Madrid’de Neler Yapılır? Adım Adım Yapılacaklar Listesi

Madrid'de Neler Yapılır
Madrid'de Neler Yapılır

Madrid, yemek, içmek, eğlenmek için ideal bir şehir olduğu gibi, kültürel açıdan da doyurucu bir başkent. Madrid’de yapılacaklar listemizde de sanatsal aktiviteler olduğu gibi, sonu obeziteye varabilecek maddeler var. Gelin yakından bakalım, Madrid’de neler yapılır?

Tapas Tadımı Yapın

Madrid'de Neler Yapılır - Tapasları Deneyin
Madrid’de Neler Yapılır – Tapasları Deneyin

Madrid, yemek odaklı geziyorsanız çok doğru bir destinasyon. Şehirde sayısız tapas bar ve tapas servis eden restoranlar mevcut. Buralardan kendinize 3-4 adet tapas seçip farklı mekanlar deneyebilirsiniz. Bizim tapas için önerilerimiz, Vinitus Bar, Barrutia Y El 9 ve bir klasik olan Mercado de San Miguel. Tapas olarak da ahtapotlu, karidesli, somonlu seçenekler bizim favorilerimiz arasında.

Prado Müzesi ve Reina Sofia Müzesi

Madrid'de Neler Yapılır - Prado Müzesi
Madrid’de Neler Yapılır – Prado Müzesi

Bu iki müze başlı başına Madrid’e gelme nedeni. Hatta Madrid’de neler yapılır sorusunun ilk cevabı, müze gezileri olabilir. 1 haftanız varsa Prado Müzesi’ne 2-3 gününüzü ayırın. Eğer yoksa mutlaka görülmesi gereken eserler; Dürer – Adem ile Havva, Bosch – Dünyevi Zevkler Bahçesi, Velazquez – Nedimeler, Goya – Çocuklarını Yiyen Satürn, Bir Eli Göğsünde Olan Şövalye – El Greco.

Prado Müzesi Giriş ücreti tam 15 Euro, İndirimli 7.5 Euro – Cumartesi/Pazar 18.00 – 20.00 saatleri arasında ücretsiz

Ziyaret edilmesi gereken diğer müze ise Reina Sofia Müzesi. Zaten bu iki müzenin çok yakın olduğunu belirtelim. (Ancak bir günde ikisini gezmek çok zor ve çok yorucu olur.) Reina Sofia Müzesi’nde ise Rembrandt, Goya Monet gibi dahilerin tablolarını bulabilirsiniz.

Giriş ücreti 12 Euro – Pazar 12.30-14.30 arası ücretsiz

Retiro Parkında Yürüyüş, Piknik ve Kayık Gezintisi Yapın

Retiro Parkı, Madrid’de en mutlu olduğumuz yerlerden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında gittiyseniz tüm gün burada vakit geçirebilirsiniz. Parkın içindeki gölette kayıkla gezmek, biraz klişe bir turist aktivitesi ancak çok eğlenceli. Ayrıca Prado’nun ve Reina Sofia Müzelerinin bu parka çok yakın olduğunu hatırlatalım.

Palacio de Crystal’i Görün ve Fotoğraf Çektirin

Madrid'de Neler Yapılır - Palacio Crystal'i ziyaret edin
Madrid’de Neler Yapılır – Palacio Crystal’i ziyaret edin

Hazır Retiro Parkı’na geldiniz, 22 metre yüksekliğinde, Yunan Hacı şeklinde tasarlanmış kış bahçesi Palacio de Crysal’i görmeden ve içinde boy boy fotoğraf çektirmeden olmaz.

Dikey Bahçe CaixaForum Madrid’in Önünde Fotoğraf Çektirin

Madrid'de Yapılacaklar - CaixaForum Dikey Bahçe Önünde Fotoğraf Çektir
Madrid’de Yapılacaklar – CaixaForum Dikey Bahçe Önünde Fotoğraf Çektir

Retiro Parkı’nın ve Prado Müzesi’nin yanı başında olan CaixaForum’un önündeki dikey bahçesi, heralde Madrid’de en çok fotoğraf çekilen yerlerden. İsviçreli mimarlar Herzog ve de Meuron’un eseri olan dikey bahçeyi mutlaka görün ve geniş açılı lensle fotoğraf çektirin.

Kraliyet Sarayı’nda Nöbet Değişimini İzleyin

Madrid’de yapılacaklar listesinin başlarında Kraliyet Sarayı’nı görmek var. Temmuz ve Ağustos hariç, Cumartesi günleri, 11.00-14.00 saatleri arasında, Kraliyet sarayındaki nöbetçiler, atlı muhafızların değişimi oluyor. Küçük bir bando eşliğinde olan bu töreni izlemek isteyen çok insan oluyor. O yüzden ön sırada yerinizi kapın.

Kalamar Sandviç Yiyin

Madrid'de Neler Yapılır - La Campana'da Kalamak Sandviç Yiyin
Madrid’de Neler Yapılır – La Campana’da Kalamak Sandviç Yiyin

Bize biraz abartılmış bir lezzet geliyor ancak Madrid’de en meşhur yemeklerden biri kalamar sandviç. Bunu satan en meşhur yer ise La Campana. Ancak yanında bulunan irili ufaklı restoranları da deneyebilirsiniz. Unutmadan uyaralım, sandviçte sos olmuyor ekstradan isteyebilirsiniz.

Çikolata ve Çurros

Madrid'de Yapılacaklar - Churrosunuzu Çikolatanıza Banıp Yiyin
Madrid’de Yapılacaklar – Churrosunuzu Çikolatanıza Banıp Yiyin

Çurros, en sevdiğimiz İspanyol tatlılarından. (hele taze taze çıkan sıcacık çurrosu kupanın içindeki dolu dolu çikolataya gömünce uff) San Gines de bunu yapan en meşhur yer. Kimileri, çurrosun batırıldığı sıcak çikolatasını akışkan ve lezzetsiz buluyor ancak biz oldukça sevdik. Masada oturmak isterseniz genelde 45-50 dk bekleme süresi, ayakta yemek isterseniz 30 dk bekleme süresi oluyor.

Atocha Tren Garını ve Botanik Bahçesini Görün

Madrid'de Yapılacaklar - Atocha Tren İstasyonunu Ziyaret Edin
Madrid’de Yapılacaklar – Atocha Tren İstasyonunu Ziyaret Edin

Madrid’in ve hatta belki de İspanya‘nın en ünlü tren garlarından biri, 1851’de açılan Atocha Tren İstasyonu’dur. Burayı mutlaka görün dememizin sebebi, 420 türden ve 7000’den fazla bitkiye ev sahipliği yapması. Ayrıca gitmişken, havuzdaki balık ve kaplumbağaları da görün.

Kilise Gezileri

Madrid'de Neler Yapılır - Kiliseleri Görün
Madrid’de Neler Yapılır – Kiliseleri Görün

Bir Avrupa kentine gittiğinizde, kiliseleri görmek, sanat eseri devasa yapıları incelemek bizim için güzel bir deneyim. Almudena Katedrali‘ni bu listenin başına yerleştirebiliriz. Iglesia San Manuel Y San Benito, San Jeronimo el Real, Parroqia de la Santa Cruz diğer ünlü kiliselerden. Bu arada bizim çok hoşumuza giden bir yapı olan Iglesia de San Antonio de Los Alemanes‘i ziyaret edebilirsiniz. (Giriş 2.5 Euro ücretli)

Tasarım Mağazalarını Gezin

Madrid'de Neler Yapılır - Tasarım mağazalarını görün alışveriş yapın
Madrid’de Neler Yapılır – Tasarım mağazalarını görün alışveriş yapın

Madrid’de seramik, cam, ahşap, metal el ürünleri satan çok güzel dükkanlar mevcut. Bunlardan birkaçını sayacak olursak; El Moderno, Rughara, Do Design mağazaları. Ayrıca, Malasana‘yı, Madrid’in tasarım mahallesi olarak nitelendirebiliriz.

Ücretsiz Yürüyüş Rotaları

Bir şehri gezmenin en güzel taraflarından biri, ücretsiz yürüyüş turlarına katılmak. Madrid de yürümek için ideal bir şehir olduğu için, ücretsiz yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. (Ancak yürüyüşün sonunda, turu organize eden rehbere bahşiş verildiğini de hatırlatalım) Farklı farklı yürüyüş rotaları mevcut; bu site üzerinden seçebilirsiniz.

Flamenko Gösterisi İzleyin

İspanya’daysanız, flamenko gösterisi izlemeden olmaz. Genellikle gösteri ücretleri 25-40 Euro arasında değişiyor ve 1.5 – 2 saat sürüyor. Tablao 1911, Torres Bermejas TablaoTeatro Flamenco Madrid, Tablao Las Carboneras bu mekanlar arasında popüler olanlar. Gitmeden yazıp rezervasyon yaptırın mutlaka. (instagram hesaplarına üzerlerine tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Aşağıya da bir tane flamenko gösterisi videosu bırakıyoruz;

Sangria – Cava ve Vermut Turu

Sangria, içinde şarap, votka, meyve ve gazlı içeceğin bulunduğu bir kokteyl. Vermut alkol oranı yüksek şarap diyebiliriz. Cava ise gazlı bir İspanyol şarabı. Bunların üçü de – alkol kullanıyorsanız-  Madrid’de denemeniz gereken İspanyol içkilerinden.

Aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir;

İspanya’da Gezilecek Yerler

Madrid’de neler yapılır sorusunun cevapları böyle uzar gider. Ancak ilk aklımıza gelenleri sıraladık. Umarız gezinizde bizi sık sık anar(tabii güzel şekilde) ve yapılacaklar listenizi keyifli bir şekilde düzenlersiniz.

More from Can Marangoz

Milano’da Gezilecek Yerler; Moda, Tarih ve Gurme Rehberi

Milano denince aklınıza sadece soğuk, ciddi bir moda şehri geliyorsa yanılıyorsunuz efenim....
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir