Roma Ulaşım Rehberi

Roma Şehiriçi Ulaşım
Roma Şehiriçi Ulaşım

Söz konusu Roma olunca, ulaşım için ayrı bir yazıyı hakkediyor diye düşündük doğrusu! Her Avrupa şehrinde olduğu gibi, Roma’da da ulaşım oldukça basit olsa da, biz her ulaşım metodunu düşünerek size bol bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Aşağıda, Roma’da şehir içi ve havaalanına ulaşım hakkında detayları vermeden önce Roma gezisi öncesinde size kolaylık sağlaması adına mutlaka aşağıdaki iki uygulamayı telefonlara ücretsiz bir şekilde indirmenizi tavsiye ederiz.

  1. City Mapper 
  2. Rome2Rio

City Mapper uygulamasını indirdikten sonra Roma şehrini seçerek bulunduğunuz konumdan varış noktasına ulaşımın hangi toplu taşıma araçları ile mümkün olduğunu bulabilirsiniz. Tüm otobüs/metro/tramvay saat ve rotalarına ulaşarak bu uygulamanın adeta bir baş ucu rehberi olacağına eminiz.

Rome2Rio ise Roma’dan başka bir şehre yaptığınız rotalarda, daha çok şehirler arası ulaşım için tercih edebileceğiniz, karşınıza en uygun şehirler arası otobüs ve tren biletlerini çıkartan bir uygulama. Son dakika telaşları yaşamamak ve yollarda panik olmamak adına bu uygulamayı da telefonlarınıza ücretsiz indirebilirsiniz.

Ayrıca yeri gelmişken aşağıdaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:

Hayat Kurtaran Seyahat Uygulamaları

Havaalanından Roma’ya Ulaşım

roma havaalanı ulaşımı
roma havaalanı ulaşımı

Özellikle yabancı bir şehre adım attığınız ilk andan itibaren hepimizi “hemen bavulumu alayım da otelime gideyim” telaşı sarar öyle değil mi? İşte tam da bu yüzden, “Roma şehir merkezine nasıl gidiliyor yahu?” sorularını silip atmak için hazır liste aşağıda sizlerle!

Türkiye kalkışlı her uçuş Roma Fiumicino Havaalanına indiği için tüm öneriler de bu havalimanından kalkan tren ve otobüsler olduğunu da söyleyelim.

Tren:

Leonardo Express: Trenitalia şirketinin düzenlediği “Leonardo Express” trenleri Roma şehrinin merkezi bir konumu sayılabilecek “Termini” yani Tren İstasyonu’na giden bir sefer.

Leonardo Express ile Termini’ye vardıktan sonra konakladığınız yer her neresi ise oraya metro veya otobüs aktarması yapabilirsiniz. Her 30 dakikada bir kalkan Leonardo Express trenleri ile şehre yaklaşık 30-35 dk arasında ulaşabilirsiniz.

Biletleri “Trenitalia” yazan kiosklardan satın almayı ve trene binerken bileti valide etmeyi, yani bileti kullandığınıza dair ilgili makinelere okutmayı unutmayın. Leonardo Express güncel bilet fiyatlarının da 14 Euro olduğunu belirtelim.

Otobüs:

Tren opsiyonu pahalı gelenler için bir başka seçenek ise havaalanının önünden Termini’ye giden otobüsler! SIT ve TAM isimli otobüslerin de tren istasyonuna gittiklerini, ücretlerinin 7 Euro olduğunu ve yolculuğun ortalama 1 saat sürdüğünü belirtelim.

Havaalanından kalkan Terravision Havaalanı Otobüsleri’nin ise (bizim havabus/havaist’lerimiz gibi shuttlelar) tek gidiş ücretlerinin 5.80 Euro, gidiş-dönüş ücretlerinin ise 9 Euro olduğunu ve yolculuğun yine 1 saat sürdüğünü ekleyelim istedik.

Taksi:

Tren ve otobüs seçenekleri varken biz taksiyi pek tercih etmesek bile eğer kalabalık bir grup halinde geziyorsanız taksi opsiyonu da mantıklı olabilir.Roma Fiumicino Havaalanından merkeze gitmek istediğinizde taksilerin ortalama 50-55 euro civarı tuttuğunu aklınızda bulundurabilirsiniz.

Roma’da Şehir İçi Ulaşım

Roma Metro Haritası / Havalimanı- Şehir Ulaşımı
Roma Metro Haritası / Havalimanı- Şehir Ulaşımı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi “Roma’da nereye nasıl giderim?” sorusunun yanıtını en rahat bulabileceğiniz mobil uygulama; CityMapper! Bu uygulama sayesinde gitmek istediğiniz yerlere otobüs/metro/tramvay/taksi gibi ulaşım araçlarının ne zaman ve nereden kalktığını ve tabii ki fiyat bilgisini görebilirsiniz.

Roma’nın yürümeye çok müsait bir şehir olması ve şehri keşfetmek için en iyi aracın tabanvay olmasından dolayı toplu taşımaya pek ihtiyacınız olmayacaksa da metro haritasını yukarıda sizlerle paylaşıyoruz. 

Metro hattının dünyadaki en gelişmiş sistem olduğunu söyleyemeyeceğiz (hatta sık sık onarma çalışmalarından dolayı bazı yönlerin kapalı olduğu oluyor) fakat yine de Kolezyum, Vatikan gibi turistik bölgelere ulaşımı kolaylaştırdığı kesin!

Roma içi ulaşım söz konusu olduğunda metro/otobüs ve tramvay kullanmak için tek seferlik bilet ücretlerin 1.5 euro olduğunu hatırlatalım!

Roma’da şehiriçi ulaşımda aynı zamanda bisiklet de kullanabilirsiniz

Roma’da toplu taşıma kullanırken aklınızda bulundurmanızı önerdiğimiz bir not daha; satın aldığınız biletleri valide etmeyi unutmayın! Kısaca anlatmak gerekirse bir bileti valide etmek o bileti metro/otobüs/tramvay durağı önündeki makinelere okutmak demek oluyor. Bileti valide etmeniz o bileti kullanmaya başladığınız anlamına geliyor. İtalya’da toplu taşıma aracı kullanırken görevlilerin sık sık bilet kontrolü yaptığını ve bileti valide edip etmediğinize baktıklarını unutmayın ve son olarak toplu taşıma araçlarından ayrılana kadar biletinizi saklayın. 🙂

Umarız bu bilgiler sayesinde Roma’da ulaşım konusunda hiç sıkıntı çekmez, kolaylıkla toplu taşımaları kullanırsınız. Roma yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Sorularınız için bize hem blogdan hem de Instagram hesabımızdan yazmayı unutmayın!

İyi seyahatler!

Written By
More from Yagmur Sarar

Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler Listesi

Merhaba geleceğin gezginleri! Öncelikle yurt dışına seyahat hayalleri kurarak hayatınızda verebileceğiniz en...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir