Kaş’ta Nereden Denize Girilir – En İyi Kaş Plajları

Kaputaş - Kaş'ın En İyi Plajları
Kaputaş - Kaş'ın En İyi Plajları

İyi haberle başlayalım; Kaş’ta bir hafta kalsanız bile her gün, çok güzel ve farklı bir plajdan, temiz ve berrak bir denize girebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi plajları bence bu bölgede yer alıyor.  Şimdi kötü habere gelelim; eğer yaz sezonunda veya bayram seyranlarda Kaş’a gelirseniz, plajlar ve deniz çok kalabalık oluyor. İkinci olarak da plajların çoğunda giriş ücreti var veya minimum harcama sınırı var.

Kaş’ta nereden denize girilir listesinde özellikle yazmadığımız birkaç işletme var. Onları da tahmin edeceksiniz zaten. Yazmama sebebimiz illegal bir şekilde işletme açmaları ve sürdürmeleri.

Kaş’ta denizden sonra nerelere gidilir ve nerelerde yemek yenir gibi sorularınız varsa aşağıya iki yazımızı da bırakıyorum;

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaş’ta Nerede Ne Yenir

Neyse gelelim listemize.

Küçük Çakıl (Derya Beach)

Kaş'ta Nereden Deniz Girilir - Küçük Çakıl
Kaş’ta Nereden Deniz Girilir – Küçük Çakıl

İlk olarak Kaş’ın en çok bilinen plajı Küçük Çakıl. Kaş merkezden denize girmek istiyorsanız, arabayla gelmediyseniz veya yürümek istemiyorsanız Küçük Çakıl size göre.

Küçük Çakıl’da 8-9 tane işletme yan yana sıralanmış duruyor. En bilineni Derya Beach, bunun yanında Nur Beach de önerdiklerimiz arasında. Tüm bu işletmelerde harcama sınırı var.(günlük mininmum bir para harcamanızı istiyorlar)

Küçük bir uyarı; kaynak suları çıktığı için deniz soğuk arkadaşlar. Sımsıcak bir Antalya denizi istiyorsanız vazgeçin. Ancak iskeleden atlamalı buz gibi bir deniz istiyorsanız tam sizlik.

Kaputaş Plajı

Kaputaş - Kaş'ın En İyi Plajları
Kaputaş – Kaş’ın En İyi Plajları

Kaş’ın en iyi plajı demek biraz haksızlık olur. Türkiye’nin en güzel plajı kesinlikle Kaputaş. Turkuazla, sarı tonlarının buluştuğu gün doğumu ve gün batımı izleyebildiğiniz çok özel doğa harikası bir plaj burası. Şezlong ve şemsiyeler olmadığında daha güzeldi ancak son 7-8 senedir belediyenin tesisleri mevcut.

Ayrıca uyaralım burası Mayıs’tan Ekim sonuna kadar çok kalabalık. (Temmuz’da 3-4 km’lik araç kuyrukları oluyor- insanlar 3 km öteye park edip yürüyor)  Araç park etmek hayli zor. Ya çok erken yada geç gelin, rahat denize girmek isterseniz.

Not: Arabasız ulaşım çok zor. Arbayla da Kaş merkezden 20 dk sürüyor.

Limanağzı

kaş'ın en iyi plajları - limanağzı
kaş’ın en iyi plajları – limanağzı

Özel aracınızla ulaşamıyorsunuz, tekneler sizi Kaş Merkez’den alıp bu güzel koya götürüyor. Limanağzı’na bu küçük teknelerle gitmek bile başlı başına bir yolculuk ve deneyim. Bilal’in yeri, Limanağzı’ndaki en popüler yer. Delos Beach ve Nuri’nin yeri de gidebileceğiniz diğer işletmeler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, burada da harcama sınırı var. Tekne ücreti ve buradaki harcama sınır birleşince maliyetli bir deniz günü olabiliyor. Mutfak pek iyi değil. Ancak salata vs yiyebilirsiniz.

Tekne saatleri; 08:30-18:00 arasında. (Dönüşünüz en geç 28:00 olmalı)

Büyük Çakıl

büyük çakıl - kaş'ta nereden denize girilir
büyük çakıl – kaş’ta nereden denize girilir

Yakın zamanda tüm koyu platform ve şezlongla kaplamaları birazcık üzdü ancak koyun güzelliği, denizin hafif dalgalı olması, Kaş’ta kıyıdan denize girilebilecek nadir yerlerden olması, Büyük Çakıl’ı, Kaş’ın en güzel plajları arasına sokuyor.

Çocukla gitmek için uygun, genişçe bir koy. Ancak denizin başladığı alanda küçük kayalar var ayakları kesebilir. Ayrıca rüzgarlı havada çok dalgalı oluyor. Hava durumuna bakıp bu plajı tercih etmenizde fayda var.

İşletmelerde şezlong ve şemsiye için ücret isteniyor veya Kaş’ta diğer yerlere göre nispeten düşük bir harcama sınırı var.

Kaş Kamping

Kaş'ın En İyi Plajları - Kaş Kamping
Kaş’ın En İyi Plajları – Kaş Kamping

Fiyat politikası bizi biraz yıldırdı, ancak yine de, Kaş’ta denize girilebilecek en sakin ve en nezih yerlerden. Başlangıçta 30 lira harcama limiti olan yer aynı sene içinde önce 100 lira harcama limiti koyup sonra her girişten 60 lira almaya başladılar. EğerKaş’a uzun süreli gelmediyseniz gidilebilinir. Ancak her gün buraya gitmek bütçenizi zorlar.

Kaş Kamping yarımadanın girişinde yer alıyor.(tiyatrodan hemen sonra)Adından da anlaşılacağı üzere burası bir kamp alanı, yani içeride karavan ve çadır görebilirsiniz. İçeride restoranı var. Kahveleri çok lezzetli, kahvaltıları da güzel.

Aquarius

aquarius - kaş'ta nereden denize girilir
aquarius – kaş’ta nereden denize girilir

Kaş’ta nereden denize girilir listesinin en sakin ve en nezih plajlarından birine geldik. Kendileri bizim kardeş otelimiz olmasının yanı sıra, kullandıkları malzemelerden, şezlonglarına, mutfaklarından, çalışanlarına her şeyinden memnun olduğumuz şahane bir otel.

Aquarius, yarımadanın ortalarında yer alıyor. Denize girmek için taş iskeleler var buradan denize giriyorsunuz.

Şezlong ve şemsiye ücreti alıyorlar. Demet hanımın yaptığı kahveler aşırı lezzetli. Bizim favorimiz meyve tabağı ve patates kızartması (meyve tabağı ve patates kızartması ne kadar güzel olabilir ki demeyin çok güzel)

Leymona

Kaş yarımadanın tam olarak başlangıcında yer alan Lemonia, Kaş merkezden çok uzaklaşmak istemeyen tatilciler için güzel bir opsiyon. Plajda şezlong ve şemsiye kullanımı için harcama sınırı var.

Acısu Halk Plajı

Acısu - kaş'ın en iyi plajları
Acısu – kaş’ın en iyi plajları

Pek az insanın bildiği, genelde Kaşlı’ların gittiği mini minnacık bir plaj burası. Plaj denebilir mi bilmiyorum, marinanın ilerisinde daracık bir çakıl patikadan yürüdüğün veya otoyoldan merdivenle indiğin bir alan. Şezlong, şemsiye yok zaten çok küçük bir plaj. Bi ağaç var onun gölgesinde yatabilirseniz şanlısınız.

Doria Beach

Doria Beach- Kaş'ta Nereden Denize Girilir
Doria Beach- Kaş’ta Nereden Denize Girilir

Acısu Plajı’nın ve marinanın hemen yanında şık bir plaj. Doria Otel ve Yat Klubü diye geçiyor. İçeride havuzu da var.Müzik var ancak çok yüksek sesli değil. Evcil hayvanla girilebiliyor. Diğer Kaş plajlarına göre biraz daha pahalı. Servis hızlı ve çalışanlar ilgili. Bunun dışında şezlonglar birbirine çok yakın değil.

İnceboğaz

İnceboğaz- En İyi Kaş Plajları
İnceboğaz- En İyi Kaş Plajları

Kaş’ın en meşhur, hatta belki en iyi halk plajı. Belediye tesislerinin yer aldığı büyük bi plaj var bir de yolda geçerken gördüğünüz tesis olmayan alan var. Tesis olmayan alan daha sakin ancak şezlong ve şemsiye yok.(gidecekseniz özellikle şemsiyesiz gitmeyin.)

Daha ileride kapıdan girip devam ettiğiniz organize plajda ise şezlong ve şemsiyeler ücretli ancak belediye işlettiği için düşük bir ücret. Para ödemek istemezseniz de plajda yayılabilirsiniz. Denizde 2 tane platform var üzerine çıkıp güneşlenmek ve şovlu taklalı atlamak isterseniz.

Akçagerme

Akçagerme- Kaş'ın En İyi Plajları
Akçagerme- Kaş’ın En İyi Plajları

Kaş merkezden uzaklaşmak isterseniz, Akçagerme plajı bizim hoşumuza gitti. Kaputaş’a giderken solda güzel bir koy göreceksiniz. Özellikle Kaputaş çok kalabalıksa burayı tercih edebilirsiniz. Koyda belediye işletmesi var. Şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz ancak fiyatlar insani.

Kıyıdan denize girebiliyorsunuz. Çocuklar için de uygun. Tesisin hemen yanında otopark da mevcut. (tabii boş bulabilirseniz)

Biz İstanbul dönüşü yolunda uğramıştık. Hafif dalgalıydı ancak Kaş’ın en iyi plajları arasına son sıradan girer diye düşünüyorum.

Kaş’ta nereden denize girilir yazımızın sonuna geldik. sizin de öneriniz veya eleştiriniz olursa yorumlara yazabilirsiniz.

Sevgiler

 

More from Can Marangoz

Belgrad’da Otel Açan Bir Türk Kızı

Belgrad’da otel işleten, üstelik “Y kuşağından bir arkadaşımızın, Gizem’in hikayesini anlatmak istedik....
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir