Paris’te Alternatif Gezilecek Yerler

pariste gezilecek alternatif yerler - pont alexander 3
pariste gezilecek alternatif yerler - pont alexander 3

Bir önceki yazımda Paris’te mutlaka gezilecek yerler listesi oluşturdum. Bu yazı da Paris gibi bir şehir için bence “mutlaka” ancak, fakat alternatif Paris listesinde yer alan gezilecek yerler, hem bir önceki yazıdaki yerler kadar turistik değil hem de Paris’in şanlı şöhretli yapıları ve müzeleri yanında ikinci listede kalma durumunda kalmış yerler. Dediğim gibi bana kalırsa alternatif Paris rehberi diyebileceğim bu listenin diğer Paris Gezilecek Yerler listesinden aşağı kalır yanı yok aksine fazlası var.

Ayrıca bunun yanında aşağıdaki yazılarımıza da mutlaka göz atın (Paris’e gitmeden ihtiyacınız olacak.)

Başlığı alternatif Paris koymuş olsam da bazı maddeleri görünce kızmayın 🙂 Biliyorum, Paris’te mutlaka gezilmesi gereken yerler nelerdir sorusuna bir çok kişi bu listeden de yerler alacaktır. O yüzden Paris’te gezilecek yerlerde benim ikinci listem, alternatif listem olarak kabul edebilirsiniz bu yazıyı.

Peki, alternatif Paris gezi rehberinde neler yer alıyor:

 • Üstünde keyifle oturulup şehri izleyebileceğiniz köprüler
 • Müzeler (bir önceki listede yer alamamış müthiş müzeler)
 • Paris’te gezilecek, yürüyüp keşfedilecek mahalleler
 • Galeriler – müzeler kadar kapsamlı ve büyük olmasa da, Paris’te illa sanat sepet gezisi yapmak isteyenlere
 • Bahçeler,  o güzelim bahçeler

Benim birinci listemi okumadıysanız, tekrardan ısrarla bu yazıdan sonra  göz atmanızı öneririm: Paris’te Mutlaka Gezilecek Yerler

Uzun bir giriş oldu, geçelim alternatif Paris rehberimize:

1.Musée d’Orsay – Orsay Müzesi

orsay muzesi - pariste gezilecek alternatif yerler
orsay muzesi – pariste gezilecek alternatif yerler

Orsay Müzesi Paris’in diğer ihtişamlı müzeleri ve tarihi yerlerinden dolayı Paris’te gezilecek alternatif yerler listesinde, ama bu listede yerini en baş köşeden almayı hakediyor.

Seine Nehri kıyısında bulunan Orsay Müzesi, 1900 yılında inşa edilmiştir. Müzede daha çok 19. yy’da yaşamış Fransız ressamların ve heykeltıraşların (hatta ünlü sanatçıları yazayım da gidin: Monet, Cezanne, Degas, Renoir …) eserlerine rastlanacağı gibi, limitli süreli sergiler de ilginizi çekebilir. Hatta programa buradan göz atabilirsiniz.

Orsay Müzesi Pazartesi günleri dışında her gün saat 09.30-18.00 arasında ziyarete açık, Orsay müzesine giriş ücreti yetişkinler için 12 Euro, gençler ve çocuklar için 9 Euro.

Not: Orsay müzesini nasıl olur da Paris’ te gezilecek öncelikli yerler listesine almazsın demeyin, bana kızmayın.

2. Opera – Palais Garnier

opera - pariste gezilecek yerler
opera – pariste gezilecek yerler

Dünyaca ünlü Paris Opera Binası (Opera National de Palais Garnier) hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Dünya’nın en büyük opera binalarından olan Paris Operası’nın yapımında onlarca heykeltraş ve ressam çalışmıştır. İçinde bulunan göletin ünlü Operadaki Hayalet müzikaline ilham kaynağı olduğu söylenir.

Paris’te ne yapılır yazımda daha detaylı inceledim ancak eğer imkanınız varsa mutlaka operada bir temsil izleyin. Opera, bale her ne izlerseniz izleyin bu binaya hem içine hem dışına ( ama özellikle içine) aşık olmadan dönmeyin. Zaten, 1875’te inşaatı biten Palais Garnier‘den  içeriye tek bir adım atmanız yeterli. Özellikle bekleme salonundaki duvar resimleri , heykeller, işlemeler, kullanılan halılardan trabzanlara, merdivenlere baş döndürücü bir bina-salon. Opera binasının içindeki büyük merdiven ve ana fuayeye tekrardan dikkat çekmek istiyorum, bence mimari olarak bu kadar etkileyici olabilecek sayılı yerlerden bir tanesi.

O yüzden, herhangi bir temsil izlemeniz dahi, sadece Opera binasının güzeliği görmek için buraya vakit ayırmalısınız.

Paris Operası, Palais Garnier sabah 10.00 dan akşam 4.30’a kadar ziyaretçilere açık. Oyuna veya temsile gitmeseniz de bilet başına 11 Euro (25 yaşından küçükler 7 Euro) verip binayı gezebilirsiniz.

3. Panthéon

pantheon - pariste gezilecek alternatif yerler
pantheon – pariste gezilecek alternatif yerler (where eyes cannot reach)

Quartier Latin‘da yani Paris’in 5. bölgesinde(5. arrondisement) yer alan Panthéon’un tarihi gerçekten etkileyici. Fransız Devrimi’nden önce kilise görevi görse de daha sonrasında anıt mezar olarak günümüze kadar gelmiş. Tarihte hızlı bir yolculuk yapmak için Pantheon’da yer alan anıt mezarlara bakmak yeterli; birçok ünlü isim – Victor Hugo, Voltaire, Jean – Jacques Rousseau … – Pantheon’da yatıyor. Paris Pantheon’un mimarisinde, Roma’daki Pantheondan esinlenilmiştir.

Pantheon yılın büyük bir bölümünde sabah 10’dan akşam 6’ya kadar ziyaretçi kabul ediyor. Pantheon biletleri  şuanda 9 euro (Ocak 2018) ve sıra beklememek için biletleri online alabilirsin. Pantheon’un online bilet satışı bu site üzerinden yapılıyor.

4. Jardin de Tuiliers

Aslında bu bahçe Paris’in Alternatif Gezilecek Yerleri listesine girmese de kazara uğrayabileceğiniz, içinden geçebileceğiniz bir yer. Concorde Meydanı’nın ve Louvre Müzesi’nin hemen yanıbaşında yer alıyor ve söz konusu Tuilier bahçesi 25 hektar büyüklüğünde. Paris’te benim en sevdiğim parklardan biri.

Parkın içinde keyifle yürüyüş yapabilir, eğimli sandalyelerde oturup kitap, gazete okuyabilirsiniz. Özellikle Roue de Paris’in yanındaki kapıdan girerseniz, Paris’in en güzel manzaralarından birine de şahit olabilirsiniz, tavsiye ederim. Alternatif olarak, Louvre’u gezdikten sonra aynı zamanda parkın girişi olan tak’ın altından geçerek de girebilirsiniz. Muhtemelen iyice yorulmuş olacağınız için parkın içindeki mini göletin etrafındaki şezlongumsu sandalyelerde oturup dinlenebilir, Paris’in tadını çıkarabilirsiniz.

Yaz günlerinde – tarihi tam sabit olmasa da Haziran’dan Ağustos’a kadar devam ediyor genelde – Tuilier karnavalı (biliyorum tam türkçesi bu değil) “Fete de Tuiliers” bu parkta oluyor. Parkın kocaman bir lunaparka ve oyun alanına dönüştüğünü düşünün. Farklı fakrlı oyuncaklar, pamuk şeker benzeri şekerler,İtalyan dondurmaları Paris’in lokal kısmını ve eğlencesini görmenizi sağlıyor. Benzer şekilde Noel zamanı da mini lunapark oluyor içinde. Çocukla veya yalnız tam gidilesi , gezilesi bir park yani.

5.Pont des Arts

pariste gezerken ugrayacaginiz alternatif bir yer pont des arts
pont des arts – paris gezilecek alternatif yerler (clathib)

Aşık olduğum köprü. Zaten nasıl aşık olunmaz ki bu köprüye. Paris’in bütün güzelliklerini bir arada yaşayabileceğiniz yerlerden birisi diyerek biraz abartabilirim sanırım. Bir tarafta Eiffel’i görebilir, diğer tarafta şehrin ışıklarını izleyebilir, Seine’in sakinliğini yaşabilirsiniz. Burası hani şu üzerine binlerce kilit asılan ve yıkılmasından korkulduğu için o kilitler çıkarılan ve yerine çirkin camlar takılan köprü.

Türkçesi “sanat köprüsü”sü olsa da, aşıklar köprüsü olarak çevirsem başım ağrımaz sanırım. O yüzden, özelikle çift olarak gidiyorsanız, Paris’te gezilecek ve gidilmesi gereken yerler listenize kesinlikle girmesi gereken bir yer.

Pont Neuf’ta ne yapılır ki, altı üstü köprü diyenlerdenseniz eğer sizin için çok üzgünüm. Örneğin, üzerinde çok güzel içilir (özellikle yazın).  Giderken yanınıza şarap peynir götürürseniz, filmlerde gördüğünüz Paris geceleri kareleri yaşayabilirsiniz yani.

Alternatif Paris rehberine bu köprünün girmesinin bir çok sebebi var tabi, fakat benim için en güzel sebeplerden biri Notre Damme’ın bulunduğu küçük adacık “ile de la cité’i en güzel manzarasının bu köprüden olması.

Uyarı: Seine boyunca köprü altları genelde işeyen insanlardan yani çişten pis kokuyor. Fakat, ortamın romantizmi görmezden gelmenize yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

6. Pont Neuf

Paris’in en eski köprüsüdür ve 1. ve 6. bölgeyi birleştirir. Manzarası ve konumu Paris’ in en güzellerinden olabilir. Pont Neuf’ü Paris’in alternatif gezilecek yerleri listesine almamın sebebi izlediğim filmlerin sahnelerini burada bir bir yakalayabilmem sanırım.

Onlarca filme unutulmaz sahneler vermiş emektar bir yanı da vardır, ki beni çok etkiler. “Köprü Üstü Aşıklar” (Les Amants du Pont-Neuf), Before Sunset, Midnight in Paris bu köprüde sahnesi olan filmlerden sadece bir kaçı.

7. Pompidou Müzesi

pompidou muzesi - paris gezilecek alternatif yerler
pompidou muzesi – paris gezilecek alternatif yerler

Modern sanata meraklıysanız Centre Pompidou’yu neden 2. plana attığım konusunda biraz sitemkar olucaksınız. Kütüphanesi, sergi salonları ve kafe-restoran bölümüyle bir kültür merkezi niteliğindedir. Dali, Picasso, Warhol gibi sanatçıların eserlerini bulabileceğiniz müzenin aynı zamanda mimarisi ve avlusu da görülmeye değer.

Pompidou Merkezi’ne gitmek istiyorsanız  saat ve ücretlerini aşağıda belirtiyorum:

Yetişkin:  14 Euro

Genç(18-25 yaş): 11 Euro

Çocuk: Ücretsiz

Not: Eğer sergi salonunun programlarını ve bilet ücretlerini günlük takip etmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 • Hergün sabah 11’den akşam 10’a kadar müze ziyarete açıktır.
 • Ancak kütüphane, haftaiçi saat öğlen 12’den akşam 10’a kadar açıktır.
 • Haftasonları ise sabah 11 akşam 10 arası açıktır.
 • Brancusi Atölyesi her gün öğleden sonra 2 – akşam 6 arası açıktır.
 • Her salı müze kapalıdır.

8. Marais

maraisdeki kutuphane
maraisdeki kutuphane

Paris’in en güzel mahallesi Marais. O yüzden Paris’te mutlaka ama mutlaka gezilecek yerler arasına girmelidir. Hotel de Ville’in köşede kaldığını düşünün, arka çaprazında Marais yer alır. Genellikle “Yahudi mahallesi, gay mahallesi” gibi anılır; bunun dışında bu bölgede bolca güzel restoran, kafe, tasarım dükkanları, kitapçılar, modayı takip edenler için butik mağazalar yer alır.

Marais için aslında övgüler sönük kalır. Buraya 1 gününüzü sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar ayırmanızı isterim. Paris’te ne yenir kısmında bahsettim gerçi ama burada da yazayım, Rue des Rosiers sokağına gidip mutlaka falafel yiyin, Pierre Herme’den  paranız yettiğince makaron alın, burada bulunan – Historical Library’e –  kütüphaneye gidin, Place des Vosges’ e uğrayın, avlusu olan her mağazaya, galeriye girin. Sokakları keşfedin

Not: Pazar günü dükkanların bazıları açık- Paris’teki çoğu dükkanın aksine.

Ulaşım: St Paul durağında veya Bastille metro durağında inip gidebilirsiniz yahut Chatelet’den buraya yürümek de güzel bir fikir.

9. Rodin Müzesi

Sadece “Düşünen Adam Heykeli” ni (le penseur) görmek için bile bu müzeye gitmeye değer. Bunun dışında heykellerde kaybolucaksınız. Öpüşme heykeli, katedral(iki el) heykelleri de akıllarda kalan diğer eserlerden.

10. Grand Palais

grand palais defile (Pascal Le Segretain/Getty Images)pariste gezilecek alternatif yerler
grand palais defile (Pascal Le Segretain/Getty Images)pariste gezilecek alternatif yerler

Aslında Grand Palais de, Paris’te Gezilecek Alternatif Yerler listesinde yer aldığı gibi mutlaka gezilmesi gerekenler listesinde de yer alabilirdi pekala. Paris’in 8. bölgesinde yer alan, müze ve sergi salonu olarak kullanılan bu binanın inşası 1900 yılında tamamlanmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda savaş hastanesi olarak kullanılmıştır. Binanın ihtişamı zaten sizi içine çekecek.

11. Oberkampf

Geldik, Marais’den sonra 2. en sevdiğim mahalle: Oberkampf. Paris’te gezilecek alternatif yerler listesine koydum çünkü özellikle barları ve restoranlarıyla Oberkampf gidilmesi, görülmesi gerekendir. Genellikle üniversite öğrencileri olur. Muhabbeti, içmesi keyifli yerler vardır. Bunun yanında, gitmişken, özellikle Obermama’da veya Melt’te yemek yemenizi öneririm.

12. Place de la République

place de la republique - paris gezilecek yerler listesi
place de la republique – paris gezilecek yerler listesi

Türkçesi Cumhuriyet Meydanı; orijinal ismi Place du Chateau d’Eau. 3.,10. ve 11. bölgeler arasında bulunur. Fransada çoğu şehirde Cumhuriyet Meydanı vardır ancak şüphesiz en meşhuru Paris’tekidir. Meydanın ortasında bir Cumhuriyet Heykeli bulunuyor. Haberlerde de sık sık görürsünüz, protestoların, mitinglerin buluşma noktası genelde Place de la République’tir.

13. Place des Vosges

place des vosges - pariste gezilecek alternatif yerler
place des vosges – pariste gezilecek alternatif yerler (credit nathalie vanderjagt)

Paris’teki en eski meydan. Sırf bu anektod bile, Paris gezilecek yerler listesine almamıza yeter. Ancak bununla bitmiyor, bahçesi dışında, meydanı oluşturan- bizdeki hanvari – yapıların altında kalan mağazalarda dolaşmak, avlularına girmek oldukça keyifli. En azından Marais Bölgesi’ne gelmişken 1 saat ayrılıp bu meydanda vakit geçirilir.

14. Hotel de Ville

hotel de ville - pariste gezilecek alternatif yerler
hotel de ville – pariste gezilecek alternatif yerler (francois laurent)

Hotel de Ville belki de Paris’te en sık göreceğiniz binalardan bir tanesi. Bir hataya düşebilirsiniz, o yüzden siz düşünmeden düzelteyim: Burası bir otel değil Belediye Sarayı. Belediye binası demiyorum çünkü burası bir saray ve 1357 yılından beri Paris yönetiminde. Paris’in açık hava müzesi olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kışın önünde buz pisti olur bazı zamanlar. Mutlaka puz pateni yapın yakalarsanız.

15. Le palais de Tokyo

Eyfel Kulesi’ne kadar gitmişken kesinlikle uğraması gereken yerlerden. Le Palais de Tokyo bir sanat müzesi . Aynı zamanda Fransa’daki en büyük çağdaş sanat müzesi. Trocadero’da bulunuyor. Binanın içi ve eserlerin konumlandırılması müthiş.

16. Fondation Louis Vuitton (LV Vakfı)

pariste gezilmesi gereken yerler- louis vuitton vakfi
pariste gezilmesi gereken yerler- louis vuitton vakfi

Paris’in modern mimariye sahip en güzel-şık binalarından. (Zaten LV’den de bu beklenirdi) Louis Vuitton Fondation, bir sanat . ve kültür merkezi, aynı zamanda müzedir. Louis Vuitton tarafından finanse edilir. 2014 yılında açılmıştır – Yani Paris’te gezilecek alternatif yerler arasında en yeni madde-. Dünya’nın çeşitli müzelerinden- genellikle modern sanat eserleri- getirilen eserlerin sergilendiği süreli sergiler olur. Sadece mimarisi için bile gidilir.

 • Her gün saat 11 den , akşam 8’e kadar açıktır.
 • Bilet fiyatları sergilere göre değişir. (Buradan takip edebilirsiniz)

17. Pont Alexander 3

pariste gezilecek alternatif yerler - pont alexander 3
pariste gezilecek alternatif yerler – pont alexander 3

Pont Neuf ve Pont des Arts’ a yer vermişken 3. Alexander Köprüsü’nü, Paris’te gezilecek alternatif yerler listesine almasak olmazdı. Üstelik Paris’in “abartısız” en ihtişamlı, şaşalı köprüsü. Üzerindeki varaklı heykeller ve üzerinde bir sürü filmin çekilmiş olması size köprüyü gördüğünüz anda tanıma imkanı sunacak 🙂

 18. Jardin Buttes Chaumont

Bazı uygulamalarda ve listelerde Paris’in en güzel bahçesi olarak gösteriliyor. Bunun sebebi gezilecek alanının kocaman oluşu, şehirden görece uzak olması, içinde bir gölet yer alması ve doğasının harika olması. Buraya geldiğinizde, özellikle, çok sayıda koşan beyaz Fransız gürüceksiniz.

Uyarı: 7b metro hattını kullanıp gidiceksiniz. Buttes Chaumont metro durağı çooooook merdivenli ve çok yorucu. Hatta ara katlara koltuk koymuşlar dinlenin diye. O yüzden asansörü kullanın.

19. Canal St. Martin

paris gezilecek alternatif yerler- st martin kanali
paris gezilecek alternatif yerler- st martin kanali

Eğer şehirde fazla vakit geçirdiyseniz ve biraz uzaklaşmak, nefes almak farklı şeyler yapmak istiyorsanız, Paris’te gezilecek alternatif yerler listesinin en güzellerinden biri St. Martin Kanalı. Kanal boyunca yürüyüş yapabilir ve kıyısında yer alan butik tasarım mağazalarına ve renkli kafelere girebilirsiniz.

20. Jardin du Palais Royal

paris gezilecek alternatif yerler
paris gezilecek alternatif yerler

Paris’te en sevdiğim 3 bahçe arasına girer. O yüzden Paris’te gezilecek alternatif yerler arasına kesinlikle girmelidir. Müthiş bir avlusu ve bahçesi vardır. Ağaçlar muntazam budanmıştır ve simetrisi mükemmle yakındır. Genellikle kalabalık değil sakindir. Hanlardaki dükkanları görmek çok keyiflidir.

Yazının başında da belirttiğim gibi, Paris’te gezilecek Yerler yazımıza tekrar bakın ve bu Paris’te gezilecek alternatif yerler yazımızla birleştirip, harmanlayıp kendinize çok güzel bir rehber-tur çıkarabilirsiniz. Güzel bir seyahat diliyorum!

 

More from Can Marangoz

Bali Pahalı mı? Bali’de Ne Kadar Harcanır?

Biz Bali’deyken en çok sorulan sorulardan biri de, tahmin ettiğiniz üzere Bali...
Read More

1 Comment

 • Mavi dedi ki:

  Merhaba,
  Nacizane eklemek yapmak isterim ki; Victor Hugo’nun yaşamış olduğu ev Place des Vosges’da bulunuyor ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri ☺️👍🏻

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir