Heidelberg Gezi Rehberi – Heidelberg’de Gezilecek Yerler

heidelberg gezi rehberi - şehir manzarası
heidelberg gezi rehberi

Heidelberg, Almanya’nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, bu eyaletin gözbebeği diyebileceğimiz sevimli mi sevimli ama bir o kadar da tarihi bir şehir. Şehrin hem dingin ve tarihi, hem de enerjik yapısı bu şehri turistler için ziyarete değer bir hale getiriyor. Biz de sizin için  yalnızca iki gününüzü ayırarak neler yapabileceğinizle ilgili bir Heidelberg gezilecek yerler rehberi hazırladık!

Neckar Nehri vadisine kurulmuş bu şehir, aynı zamanda Almanya’nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.  Üniversitenin etkisi tüm şehirde öylesine hissediliyor ki şehre adımınızı attığınız anda bu şehrin bir öğrenci şehri olduğunu fark edebiliyorsunuz! Bu kadar eski ve tarihi dokusu olan bir şehirdeki genç nüfusun fazlalığı şehre zengin bir kültürel çeşitlilik katmış ve hatta bir nevi şehri de içindeki insanları kadar genç tutmuş diyebiliriz. 

Genel Bilgiler

heidelberg gezi rehberi - şehir manzarası
heidelberg gezi rehberi
 • Neredeyse her adımınızda size kendisini hatırlatacak olan Heidelberg Üniversitesi, 1386 yılında kurulmuş ve yüzyıllar boyunca çok sayıda Nobel ödülü sahibi ve akademisyen yetiştirmiş. Şehirde gezerken insanın tekrar üniversite öğrencisi olası gelmiyor değil! 
 • Şehirde aynı zamanda birçok müze, galeri ve tiyatro bulunuyor. Eğer klasik müzik seviyorsanız her sene düzenlenen ve uluslararası ve yerel müzisyenlerin de katılımıyla gerçekleşen Heidelberg Müzik Festivali’ne göz atabilirsiniz. 
 • Burası gerçekten temiz ve güvenli bir şehir diyebiliriz. Gönül rahatlığıyla hem tek başınıza hem de arkadaşlarınızla ya da ailenizle gezebilirsiniz. 
 • Şehirde, her köşe başında kitapçılara, sahaflara, yayınevlerine ya da kütüphanelere rastlayabilirsiniz. Edebiyat şehrin öyle bir parçası haline gelmiş ki şehir, 2014 yılında “UNESCO Edebiyat Şehri” unvanını almış. Ancak genelde bizim gördüğümüz sahaflar ve kitapçılarda yoğunlukla Almanca dilinde kitaplar bulunuyordu. Almanca dilini ister anlayın ister anlamayın, yine de bu eski sahafları ziyaret edin deriz.  
 • Heidelberg’de gezilecek yerler, taş çatlasa üç günde tamamlanabilir. Bu sebeple, belki uzun bir Almanya gezisi yapmak istiyorsanız kendinize büyük şehirleri de kapsayan bir seyahat planı yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; Münih’ten ortalama 3 saat içerisinde Heidelberg’e ulaşabilirsiniz. 
 • Bu şehre en rahat ayakkabılarınızı giyip gidin! Çünkü, çok fazla yürüyeceksiniz! 😊Arnavut kaldırımlı sokakları ve vadi içerisine kurulmuş olması sebebiyle dik yokuşları bulunan bu şehrin birçok yerini yürüyerek keşfetmek isteyeceksiniz. Bu sebeple rahat bir ayakkabı şart. 

Heidelberg’e Ulaşım

heidelberg gezi rehberi - ulaşım
heidelberg gezi rehberi – ulaşım

Uçakla

Heidelberg, küçük bir şehir olduğu için kendine ait bir havaalanı bulunmuyor. Ancak şehir, kendilerine ait havaalanları olan iki büyük şehir olan Frankfurt ve Stuttgart şehirlerinin tam ortasında bulunuyor. Hava yoluyla bu şehre gelmek isteyenler, Stuttgart ya da Frankfurt havaalanına seyahat ederek buradan ister tren ister karayoluyla şehre ortalama iki saat içerisinde ulaşabilirler. 

Trenle

Tren istasyonu, şehir merkezine yürüyerek ortalama yirmi – yirmi beş dakika mesafede bulunuyor. Fransa ve İsviçre sınırlarına da yakın olan bu şehirde bu ülkelere de birçok tren bağlantısı bulunuyor. 

Bu bağlantıdan Heidelberg’e giden trenleri arayıp bilet satın alabilirsiniz.

Heidelberg’de, gezilecek birçok yere yürüyerek ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz. Onun dışında şehir içerisinde tramvay ve otobüsle çoğu yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde bir de Kornmarkt’dan başlayarak dağın en tepesindeki Königstuhl’a çıkmanızı sağlayan bir teleferik (Bergbahn) bulunuyor. Bu teleferikle, doğanın içerisinden dağın en tepesine ulaşabilirsiniz ve tarihi Heidelberg manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Güncel çalışma saatleri ve fiyatları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

https://www.bergbahn-heidelberg.de/de/Home/ 

Heidelberg’e Ne zaman Gidilir?

Yılın her dönemi masallardan fırlamış atmosferinden ödün vermeyen bu şirin bu şehri, aslında yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Kışın, Noel pazarlarının renkli ışıkları ve kar altında, yazın ise güneşli havası, cıvıl cıvıl sokakları, keyifli dağ yolları ile bu şehirde güzel vakit geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Ama belki Heidelberg’e ne zaman gidilir yerine “ne zaman gidilmez” sorusu sorulabilir. Bu sorunun cevabı kesinlikle: yağmur mevsimleri olan ilkbahar ve sonbahar. Yani, diyelim ki Mart-Nisan ya da Eylül-Ekim aylarında yolunuz buraya düştü ve bir daha gelme şansınız yok; tabi ki gidin, şehir turu yine güzel olacaktır. Ama gitmek için özellikle bu ayları seçmeyin deriz. Çünkü bitmek bilmeyen yağmurlar ve bulutlu hava size sürekli, “ah buraya açık bir havada gelsem kim bilir nasıl olurdu” diye diye düşünmeye itecek. 

Biz ise Mart ayında her hafta sonu yağışı gördükçe Heidelberg gezimizi Nisan ayına kadar ertelemiştik. Nisan ayında artık yağış biter deyip hava durumunu kontrol etmeden aldığımız tatilimiz boyunca bitmek bilmeyen yağmurlar sebebiyle bolca ıslandık diyebiliriz. 

Heidelberg’de Konaklama

Şehir oldukça küçük ve her yer birbirine oldukça yakın. Bu sebeple, ana tren istasyonu çevresinde ya da eski şehir içerisinde bir otelde kalmanızı tavsiye ederiz. Şehirde orta fiyattan yüksek fiyata birçok farklı otel ya da hostel bulabilirsiniz. 

Airbnb seçenekleri ise bizi pek tatmin etmedi ama tabi Airbnb de her şehir için olduğu gibi bu şehir için de mümkün. 

Heidelberg’de Gezilecek Önemli Yerler

 • Heidelberg Eski Şehir (Old Town)

Heidelberg'de Gezilecek Yerler - Karlplatz ve Bilim Akademisi binası
Heidelberg’de Gezilecek Yerler – Karlplatz ve Bilim Akademisi binası

Heildelberg eski şehrine ana tren istasyonundan yürüyerek ya da tramvay veya otobüse binerek ulaşabilirsiniz. Eski şehir, şehrin ana caddesi olan ve birçok mağaza ve kafe bulabileceğiniz Hauptstraße’den başlıyor. Bu caddede birden çok müze, sanat galerisi, tiyatro, sahaf, mağaza, kafe, bar ya da restoran bulabilirsiniz. 

Birbirinden çeşitli sergilere ev sahipliği yapan Kurpfälzisches Museum (Palatinate Museum) da bu sokakta bulunuyor. Aşağıdaki linkten güncel sergileri ve giriş ücretlerini inceleyebilirsiniz:

https://www.museum-heidelberg.de/Museum-Heidelberg/startseite.html 

Hauptstraße’nin ortalarına geldiğinizde sizi tarihi 14. Yüzyıla uzanan gotik tarz da inşa edilmiş Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche) ve hemen yanında da Heidelberger Markt Platz (Market Meydanı) karşılıyor. 

Kiliseyi ziyaret ettikten sonra Karlsplatz’da bir kahve molası verebilirsiniz ve Heildelberg Üniversitesi’nin Bilim Akademisi (Akademie der Wissenschaften) binasının arkasında boylu boyunca uzanan kale manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 

 • Eski Köprü ve Köprü Maymunu

Heidelberg'de Gezilecek Yerler - Köprü Maymunu
Heidelberg’de Gezilecek Yerler – Köprü Maymunu

18. Yüzyılda inşa edilmiş ve şehri birbirine bağlayan bu tarihi köprü, Heidelberg’in en tamamlayıcı ögesi. Köprünün eski şehir tarafındaki kule kapısının yanında, ayna tutan bir maymunun pirinç heykeli bulunuyor. Bu heykel de şehrin bir sembolü haline gelmiş ve popüler bir fotoğraf noktası. 

 • Üniversite Müzesi & Öğrenci Hapishanesi ve Heidelberg Üniversitesi Kütüphanesi

Heidelberg Üniversitesi Büyük Salonu
Heidelberg Üniversitesi Büyük Salonu

Tabii bu kadar üniversite demişken,  bir de üniversite müzesi olmazsa olmaz. Eski şehrin içerisinde bulunan bu müze ziyaretçilerine her mevsim açık. Gerçekten tüm binaları gezdikçe insanın kendini bilime, sanata adayası geliyor diyebiliriz.

Burada bir de bir “öğrenci hapishanesi” bulunuyor. Tarihine göre burada üniversitenin kurallarını çiğneyenler (mesela toplum içinde sarhoş olanlar) iki haftaya kadar hapse mahkûm edilirmiş. Bu da burayı, burada mahkûm edilen öğrencilerin duvara yazdıkları isimleriyle ve başka birçok resim ve yazıyla tarihi bir hale getirmiş. 

Müzenin ikinci katında bulunan ve bazı etkinlikler hatta bazen dersler için kullanılan büyük salonu da ziyaret etmeden bu müzeden ayrılmayın deriz. 

Daha detaylı bilgi almak isterseniz müzenin internet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.uni-heidelberg.de/en/institutions/museums-and-collections/university-museum 

 • Heidelberg Kalesi 

Heidelberg Gezi Rehberi - Heidelberg Kalesi
Heidelberg Gezi Rehberi – Heidelberg Kalesi

Şehrin her yerinden görülebilen Heidelberg Kalesi’ni, kalenin bahçelerini gezmek ve tepeden şehrin renkli manzarasının tadını çıkarmak için en az 2-3 saatinizi ayırın deriz. Kale, iç avlusunu çevreleyen birkaç binanın birleşiminden oluşuyor. Her bir bina, Alman mimarisinin farklı bir dönemini yansıtıyor. 

Kalenin içerisinde bir de ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir Alman Eczacılık Müzesi (Deutsches Apotheken-Museum) bulunuyor. Müzede 17. Yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar eczacılıkla ilgili birçok el yazması, eskiden kullanılan tıbbi alet ve ham ilaç var.   

Heidelberg'de Gezilecek Yerler - Alman Eczacılık Müzesi
Heidelberg’de Gezilecek Yerler – Alman Eczacılık Müzesi

Kale içerisinde bir de içinde dünyanın en büyük şarap fıçısı olan bir şarap mahzeni bulunuyor. Şarap mahzeninin bulunduğu bu alandaki barda vakit geçirebilir ve Heidelberg şaraplarını deneyebilirsiniz. 

Kaleye giriş ücreti: 9 Euro

 • Philosophenweg

Heidelberg Gezi Rehberi - Philosophenweg
Heidelberg Gezi Rehberi – Philosophenweg

Kale, müze bir yana, Heidelberg’de gezilecek yerler arasında kesinlikle favori noktamız burası oldu diyebiliriz! Her ne kadar bizim gittiğimiz gün yağışlı bir gün olmuş olsa da yine de gittiğimize asla pişman olmadığımız bir yerdi Philosophenweg! Türkçesi “Felsefe Yolu” olan bu yol, bu adı romantik dönemde almış. Bu dönemde burada yürüyen profesörler ve filozoflar bu yolu öylesine sevmiş ki en sonunda yolui böyle adlandırmak istemişler.

Tarihi köprünün eski şehir kısmını bitirip tam da eski köprüyü geçip Schlangenweg‘e (Yılan Yolu) bağlanan yola girdiğinizde bu yolun kıvrımlı yollarından Philosophenweg’e çıkabiliyorsunuz. Yolda bazı noktalarda küçük seyir noktaları ve bankların yerleştirildiği kısımlar ise güneşli bir günde eline kitabını alıp huzurlu manzaraya karşı saatlerce kitap okuyarak vakit geçirmelik…

Schlangenweg - Heidelberg'de Gezilecek Yerler
Schlangenweg – Yılan Yolu, Heidelberg’de Gezilecek Yerler

Ortalama 10-12 dakikalık bir tırmanıştan sonra Philosophenweg’e ulaşabiliyorsunuz.  Hem buraya çıkan yokuşlu yol hem de tepeye vardığınızdaki manzara ve atmosfer o kadar güzel ki insan “ah be şurada bir bahar dönemi Erasmus öğrencisi olsaydım da buralarda daha fazla zaman geçirseydim” demeden edemiyor. Philosophenweg’in huzurlu ortamı ve dağlarla çevrili yeşil manzarası gerçekten insanın içini açıyor. Bizce burası, gerçekten de adını hak eden ve keyifli bir yürüyüş yapılması gereken bir yer!

 • Heidelberg Üniversitesi Botanik Bahçesi

Kuruluşu 16. Yüzyıla dayanan Heidelberg Üniversitesi Botanik Bahçesi, dünyanın en eski botanik bahçelerinden biri olarak biliniyor. İçerisinde geniş bir bilimsel araştırma alanı da barındıran bu botanik bahçesinde tüm kıtalardan zengin bitki türlerini bulabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için aşağıdaki internet sayfasını inceleyebilirsiniz:

https://www.botgart.cos.uni-heidelberg.de/en 

Heidelberg’de Ne Yenir Ne İçilir?

Kültürel çeşitliliği sebebiyle aslında Heidelberg’de istediğiniz her ülkenin mutfağını rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Buraya kadar gelmişken Alman mutfağını deneyeyim yanında da güzel bir Alman birası içeyim derseniz:

 • Palmbräu Gasse: Dağın içine oyulmuş gibi güzel bir atmosferi var. Kendi biraları olan Palmbräu Pils’i deneyebilirsiniz. Ortalama iki kişi için fiyat 35-40 Euro arası değişiyor. 

Adres: Hauptstraße 185, 69117 Heidelberg

Heidelberg Gezilecek Yerler - Zum Roten Ochsen
Heidelberg Gezilecek Yerler – Zum Roten Ochsen
 • Gasthaus “Zum Roten Ochsen”: Kendinizi tam bir güney Almanya barında hissedebileceğiniz duvarları çeşitli tablolarla ve dekorasyonlarla kaplı tarihi bir restoran. (hatta Heidelberg’de gezilecek yerler noktalarınıza da ekleyebilirsiniz) Alman mutfağına dair denemek istediklerinizi burada bulabilirsiniz. Ortalama iki kişi için fiyat 35-40 Euro arası değişiyor. 

Adres: Hauptstraße 217, 69117 Heidelberg

Vegan & Vejetaryen bir tat deneyeceğim derseniz:

 • Earth Bowls: Tatlı bir atmosferi olan küçük bir restoran. Yer bulamayıp kapıda biraz sıra beklemeniz olası. Ortalama iki kişi için fiyat 20-30 Euro arası değişiyor. 

Adres: Fischergasse 1, 69117 Heidelberg

Extra bir tat:

Bir de buraya özgü olduğunu düşündüğümüz yoldan geçen herkesin “ne Schneeball mı?” diye dönüp bir daha baktığı küçük bir dükkânda bu yuvarlak kurabiyelerin satıldığını gördük ve bunca insanın reaksiyonundan sonra biz de denemek istedik. 

Tanesi 3,5 Euro olan bu kurabiyeleri biz daha yumuşak bir kek gibi düşünmüştük ama çok da beklentilerimizi karşılamadı diyebiliriz. Ama içerideki tatlı çalışan teyzesi için tam puan verdik diyelim.

heidelberg gezi rehberi - Heidelberg'de ne yenir
heidelberg gezi rehberi – Heidelberg’de ne yenir

Son olarak ister yazın gidin ister kışın gidin size güzel şeyler vaat edeceğine emin olduğumuz bu tatlı şehir, sizi Almanya’nın diğer sanayileşmiş büyük şehirlerinden uzaklaştırarak masalsı bir iki gün geçirmenizi sağlayabilir. 

Heidelberg Gezi Rehberimizin sonuna da çok faydalı bir yazımızı iliştiriyorum: Kolaylıkla Almanca Öğrenmek İçin İpuçları 

Ayrıca hazır Almanya’ya gelmişken Berlin’e de uğrayayım derseniz: Berlin’de Gezilecek Yerler

Umarız bu yazı size yararlı bir rehber olabilir ve ileride yapacağınız gezilerinizde kafanızda bir fikir oluşmasına yardımcı olabilir!

More from Ayşenur Kölgesiz

Yalnızca Berlin’de Bulabileceğiniz Noel Pazarları

Kasım ayı ortalarından, Aralık ayı sonuna kadar, Avrupa’nın her bir köşesi, birbirinden...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir