Bari Gezi Rehberi – Puglia’nın Başkenti

Bari Gezi Rehberi- Bari'ye Ne Zaman Gidilir
Bari Gezi Rehberi- Bari'ye Ne Zaman Gidilir

Güney İtalya kıyılarının kristal mavi sularıyla kesişen yüksek kayalıklarının üzerine inşa edilmiş taş binalı ve dar sokaklı güzel İtalyan kasabalarında kim kaybolmak istemez? Bu yazımızda İtalya’nın Puglia bölgesi ve Bari şehri için kompakt bir gezi rehberi hazırladık. Puglia, kendine has yoğun kültürü ve lezzetli yemekleriyle size unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatacak ve iyi ki yapmışım listenize girecek.

Apulia adıyla da bilinen Puglia, İtalya’nın çizmesinin topuğunda yer alan ve Adriyatik denizinin kıyılarındaki birbirinden farklı şehirlere ev sahipliği yapan bir bölge. Her köşesinde farklı bir insan hikayesine tanıklık edebildiğiniz hayat dolu kasabaları yıllar boyu gemilerin işlek uğrak limanı olmuş.

Puglia bölgesinin tam ortasında yer alan ve aynı zamanda bölgenin başkenti olan Bari şehri jeopolitik konumu nedeniyle asırlar boyu birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bunu size sokaklarında hala hissettirebilen bir şehir.

Bu rehberde, sizlerle kısa bir Puglia kaçamağı yapacağız, Bari şehrinin yanı sıra diğer sahil kasabaları olan Monopoli ve Polignano a Mare’yi de sizlere tanıtacağız. O zaman, denizden babam çıksa yerim diyenlerin favori yeri olmaya aday bu güzel kıyılar hakkındaki gezi rehberimize vakit kaybetmeden başlayalım! 

Bari Üzerine Genel Bilgiler

Bari Gezi Rehberi
Bari Gezi Rehberi
 • Şehre ayak bastığınız anda ülkenin kuzey ve güneyinin birbirinden ne kadar farklı olduğunu ve bunun her şeyde hissedildiğini fark edebilirsiniz. Tabi ki değişmeyen tek şey, her kafenin size içebileceğiniz en güzel kahveleri servis edecek olması. 
 • Ancak birçok restoranın 13:00-16:00 arası (hatta bazı yerler için bu ara 15:00-19:30’e kadar bile uzayabiliyor) siesta dolayısıyla kapalı olabileceğini aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. 
 • İtalya’nın çoğu yerinde olduğu gibi Bari’de de İngilizce bir tabela veya İngilizce konuşan insan bulmak oldukça zor. Ancak, insanlar yardımsever ve sıcakkanlı oldukları için biz bir şekilde İngilizce olarak da anlaşabildik. Şansımı İtalyanca deneyeyim derseniz, sizi Barililerin kendine özgü bir ağzı olduğunu ve İtalya’nın başka bölgelerinde yaşayanların dahi bu ağzı tam olarak anlayamadığı konusunda uyarmak isteriz?. Örneğin tüm İtalya’da “hadi gidelim” sözcüğünü “andiamo” olarak duyabilecekken Bari’de bunu “sciamaninne” (şa-ma-ni) olarak duyabilirsiniz. 
 • Yılın büyük bir kısmı güneşli olan bu bölgeye yola çıkmadan önce güneş kremlerinizi bavulunuzun baş köşesine koymanızı tavsiye ederiz ?. 

Bari’ye Ulaşım

Bari Gezi Rehberi - Bari'ye Ulaşım
Bari Gezi Rehberi – Bari’ye Ulaşım

Bari’ye en kolay ulaşım, uçak yoluyla sağlanabilir. Bari’nin 8 kilometre kuzeybatısında bulunan Bari Karol Wojtyła Havaalanı (Bari International Airport-Karol Wojtyla), Palese kasabasına yakınlığı sebebi ile Palese Havaalanı olarak da bilinmekte. İstanbul’dan 2 saatlik direkt seferleri de bulabileceğiniz havaalanına, Avrupa’nın başka şehirlerinden de havayoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Havaalanından şehir merkezine trenle ulaşmanız mümkün. Bari tren istasyonu, güney İtalya bölgesinin önemli bir bağlantı noktası. Bari’ye başka şehirlerden trenle de ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Şehir içi ulaşım konusunda, eğer şehrin uzak köşelerini de keşfedeyim gidilmedik yer bırakmayayım derseniz havaalanında araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Eğer biraz daha yavaş bir tatil yapmayı tercih ederseniz gideceğiniz her şehirdeki tren bağlantılarını kullanabilirsiniz. Uzak mesafeleri trenle gitmeniz gayet kolay. Yakın mesafeler ise bolca tabana kuvvet. Tren biletlerini istasyondan alabilirsiniz ancak bileti aldıktan sonra duraktaki makinalarda geçerli hale getirmeyi unutmayın.  

Bari’ye Ne zaman Gidilir

Bari Gezi Rehberi- Bari'ye Ne Zaman Gidilir
Bari Gezi Rehberi- Bari’ye Ne Zaman Gidilir

Yazları sıcak, kışları ise ılıman ve yağışlı olan Bari’ye gitmek için en uygun zamanın Nisan-Mayıs-Haziran veya Eylül-Ekim ayları olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Bu şekilde hem şehirde rahat ve turistik geziler yapabilir hem de berrak sularda yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Hava sıcaklıklarının 40 derecenin üstüne çıkabildiği, şehrin en kalabalık, plajlarının en dolu olduğu ayları Temmuz ve Ağustos olduğu için, bu aylarda yapılan bir yolculuk hem çok sıcak hem de çok yorucu olabilir. Kış aylarında ise, her ne kadar güzel deniz ürünlerini en taze haliyle yeme fırsatınız olsa da berrak Adriyatik kıyılarında yüzme fırsatını kaçırabilirsiniz. 

Bari, Monopoli ve Pulignano Al Mare’e toplamda kaç gün ayırmak gerekir?

Bu şehirlere toplamda en fazla iki gece üç gün ayırmanız sizin için yeterli olacaktır. Bari şehri bir günde tamamen gezilebilir. Monopoli ve Pulignano Al Mare şehirleri aynı güne sığdırılacak şekilde bitirilebilir. Üçüncü gününüzü ise Bari sahillerinde geçirebilir ve sonrasında öğrenmiş olduğunuz şehirde güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. 

Konaklama

Eğer yalnızca bu üç şehirde gezmeyi planlıyorsanız, kesinlikle Bari merkezinde kalmanızı tavsiye ederiz. Şehirde çok şaşaalı oteller görmedik ama eski şehir içerisinde birbirinden farklı bed&breakfast seçenekleri mevcut. 

Bunun yanı sıra, tabi ki Airbnb her zaman kullanabileceğiniz bir seçenek. 

Bari’de Gezilecek Yerler

 • Bari Eski Şehrinde Bir Tur (Bari Old Town)

Bari şehrine kuşbakışı baktığınızda eski şehrin ve yeni şehrin nasıl ayrıldığı ve şehir planlamasının ne denli değişiklik gösterdiğini hemen anlayabilirsiniz. Şehrin taş yollarla ayırdığı dar sokaklı eski şehri, adeta telefonunuzdaki haritayı bir kenara bırakarak nereye gideceğinizi bilmeden kaybolmak için ideal bir labirent gibi!

Bari’nin halen eski şehir içerisinde yaşayan yerel halkını, kapıları her zaman açık olan ve evin belki de İtalyanlar için en önemli kısmı olan mutfağa açılan evlerinin önünde otururken veya balkondan balkona muhabbet ederken görebilirsiniz. Şehrin taş binalarında sayısız, taze çiçeklerle bezenmiş ve fazlasıyla özenle korunmuş dini mabetlerin şehre kattığı farklı havayı hemen hissedebilirsiniz. 

 • Castello svevo di Bari

Bari Gezi Rehberi - Bari Kalesi
Bari Gezi Rehberi – Bari Kalesi

Bari eski şehrinin dar ve tarihi sokaklarına girmeden önce karşınıza çıkacak olan Bari Kalesi (Castello svevo di Bari) şehrin ikon sayılabilecek yapılarından biri. Bu kale Norman döneminde inşa edilmiş. İsterseniz ücretsiz olarak kalenin dış mekanlarını ziyaret edebilirsiniz veya bilet alarak kalenin içerisindeki tarih ve antropoloji müzesini ziyaret edebilirsiniz. 

Eski şehirde gezerken, Bari Kalesinin girişinde bulunan Orecciette Caddesini (Strada delle Orecchiette) ziyaret etmeden de geçmemelisiniz. Aslında İtalyanca küçük kulaklar anlamına gelen orecciette adının bu caddeye verilme sebebi ise gün içinde kapılarının önüne geniş masalar kurarak küçük kulaklar şeklinde yaptıkları makarnaları dışarıda kurutan yerel halktan bir sürü insana rastlayacak olmanız! Dilerseniz taze taze yapılmış bu makarnaları üreticisinden alabilirsiniz veya bu makarnaların yapılışını izleyebilirsiniz. 

 • Aziz Nikola Meydanı

Bari'de Gezilecek Yerler - Aziz Nikola
Bari’de Gezi Rehberi- Aziz Nikola adına yapılmış bir mabet ve sağ ön tarafta sokakta yerel halkın yapıp kurumaya bıraktığı orecciete makarnaları

Aziz Nikola Meydanı’na geldiğinizde, sizi şehrin önemli bir kültürel ve dini mirasını oluşturan Noel Baba, yani İtalyanların kullandığı adıyla Aziz Nikola’nın heykeli karşılayacak. Burada bulunan Aziz Nikola Bazilikası’nı ziyaret etmeden eski şehir turunuzu tamamlamış sayılmazsınız.

On birinci yüzyılda, Bari halkının yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle, şehrin dini turizmini canlandırarak ekonomik sıkıntıları gidermek amacıyla Aziz Nikola’nın kutsal olduğuna inanılan beden kalıntıları Noel Baba’nın ana vatanı Antalya’dan Bari’ye taşınmış. Aynı yıl içerisinde Bazilikanın inşaatına başlanmış.

Bazilikanın çok da şaşaalı olmayan dış görünüşünün aksine, içi göz kamaştırıcı bir yapıya sahip. Bu bazilika yıllardır, içlerinde Papa ve kraliyet ailesi mensuplarının da bulunduğu birçok Katolik ve Ortodoks Romalıya ev sahipliği yapmış ve tam da Barililerin istediği şekilde şehrin ekonomisine yıllarca büyük katkılar sağlamış.  

aziz nikola bazilikası - bari
aziz nikola bazilikası – bari

Aziz Nikola Bazilikası’nın tavanından bir görüntü

 • Piazza del Ferrarese

Bari Gezi Rehberi - Piazza
Bari Gezi Rehberi – Piazza del Ferrarese

Eski şehir turunuza, Piazza del Ferrarese’de bulunan onlarca güzel kafe ve restorandan birinde mola verebilirsiniz. Bu uzun ve keyifli yürüyüşün sonunda kendinizi İtalya’nın sıcak ikliminde yetiştirilmiş domatesleriyle, lezzetli zeytinyağıyla ve çeşitli İtalyan yeşillikleriyle hazırlanmış bir bruschetta ile ödüllendirebilir yanında da soğuk Perroni biranızı yudumlayabilirsiniz.

Şehri daha iyi gezmek için bedava yürüyüş turlarına katılın

Birçok turistik şehirde karşınıza çıkabilecek olan “Free Walking Tour” imkânı Bari’de de var. Free Walking Tour, internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak yer ayırtabileceğiniz, yerel ve tecrübeli bir tur rehberi tarafından ortalama iki saat boyunca şehrin tarihi ve kültürü hakkında çok renkli bilgiler edinebileceğiniz bir gezi.

Bari’de 2 çeşit Free Walking Tour seçeneği var. Biri “The First” olarak adlandırılan eski şehir turu, diğeri ise “Jungle” olarak adlandırılmış olan şehrin turistlerin pek de uğramadığı noktalarında yapılan daha farklı tur.

Free Walking Tour katılımı her ne kadar ücretsiz olsa da gönüllülük ve bahşiş esasında dayanıyor. Gezi bittiğinde geziyi ne kadar beğendiyseniz, tur rehberine ona göre bir bahşiş bırakarak bu iki saatlik emeğin karşılığını sunmuş oluyorsunuz.

Aşağıdaki linkten uygun bir gün ve saat seçerek kaydolmanız da gayet kolay:

https://www.freewalkingtourbari.it/

Bari Sahilleri

Yazıyı buraya kadar okumuş olan kişilerin “kaç kere Adriyatik, berrak sular, turkuaz sular dendi, e hani nerede bu sahiller, nerede bu yüzülecek yerler?” dediğini duyar gibiyiz. O zaman Bari’nin girişi ücretsiz olan sahillerinden kısaca bahsetmek isteriz!

 • Pane e Pomodoro 

Bari şehir merkezine en yakın ve ulaşımı en kolay olan Pane e Pomodoro’yu ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz. Bu plaja, şehir merkezinden yürüyerek on beş dakikada ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Kum plaja sahip olan sahilde, gölge bulmanızın biraz zor olacağını belirtmeden geçemeyeceğiz.

Ancak dalgakıranlarla çevrelenmiş sahilde, adeta tertemiz bir açık hava havuzu oluşturulmuş. Büyük kısmında, genelde belinizi dahi geçmeyecek suda yürüyerek denizin ortasında oluşturulmuş kumsala çıkabilirsiniz ve buradan çeşitli insan manzaralarını izleyerek dalgakıran kayalıklarının üzerinde güneşlenebilirsiniz. 

 • Lido San Francesco

Bu sahil şehir merkezinin biraz uzağında ve trenle ortalama yirmi beş dakika içerisinde ulaşabilmek mümkün. Burası da kum plaja sahip ve Pane e Pomodoro’nun aksine plajda kullanabileceğiniz şemsiye ve şezlong seçeneği bulunması sebebiyle size gölgede de zaman geçirebilme imkânı sağlıyor. Ama yine de şehre yakınlığıyla Pane e Pomodoro’nun favorimiz olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. 

Bari’de ne yenir ne içilir?

 • Foccacia Barese

Bir Puglia klasiği olan Foccacia, yumuşak mayalı hamur üzerinde zeytinyağı, İtalyanların çok sevdiği baharatlar kekik ve bahariye, domates ve zeytinden oluşan bir çeşit İtalyan ekmeği. Neredeyse her markette ya da kafede Foccacio bulabilmeniz mümkün. 

 • Panino Col Polpo

bari gezi rehberi - panino col polpo
bari gezi rehberi – panino col polpo

Yani kısaca ekmek arası ahtapot. Barililerin deniz ürünü sevdasını bir kere daha hatırlatmamıza gerek yok sanırım. Bu şehirde daha önce denemediğiniz birçok deniz ürünü bulabilirsiniz.

 • Barrattiere

Bari’deki küçük meyve marketlerini kesinlikle es geçmemelisiniz! Marketlerde, kirazdan yenidünyaya birçok taze meyve göreceksiniz. Bir de sarıya çalan yeşil renginde bir armuttan daha büyük ama küçük bir kavundan daha küçük değişik bir meyve dikkatinizi çekebilir. İşte tam da bu Barrattiere! Tadı kavun ve taze salatalık arasında olan bu ilginç meyve, sıcak Bari havasında size çok iyi gelecek.

 • Orrichiette

Tabi ki bu bölgede taze taze yapılan orrichiette makarnalarını birbirinden lezzetli farklı İtalyan soslarıyla yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. 

 • La Tana Del Polpo

bari gezi rehberi - la tana del polpo
bari gezi rehberi – la tana del polpo

Eski şehirde bir restoran önerisi (Strada Vallisa, 50, 70122 Bari BA, Italy)

Geniş bir deniz ürünleri yelpazesi bulabileceğiniz, deniz ürünlerini hem çiğ (evet yanlış duymadınız) hem de çeşitli şekillerde pişirilmiş şekilde deneyimleyebileceğiniz bu restoran tüm Bari’deki en favori restoranımız oldu diyebilirim. 

Ama yalnızca deniz ürünü mü var demeyin, menüye bağlı kalmak zorunda değilsiniz! Cana yakın garsonların da yardımıyla damak tadınıza uygun vejetaryen veya vegan seçenekte bir ana yemek oluşturabilir ve size özel yapılmış yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Fiyatlar ortalama 8 ila 17 Euro arasında değişiyor ancak iki kişi başlangıç, ana yemek ve alkollü içecekle birlikte kuver ve bahşiş de dahil 55 Euro civarında bir hesap ödeyebilirsiniz.

Mozarella peyniri, kiraz domates ve taze yeşilliklerden oluşan hafif bir başlangıç ve mürekkep balığı sosuyla hazırlanmış ton balıklı ve kurutulmuş domatesli orrichiette.

Bari Gezi Rehberimizin sonuna geldik. Aşağıya İtalya üzerine bir kaç yazımızı daha koyuyorum belki ilginizi çeker diye;

İtalya Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi

Milano’da Gezilecek Yerler

Eğer Bari hakkında başka sorularınız olursa, instagram hesabımızdan bize ulaşabilir veya aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

More from Ayşenur Kölgesiz

Heidelberg Gezi Rehberi – Heidelberg’de Gezilecek Yerler

Heidelberg, Almanya’nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, bu eyaletin gözbebeği diyebileceğimiz sevimli mi sevimli...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir