanda’danın Benim için Unutulmazları

Sonunda anlatmayı sevdiğim kısma geldik – İzlanda’da gezimden aklına kalanlara ya da popüler İzlanda gezi rehberi deyiminde İzlanda’da yapılması gerekenler… 


*Bu arada başka bir kuzey yolculuğu yazısı okumak isterseniz buyrun buradan yakın: Helsinki Gezisi


İzlanda’nın gezilmesi gereken & görülmesi gereken yerlerini bir yazıya sığdırmak mümkün değil. O yüzden, İzlanda’da “ölmeden önce yapmanız gerekenler” listenizden bir gezide silebileceğiniz gezi önerilerinden, yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

İzlanda gezisi rehberinde yapabileceğiniz en farklı aktivite – İki kıta arasında yüzmek

izlandada yapilması gerekenler - iki kita arasinda yuzmek
İzlanda’da Yapılması Gerekenler

İzlanda Avrupa ve Amerika kıtasına aynı anda dokunabileceğiniz hatta iki kıta arasında dünyanın en berrak suyuna yüzebileceğiniz tek yer. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan milli parkın içinde yer alan Silfra yarığı suyu volkanik taşlar arasından en az 30 yılda süzülerek yüzeye çıkıyor.  Suyun sıcaklığı 4 dereceyi hiç geçmiyor.

Bu  kutsanmış suyun içerisinde yüzmek (snorkel ile ya da tüp ile dalabilirsiniz) ve Dünya’yı oluşturan iki dev kıta plakasını aynı anda görebilmek sadece İzlanda’da yapabileceğiniz bir aktivite. Dışarıda hava sıcaklığı -5 derece iken; 2 derece bir suya dalmak, 100 metre suyu dibini görebilmek olağanüstü bir deneyim gerçekten. İki kıta plakasının arasında yüzerken iki dev dağın ortasından uçuyor gibi hissediyorsunuz.

izlanda gezi notlari
İzlanda Gezi Notları

İzlanda gezisinin en unutulmaz aktivitesi – Kuzey Işıkları

izlanda kuzey isiklari
İzlanda Kuzey Işıkları

İzlanda’da yaşadığım en unutulmaz an hiç tereddütsüz Kuzey Işıklarını gördüğümüz andı. Açıkça söylemek gerekirse, İzlanda’ya giderken kuzey ışıklarının abartıldığını düşünüyordum. Fakat şanslıysanız ve net bir kuzey ışıkları anına denk gelirseniz, bir kaç dakikalık o büyülü anı hiç unutmayacağınıza eminim.

Çok kuvvetli olmasa da gördüğüm kuzey ışıkları beni çok etkiledi. Yeşil ışık dalgalarının gökyüzünde dans etmesinin büyülü anına tanık olmak, ölmeden önce yapmanız gerekenler listesinde yerini kesinlikle almalı.

kuzey isiklari
Kuzey Işıkları

Bu arada kuzey ışıklarını görmek için dikkat etmeniz 3 farklı parametre var. Işık kirliliği, manyetik aktiflik ve bulutsuz bir hava. Kuzey ışıklarının ne kadar aktif olduğunu gösteren bir çok site var, ben tur boyunca vedur.is’den yararlandım. Aşağıdaki görüntüyü kuzey ışıkları aktifliğinin moderate olduğu bir günde elde çektik.

İzlanda’da yapmanız gereken en eğlenceli aktivite – sıfırın altında açık havada havuz keyfi yapmak

İzlanda’da göreceğiniz bütün şelaleler, dağların arasında roadtrip yapmak yeterince ilgi çekici ve eğlenceli aktiviteler. Ama benim için İzlanda’da yapmaktan en keyif aldığım etkinlik dışarıda hava -5 derece iken 30 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip Laugarvatn Fontana’da kar yağarken havuz keyfi yapmaktı.

Laugarvatn Fontana Reykjavik’e oldukça yakın, aynı zamanda Golden Circle turu ile birleştirilebilir bir konuma sahip. Golden Circle gününü burada bitirerek, kendinizi saklı bir cennet bulmuş gibi hissedebilirsiniz:)

Bu arada benzer bir aktiviteyi büyük ihtimalle Blue Lagoon’da da yapacaksınız. İzlanda’yı seyahatinizde Blue Lagoon mutlaka görülmeli, çok özel bir yer kabul ediyorum. Fakat Blue Lagoon’a ek olarak Laugarvatn Fontana ya da farklı lokal sıcak havuzları da denemenizi mutlaka öneririm.

İzlanda’nın Gezisinin Hikayesi

Bence gezilen yerleri özel kılan şeyler çok iyi yapılmış gezi planları ya da o gezilen yerlerin güzellerinin yanında, o gezilerin bir kere daha yaşanması çok zor hikayeleri.

Şubat’ta gittiğim İzlanda’da son 30 yılın en yoğun kar yağışına denk gelerek ülkedeki bütün yolların neredeyse bir tam gün boyunca kapalı kalmasına şahit oldum. Tabi bütün yolları kapatan kar yağışı önce bizi evde mahsur bıraktı, sonra da kiraladığımız arabayı yaklaşık bir metrelik bir kara gömerek bize de tatlı bir etki yapmış oldu 🙂

izlanda gezilecek yerler
İzlanda Gezilecek Yerler

Bu hikayenin ölümsüz olmasını sağlayan “fun fact” ise, yoldan geçen bir İzlanda’lının yaklaşık karın içine batmış arabamızı büyük tekerli monster truck’ı şov yaparak kurtarması oldu.

Biz iki kişi halihazırda bir saat karları küremek için uğraşıp, sadece arabanın kapılarını ortaya çıkarabilmişken; İzlandik yardımsever arkadaş önce monster truck’ını özel bir moda getirip  arabanın etrafındaki karlardan kurtuldu. Sonra da arabayı battığı yerden süper cool tavırlarla çıkardı.

Her ne kadar ortamın alfa erkekliği kaybetmek çok eğlenceli bir deneyim olmasa da, bu yardım sayesinde bir günlük uğraştan kurtulmuş olmak, unutulması zor bir anı olarak gezi defterinde yerini aldı 🙂

Anıl Gökmen 

 

Written By
More from Anıl Gokmen

Bir Çok Çiftin Hayalini Yaşayan Çift – Trail of Us ve Hikayeleri

Herkese selam! Gezgin hikayeleri serimize devam ediyoruz. Bugün tanımaktan övündüğümüz, gezgin bir...
Read More

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir