Flam Ekspresi & Flam Treni Üzerine Soru – Cevap

flam tren ekspresi
flam tren ekspresi
Dünya’nın En İyi Tren Rotalarından Seçilen Flamsbana ile Tarihe Yolculuk

Eğer yolunuz Kuzey Avrupa’ya düşer ve tren yolculuğu yapmak isterseniz size muhteşem bir önerimiz var: Flam tren yolculuğu. Flam ekspresi diye de çevirdik. Bu tren yolculuğu için 5 soru 5 cevap şeklinde Gezginkoçlar ‘dan bilgiler aldık. Merak ettiğimiz soruları sorduk onlar da detaylı ve içten bir şekilde yanıtladılar. Fazla laf kalabalığı yapmadan aşağıda paylaşıyorum.

Eğer tren yolculuğu insanıysanız aşağıdaki iki yazımıza da göz atın:

Doğu Ekspresi

İnterrail Macerası

flam tren ekspresi
flam tren ekspresi

1- Oslo’dan Flam’a tren yolculuğu nasıl yapılır?

Öncelikle söylememiz gerekir ki Norveç’te sevgili Interrail biletlerimiz geçerli hem de rezervasyon zorunluluğu olmadan. Burada yapacağınız tren yolculuklarında herhangi bir rezervasyon zorunluluğunuz ve dolayısıyla buna ücret ödeme zorunluluğunuz da ortadan kalkıyor. Hemen belirtelim ki Flam Treni özel bir tren olduğu için Interrail biletleri burada geçmiyor bununla birlikte küçük bir indirim sağlıyorlar.

Tüm trenlerde wifi mevcut ve ücretsiz.
Flam Treni’ne gidiş iki aşamalı olarak gerçekleşmekte. Oslo S istasyonundan sabah bineceğiniz tren ile önce aktarma istasyonu olan Myrdal’a ulaşıyorsunuz. Bu yolculuk toplam 4 buçuk saat kadar sürmekte ve iki istasyon arası toplam 10 durak. Yolculuğunuz boyunca kuzeyin renkli evleri ve kayak merkezleri manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Aktarma istasyonu olan Myrdal’dan da Flam Treni’ne binerek 1 saatlik yolculuğunuz sonunda Flam’a ulaşıyorsunuz.

Flam Tren Yolculugu Manzaralar
Flam Tren Yolculugu Manzaralar

2- Myrdal ile Flam arası tren yolculuğu ne kadar sürmekte ? Aktarma yapmak gerekir mi?

Myrdal, Oslo S ile Flam arasındaki aktarma istasyonu. Burada istasyon ve birkaç ev dışında hiçbir şey olmadığı için aktarma aralıklarında yanınızda yiyecek içecek bir şeyler bulundurmanızda fayda var. Aslında istasyon bir restorana sahip ancak kış aylarında burası tamamen kapalı. Yine istasyonda sorunsuz bir wifi mevcut.

Gelelim sabah yolculuğuna; Myrdal’dan saat 13:00 gibi kalkan Flam Ekspresi ile yaklaşık 1 saat sonra Flam’da oluyorsunuz. Yani bu karizmatik ekspres ile ilk karşılaşmanız Myrdal’da gerçekleşiyor. Bu iki güzergah arasında aktarma yapılmıyor zaten toplam 1 saatlik özel bir rotada oluyorsunuz.

Günde Oslo’ya toplam 4 sefer gerçekleştiriliyor bu nedenle Flam’da kalmayı planlamıyorsanız dönüş saatine dikkat etmekte fayda var.

flam ekspresi
flam ekspresi

3- Flam Treni saatleri ve bilet dahil maliyeti nedir?

Myrdal isyastonundan Flam Treni yolculuğu için bilet alabileceğiniz gibi bu işlemi internetten ve Oslo S’ten de yapabilirsiniz. Bununla birlikte biletinizi trene bindiğinizde görevliden de alabilirsiniz. Tabi bu yaz aylarında riskli olabilir çünkü bu aylarda eksprese rağbet çok daha fazla. Bilet fiyatları Myrdal – Flam yada Flam – Myrdal tek yön olarak 390 Norveç Kronu yani yaklaşık 199 tl civarı. (Nisan – 2018)

Gidiş dönüş olarak almak isterseniz de 550 Norveç Kronu yani yaklaşık 280 tl civarında. Güzel olan tarafı eğer bu yolculuk için Interrail biletlerini kullanıyorsanız bu fiyatlar üzerinden %30 indirim elde edebiliyorsunuz.

Flam’a ulaşabileceğiniz ve Oslo’dan hareket eden 2 adet tren mevcut biri sabah biri öğle saatlerinde. Bununla birlikte saatleri internetten kontrol etmekte fayda var çünkü mevsimlere göre değişiklik yapılması mümkün.  (ayrıca buradan da flam treni saatlerini kontrol edebilirsiniz)

Flam Treniyle yolculuk
Flam Treniyle yolculuk

4- Myrdal’dan Flam’a yolculuk

Yaklaşık 1 saat süren bu yolculuğun her mevsim güzelliği gerçekten ayrı. Yazın yemyeşil doğanın, metrelerce yükseklikten size doğru akan nehirlerin tadını çıkarabilirken; kış aylarında donmuş bir doğa ile büyülenebiliyorsunuz. Yazın size doğru akan o metrelerce yükseklikteki şelalerin olduğu yerde donmuş halini görmek büyüleyeci bir deneyim.

Gelelim detaylara bu yolculuk esnasında trende İngilizce ve Çince başta olmak üzere birkaç dilde ekspresin yapım aşamasını anlatan metinler ve çeviri mevcut. Yolculuğun yarım saat sonrasında Kjos Şelalesi’nde bir de mola veriyor. Bu molada yolcuların trenden inmesine ve fotoğraf çekmelerine izin veriliyor. Ardından Flam’a doğru yolculuk devam ediyor.

flams treni yolculugu
flams treni yolculugu

5- Flam’da neler yapılır?

Flam, Ekspresi ile olduğu kadar doğal hali ile de oldukça popüler olan fiyordlarından biri. Bu nedenle aslında trenle ulaşım kadar kara ve deniz yolu ile de ulaşım mümkün. Flam’a ulaştığınızda öncelikle burada bulunan Flam Müzesi’ni gezmenizi tavsiye ederiz. Bu müzeye giriş ücretsiz ve tüm Flam Ekspresi tarihini burada görmeniz mümkün.

Bu rotanın kabul edilişinden tutun da inşaat aşamasında kullanılan malzemelere, eski tabelalarından burada çalışan herkesten alınmış hatıra ürünlere kadar birçok detayı burada görebilirsiniz. Müzenin giriş bölümünde yer alan hediyelik eşya dükkanından ise Ekspres şeklindeki bir magnet bu anıyı ölümsüz kılacaktır.


Burada kalmayı planlıyorsanız yaz aylarında birçok şeçenek mevcut. Kış aylarında ise burada bulunan büyük birkaç otel yine hizmet vermekte bununla birlikte yaz aylarında açık olan hostel ve küçük odalı diğer oteller kış aylarında açık değil.
Burada ne yenilir ne içilir derseniz; mevcut otellerin restoranları, Flam Bakeri isimli fırın kış aylarında açık.

Yaz aylarında farklı birçok seçenek bulmak mümkün. Bir de market bulunmakta bununla birlikte bu market saat 17:00’de kapanıyor. Kışın burası oldukça sakin güzel bir akşam geçirmek istiyor, romantik bir gün yaşamayı diliyorsanız sizin için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Yaz aylarında ise bisiklet ve doğa yürüyüşlerinin mevcut olduğu birçok doğa aktivitesi bulmanız mümkün.

Not: Flam treni yolculuğu üzerine tüm sorularımızı yanıtladıkları  için Gezginkoçlar’a çok teşekkür ederiz.

More from Yagmur Çoban

Milano Turu ve Como Gölü Gezisi

Sanat ve modanın başkenti Milano, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Defalarca gidip...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir