Portekiz’ e Derhal Gitmeniz için 5 Neden

portekiz gezisi
Portekiz' e Gitmek İçin 5 Neden

Portekiz Gezisi Planlamanız İçin 5 Neden !

Eğer klasik Avrupa seyahatlerinden veya planlarından sıkıldıysanız, farklı yerler görmek istiyorsanız, alternatif gezi rotaları düşünüyorsanız, doğayı, samimiyeti, huzuru ve eğlenceyi, sıradışı sporları, okyanusu, deniz ürünlerini ve pasta işlerini seviyorsanız Portekiz tam da size göre bir seçenek.

Bu kadar klişe övgüden, allayıp pullamadan sonra, işte bu makalede neden Portekiz’ e gitmeniz gerekiğini madde madde anlatacağım. Öyle her küçük ayrıntıya da bir madde verip canınızı sıkmak istemedim o yüzden 5 maddede toparlayacağım 🙂  Ayrıca; Portekiz gezisi yazımdan da (buradan ulaşabilirsiniz) daha detaylı, bölge bölge Portekiz’ de gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz. Haydi başlayalım!

1. Okyanus Deneyimi ve Mükemmel Plajlar

portekiz gezisi
portekiz gezisi

“Yazın yengemgillere denize gittik” aşamasını bir anda “okyanusun serin sularında yüzdüm” e yükseltmek istemez misiniz? Özellikle Portekiz’ in güney kıyıları, Alentejo Bölgesi ve Algarve Bölgesi  Atlas Okyanusu’ nun tadını çıkarmanız için büyük bir fırsat. Fırsat diyorum çünkü bu deneyim için taa Uzak Doğu’ya veya Amerika Kıtası’ na seyahat etmeniz gerekmiyor. Okyanusun tadını nasıl çıkarmanız gerektiğini maddeler halinde önermelerle açıklıyorum:

 • İlk olarak Ege ve Akdeniz sularına alışkın bünyeniz için Atlas Okyanusu pek de “soft” bir deneyim olmayabilir. Çünkü su gerçekten çok soğuk.
 • Portekiz, sörf yapılan okyanus dalgalarıyla meşhur. Yani birkaç bölge dışında ( Örneğin Lagos) dalgasız sular bulmak pek kolay değil. Ancak sörf yapmayı öğrenebilir ve dalgalarla dans edebilirsiniz. (sörf yapmadan da atlayıp zıplayıp aynı deneyimi yaşayabilirsiniz bence.)
 • Avrupa’ nın görece az turistik bölgesi olduğu için okyanusta kendinizi huzurlu ve yalnız hissedebilirsiniz. (Çeşme ve Bodrum’ un halk plajı haline gelmiş lahmacunun 50 tl olduğu plajlarının aksine)
 • Bunun yanında küçük gizli kumsallar keşfedebilir, şnolkerle dalabilirsiniz. ( Özellikle Lagos’ ta yüzerek keşfedebileceğiniz küçük mağaralar mevcut)
 • Bir de turistik deneyimler var. Tekne turları, kano turları , balık tutma gezileri gibi. Turistik bir Portekiz gezisi planlıyorsanız neden olmasın.

2. Yemek Yemek Yemek !!!

 

porto gezisi yenilecekler
porto gezisi yenilecekler

Yemek yemek Portekiz gezisi planlamanız için en büyük nedenlerden. Biz 2 haftalık Portekiz gezimizden sonra Türkiye’ de hatta Yunanistan’ da (ikincisi biraz abartı olabilir) deniz ürünleri yiyemez olduk. Ancak tabii ki sadece deniz ürünleri değil, bunun yanında neler yiyebileceğinize göz atalım.

 1. Pastel de Nata -Dünyanın en güzel pasta işlerinden, içi krema dolu dışı hafif yanık lezzet bombası. Kesinlikle Lizbon- Belem Pastanesi’ nde sıcak ve taze şekilde yiyin. Ancak küçük bir uyarı, 2.,3. pastel de natadan sonra 8.,9. yu istiyorsunuz.
 2. Pasteis de Bacalhau : Portekizlerin meşhur balığı Codfish’ ten yapılan bir çeşit balık köftesi. Taze alın sıcak yiyin. Benim “aşırı” hoşuma gitmedi ancak denenebilir.

 3. Deniz ürünleri: Yukarıda da bahsettim gerçi ama neredeyse tüm deniz ürünü Portekiz’ de çok lezzetli. Klasik Akdeniz mutfağından biraz daha farklı pişirme yöntemleri var. Yine sarımsak ve zeytinyağı bolca kullanılıyor ancak lezzet biraz farklı. Mutlaka bebe patatesli Ahtapot, jumbo karides , istiridye, kalamar, deniz salyangozu ve cod fish ve kızartma deneyin.
 4. Yemeklerden sonra biftekli sandviç yemek gelenek gibi. Üstelik ayrıca da yiyebilirsiniz.  Aşırı lezzetli ve doyurucu.
 5. Porto Şarabı. Sanırım pek birşey anlatmaya gerek yok. Aşırı tatli ve lezzetli Porto şarabını P;orto kavlarında tadın ve şarap turlarına katılın. (Porto gezime buradan ulaşabilirsiniz)
 6. Sangria . Bir güney ülkesi olarak İspanya etkisiyle de Sangria aşırı tüketilen ve Portekiz’ de çooook güzel yapılan üstelik  ucuz olan bir kokteyl. Bizim de yaptığımız gibi sürahilerce içebilirsiniz.

3. Doğa – Eşsiz Manzaralar

portekiz gezi
portekiz gezi

Portekiz, turistik bir Avrupa ülkesi olmadığı için ve nüfusunun da pek fazla olmaması dolayısıyla, doğası pek tahrip olmamış bir ülke; hatta görece bakir bile diyebiliriz.Neredeyse  her bölgesinde keşfedilecek yeni bir güzellik, fotoğraflanacak ayrı bir yer var. Vadiler, nehirler, okyanus kıyıları, üzüm bağları, deniz mağaraları, falezler… İşte Portekiz’ in sunuduğu yüzlerce doğal güzellikten bazıları

 • Güney Portekiz’ de Algarve Bölgesinde falezli okyanus kıyılarının arasında gezintiye çıkabilirsiniz.
 • Dünya’  nın en büyük mağaralarından Benagil Deniz Mağarası’ na uğrayabilirsiniz.
 • Azores – Asor Adaları , Portekiz’in 1600 km batısında bulunan Volkanik takımadaya gidebilirsiniz. Müthiş bir doğası var ancak gitmek biraz meşakatli.
 • Douro Vadisi’ ni gezmek, hatta kamp yapmak,  kesinlikle alternatif bir Portekiz gezisi planı. Göz alabildiğine üzüm bağları, göletler , taraçalar oldukça güzel manzaralar sunuyor.

4. Samimi Portekiz İnsanı ve Eğlenceli Akdeniz Kültürü

portekiz kulturu - fado
portekiz kulturu – fado

Bir klasik olarak Kuzey Avrupa’ da gördüğünüz ciddiyet ve bunun getirdiği insanlar arasındaki mesafe, kişisel alanların genişliği Portekiz’ de pek mümkün değil. İnsanlarla anında tanışıp samimi olabilirsiniz. Bir bakmışsınız aynı odayı paylaşıyorsunuz 🙂 Gün başlangıcından bitimine kadar güler yüzlü insanlarla karşılaşmak size mutluluk katacak.

Bir Akdeniz ülkesi olarak Portekizliler eğlenceye çok düşkün. Özellikle görece büyük olmayan şehirlerde, akşam 8-9 gibi yemek yemeye başlarlar ve saat 10 – 11 de herkes sokaklara çıkar. Sokaklarda türlü türlü eğlenceler olur. Müzik, tiyatro, sokak sanatları Portekiz’ e gitmeniz için en önemli nedenlerden. Bunun yanında büyük şehirlerde dev murallarla, grafitilerle sık sık karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde eğer gece hayatı arıyorsanız Porto ve Lizbon’ u tercih etmelisiniz. Ayrıca Fado dinlemeden gelmeyin.

5. Turist Tuzaklarından Uzak Uygun Fiyatlı Bir Tatil

portekiz kiyilari
portekiz kiyilari

Portekiz’ in büyük bir kısmı, ( özellikle Lizbon – Porto  ve Faro harici yerler) fazla turistik olamayan dolayısıyla samimiyetsiz sosyal ilişkilerin oluşmadığı, çevre tahribatının ve gürültü kirliliğinin olmadığı, insanların birbirini kazıklamaya çalışmadığı nadir yerlerden. Bana kalırsa sırf bu nedenle bile Portekiz gezisi planlanır.

Konaklayacağınız yerler, yiyeceğiniz yemekler, ulaşım, müzele hatta turistik aktiviteler bile cebinizi zorlamayacak. İtalya, İspanya gibi turistten bunalmadan, sokaklarda rahat rahat gezerek ve peşinize bir işportacı takılmadan huzurlu ve eğlenceli bir tatil yapacağınıza emin olun. Lizbon’ u sırf bu yüzden biraz yerdim ancak orada da Cascais ‘ e kaçabilirsiniz. (Lizbon ve Cascais yazıma buradan ulaşabilirsiniz)

‘Bonus: Güne Geç Başlayıp Geç Bitirmek’

Bir yere yetişmek için panik olmanız gereken son yer sanırım Portekiz. Gün oldukça geç başlıyor ve geç bitiyor. Uzuuun bir kahvaltı ardından pek de ara vermeden öğle yemeği, güneşin tadını çıkarmalar, belki siestalar, yürüyüşler, gezintiler bir kafede oturup soluklanmalar, akşam 5 sangriası, gün batımı sonra çok uzun bir akşam yemeği sonrasında sokak partileri ev partileri… Portekiz’ de attığınız her adımın, yediğiniz her yemeğin, gördüğünüz her yeni yerin tadını doyasıya çıkaracaksınız.

Son olarak hatırlatma : Portekiz gezi notlarımı buradan okyabilirsiniz.

Can Marangoz

More from Can Marangoz

Halkidiki Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Halkidiki, son yıllarda arabayla yurtdışına çıkmanın kolaylığı ve yaz tatili için Yunanistan...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir