Tayland Adaları Gezi Rehberi: Ko Chang ve Ko Kut

Tayland-Ko-Chang-Adasi-14
Tayland-Ko-Chang-Adasi

Tayland’da gidilebilecek irili ufaklı birçok ada var. Bunların birçoğu oldukça turistik ve farklı turist gruplarına yönelik olarak atmosferleri oldukça yapaylaşmış durumda; bakınız Phuket ve Pattaya bölgesindeki adalar. Tayland Adaları Gezi Rehberi’nde bahsedeceğim iki ada ise doğallıklarını nispeten korudukları ve yerel hayatın halen gözlemlenebildiği için özenle seçtiğimiz iki nezih doğa harikası ada. Tayland Adaları Gezi Rehberi‘nde bu adalara nasıl varılır, oralarda neler yapılır sizlerle paylaşıyoruz.

Tayland Adaları Gezi Rehberi detaylarına geçmeden önce çocuklu çiftlere bir not iletmek istiyorum. Gezinizi çocuklarınızla birlikte yapma konusunda tereddütleriniz varsa, size adaları gezerken gözlemlediklerimden ve ayrıca yakın çevremde küçük çocuklarıyla gezen arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla söyleyebilirim ki Tayland bu konuda rahat.

tayland adalari - ko chang adasi
tayland adalari – ko chang adasi

Bangkok uçağı 0-18 yaş arası boy boy üçer-beşer çocuklu İskandinav ailelerle doluydu. Evet, yazıyla sıfır-onsekiz yaş arası. Ailelere verilen ebeveyn izninde çocuklarıyla birlikte altı aylık Asya gezilerine çıkıyorlar ve bu sürenin bir ya da iki aynını Tayland’da geçiriyorlar. Böyle çocuklu bir tatil düşünüyorsanız kalacağınız yerleri ve ulaşım detaylarını önceden planladığınız sürece herhangi bir sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Konaklama için genellikle denize sıfır villaları tercih ediyorlar ve aynı yerde kalış süreleri yalnız gezenlere kıyasla biraz daha uzun oluyor.

BANGKOK’TAN KO CHANG ADASINA GİDİŞ

Tayland’a varış noktası genellikle Bangkok olur. Buradan otobüs ve botla Ko Chang adasına varmak mümkün. Ko Chang (‘Ko’; Ada, ‘Chang’; Fil) Fil Adası demek. Fil Gezi, Fil Adası’na gitmeden yapabilir miydi hiç. Şeklinin file benzemesinden dolayı ada bu ismi almış, adadaki filler ise buraya sonradan getirilmiş. Tayland’da Phuket’ten sonra ikinci büyük ada Ko Chang adası. Adanın yarıdan fazlasını kapsayan bir alan yağmur ormanlarından oluşuyor.

Bu adaya varmak için önce trafik durumuna bağlı olarak değişebilen yaklaşık 5-6 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Laem Ngop’a gelmeniz gerekiyor. Biletlerinizi gideceğiniz gün Bangkok’taki Doğu Otobüs Garında alabiliyorsunuz. Bilet 260 Baht tutuyor.

Tayland-Bangkoktan-KoChanga-Gidis
Tayland-Bangkoktan-KoChanga-Gidis

Laem Ngop Limanında kısa bir bekleyişin ardından 80 Baht ödeyerek feribota biniyorsunuz ve yaklaşık 40dk’da adadasınız. Ulaşımla ilgili detaylar için bu sayfaya göz atabilirsiniz: https://iamkohchang.com/getting-here/timetables-and-schedules.html

adaya varıldığında songthaew ile bungalovlara gidiş

Vardığınızda ‘songthaew’ denen pick-up tarzı toplu taksilere biniyorsunuz ve gideceğiniz yere bağlı olarak kişi başı ücret ödüyorsunuz.

KO CHANG ADASINDA KONAKLAMA

Tayland-KoChang-adasi-Bungalow-1
Tayland-KoChang-adasi-Bungalow

Tayland Adaları Gezi Rehberi’nin konaklama kısmında kendi kaldığımız yerlerden örnekler vereceğim. Biz Ko Chang adasında Trip Advisor’dan bulduğumuz, ada merkezine biraz uzak ama denize sıfır olan Penny’s Bungalow Resort’ta kaldık. Buranın sahibi Alman ve daha çok Alman turistler arasında tanınırlığı yüksek. Yalnız bu bölgede deniz kenarı kumsal değil çakıl taşlı. Bungalovlar bakımlı ve özenle dekore edilmiş bir bahçenin iki yanında sıralanmış, tam ortada ise deniz manzaralı koca bir havuz var. Personel çok tatlı. Kahvaltısı gayet iyi. Adada yapmak istediğiniz başka turlar varsa resepsiyonda (üstüne ücret eklemeden) yapıyorlar.

Burada kalmanızı kesinlikle öneriyorum ama gitmeden önce şansınızı deneyip denize sıfır bungalov istediğinizi belirtin; şayet sadece baştaki ikisi direkt denize akıyor. Deniz dalgalarının sesinde uyumak ve sabah o manzaraya uyanmak harika bir şey.

 

Resepsiyonda motosiklet kiralayabiliyorsunuz, zira adada temel ulaşım aracı motosiklet. Ko Chang’da yollar yeterince geniş. Ama çok dik yokuşlar, yolun daraldığı alanlar, zorlu virajlar, sarhoş sürücüler olabiliyor, motosikletinizde çıkabilecek arızalar. Dikkat yani.

KO CHANG ADASINDA YAPILACAKLAR

Ko Chang adası klişe turist güzergahında değil ama flashpacker’ların çoktandır keşfetmiş olduğu bir yer. O yüzden yavaş yavaş turistikleşmeye başlasa da halen bakir, çok sakin, huzur verici ve otantik. Her türlü alışveriş, süpermarket, akşam yemeği, gece eğlencesi imkanları, bankamatik vs. adada bulunuyor.

Tayland-KoChang-adasi-cafeden-manzara
Tayland-KoChang-adasi-cafeden-manzara

Tayland Adaları Gezi Rehberi’nde yer verdiğimiz Ko Chang Adası Puket’ten sonra Tayland’daki ikinci büyük ada.

Adada yapacağınız temel aktiviteler:
☀︎ motosikletle büyüleyici doğayı seyredip içinize temiz hava çekerek fink atmak,
☀︎ birbirinden tarz cafelerde taptaze meyvelerden yapılan kokteylleri içmek,
☀︎ upuzun kumsallardada keyif yapmak ve berrak denizin tadını çıkarmak,
☀︎ deniz manzarası ve esintisi eşliğinde, çok çok uygun fiyatlara yarım saatlik Tai masajı yaptırmak,
☀︎ hergün yeni bir kumsal keşfetmek ve mest olmak,
☀︎ gün batımını nereden izleyeceğinize karar vermek,
☀︎ akşamları adanın merkezindeki restoran, pub ve barları keşfetmek,
☀︎ hava kararınca kurulan gece pazarlarını gezmek, buralarda yerli hayatı gözlemleyebilmek,
☀︎ acaba buraya mı taşınsak, hmm nasıl olur acaba diye düşüncelere dalmak; bu ülkeye gezmeye gelip yıllardır burada yaşayan Avrupalılarla çene çalmak.

Bu temel aktivitelerin dışında tekne turu, şnorkel, kayak, dalış gibi aktiviteler mümkün ve yoga ve yemek yapma dersleri alma imkanları da var. Turist acentaları bu konularda güvenilirler, verdikleri saatlere ve sözlere oldukça sadıklar.

Ko Chang Adasında görmek isteyebileceğiniz birkaç yer daha var;

?? Ko Chang adasının en yüksek şelalesi olan ‘Khlong Phlu Şelalesi’ni ziyaret etmek. Eğer yağmur sezonunu takip eden dönemde oradaysanız yeterince su vardır ve yüzebilirsiniz demektir. Girişi 200 Baht.
?? Bang Bao Balıkçı Köyü. Çok güzel dekorasyon malzemeleri ve hediyelik eşyaları olan kendine özgü bir yer.
?? Mu Ko Chang Milli Parkı
?? Kai Bae Viewpoint. Manzara seyretmek ve fotoğraf çekmek için uğranan temel duraklardan biri.

Tayland-KoChang-adası-cafe

Tayland Adaları Gezi Rehberi’nde yapma-ma-nız gereken iki şeyi belirteceğim. Birincisi gece herhangi bir barda çok sarhoş olup bir dövmeciye girmek. Nedense dövmeciler barlar sokağında ve her saat açıklar. Sabah dövmeyle uyanıp şokla uyanan turistler oluyor.

İkincisi de adaya getirilen fillerin turist oyuncağı olarak sunulduğu fil kamplarına gitmek. Bu filler bu adanın yerlisi değil, tamamen turistik amaçla buraya getiriliyorlar. Avrupa’da turist gezdiren atlardan sonra, Asya’da turist gezdiren fillerin ölüm haberlerini okumaya başladık, ne yazık.

Fillerin gördüğü zulmü anlatmak için ayrı bir yazı yazmak gerekir ama buraya şu notu eklemekle yetineyim. Siz filin üstüne oturup fil safarisi yapabilin diye önde oturan rehberiniz fili dizginleyebilmek için sürekli olarak sivri bir demir çubuğu filin kulağının arkasına batırıyor, sizin göremeyeceğiniz filin kulağının arkası tamamen kan içinde. Buna destek olmamak buraları gezimize dahil etmemek ise tamamen bizim elimizde.

KO CHANG ADASINDAN KO KUT ADASINA GİDİŞ

Tayland-KoChangdan-KoKuta-hizli-bot
Tayland-KoChangdan-KoKuta-hizli-bot

Tayland Adaları Gezi Rehberi’mize Ko Kut Adası ile devam ediyoruz. Ko Chang’da kaldığımız yerin resepsiyonunun ayarladığı hızlı botla Ko Kut (ya da Ko Kood) adasına geçtik. Kişi başı 900 Baht tutuyor. Botu ‘teenager’lar kullanıyordu ve bayağı sarsıntılı bir yolculuktu. Bu tip durumlar oluyor Tayland’da panik olmaya pek gerek yok 🙂

 

Tayland-KoKut-adasi-ana-cadde
Tayland-KoKut-adasi-ana-cadde

Vardığımızda ne taksi vardı ne de başka araç. Kalacağınız yerden mutlaka sizi buradan almalarını rica edin. Ko Kut adası Ko Chang’a göre daha düz. En belirgin farkı ise yollarının (aslında tam olarak yol bile değil, patika mı desem) çok dar olması ve tek ulaşım imkanının motosiklet kullanmanız oluşu.

 

KO KUT ADASINDA KONAKLAMA

Açıkçası buraya gelmeye yine çok spontan karar verdiğimiz için, üstelik de yeni yıl gecesi olduğundan bulabildiğimiz tek yer olan Eve House Koh Kood’da kaldık. Bizim gittiğimiz yıl burası yeni kurulmuştu ve facebook üstünden sayfalarına yazarak iletişim kurduk. Kocaman yemyeşil bir bahçede konfor seviyesi değişiklik gösteren türlü bungalovlar var. En lüks olanı zeminde değil, bir kat yukarıya merdivenle çıkıyorsunuz, banyosu ve kliması var. Kahvaltı her zamanki gibi harika. Motorsiklet kiralamak elbette mümkün.

Tayland-KoKut-adasi-bungalov-2
Tayland-KoKut-adasi-bungalov

Çok güzel ve eğlenceli, bol muhabbetli, zengin seçenekleri olan, harika kokteyller yaptıkları bir barları var. Özellikle yılbaşı gecesi hazırladıkları akşam menüsü ve şov harikaydı. Bungalovlarda kalan Fransız, Alman, İtalyan, Japon misafirlerle birlikte güzel bir yeni yıl kutlaması yaptık.

KO KUT ADASINDA YAPILACAKLAR

Ko Kut adası daha da bakir ve sakin. Denizi ve kumsalları muhteşem. Bu ada da şnorkel, kayak, dalış gibi aktiviteler için harika bir cennet.

Ayrıca Nam Tok Klong Chao (nam, ‘water’; Tok, ‘fall’),  Klong Yai Kee ya da Huang Nam Keaw şelalerine 200-500 yaşlarındaki ağaçlarında arasında, kuş sesleri duyarak yapacağınız yürüyüşlerin ardından ulaşabilirsiniz. En azından bir şelaleyi mutlaka ziyaret edin. Şelalenin coşkun olmadığı bir dönemde bile gitmiş olsanız doğayı keşfetmek için değer.

Böylece Tayland Adaları Gezi Rehberi’mizin  sonuna geldik; tekrar Tayland’a dönme planları yaparak bu güzel ülkeden ve güleryüzlü insanlardan ayrıldık. Ayrıca bir önceki yazımız Tayland  Gezi Rehberimiz de  umarımgezi planlarınızı kolaylaştırır!

Written By
More from Elif Krause

Tayland’ın başkenti Bangkok Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

11 milyon yerli nüfusu olan tropik metropole hoşgeldiniz. Kışlık montları, botları evde...
Read More

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir