MADRİD’DE GEZİLECEK EN ÖNEMLİ YERLER

Madrid'de Gezilecek Yerler
Madrid'de Gezilecek Yerler

Madrid, tarihi dokusu, mimarisi ve gastronomisiyle büyüleyici bir şehir. Ayrıca iyi haberi başta verelim, Madrid, yürüyerek tüm gezilecek yerleri keşfedebileceğiniz, çok kompakt bir şehir. Bu yazımızda da Madrid’de gezilecek en önemli yerleri sıralamak istedik.

Listemize başlamadan, şu yazılarımızı da buraya bırakalım sonradan işinize yarar;

Madrid’de Gezilecek Belli Başlı Yerler

Madrid'de Gezilecek Yerler
Madrid’de Gezilecek Yerler

 

1- Plaza Mayor

Madrid’in en ünlü meydanı, tarihi 1617’ye dayanan Plaza Mayor. Tarih boyunca, toplu idamlara, boğa güreşlerine, sanatsal gösterilere, kral konuşmalarına ev sahipliği yapmış. Şimdilerde göçmen satıcıların, turistik aktivitelerin ve turist tuzaklarının merkezi. Yine de bu meydan tarihi dokusu, Barok mimarisi nedeniyle Madrid’de gezilecek yerler listemizin başında yer alıyor.

2- Puerto del Sol

Madrid’in diğer önemli meydanı, 15. yy’da inşa edilen Puerto del Sol, İspanyolca’da “Güneş Kapısı” anlamına geliyor. Bunun nedeni, meydanın gün doğumundan itibaren gün ışığını alması. Meydanda, saat kulesi, postane binası, Madrid Valiliği ve Madrid’i temsil eden ayı heykeli(El Oso y el Madrono Heykeli) bulunuyor.

Puerto del Sol’un Dünya gündeminde, en büyük tanınma sebebi, yılbaşında İspanyol halkının burada toplanıp, saat kulesinin çan vuruşları eşliğinde 12 adet üzüm yemeleri. Bu geleneğe denk gelirseniz uyaralım, meydana girmek için saatler süren bir kuyruk oluyor.

3- Prado Müzesi

Prado Müzesi - Madrid'de Gezilecek Yerler
Prado Müzesi – Madrid’de Gezilecek Yerler

Avrupa’daki hatta Dünya’daki en önemli müzelerden biri şüphesiz Prado’dur. Hatta bizim Madrid’e belli başlı gitme sebeplerimizden. Goya, Velazquez, El Greco’nun eserlerini görmeden müzeden çıkmayın. Görmeniz gereken en önemli eserler; Az zamanınız varsa en azından bu eserleri hızlıca görüp müzenin ruhunu hissedip gezilecek yerler listenize devam edebilirsiniz.

Not: Mutlaka online bilet alın. Kapıda sıra beklememiş olursunuz.

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi – Cumartesi: 10.00-20.00

Pazar: 10.00-17.00

Bilet Fiyatları:

Tam : 15 Euro

Buradan online bilet satın alabilirsiniz: Prado Museum online bilet

4- Retiro Parkı

Palacio de Crystal - Madrid'de Gezilecek Yerler
Palacio de Crystal – Madrid’de Gezilecek Yerler

Retiro Parkı, Madrid’de yürüyüş ve piknik yapabileceğiniz ayrıca içindeki göletlerde turistik kayık gezintisi yapabileceğiniz çok güzel ve çok büyük bir park. Ayıca içindeki Botanik bahçesini ve Palacio Crystal’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Palacio de Crystal

Retiro Park’ın içinde, dev bir cam yapı olan Kristal Saray’ı görmeden dönmeyin. 1887 yılında inşa edilen yapıda, modern sanat eserlerinin sergilendiği süreli etkinliklere denk gelebilirsiniz. Ayrıca burası Madrid’in “instagram noktalarından” bir tanesi.

5- Kraliyet Sarayı – Palacio Real

İspanya Kraliyet ailesinin resmi ikamet adresi olan Kraliyet Sarayı’nda, aslında kraliyet ailesi sürekli ikamet etmiyor. Daha mütevazı sarayda Zarzuela Sarayı‘nda yaşıyor ve resmi günlerde Palacio Real’de bulunuyor. Kraliyet sarayı, ziyarete günün belirli saatlerinde açık bu gezilerde kraliyet eşyalarını ve sarayın odalarının bir kısmını görebiliyorsunuz. Ayrıca, sarayı ziyaret etmeseniz de sarayın önündeki muhafız nöbet değişim seremonilerini de izleyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi – Cumartesi: 10.00-19.00

Pazar: 10.00-16.00

Bilet Fiyatları:

Tam : 16 Euro

İndirimli : 8 Euro

6- Mercado de San Miguel

Mercado de San Miguel - Madrid'de Gezilecek Yerler
Mercado de San Miguel – Madrid’de Gezilecek Yerler

Madrid’in en önemli gurme noktası burası diyebiliriz belki de. Gezilecek yerler listesine koyma nedenlerimizden biri de bu. İspanyol mutfağıyla ilgili neredeyse her yemeği ve içkiyi bulabileceğiniz bir pazar. Ancak baştan uyaralım, oldukça turistik, gürültülü ve kalabalık. Fiyatlar aşırı pahalı değil ancak yine de Madrid’de daha uyguna daha iyi yemekler bulabileceğiniz kesin. (Madrid’de Nerede Ne Yenir yazımızı okuyabilirsiniz) Yine de San Miguel’in havasını alın ve birkaç tapas deneyin derim.

7- Gran Via

Gran Via, Madrid’in en işlek ve en havalı caddesidir. Modern Madrid’i en iyi temsil eden yol burasıdır. 1910 yılında inşa edilen yol, yaklaşık 1 km uzunluğunda, 50 metre genişliğindedir. Alışveriş yapabileceğiniz mağazalar, restoranlar, sinema ve tiyatro binları bu cadde üzerinde bulunur. Ayrıca bu cadde gece hayatı ile de ünlüdür.

8- Reina Sofia Müzesi

Prado’dan sonra Madrid’deki en önemli müze Reina Sofia Müzesi. 1986 yılında açılan müzede, Picasso’nun Guernica tablosu, Dali ve Miro gibi İspanyol sanatçıların eserleri mutlaka görülmeli. Müzenin bahçesinde de vakit geçirmeyi unutmayın. Küçük bir uyarı: aynı güne 2 büyük müzeyi koymayın telef olursunuz.

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi – Çarş-Perş-Cuma- Cmts: 10.00-21.00

Pazar: 10.00-19.00

Bilet Fiyatları:

Tam : 10 Euro

18 yaş altı : Ücretsiz

Biletinizi buradan alabilirsiniz: Reina Sofia online bilet

9- Almudena Katedrali

Kraliyet Sarayı’nın yanıbaşında bulunani, hatta İspanya kraliyet ailesinin de düğünlerine ve taş giyme törenlerine ev sahipliği yapan kilisedir. İspanya’nın en büyük katedrallerinden olan yapı, 19. yy sonlarında inşa edilmeye başlanıp, 2000 yılında yapımı tamamlanmıştır.

10- El Rastro Bit Pazarı

Eğer antika pazarlarını, birt pazarlarını seviyorsanız, El Rastro, Pazar günleri ziyaret edebileceğiniz ve nadir bulunan eşyaları satın alabileceğiniz bir pazar. Ancak söylememize gerek var mı bilmiyorum, sabah gittiğinizde daha ilginç eşyalar bulabiliyorsunuz.

11- Debod Tapınağı – Templo de Debod

Debod Tapınağı - Madrid'de Gezilecek Yerler
Debod Tapınağı – Madrid’de Gezilecek Yerler

2. yy ortalarında inşa edilen Mısır tapınağı, 1960’ların başında Dewon tapınağının yapımı sebebiyle sular altında kalma riskiyle karşı karşıya kaldı ve İspanya Hükümeti’yle yapılan anlaşma çerçevesinde, tapınak Madrid’e taşındı. En iyi korunan Mısır tapınaklarından biri olan yapıyı Cuartel de La Montana Parkı’nda ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında Madrid’e tepeden bakmayı, parkta soluklanmayı unutmayın.

12- Caixa Forum

2007 yılında açılan Caixa Forum, Retiro Park’ın yanında bulunan haftanın 7 günü açık, film gösterimleri, müzik dinletileri, süreli sergiler ile hizmet veren bir kültür merkezi. Madrid’de gezilecek yerler listemize almamızın sebebi binanın dış cephesindeki dev dikey bahçesi. Sizin de yolunuz buraya düşerse, önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

13- Malasana

Malasana, tasarım dükkanlarının, “vintage” mağazaların, sanat galerilerinin ve kitap dükkanlarının bulunduğu bir. bölge. Bunun yanında, gece hayatı için de tercih ettiğimiz bir lokasyon. Sanatçıların ve “hipster”ların da tercih ettiği bir bölge olduğunu düşünürsek, kabaca Madrid’in Moda semti diyebiliriz.

14- La Latina – Chuecha

Madrid’in merkezinde bulunan aynı zamanda LGBT topluluğunun kalbinin attığı bölge La Latina Mahallesi. Muralları, tarihi dokusu, restoran ve barları, gece hayatıyla oldukça canlıdır. Öğrenciler ve gençler arasında da oldukça popüler olan bölgede aynı zamanda bir çok tarihi yapı bulunmaktadır.

15- Iglesia de San Antonio de Los Alemanes

Iglesia San Antonio - Madrid'de Gezilecek Yerler
Iglesia San Antonio – Madrid’de Gezilecek Yerler

Barok mimari tarza sahip kilise, açıkçası Madrid’de, bizi en çok etkileyen dini yapı oldu. Kilise, özellikle, Madrid’de ikamet eden Almanların ibadet etmesi için, 1626 yılında  inşa edilmiştir. Girişte 2.5 Euro istiyorlar ancak biz nasıl olduysa ücretsiz girdik arada kaynadık.

16- Plaza de Colon

Sadece Madrid’in değil, İspanya’nın en büyük meydanlarından biridir. Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Ulusal Kütüphane’de bu meydanda bulunur. Ayrıca bu meydanda dev bir Kristof Kolomb heykeli bulunur. Kölecilik ve sömürgeciliğin temsili olan Kristof Kolomb heykelleri bildiğiniz gibi ABD’de yıkılmıştı. Darısı bu yolla zenginleşen ve “medeniyetini!” genişleten tüm ülkelerin başına.

17- Plaza de Cibeles

Madrid'de Gezilecek Yerler- Plaza de Cibeles
Madrid’de Gezilecek Yerler- Plaza de Cibeles

Madrid’in en ünlü meydanlarından biridir. Meydanın ortasında, antik Roma tanrıçası Cybele’yi temsil eden bir heykel bulunur ve adını buradan alır. Meydanın diğer tarafında belediye binası bulunur. Meydanın diğer bir özelliği, İspanya milli futbol takımının kazandığı kupalar sonrası kutlamalarını burada yapmasıdır.

18- Atocha Tren İstasyonu

Atocha Tren İstasyonu, Madrid’deki en büyük ve ana tren istasyonudur. Yılda milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapar. Ancak Bu istasyonun en sevdiğimiz tarafı, tropik bitkilerle dolu botanik bahçesi.

19- El Capricho Parkı

Neoklasik tarzda tasarlanan park, 1787 – 1839 tarihleri arasında yapılmıştır. Japon bahçesi, labirentler, İngiliz Bahçesi, parkın dikkat çeken kısımları. Eğer Retiro’ya alternatif bir park istiyorsanız burası doğru seçenek olur.

20- Santiago Bernabeu Stadyumu

Eğer futbol tutkunuysanız yahut Madrid taraftarıysanız bu öneriyi dikkate alın. Çünkü Santiago Bernabeu Stadyumu şehrin biraz dışında. Gerçi metroyla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz ancak gittiniz gezdiniz döndünüz derken zaman kaybı. Ancak maç için gidecekseniz harika bir seçenek. Bunun yanında, İspanya listenizde Barcelona varsa, Camp Nou’yu görmek ve gezmek çok daha fazla ilginizi çekebilir. Yeterince yerdiysek bir de önemli bilgiler verelim;

Giriş Zamanları:

Pazartesi- Cumartesi : 09.30-20.30

Bilet Fiyatları :

Tam: 19 Euro (Rehberle 32 Euro)

İndirimli (5-14 Yaş): 14 Euro

Madrid’in ” instagram” Noktaları

Madrid'de Gezilecek Yerler
Madrid’de Gezilecek Yerler

Başlıktan instagram ve sosyal medya için yaşadığımız çıkarılmasın. Sadece jenerik diye o ifadeyi kullandık. Ancak bu sayacağımız  yerler tam olarak “instagramlık” 🙂

 • Caixa Forum Dikey Bahçe
 • Restoran – Bar (Kırmızı) – El Bouqeron
 • Palacio Crystal
 • Puerta del Sol – Ayı Heykeli ( Madrid’in simgesi)
 • Plaza Mayor
 • Atocha Tren İstasyonu
 • Templo de Debod

Madrid Gurme Gezisi

Madrid’de neler yenir yazımız için buyurun böyle: Madrid’de Nerede Ne Yenir

 • Kalamar sandviç için – Bar La Campana,
 • Çikolata ve çurros için – San Gines,
 • Tapas için- Mercado de San Miguel,
 • Tortilla için Casa Dani veya Bar Docamar

Madrid’de Alışveriş İçin Gezilecek Yerler

Madrid’de alışveriş için hem modern, hem de antika ürünler bulabileceğiniz yerler sıraladık. El Rastro, Madrid’in hatta Avrupa’nın en ünlü bit pazarlarından. Tasarım dükkanı olarak, El Moderno’yu önerebiliriz. Ayrıca alışveriş caddeleri arıyorsanız, Gran Via ve Calle Fuencarral tam sizlik.

 • El Rastro
 • El Moderno
 • Gran Via
 • Calle Fuencarral

Madrid’de gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Genel olarak önemli yerlerin altını çizmeye çalıştık. Yani şişirilmiş bir liste değildir. Sizin de yorumlarınız olursa aşağıya bırakabilirsiniz.

More from Can Marangoz

VİZE REDDİ ALMAMAK İÇİN UYABİLECEĞİNİZ TAVSİYELER

Malum, son aylarda vize reddi hayli arttı. Gerek Schengen, gerek İngiltere ve...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir