İstanbul Etkinlik Rehberi Ocak 2024

buyuk ev ablukada konser
İstanbul Ocak Ayı Konserleri - Büyük Ev Ablukada

Yeni yılın ilk ayında İstanbul yine coşkulu, yine güzel etkinliklerle bezeli. 2024’e güzel başlamanız, kışa rağmen şehirle kucaklaşmanız için İstanbul Etkinlik Rehberimize en güzel sergileri, konserleri, oyunları ve atölyeleri sıraladık. Seçenekleri sunması bizden, keyifli planlar yapması sizden. Haydi bakalım, Ocak ayı etkinlikleri sizi bekler!

1 Ocak Pazartesi

Brunch / Yeni Yıl Brunch / Hilton İstanbul Bosphorus / 12:00

filgezi etkinlik rehberi
Ocak Ayı Etkinlikleri – Hilton Brunch

Yeni bir yıla ve yeni bir haftaya mükellef bir sofrada başlamak isterseniz sizi şöyle alalım.

Hilton Bosphorus İstanbul’un ikonik yeni yıl açık büfe brunch etkinliği aklınıza gelen ve gelmeyen birçok yiyecekle sizi bekliyor olacak.

3 Ocak Çarşamba

Konser / Şakalı Akustik / Zorlu PSM / 20:30

Türk rock müziğinin en sevilen gruplarından Kargo ve Mor ve Ötesi’nin solistleri Koray Candemir ve Harun Tekin’i aynı sahnede izlemek sık sık denk gelebileceğiniz bir şey değil bizce. Kendi şarkılarını, birbirlerinin şarkılarını ve sevdikleri başka şarkıları seslendirip bir yandan da sohbet edecekleri bu etkinlik kaçmaz! Bilet bağlantımız burada sizi bekliyor.

4 Ocak Perşembe

Tiyatro / Aile Yalanları / Zorlu PSM / 20:30

Hakan Emre Ünal’ın yönettiği, Melisa Sözen, Ülkü Duru ve Müfit Kayacan’ın baş rolleri paylaştığı Aile Yalanları, sezonun yepyeni oyunlarından.

Bir gece annesinden gelen bir telefon sonrası apar topar memleketine giden Belgin ve ailesinin biraz hüzünlü biraz neşeli hikayesi var bu oyunda. Konu ve kadro ilginizi çektiyse biletler burada.

Konser / Peter Shalamov Trio / Nardis Jazz Club / 21:30

Rus asıllı caz piyanisti ve ekibi, şehrin en keyifli caz klüplerinden olan Nardis’de hem kendi bestelerini hem de caz standartlarından oluşan bir repertuvarı seslendirecekler. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

Hazır Beyoğlu taraflarına yolunuz düşmüşken etkinlik öncesinde neler yapabiliriz diye düşünüyorsanız Çukurcuma’da Neler Yapılır yazımız tam size göre.

5 Ocak Cuma

Sergi / A Brief History of My Last Three Years – Halil Altındere / Pilot Galeri

İstanbul Sergileri – Halil Altındere

Halil Altındere’nin son üç yıl içindeki üretimlerinin yer aldığı sergide eserlerin odağı popüler kültür, siyaset, savaş ve sanat. Heykel, resim, halı gibi farklı sanat araçlarından oluşan sergiyi Pazar, Pazartesi hariç her gün 12:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Tiyatro / Karşınızda Yalnız Kadın / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20.30

Dışarıdan bakılınca mutlu gibi görünen bir kadının kendi dünyasındaki sıkışmışlığını, engellenişini tatlı bir mizahla anlatan oyun Şenay Gürler’in tek kişilik performansı ile sahneleniyor. Bu bağlantıdan etkinliğin biletlerini satın alabilirsiniz.

6 Ocak Cumartesi

Film Gösterimi / Güzel Mayıs / Pera Müzesi / 16:00

1962 baharında Paris sokaklarında yapılan sokak röportajlarından oluşan belgesel-film, mutluluk kavramını sorguluyor. Pera Müzesi’nde film keyfi için biletler bu bağlantıda.

Tiyatro / Samanyolu’nu Bilir misiniz? / KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

istanbul etkinlikleri
İstanbul Etkinlik Rehberi – Tiyatro – Samanyolunu Bilir Misiniz

Hakan Gerçek ve Cem Davran’ın hem yönetmenliğini üstlendiği hem de sahnede yer aldığı oyun, iki adamın Samanyolu ismini verdikleri buluşma yerine doğru kendi hayat yolculuklarını anlatıyor. İki kıymetli oyuncunun sahneye taşıdığı bu masal tadında oyunu izlemek isterseniz bilet bağlantımız aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/3ST01/TURKIYE/tr

7 Ocak Pazar

Tiyatro / Richard / AKM Türk Telekom Opera Salonu / 20:00

Okan Bayülgen’in Richard karakteriyle büyük beğeni topladığı oyun kalabalık bir kadroya sahip.

Shakespeare’in lll. Richard eserinden uyarlanan oyun, Kral Richard’ın kemiklerinin 2012’de bir otoparkta bulunmasıyla başlıyor. Aynı zamanda da yakınlarda bulunan bir tiyatro sahnesinde Richard’ın hayatı sahnelenecekken polis tarafından aranan bir adam bu tiyatroya sığınır. Tiyatro içinde tiyatro ve kült bir esere bu yüzyıldan bakmak oyunu daha da zenginleştiriyor.

AKM sahnesinde iddialı bir eser izlemek isterseniz buraya buyrun.

Tiyatro / Aşık Shakespeare / Zorlu PSM / 15:00

7 dalda Oscar kazanan film Aşık Shakespeare’den uyarlanan oyunda baş rollerde Nezaket Erden ve Uraz Kaygılaroğlu var. 70 kişilik dev kadro ve canlı orkestrayla büyük bir prodüksiyona dönüşen oyun, Shakespeare’in Romeo ve Juliet’i yazma sürecini ve bir tiyatronun oyunu sahnelemesini işlerken aslında aşkın hallerini anlatıyor.

8 Ocak Pazartesi

Tiyatro / Cyrano / DasDas / 20:30

istanbul ocak ayi etkinlikleri
İstanbul Etkinlik Rehberi – Cyrano

Aşk, güzellik kriterlerimiz, fedakarlık üzerine şiirsel bir hikaye Cyrano. Bülent Emin Yarar’ın Cyrano de Bergerac karakteri ile devleştiği, kadrosunda Mert Fırat, Caner Erdem ve Ece Çeşmioğlu’nu da barındıran oyun gerçek kahramanlık ve insanın aslında neye aşık olduğu konularına bayağı bir kafa yorduracak. Biletler için sizi şöyle alalım.

9 Ocak Salı

Sergi / Sarkis: Sonsuz / Arter

Sonsuz, sanatçının geniş bir zaman aralığında yarattığı eserlerini ışık, müzik ve Arter’in koleksiyonundan seçilmiş eserlerle bir araya getirmesi sonucu oluşmuş kapsamlı bir sergi. Aralarında daha önce sergilenmemiş iki yeni eserin ve sanatçının 2015 Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için ürettiği Respiro yerleştirmesinden de parçaların bulunduğu sergiyi Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Görülmesi gereken bir sergi olarak ocak ayı etkinlik ajandanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

10 Ocak Çarşamba

Tiyatro / Bir Terennüm / Zorlu Studio / 20:30

Bir evin salonu, demans yüzünden zihninde hatıraları darmadağın olan bir aile ve İstanbul’un iki farklı zamanında yaşanan sokağa çıkma yasağı günleri. Birkaç farklı nesli bir sahnede buluşturan oyunda İpek Türktan ve Tolga İskit var. Biletler için buraya tık tık!

Müzikal / Hamiyet / Maximum Uniq Hall / 21:00

istanbul etkinlik rehberi
İstanbul Tiyatroları – Hamiyet

Sezonun bir başka yepyeni oyunu olan Hamiyet, fabrika işçisi bir kadının bambaşka hikayesi.

İki çocuğuyla sürdürdüğü yoksul hayatından kaçışı hayal dünyasında bulan Hamiyet, hayallerinde dans eden, şarkı söyleyen, kalabalıkların içinde mutlu olan bir kadındır. Zaman içinde gerçek dünyayla bağı kopan, hayallerini de kaybetme noktasına gelen Hamiyet’in hikayesinde baş rollerde Aslı İnandık, Bilgesu Kural, Cansu Bahadır var.  Oyunun yönetmeni ise Işıl Kasapoğlu.

Müziğiyle, hikayesiyle güzel bir gece geçirmek isteyenler için bilet linki burada.

11 Ocak Perşembe

Konser / Bifo Yeni Yıl Konseri / Zorlu PSM / 20:00

Bifo’nun gelenekselleşen yeni yıl konserinde bu sene soprano Nino Machaidze ve tenor Jonathan Tetelman solist olarak sahne alacaklar. Orkestrayı yönetecek isim ise Carlo Tenan. Verdi’den Puccini’ye uzanan dopdolu bir programın seslendirileceği bu etkinlik kaçmaz.

Konser / Cenk Erdoğan Trio / Nardis Jazz Club / 21:30

Perdesiz gitarda müziğin yıldız isimlerinden olan Cenk Erdoğan, caz ile geleneksel melodileri harmanlayarak yarattığı eserleriyle sadece ülkemizde değil yurt dışında da çok ses getiren işlere imza attı. Kendisine Alper Yılmaz ve Nedim Ruacan’ın eşlik edeceği bu gecenin tam bir müzik şöleni olacağını düşünüyoruz.

Bu etkinlik konusunda kararsız olanlar için aşağıya güzel bir playlist bıraktık.

12 Ocak Cuma

Tiyatro / Öteki / Maximum Uniq Hall / 21:00

Dostoyevski’nin aynı adlı eserinden uyarlanan Öteki, ses ve görsel tasarımıyla farklı bir tiyatro deneyimi yaşatacak.

Birbirinin fiziksel olarak tıpa tıp aynısı ama karakter olarak da bir o kadar zıt iki kişinin hikayesini, savaşını anlatan oyunun kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Erdem Şenocak, Derya Karadaş ve Gökhan Yıkılkan var. Buradan etkinlik için bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Kutular / CKM A Salonu / 20:30

Bir ev partisinde tanışan, dışarıdan bakıldığında farklı karakterlere sahip gibi görünen iki kişinin gece boyu süren sohbetini, birbirlerini keşfetmelerini ve birbirlerine itiraf ettikleri sırlarını konu edinen oyunda Burcu Görek, Dilara Gül ve Ekrem Can Arslandağ rol alıyor.

Sergi / Olimpos Sergileri lll – Enteriyör / Karaköy Tarihi Un Değirmeni Binası

Taner Ceylan’ın Olimpos’taki zeytinliğinden elde edilen gelirle ve bağımsız desteklerle düzenlenen grup sergisi sanatçının küratörlüğünde gerçekleşiyor. Enteriyör temasını ele alan sergide resim, heykel, video ve yerleştirme alanlarından farklı sanatçılara ait eserler görülebilir.

Karaköy Ali Paşa Değirmeni Sk. 16 numarada bulunan tarihi binada ziyaret edebileceğiniz sergi, Karaköy’ün kalbinde eski bir binaya konuk olma açısından da güzel bir deneyim.

13 Ocak Cumartesi

Konser / Büyük Ev Ablukada Akustik / Zorlu PSM / 20:30

buyuk ev ablukada konser
İstanbul Ocak Ayı Konserleri – Büyük Ev Ablukada

Vokaliyle, şarkı sözleriyle çok kendine has bir tarz yaratan Büyük Ev Ablukada, dinleyicisiyle beraber adeta kendi evreninde yaşayan bir grup. Genelde hareketli sahnelerde izlemeye alışmış olsak da grubun akustik konserleri de müdavimlerini oluşturdu. Daha önce hiç canlı canlı Büyük Ev Ablukada deneyiminiz olmadıysa bu bağlantıdan kendinize güzel bir konser gecesi hediye edin.

Tiyatro / Geçen Gün / Kundura Sahne / 17:00

Geçen Gün, dansın, tiyatronun, müziğin, seslerin iç içe geçtiği özel bir performans. Bildiğiniz orkestralardan çok farklı “sesler” çıkaran bir orkestra, ortak bir hikayeyi anlatan iki kişi ve onları bazen sarmalayan bazen de itip kakan bir şehir.

Değişik bir deneyim olarak tanımlayabileceğimiz oyunun biletleri bu linkte.

14 Ocak Pazar

Dans-Müzik / Film On The Stage / AKM Opera Salonu / 20:00

Film On The Stage, unutulmaz film müzikleri ve filmlerin akıllarda yer edinen sahnelerini, orkestra performansı ve modern dans ile sahneliyor. Musa Göçmen Orkestrası’na eşlik edecek olan dansçılar ve solistler ile Cesur Yürek’ten Baba’ya birçok kült filmi yeniden yaşayacaksınız. Konsept ilginizi çektiyse etkinliğin biletleri için tıklayın.

Tiyatro / Othello Sendromu / Kadıköy Eğitim Sahnesi / 19:00

Absürt komedimiz günümüzde yaşayan Leyla’nın yüzyıllar arasında gezinirken Othello ile karşılaşmasıyla başlıyor. Yıllara meydan okuyan kıskançlık hikayesinde Erhan Temiz ve Tülin Boz baş rollerde.

15 Ocak Pazartesi

Konser / Popüler Klasikler – Mehveş Emeç / Süreyya Operası / 20:00

Dünya çapında bir piyanist olan Mehveş Emeç’in dünya klasiklerine yer vereceği bu güzel gece, Süreyya Operası sahnesinde eminiz daha da unutulmaz olacak.

Jam Session / Mert Akyol Quartet / Kadıköy Motto Sahne / 21:30

Mert Akyol ve kendisine sahnede eşlik edecek olan müzisyen arkadaşları caz ve funk müziğin klasiklerini yorumlayacaklar. Ama gece bununla bitmeyecek, konser sonrasında bu gecede kendi imzası da olsun isteyenler enstrümanları ile sahneye çıkıp performansa eşlik edecekler. Müzikle uğraşıyorsanız enstrümanınız ile gidebileceğiniz güzel bir etkinlik.

16 Ocak Salı

Sergi / Jisbar İstanbul’da / Kalyon Kültür

jisbar sergisi
İstanbul Etkinlikleri – sergi – Jisbar

Sokak sanatının önde gelen isimlerinden olan Fransız sanatçı Jisbar, sanat tarihinin önemli eserlerine özgür ruhunun dokunuşunu katıyor. Paris sokaklarındaki grafitilerden, sloganlardan, sembollerden, İnci Küpeli Kız’a uzanan renkli serginin küratörü Aslı Bora. Sergiyi pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Film Gösterimi / Alphaville / Sinematek Sinema Evi / 20:00

Jean Luc Godard’ın distopik evreninde düşünceler ve duygular yasaklanmıştır ve diktatörlük hakimdir. 1965 yapımı filmde, tasarlanan gelecekte bu bilinci yaratan bilgisayar Alpha 60’i yok etmek isteyen gizli ajanın macerası anlatılıyor.

17 Ocak Çarşamba

Konser / Jean Baptiste Hardy Trio / Nardis Jazz Club / 21:30

Fransız gitarist Jean Baptiste Hardy, basta Ekin Bilgin, davulda Sergei Malvetz ile sahne alacak. Albüm kayıtlarında beraber çalışan üçlünün sahne performansları da çok beğeniliyor. İstanbul Etkinlik Rehberimizin hafta ortası için en güzel etkinliklerinden biri.

Tiyatro / Titus Kompleks / DasDas / 20:30

istanbul etkinlik rehberi
İstanbul Tiyatroları – Titus Kompleks

Shakespeare’in Titus Andronicus’unu yeniden yorumlayan oyun, acımasız ana karakteri günümüzün kapitalist dünyasında inceliyor. Baş rollerde Mert Fırat, Didem Balçın, Can Sipahi, Onur Dilber var. İzlemek isteyenleri böyle alalım.

18 Ocak Perşembe

Sergi / Kağıt İşler / Pilevneli Dolapdere

Farklı sanatçıların kağıt üzerine değişik tekniklerle gerçekleştirdiği işlerinden oluşan sergi, çok sesli müzik gibi rengarenk bir dünya vaat ediyor. 27 Ocak tarihine kadar, Pazar ve pazartesi hariç her gün 10.00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz sergi ile ilgili diğer detaylar burada.

Tiyatro / Yaprak Dökümü / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:00

Reşat Nuri Güntekin’in her uyarlamasıyla ses getiren ölümsüz eseri bu sefer de Hakan Altıner yönetmenliğinde sahneleniyor. Emekli Ali Rıza Bey’in yetişme çağındaki kızlarının modern hayata uyum sağlama çabaları ve ailenin uçuruma sürüklenişini anlatan hikaye, kalabalık ve deneyimli bir kadro ile sahneye taşınıyor.

19 Ocak Cuma

Atölye / Asamblaj: Tuvaldeki Hatıralar / Pera Müzesi / 19:00

Pera Müzesi’nde devam eden Nesnelerin Hafızası sergisinden esinlenen bu atölyede hatırası olan ancak zaman içinde bozulmuş ve bir şekilde işlevini kaybetmiş nesneler, farklı malzemelerin de desteğiyle bir tuval üzerinde yeniden hayata döndürülüyor. Atölyeye katılacak olanların kırılmış ama kendileri için bir kıymeti, hikayesi olan nesneleri beraberlerinde getirmeleri gerekiyor. Etkinliğe dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler bu linkte.

Film Gösterimi / Yük / Sinematek Sinema Evi / 20:00

Yük Sinema
Film Gösterimi – Yük

Yük, aynı kadına aşık olan, aralarına bir de kan davasının girdiği iki adamın bir maden ocağında hesaplaşmasını anlatıyor. Konusuyla, vicdan muhasebeleriyle ve filmde yer alan kişilerin gerçek maden ocağı çalışanları olması sebebiyle her yönden sorgulayıcı ve yoğun bir film. Nadir Sarıbacak, Tülin Özen ve Tansu Biçer’in baş rollerinde yer aldığı Yük birçok festivalden ödülle dönmüş. Sinemaseverler için nefis bir etkinlik.

20 Ocak Cumartesi

Konser / Abstra feat. Matthias Schubert / Borusan Müzik Evi / 21:00

Elektro-akustik müzik grubu Abstra, çelloda Gülşah Erol, piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, saksofonda Andreas Kaling ve davulda Korhan Argüden’den oluşuyor. Bu etkinlikte de saksofon sanatçısı Matthias Schubert kendilerine eşlik edecek. Farklı bir klasik müzik gecesi yaşamak isteyenler için biletleri şöyle bıraktık.

Konser / Cumartesi Sabah Konserleri / Pera Palace Hotel / 11:00

Klasikleşen Pera Palace cumartesi sabah konserleri, Grand Pera Balo Salonu’nun nefis akustiğinde gerçekleşiyor. Mozart ve Schumann eserlerinin icra edileceği bu etkinlik hafta sonuna başlamak için süper bir seçim olabilir bizce.

22 Ocak Pazartesi

Konser / İstanbul Barok / Süreyya Operası / 20:00

Otantik çalgılarla barok müzik icra eden İstanbul Barok topluluğu mezzo soprano Fatma Zeynep Ciddi’nin de katılımıyla hem oda müziği hem de barok operalardan oluşan bir repertuvarla sahneye çıkacak.

23 Ocak Salı

Tiyatro / Kayıp Adımlar / Alan Kadıköy / 20:30

istanbul etkinlik rehberi
Ocak Ayı Tiyatroları – Kayıp Adımlar

Kayıp Adımlar Salonu, mekanı izleyici için hayali bir tren garına çeviriyor ve hep birlikte kavuşanların, ayrılanların, gidenlerin ve gidemeyenlerin hikayesine tanık oluyoruz. Oyunun kalabalık kadrosuna ve biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

24 Ocak Çarşamba

Tiyatro / Medea’ya Göre Ahlak / DasDas / 21:00

Oyunun yazarı Athena Farrokhzad kendisini bir kadın, bir anne ve bir mülteci olarak tanımlarken Medea miti üzerinden kadın ve ahlak konusunu inceliyor. Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın baş rolü paylaştığı oyunun yönetmeni ise Yeşim Özsoy.

26 Ocak Cuma

Konser / İncesaz / Zorlu PSM / 20:30

İncesaz’ı tatlı meyhane playlistlerinden ya da İkinci Bahar, Ekmek Teknesi gibi unutulmaz dizilerin müziklerinden mutlaka duymuşsunuzdur. Türk Müziği’nin güzel örnekleri, eski tangolar, kantolar ve kendi eserleriyle oluşturdukları albümlerle ve 30 seneye yaklaşan geçmişleriyle son derece de üretken bir grup. İpek gibi bir vokal eşliğinde müzik keyfi yaşamak isteyenler için bilet bağlantısını şöyle bıraktık.

İstanbul Etkinlik Rehberimizin tam bu noktasında ufak bir müzik molası için en sevilen İncesaz şarkılarından oluşan playlist hemen aşağıda.

27 Ocak Cumartesi

Sergi / Gelecek Hatıraları / Pera Müzesi

Suna Kıraç’ın anısına düzenlenen ve vakfa ait Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan da ilham alan sergide hafıza ile gelecek arasında bağ kuruluyor. Taner Ceylan, Yasemin Özcan, Aslı Çavuşoğlu ve daha birçok sanatçının bakış açısıyla ortaya çıkan sergiyi pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

28 Ocak Pazar

Sergi / Dijital Mitolojiler / Borusan Contemporary

Farklı dijital tekniklerle üretilen eserlerin bir araya geldiği sergide sanatçılar adeta kendi mitolojilerini yaratıyor. Perili Köşk olarak da bilinen Borusan binasının katlarına yayılan sergide, eserlerin yerleştirilme şeklinde de bir örüntü bulunuyor.

Borusan Contemporary’i sadece Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğinizi de not düşelim.

Tiyatro / Şimdi / DasDas / 19:00

Öner Erkan’ın yönettiği Şimdi’de Erdem Şenocak, Levent Kazak, Nezaket Erden ve Melikşah Altuntaş var. Oyun, içinde bulunduğumuz dijital çılgınlık çağını mercek altına alırken durup düşünmeye davet ediyor. Biletler burada.

30 Ocak Salı

Sergi / Cumhuriyetin Yüzü / Galataport O2 Blok

Erken Cumhuriyet Dönemi’nin güzel sanatlar, grafik, mimari gibi farklı disiplinlerden orjinal eser ve belge örneklerini, dijital sanatla zenginleştirilmiş bir şekilde inceleyebileceğiniz bu sergi pazartesi hariç her gün 11:00-20:00 arası ziyaret edilebilir.

 

Bir İstanbul Etkinlik Rehberimizin daha sonuna geldik. Yıl boyu İstanbul’u birlikte keşfettiğimiz etkinlik rehberlerimiz aracılığıyla yeni senede de daha nice güzelliği paylaşmayı ve çoğaltmayı diliyoruz.

Şubat ayında, şehri yine dolu dolu yaşayacağımız yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

 

 

More from Farah Samuray

Leros Gezi Rehberi

Yaz kokusu burnunuza çalındığında aklınıza hemen Ege sahilleri düşüyorsa, gündüz bakir koylarda...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir