Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları

En İyi Kamp Alanları’nı listelemeden, kamp yapma konsepti ile ilgili konuşalım;

Tatil planları yapma zamanı geldi. Havaların güzelleşmesiyle birlikte yavaş yavaş tatil planları yapmaya başlıyoruz. Harika bir lüks içerisinde otel tatilleri ya da turlar tabiki başlı başına bir seçenek, fakat kalabalıktan uzak doğayla içice seçenekleri tercih eden bizim gibi bir çok kişi var biliyorum. Türkiye’nin doğal güzeliklerini düşündüğümüzde, sayısız en iyi kamp alanları listesi yapmak mümkün gerçekten. Bu yüzden kendi deneyimlediğim; deniz, orman ve bol temiz hava içeren  Türkiye’ de en iyi 10 kamp alanını sizin için listeliyorum.

Kamp yapmak sadece daha ekonomik bir tatil seçeneği değil, aynı zamanda farklı bir tatil konsepti. Her ne kadar ortak kullanılan mutfak ve tuvaletler çok konforlu görünmese de; genelde ormanın içinde, denizin yanıbaşında çadırınızda uyumak harika bir deneyim. Bir de tabiki genelleme yapmak doğru olmaz ama kamp yaparken, çadır kurarken tanıştığınız insanlarda genel de iyi insanlar olacaktır.

Kamp planı ister backpack‘inize çadırınızı & uyku tulumunuzu atıp spontane çıkıp gittiğiniz bir plan olsun, ister hazır kurulmuş çadırlar ya da bungalovlarda konakladığınız – görece daha planlı bir tur olsun yeşilin ve mavinin tadına varacağınızın garantisi bizden.

Doğası, sunduğu olanaklar ve lokasyonunu göz önünde bulundurarak seçtiğimiz, bizce Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları karşınızda!

Not: Yaz tatilini yurtdışında planlamak isteyenleri; deniz, kum, güneş üçlüsünün yanında sanat, yemek ve spor vaadeden Barcelona Gezi Rehberimize alalım.

Seçtiğimiz kamp alanlarının hepsi gidip kaldığımız, deneyimlediğimiz yerler, o yüzden bazı çok ünlü kamp alanları bile eğer henüz kalmadıysak bu listede olmayabilir.

Türkiye’ de Yer Alan En İyi Kamp Alanları

Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ama Türkiye’de hala böyle yerler olması  bir yandan şaşırtıcı bir yandan mutluluk verici. Kelebekler Vadisi Fethiye’de bulunan hala sadece Ölüdeniz’den motorlarla ulaşılabilen, hala imara kapalı kalabilmiş muhteşem bir koy. Sadece çadırlarda ya da ahşap bungalovlarda konaklayabileceğiniz bu cennet bahçesinde kamp yapacaksanız, kendi çadırınızı getirebilirsiniz ya da Vadi’nin size önerdiği çadırlarda kampınızı yapabilirsiniz

1. Kelebekler Vadisi

Aynı zamanda sadece bu vadide bulunan kaplan desenli kelebekler, yürüyüş yolunda görebileceğiniz şelaleler Kelebekler Vadisinin En İyi Kamp Alanları listesine girmesinin nedenlerinden birkaçı.

Vadi; doğa anlamında efsane olmasının yanında, bence listeleyeceğimiz kamp alanları arasında en gelişmiş tesislerden bir tanesi. Yemekler,  tuvaletler, içeçek seçenekleri ve fiyatlar oldukça iyi gerçekten.

Kelebekler Vadisinde kamp yapmak ile ilgili detaylı bilgiyi websitesinden alabilirsiniz. Gitmeden önce internet sitelerinden dolduracağınız form ile rezervasyon talebi oluşturabiliyorsunuz. 

Konaklama fiyatlarını etkileyen birçok faktör var. İlk olarak her mevsim fiyatın değiştiğini belirtelim, bunun haricinde eğer kendi çadırınızı getirmiyorsanız ve bungalovlarda kalmak istiyorsanız da fiyat değişiyor. Büyük ya da küçük bungalovlarda ya da tesisten temin edilebilecek çadırlarda kalabiliyorsunuz. Fiyatların en yüksek olduğu ve kamp alanının en kalabalık olduğu dönem Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül ayları. Bu dönemde fiyat en fazla 250 TL’ye kadar çıkıyor. 

Türkiye'nin En İyi Kamp Alanları - Kelebekler Vadisi
Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları – Kelebekler Vadisi

Fotoğraf Bora Kılıç

Türkiye En Güzel Kamp Alanları - Kelebekler Vadisi
Türkiye Kamp Alanları – Kelebekler Vadisi
Türkiye'nin en iyi kamp alanlari - Kelebekler Vadisi
Türkiye’nin en iyi kamp alanlari – Kelebekler Vadisi

2. Cunda Adası Ada Camping Kamp Alanı, Ayvalık, Balıkesir

Cunda Adası kamp yapmak için diğer bir yeryüzü cenneti. Buradaki gün batımını izlediğimiz zaman hissettiğimiz şanslı olma hissini çok net hatırlıyorum.

Ada Camping, Cunda Adasının ormanlık alanında buluyor. Ada Camping’in En İyi Kamp Alanları listesine girmesinin sebebi ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz muhteşem manzarası, ikincisi ise Cunda merkeze kolay ulaşımı. Diğer taraftan Ada Camping’in çok güzel bir restoranı var ve fiyatlar gayet uygun.

Tesis özelliklerine göz önünde bulundurduğumuzda En İyi Kamp Alanları listesindeki diğer yerlere kıyasla en iyisi olmasa da; gayet iyi, çadırınızın elektriği, araba kiralayacaksanız arabanızın park yeri organize ediliyor. Kendi çadırınızı kuracaksanız çadırın 2×2 m’de büyük olmaması şartıyla herhangi ekstra bir ödeme yapmanız gerekmiyor.

Eğer çadırda değil de bungalov ya da karavanlarda kalmayı düşünüyorsanız fiyatlar hafta sonu ve hafta içi 350-800 TL arasında değişiklik gösteriyor. 

Detaylı ve rezervasyon için websitesi yine aktif olarak çalışıyor.

Türkiye'nin en iyi kamp alanlari - Cunda Adası Ada Camping
Türkiye’nin en iyi kamp alanlari – Cunda Adası Ada Camping
Türkiye'nin en iyi kamp alanlari - Cunda Adasi Ada Camping
Türkiye’nin en iyi kamp alanlari – Cunda Adasi Ada Camping

3. Bozcaada Ada Camping Kamp Alanı, Bozcaada

Tahmin ediyorum, Bozcaada deyince aklınızda butik oteller ya da şarap bağları arasında oteller canlanıyor. Bozcaada Ada Camping, lüks odalar vaadetmese de Türkiye’ de En İyi Kamp Alanları listesine en üst sıralardan girmeyi hakediyor. Butik otel tatiline alternatif olarak Ayazma Plajına yürüme mesafesinde uzaklığı, güzel ve geniş mutfağı, ortak kullanım için büyük bir mangalı bulunuyor 🙂

Tuvalet banyo ve elektrik imkanları gittiğimiz diğer kamplara göre en iyisi olmasa da bizi çok üzmemişti.

Fiyatlar çadırın size ait olup olmamasına, bungalovda ya da karavanda kalmanıza göre değişiyor. Çadır için kişi başı 50-60 TL, bungalovlar için iki kişilik 200TL ve karavan için de kişi başı 55 TL ödemeniz gerekiyor.

Bu arada özellikle bayram gibi özel tatil günlerinde çok kalabalık olabiliyor, önceden aramanızı öneririm.
Detaylı bilgi için Bozcaada Ada Camping websitesi

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Bozcaada Ada Camping
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Bozcaada Ada Camping
Türkiye'nin en iyi kamp alanlari - Bozcaada Ada Camping
Türkiye’nin en iyi kamp alanlari – Bozcaada Ada Camping

4. Asos Club Beyaz, Asos

Asos zaten başlı başına güzellik kraliçesiyken, Club Beyaz Asos’un güzelliğine güzellik katıyor resmen. Asos Club Beyaz tek başına bir kamp alanı olmasa da, En İyi Kamp Alanları listesine girmesinin sebepleri; çalışanlarının tatlılığı, yemeklerin güzelliği, gün doğumu ve yakamoz manzarası…

Bu tatlı tesiste kendi çadırınızı kuramasanızda, tesisin önerdiği üç çeşit konaklama çeşiti bulunuyor. Çok tatlı bez çadırları, cibinlikleri olan bembeyaz bungalovları var. Tertemiz bir tesis gerçekten. Fiyatının uygunluğunu ve Asos’un güzelliğini de göz önünde bulundurunca, bizce bu tesis En İyi Kamp Alanları listesine girmeyi hak ediyor.

Detaylı bilgiye websitesinden ulaşabilirsiniz. Çok fazla odaları olmadığı için önceden yer ayırtmanızı öneririz.

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Asos Club Beyaz
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Asos Club Beyaz
Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Asos Club Beyaz
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Asos Club Beyaz

5. Kabak Koyu Kamp Alanı, Fethiye

Eğer En İyi Kamp Alanları’ndan konuşuyorsak Fethiye’deki Kabak Koyu’nun baş oyunculardan biri olacağı tartışılmaz bir gerçek.

Sadece Kabak’ta yetişen bir sürü bitki türü olmasından, doğal yaşamı korumak için Kabak’taki işletmecilerin kendi aralarından kabul ettikleri kurallardan, hala ulaşım için gerçekten emek harcamanız gerektiğinden başlayabilirim mesela anlatmaya 🙂

Bin yıldızlı tatil köyü arıyorsanız Kabak doğru seçenek sloganı vardı bir ara mesela, gerçekten de öyle. Kabak sunduğu alternatif tatil konsepti ile En İyi Kamp Alanları listesine girmeyi hak ediyor.

Kabak koyunda birden fazla tesis bulunuyor, bu yüzden gitmeden önce internetten minik bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Çadır kurma seçeneği dışında, her biri farklı bir konsept sunan bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz.

Kabak Koyu’ndaki en popüler kamp alanlarından bazılarının isimlerini vermemiz gerekirse Mandala Camping, Full Moon Camp ve Kabal Valley Camp’i önerebiliriz.

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Kabak Koyu
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Kabak Koyu
Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Kabak Koyu
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Kabak Koyu

6. Akyaka Orman Kampı, Gökova

Gökova ve Akyaka son bir kaç yılda o kadar popüler oldu ki, bir  Muğla’lı olarak inanmakta güçlük çekiyoruz açıkcası. Gökova bizim için hafta sonu vaktimizi harcamak için gittiğimiz yerlerden bir tanesiydi.

Gelelim Akyaka Orman Kampı’nın Türkiye’ de En İyi Kamp Alanları listesine girme sebeplerine:

Akyaka kamp alanı Gökova’nın bir tık ilerisinde ormanın içinde kurulmuş durumda. En organize kamp alanlarından bir tanesi. Çadır alanları temiz geniş ve güzel. Çadır dışında taş evlerde de konaklayabiliyorsunuz. Gökova’nın mavi bayraklı sahil şeridinde denize girmek bence Akyaka Orman Kampı’nın En İyi Kamp Alanları listesine almak için yeterliydi. Ama siz farklı bir tat arıyorsanız soğuk su kaynağının başına kurulu Azmak başına yürüyerek gidip, tertemiz ve buz gibi suda yüzmenin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Akyaka kampıyla ilgili çok sevdiğim bir diğer nokta, her zaman bahsedilen yeşil ve mavinin buluşması durumunu birinci elden yaşıyor olmanız. Sabah çam ağaçlarının altına kurmuş olduğunuz çadırınızdan uyanıp, deniz kenarındaki palmiye ağaçlarının altındaki piknik masalarında kahvaltınızı ediyor olacaksınız. Ayrıca Gökova’da yapabileceğiniz aktivitelerin hepsine yürüme mesafesinde olacağınız için tatiliniz sadece “doğa tatili” olarak kalmak zorunda değil.

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Akyaka Orman Kampi
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Akyaka Orman Kampi
Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Akyaka Orman Kampi
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Akyaka Orman Kampi

7. Çubucak Orman Kampı, Marmaris

Türkiye kamp alanları tarihine çok hakim değilim açıkcası. Fakat, yıllardır bildiğim bir Katrancı kamp alanı vardır bir de Çubucak Orman Kampı. Yani benim bilgime göre Türkiye’nin en eski organize kamp alanlarından bir tanesi hakkında konuşuyoruz şuanda.

Çubucak Orman Kampı’nın En İyi Kamp Alanları listesine girmesinin ilk sebebi konumu. Marmaris kamp yapmak için harika bir seçenek bence. Muhteşem bir koya konuşlanmış olması, uygun fiyatları, merkeze kolay ulaşımı bence Çubucak Kamp Alanı’nın en büyük artıları.

Diğer taraftan, eski ve köklü bir kamp yeri olması, uygun fiyatları sezonluk bir çok kampçı için tercih edilmesini sağlıyor. O yüzden kendinizi ara sıra uzun süreli kamp yapan ailelerin evlerine misafirliğe gitmiş gibi hissediyorsunuz. Diğer taraftan büyük bir kamp alanı olduğu için tuvaletler çadırınıza biraz uzak kalabiliyor. Sabah yüzünü yıkamak için mini bir yürüyüş aktivitesi yapmaya hazır olun o yüzden 🙂

Çadır ve karavan için sezonluk kiralama da yapabileceğiniz alanda günübirlik çadır yeri sahilde 82,50, normalde 60; karavan yeri de 70 TL.

Fiyat, ulaşım gibi detaylar websitesi‘nden elde edilebilir.

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Cubucak Orman Kampi
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Cubucak Orman Kampi

Cubucak Kampının Kurulu oldugu Inbuku Koyu

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Cubucak Orman Kampi
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Cubucak Orman Kampi

8. Aktur Campign Kamp Alanı, Datça

Diğer bir doğa harikasına geldi sıra. Bir Muğla’lı olarak Datça hakkında ne kadar konuşsam az kalacak gibi hissediyorum 🙂

Aktur tam Datça’da sayılmasa da, Datça yolu üzerinde, süper bir koyda yer alıyor. Aktur Kamp alanı aynı zamanda bir sitenin tesisi olduğu için, tesisler yine oldukça güzel ve çadır dışı da konaklama seçenekleri bulunuyor. Bunun yanında su sporları, etkinlikler diğer kamp alanlarına göre daha zengin. Yürüyüş rotaları, tenis kortu, balık avlamak yapabileceğiniz aktiviteden sadece bir kaçı!

O yüzden Aktur Kamp Alanı En İyi Kamp Alanları listesine tesisleri sayesinde girmeyi başarıyor 🙂

Bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri tesiste çadır ya da karavan kiralama imkanınızın bulunmaması. Ancak elektrik, duş, tuvalet, mutfak, bulaşık ve çamaşır makinesi imkanları bulunuyor

Detaylı bilgiye websitesinden elde edebilirsiniz. Websiteleri bir kamp alanına göre oldukça güzel 🙂

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Datca Aktur Orman Kampi
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Datca Aktur Orman Kampi
Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Datca Aktur Orman Kampi
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Datca Aktur Orman Kampi

9. Deniz Camping Kamp Alanı, Bademli Köyü, Dikili

Baştan söylemem lazım Deniz Kamp’ı En İyi Kamp Alanları listesine alma nedenim kamp yerleri gibi tesis özellikleri ya da doğal güzellik değil, başlı başına Bademli Köyü’nün kendisi.

Bademli Köyü gerçek anlamda el değmemiş doğası, muhteşem denizi, zeytin ağaçlarıyla sizi Dikili’nin 10 km ilerisinde karşılıyor olacak. Ama Bademli’yi doğasıyla ön plana çıkarmak oradaki güzel insanlara haksızlık olmaktan öteye geçemez.

Bademli Köyü sadece doğal kalmışlığı değil, başka bir köy mümkün değil dedirtecek özellikleriyle öne çıkıyor. Şimdi bir köy düşünün tiyatrosu olsun ve her sene oyun sergilesin, neredeyse 100 yıllık bir kütüphanesi olsun, bakkalından kasabına köy halkı Deniz Gezmiş’ten bahsetsin, Yılmaz Güney’den konuşsun! Köyün haftalık toplantılarında arkeoloji ve kadın erkek eşitliği gibi konular konuşulsun!

Bu köyü ziyaret edin arkadaşlar, Deniz Kamp’ta da kalabilirsiniz. Köydeki günlük kiralık evleri de deneyebilirsiniz. Deniz Kamp’ta kalmayı planlayanlar için fiyatlar hakkında biraz bilgi verelim. Eğer kendi çadırınızla gidiyorsanız gecelik kişi başı ödemeniz gereken ücret 55 TL. Karavan için de gecelik ücret 50 TL. Tesisin kendi çadırlarında kalmayı düşünüyorsanız gecelik 1-2 kişilik çadırlar için 140 TL, 3-4 kişilik çadırlar için 200 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bunların dışında Deniz Kamp’ta ortak kullanılabilen duş, tuvalet, mutfak ve elektrikli eşyalar (kettle, ocak gibi) bulunuyor. 7 yaş altı misafirler ücretsiz olarak konaklayabiliyor ve aynı zamanda evcil hayvan da kabul ediliyor. 

Deniz Kamp ile ilgili detaylara websitesinden ulaşabilirsiniz.

Bademli Köyü için detaylı yazıya Hürriyet’in sayfasından ulaşabilirsiniz.

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Bademli Koyu
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Bademli Koyu

10. Akbük Doğa Kamping Kamp Alanı, Gökova Akbük

Gökova Körfezi Akbük Koyu yerel birisiyle konuşmadan, ya da bir şekilde Akyaka’yı ararken kaybolmadan bulmanızın çok zor olduğu bir yer. Resmen gizli bir cennetten bahsediyoruz yani 🙂

Akyaka videomuza da gitmeden bir göz atın:

Açıkcası Doğa Kamping tesis standartları göz önünde bulundurulduğunda en iyi seçeneklerden bir tanesi değil. Fakat, Akbük koyu denizinin güzelliği, kimselerin bilmemesi bu muhteşem yeri En İyi Kamp Alanları listesine almam için yeterli oldu.

Dinlenmek, uzakta hissetmek ve keşfetme istediğinizi doyurmak için harika bir yer. Tam güneş batarken denizin aldığı rengi  bence siz de unutamayacaksınız.

Gitmeden önce mutlaka Doğa restoranı arayın, çok fazla yerleri olmadığı ve asıl işleri kamp alanı işletmek olmadığı için önceden organize etmeniz iyi olur.

Ayrıca Akyaka yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tesisin websitesi bulunmuyor, fakat detaylara facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Akbuk Koyu Doga Kamping
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Akbuk Koyu Doga Kamping
Turkiye'nin en iyi kamp alanlari - Akbuk Koyu Doga Kamping
Turkiye’nin en iyi kamp alanlari – Akbuk Koyu Doga Kamping

Ben öyle kampla çadırla uğraşmak istemiyorum ancak diğer taraftan çok para da vermek istemiyorum ha bide yerlisiymiş gibi konaklamak istiyorum diyorsanız sizi aşağıdaki Airbnb yazımızı okumaya davet ediyorum:

https://www.filgezi.com/airbnb-nedir-nasil-kullanilir/
Türkiye’ de en iyi kamp alanlarını, çadırınızı, uyku tulumunuzu alıp doğayla başbaşa kalacağınız yerleri sıralamaya çalıştım. Sizinde eklemeleriniz, önerileriniz varsa lütfen yorum olarak yazın.

Anıl Gökmen

 

Written By
More from Anıl Gokmen

İzlanda Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler

Son yıllarda çoğumuz İzlanda' ya gitmek istemişizdir. Harikulade doğası, kuzey ışıkları, Reykjavik'...
Read More

9 Comments

 • Semih dedi ki:

  İç içe ayrı yazılır. Önce türkçe öğrenelim lütfen.

  • rojen nasir dedi ki:

   Merhaba Semih Bey,

   İlginiz ve dikkatiniz için teşekkür ederiz. Bazen gözümüzden kaçabiliyor. Gerekli düzenlemeyi yapacağız. Bu arada Türkçe yazarken de t büyük yazılır. Bu da bizden size bir hatırlatma olsun 🙂

  • Cihangir dedi ki:

   ”Türkçe ” kelimesi büyük harf ile yazılır.Lütfen yazım kurallarına dikkat edelim.

 • Sedat Yılmaz dedi ki:

  Asos clup beyaz mükemmel bir yer eşimle 3 gün konakladım hayatımızın en güzel 3 günü telefonları araçta bıraktık dünya ile bağlantı yok saat yok özellikle gece yakamoz ve şarap deneyin mutlaka kendini bulucağınız sakin güzel bi mekan

 • serkan dedi ki:

  Cunda Ada kamping için 2 lafım olacak mekan güzel çalışanlar insanlar güzel ama kamp alanına yakın konan tuvaletler ve duş vasat ancak karavan kiralama alanında yer alan tuvalet ve duşlar ise çok güzel saç kurutma makinesi bile var. Neden? Tamam bir kampçı olarak orada bulunduğum süre içinde gittim o karavan alanındaki lavaboları kullandım ama bu bir ayrım gibi geldi. 19 Mayıstan sonra kamp için kişi başı 50 araç için 5 tl alıyorlar. Ayrıca buzdolabı günlük 20 TL ocak bedava 20 tl’de açıkçası çok geldi.
  Mangalı ayrı bir noktada yakıyorsunuz çadırın yanında yok öyle. vs vs vs işte 3-5 durumdan ötürü eksi not verilir 5 üstünden 3 mesela

 • Zeynep dedi ki:

  Bayılıyorum bu siteye!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir