Madrid Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Madrid Şehiriçi Ulaşım Rehberi - Turist Kart
Madrid Şehiriçi Ulaşım Rehberi - Turist Kart

Avrupa kıtasının en kalabalık beşinci şehri olarak 7 milyona yaklaşık bir nüfusa sahip olan Madrid’e gitmeye karar verdiyseniz, size en azından bir az olsun kaygılarınızı azaltacak bir haberimiz var!  Şehir içi ulaşım için çok fazla seçenek var. Eğer Havalimanından şehir merkezine nasıl ulaşım derseniz şu yazıyı da bırakalım; 

Madrid Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Madrid, Avrupa’nın en büyük metro ağına sahip ikinci şehri. Ayrıca, kentte oldukça kapsamlı otobüs ulaşımı mevcut olduğu gibi tren seferleriyle de ulaşım bir hayli kolay. Madrid, sunduğu seçenekler ve hizmet kalitesinin yüksekliği nedeniyle gezebileceğiniz en eğlenceli şehirlerden birisi.

Fazla da gevezelik etmeden gelin başlayalım;

Madrid Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Madrid toplu taşımalar konusunda oldukça denetimli bir bölge. CTM tarafından sürekli denetlenen toplu taşıma sistemlerinde amaç ulaşım ağlarının denetiminin tek bir çatı altında toplanmış olması. Fakat buna rağmen bilet seçenekleri oldukça fazla, bu da tabii ki turistler için bir hayli kolaylık.

Madrid şehir içi ulaşım için metro

Madrid Ulaşım Rehberi - Metro
Madrid Ulaşım Rehberi – Metro

Tam 287 kilometrelik metro hattına sahip Madrid, şehir içi ulaşım seçeneklerinin en gelişmişi konumunda.

 • Madrid metrosu, 12 klasik hattan oluşsa da kendi hatları içerisinde de hatlar genişliyor ve sizi neredeyse Madrid’in her yerine götürüyor!
 • Madrid’de bu kapsamlı metro ağı üzerinde 238 durak bulunuyor.
 • Metrolarda bilgilendirme İspanyolca ve İngilizce yapılıyor.
 • Metro hatlarının seferleri 06.00’da başlıyor ve gecenin yarısına kadar devam ediyor. 01.30 da metrolar sona eriyor fakat uyarmalıyız ki bazı duraklardaki çalışma saatlerinde farklılar olabiliyor.
Madrid metro haritası
Madrid metro haritası

Metro hatları ne kadar yoğun olursa olsun fazla hat nedeniyle her zaman çok kalabalık olmasa da yoğunluğa karşı Madrid yine çözüm bulmuş durumda. Madrid metro hatlarında yoğunluğa göre sefer sıklığı 2 ila 4, diğer saatlerde zaman aralığı 5-8 dakika arasında değişiyor. Metrolarda bisiklet taşımasının yasak olduğu ise belirli bir saat dilimi mevcut. Bizden uyarı, 07.30-09.30, 14.00-16.00 ve 18.00-20.00 arası metrolarda bisiklet taşımanız yasak!

Madrid şehir içi ulaşım için otobüs

Madrid Şehiriçi Ulaşım Rehberi - Otobüs
Madrid Şehir içi Ulaşım Rehberi – Otobüs

Madrid’de hem toplu taşıma kullanayım hem de şehri göreyim derseniz, metro kadar otobüs kullanımı da yaygın.

 • EMT bünyesinde, 10.172 durak içeriyor 203 hatta faaliyet gösteriyor. Araçlarda free wifi bulunurken, metro ile sefer sıklıkları da neredeyse aynı.
 • 15 dakika da bir sefer bulabileceğiniz otobüslerin nerden ne zaman kalktığı ile ilgili bilgisine MT’nin mobil uygulamasını indirerek sahip olabilirsiniz.
 • Ayrıca gece de insanların mağdur olmaması için 20 farklı hatta gece seferlerini devreye alan Madrid otobüsleri, kent merkezine yakın mesafedeki Plaza de Cibeles’ten 20 dakikalık aralıklarla hareket ediyor.

Madrid şehir içi ulaşım için hafif raylı sistem

“Hala var mı ya?” desek de Avrupa’daki çoğu şehirde halen kullanılan ve gezginlerin çevreyi tanımasını sağlayan hafif raylı sistemlerin Madrid’deki tarihi 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor. Doğa dostu olarak bilinen Madrid hafif raylı sistemleri 2007 yılında etkin hale getirilmiş ve 52 durak, 4 hattan oluşuyor. Madrid hafif raylı sistemlerinde güzergahlar ise şöyle:

 • ML1 hattı Pinar de Chamartin’den Las Tablas’a kadar,
 • ML2 Colonia Jardin – Estación de Aravaca arasına kadar
 • ML3 hattında taşıtlar Colonia Jardin’den yola çıkıp Puerta de Boadilla’ kadar gidilebiliyor.
 • ML4 ise daire şeklindeki hat planıyla yolculara nostaljik bir deneyim yaşatıyor ve turistik olarak kullanılıyor.

Ayrıca Madrid hafif raylı sistemlerin duraklarının bazılarından diğer toplu taşıma araçlarına aktarma yapılabildiği gibi ML1, ML2, ML3 hatları metro saatleri ile aynı saat diliminde aktif.

Madrid şehir içi ulaşım için tren

Özellikle Madrid’in köylerine erişim sağlamak ve turistik bir geziye çıkmak isterseniz tren kullanacağınız ilk toplu taşıma aracı. Madrid trenlerinin 9 hattı bulunuyor ve ağ üzerinde 92 istasyon yer alıyor. Saat 06.00 – 23.00 arasında hizmet veren trenler 3-7 dakika arasında seferler ile yolcu ağırlıyor.

Trenlerde sabit bir fiyat bulunmuyor ve gittiğiniz bölgeye göre fiyatlarda farklılıklar bulunuyor. Trenlerin Chamartin , Atocha, Príncipe Pío, Delicias, Méndez Alvaro, Nuevos Ministerios, ve Pirámides metro istasyonları ile aktarması mevcut.

Madrid şehir içi ulaşım için taksi

Madrid'de Şehiriçi Ulaşım - Taksi
Madrid’de Şehiriçi Ulaşım – Taksi

Bizim, Madrid’de, şehir içi ulaşım için tercih ettiğimiz ulaşım yolu, sıklıkla taksi oldu. Madrid’de lisanslı taksicilerin aynı Türkiye’deki sarı rengi gibi bir rengi bulunuyor. Madrid taksileri, beyaz üzerine kırmızı şeritleri ve ön kapılarında bulunan Madrid logosu ile korsan taksilerinden ayrılıyor.

Taksilerde kilometre başına ücret 1,05 Euro. Fakat 21.00 saati sonrası bu tarife 1,20 Euro’ya çıkıyor. Fakat uyarmalıyız ki Madrid’de hava yağmurluysa genel olarak taksi bulmak bir hayli zor. Bu nedenle taksilerde rezervasyon uygulaması bulunuyor. Bir rezervasyon yaptığınız da taksimetre araç hareket eder etmez açılıyor.

Madrid şehir içi ulaşım için UBER

Modern(!) her şehirde olduğu gibi Madrid’de de, şehir içi ulaşım için UBER yapmak mümkün. Bizim ülkemizde olduğu gibi normal taksiler de bu uygulamayı kullanabiliyor, ancak ayrıca özel araçlar da UBER yapabiliyor. Bunun yanında UBER XL, Van gibi seçenekler de mevcut.

Madrid şehir içi ulaşım için Hop On Hop Off otobüs

Madrid şehir içi ulaşım sistemini çözmeden dahi kullanabileceğiniz oldukça basit bir kullanım sunan Hop On Hop Off Madrid, turistlerin işini bir hayli kolaylaştırıyor. 14 farklı dilde turlar düzenleyen bu otobüsler, 2 farklı rotada gerçekleşiyor. Başlangıç noktası Plaza Neptuno olan yeşil hatta otobüsler 16 durak,  Museo del Prado’dan başlayan mavi rota üzerinde 21 farklı noktada duraklama imkanı sunuyor.

Hop On Hop Off otobüsler 7-15 dakika arasında sefere çıkıyor. Yazın sabah 09.00 akşam 22.00, kış saatlerinde ise sabah 09.00 akşam 18.00 saatlerinde kullanıma açık oluyor. İster online (buradan kontrol edebilirsiniz) isterseniz de otobüse binerken bilet alabildiğiniz gibi günlük bilet alırsanız indirim uygulanıyor. Normal Hop On Hop Off otobüslerin bilet fiyatları 23 Euro. 7-15 yaş arası için ise 10 Euro.

Madrid Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Madrid Tourist Travel Pass

Madrid Şehiriçi Ulaşım Rehberi - Turist Kart
Madrid Şehir içi Ulaşım Rehberi – Turist Kart

Madrid’de, şehir içi ulaşım için standart bilet fiyatları bulunsa da yolculuğun uzunluğuna göre fiyatlarda farklılık oluşabiliyor. Standart fiyatlar 5 durak için geçerli oluyor. 5 istasyonu kapsayan tek bilet 1,50 Euro fiyatla sabit olarak satışta oluyor. Fakat 10 istasyonluk alternatifte ise fiyat 2 Euro’ya çıkıyor. 4 yaşın altındaki çocuklar için ulaşım ücreti almayan Madrid toplu taşıma araçları, 4-11 yaş arası çocuklar için de bilet fiyatını yarıya indiriyor.

Ayrıca turistler için düşünülmüş bilet seçenekleri de mevcut. Günlük kartlar toplu taşıma da kullanabiliyor ve gezginler için bir hayli avantajlı olabiliyor. Örneğin; Madrid Tourist Travel Pass.(Şuradan turist kartlarını kontrol edebilirsiniz) 1 ila 7 gün arasında değişen geçerlilik sürelerine sahip ve tüm toplu taşıma araçlarına binmenize olanak sağlıyor. Fakat Zone A ve Zone T arasında seçim yapmanızı sağlıyor. İki farklı rotayı temsil eden bu seçeneklerde kararınızı gezi rotanızın içeriğine göre vermelisiniz.

1 Günlük Turist Kartı: 8.40 Euro

3 Günlük Turist Kartı: 18.40 Euro

5 Günlük Turist Kartı: 26.80 Euro


Bitirmeden, aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Madrid’de Neler Yapılır

Madrid Gezi Rehberi

Madrid’de Neler Yenir Neler İçilir

Madrid şehir içi ulaşım rehberimizin sonuna geldik. Umarız faydalı olmuştur. Sorularınız olursa instagram hesabımızdan bize ulaşabilir veya buraya yorum bırakabilirsiniz.

More from Can Marangoz

Berlin’in En İyi Mekanları – Berlin Gezi Notları

Yeni yıl öncesi Pegasus’un efsane kampanyasından indirimli uçak bileti yakalayınca kendimizi yine...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir