İstanbul Etkinlik Rehberi Aralık 2022

İstanbul Aralık Ayı Tiyatrolar - Toz

Havada yeni başlangıçlara dair güzel enerjilerin asılı olduğu kendinden ışıltılı Aralık ayı geldi bile. Acısıyla, tatlısıyla, yaşattığı olumlu/olumsuz her türlü duygusuyla beraber 2022’yi güzelce paketleyip bir köşeye kaldırırken bu aya dair aklınızda güzel anılar kalsın diye bir sürü İstanbul etkinliğini toparlayıp rehberimizde bir araya getirdik.

Sizi yılın son etkinlik rehberi ile baş başa bırakırken yeni yılda da İstanbul’un en güzel hallerinin tadını beraber çıkarabilmeyi diliyoruz.

1 Aralık Perşembe

Tiyatro / Biopower / Maximum Uniq Box / 21:00

İstanbul Komedi Festivali kapsamında sahnelenecek olan Biopower, sahnede Farah Coppola ve Betal Özay’ı buluşturuyor. Konu ise şöyle: boşanma avukatı Sophie ve çapkın Francesco, sıkıntılarını unutmak için gittikleri Hindistan’da tanışırlar ve sürprizlerle dolu bir ilişki başlar. Amsterdan Fringe Festival’de biletleri tükenen bu tatlı hikayeyi kaçırmak istemeyenler için etkinlik biletleri burada.

Tiyatro / Cimri / İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon / 20:30

İstanbul Aralık Ayı Tiyatro – Cimri

Moliere’in kült eseri Cimri, kalabalık bir ekiple sahneleniyor. Serkan Keskin, Cansu Saka, Onur Yalçınkaya, Sezin Bozacı baş rollerde. Katı yürekli olması ve aşırı pintiliğiyle tanınan bir adamın iç dünyasının anlatıldığı oyunun yönetmeni ise Tansu Biçer.

Konser / Sonic Boom / Zorlu PSM / 21:00

Türk cazının dört önemli ismi, Elif Çağlar, Çağrı Sertel, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’den oluşan Sonic Boom, R&B ve hip-hop hitlerine yaptıkları yorumlar dışında kendi besteleriyle de çok seviliyor. Enerjisi yüksek gecenin biletlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/sonic-boom-zorlupsm-passo/4068336

2 Aralık Cuma

Tiyatro / Palto / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

Gogol’un Palto öyküsünden uyarlanan oyun Şükrü Veysel Alankaya tarafından sahneleniyor. Zorluklarla aldığı paltosunu çaldıran bir memurun üzüntüden ölmesini anlatan Palto, toplum içinde zamanla artan sürekli yeni bir şeylere sahip olma şartıyla mutlu olma haline de değiniyor.

Konser / Bilal Karaman Trio / Zorlu PSM / 21:00

İstanbul Konserleri – Bilal Karaman

Gitarıyla harikalar yaratan Bilal Karaman’a kontrbasta Baran Say ve davulda Erdem Göymen eşlik edecek. Sahnede hem sanatçının kendi bestelerini hem de türküden sanat müziğine uzanan geniş bir yelpazede aşina olduğunuz bir sürü eserin Bilal Karaman yorumunu dinleyebileceksiniz. Etkinlik detayları burada.

Konser / Esra Berkman & Lilian Tonella Tüzün / İstanbul Borusan Müzik Evi / 21:00

Borusan Müzik Evi, kanun ve piyanonun birlikteliğiyle çok özel bir müzik etkinliğine ev sahipliği yapacak. Kıtalar ve ezgiler arası seyahat için bu etkinliği mutlaka not alın.

3 Aralık Cumartesi

Konser / Federico Albanese / Zorlu PSM / 21:00

Müziğiyle insanı adeta bir filmin içindeymiş gibi hissettiren İtalyan piyanist Federico Albanese ile henüz tanışmadıysanız bu etkinliği daha dikkatli incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Sanatçı, biraz klasik, biraz saykedelik, biraz caz, çokça sükunet içeren müziğini gerçek ile hayal gücü arasında bir yerlerde diye yorumluyor. Kulak vermeniz için By The Deep Sea albümünü aşağıya iliştiriyoruz.

Tiyatro / Yeraltından Notlar / Kılçık Mekan / 20:30

Dahil Tunalı’nın tek kişilik performansı ile sahnelenen Yeraltından Notlar, Dostoyevski’nin eserinden uyarlanmış. İnsanlardan kaçan, huysuz bir adamın varoluş üzerine sorgulamalarını konu edinen oyunun metni modern dünyada yaşadığımız çelişki ve çıkmazlarla son derece uyumlu. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

4 Aralık Pazar

Tiyatro / Kuşlar / İstanbul Çevre Tiyatrosu / 15:30

Aristofanes’in, yazılmasının üzerinden neredeyse 2500 yıl geçen kült eseri Kuşlar, Semaver Kumpanya uyarlamasıyla yeniden sahnede. Oyun, oldukça eski olmasına rağmen günümüz gündemine de değinen, hiç eskimeyen bir konuya sahip. Atina devletinde yaşayan iki arkadaş adaletsizliklerden ve savaşlardan bezip kendilerine yeni bir yurt aramaya başlarlar. Hayallerinin peşinden giderken kaçtıkları şeylerden ne kadar uzaklaşabilecekler?

Kalabalık bir kadroya sahip sezonun iddialı komedilerinden Kuşlar’ın biletlerine ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Sorgu / Cevahir Salon A / 18:30

Herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde yaşanan bir savaşta, bir sorgu odasında karşı karşıya kalan iki dostun hikayesini anlatan oyunun yazarı ve yönetmeni Kosta Kortidis. Bu bağlantıdan etkinliğin detaylarına ve biletlere ulaşabilirsiniz.

5 Aralık Pazartesi

Tiyatro / Dimios / Eylül Sahnesi / 20:30

Ali Can Karagülmez’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınan Dimios, tarihin en eski mesleklerinden birisi olan cellatlığı anlatıyor. Oyunun kahramanı bir cellat ve çağlar boyunca başkalarının ölümü üzerinden kazandığı hayatını çarpıcı bir dille seyirciye anlatıyor. Tek perdelik Dimios’un yönetmeni ise Zafer Metin.

Müzikal / Jekyll & Hyde / Zorlu PSM / 21:00

Aralık ayı tiyatrolar – Jekyll and Hyde

Robert Louis Stevenson’ın aynı bedende iyi ve kötünün savaşını anlattığı kült gerilim romanından uyarlanan müzikalde baş rollerde Elçin Sangu ve Hayko Cepkin var. Tuluğ Tırpan’ın müzik direktörlüğünü yaptığı müzikalin görkemli kadrosuna ve biletlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/jekyll-hyde-zorlupsm-turkcell-sahnesi-muzikal-biletleri/4079326

6 Aralık Salı

Tiyatro / Gorki / Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu / 20:30

Hikaye Moskova’da geçiyor, sene 1901. Bir çatı katında Lenin’le ilk tanışmasını yazan Gorki, O’nu gözetleyen Tereza ve sevgilisi Boles, izleyicinin gözünü kırpmayacağı bir hikayenin baş rolleri. Almina Pilancıoğlu ve Uğur Özbağı’nın sahne aldığı oyunu bu ayki ajandanıza kaydedin deriz.

Tiyatro / Toz / Zorlu Studio / 19:00

İstanbul Aralık Ayı Tiyatrolar – Toz

Toz, son zamanların en övgüyle bahsedilen oyunlarından. Hira Tekindor yönetmenliğindeki oyunda Zerrin Tekindor sahnede Handan karakterine can veriyor. Handan’ın 60’lı yıllardan bugüne uzanan anılarında ve zihninin içindeki zaman yolculuğunda bir sürü tanıdık kadın, tanıdık olay, tanıdık his yakalamanız mümkün. Bu tek kişilik performansın biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sergi / İsmi Lazım Değil / Abdülmecid Efendi Köşkü / 11:00-19:00

Tarihi Abdülmecid Efendi Köşkü’nün 3 katına yayılan sergide Ömer Koç Koleksiyonu’na ait eserler dışında bu sergi için üretilen eserleri de görmeniz mümkün. Farklı disiplinlerden 45’ten fazla sanatçının yaklaşık 100 eseri sergileniyor.

Bilinmezin anlaşılmazlığı ve büyüleyiciliğinden yola çıkan sergide kültürel mirasımızdan esinlenilerek üretilen ve eski zamanlardan bize ulaşan figürlerle, sembollerle beslenen eserler var. Mekanla kusursuz bir şekilde örtüşen bu sergiyi hem eserlerin güzelliğine hem de köşkün eşsizliğine tanık olmak için mutlaka görmelisiniz. Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. 11 Aralık ziyaret için son gün.

7 Aralık Çarşamba

Konser / Tiflis Senfoni Orkestrası / İş Sanat İş Kuleleri Salonu / 20:30

“Sihirli Flüt” lakabıyla bilinen flüt sanatçımız Şefika Kutluer’in sahnede eşlik edeceği Tiflis Senfoni Orkestrası Mozart ve Dvorak eserleriyle nefis bir klasik müzik gecesi yaşatacak. Kaçırmak istemeyenler için biletler burada.

Konser / Yekpare Trio / Zorlu PSM / 21:00

Ceylan Ertem, Cenk Erdoğan ve Coşkun Karademir’den oluşan Yekpare Trio, sahnede farklı enstrümanların ahengiyle bir Anadolu hikayesi seslendirecek. Çok renkli ve çok sesli etkinliğin bilet bağlantısı burada.

8 Aralık Perşembe

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu PSM / 20.30

10 yıldır evli, mutlu ve çocuklu bir çift. Sıradan sorunlar yaşayıp kendi yöntemlerince çözümler üreterek hayatlarını devam ettiriyorlar. Ama bir gün o sorunlar her zamanki yöntemlerle çözülmez hale geliyor ve kendilerini bir yüzleşmenin ortasında buluyorlar. Hepimize bir yerlerinden tanıdık gelebilecek bu öyküde sahnede Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ve Naz Buhşem var.

Tiyatro / 1984 – Büyük Gözaltı / Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro  / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Büyük Gözaltı

George Orwell’in 1949’da yazdığı kült eseri 1984’ün distopik dünyası tiyatro sahnesine taşınıyor. Rutkay Aziz’in yönettiği oyunun oyuncu kadrosunda kendisi dışında Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz ve Ebru Saçar var. Bu bağlantıdan hem etkinlik detaylarına hem biletlere ulaşmak mümkün.

9 Aralık Cuma

Tiyatro / Kibarlık Budalası / Cevahir Salon B / 20:00

Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun, asilzade olmaktan başka bir derdi olmayan bir adamı anlatıyor. Cahil ama çok da zengin olan kahramanımızın soyluların arasına dahil olmak için kendini düşürdüğü komik haller ve yaptığı görgüsüzlükler oyun boyunca bolca kahkaha attıracak. Sahnede Hakan Altıner, Aydan Şener, Damla Cercisoğlu gibi usta oyuncuları izlemek için bu oyun kaçmaz.

Konser / Hedonutopia / Zorlu PSM / 21:00

2008’de kurulan grup bu konserle 7. albümlerini dinleyici ile buluşturacaklar. Elektronik müziği kullanma biçimleri ve dikkat çekici şarkı sözleriyle çoğumuzun playlistlerinde yer alan Hedonutopia’nın yeni albümünü ilk dinleyenlerden olmak isterseniz aşağıdaki etkinlik bağlantısı sizin için.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/hedonutopia-yedi-album-lansman-konseri-zorlupsm-passo/4106324

Konser / Baba Zula / Babylon İstanbul / 22:00

Anadolu rock, psikedelik, elektronik ve dub sentezi derken duyduğumuzda “Baba Zula müziği” diyebileceğimiz kendilerine has bir tür yaratan grup Babylon sahnesini şenlendirmeye geliyor. Kendi tasarladıkları enstrümanlarla zenginleştirdikleri müzikleriyle henüz tanışmadıysanız güzel bir playlist aşağıda sizi bekler.

10 Aralık Cumartesi

Tiyatro / Dönme Dolap / Watergarden Black Box Sahne / 20:00

Duru Tiyatro’nun yeni sezon oyunu olan Dönme Dolap’ta Sedef Şahin ve Hakan Bilgin baş rollerde, yönetmen ise Emre Kınay. Oyunumuz, evli, çocuklu, eşini seven bir adamın barda tanıştığı bir kadının cazibesine hayır diyememesiyle başlıyor. Kadını evine davet ediyor ancak gece, aslında daha başka meselelerin peşinde olan bu kadınla hiç beklenmedik bir şekilde devam ediyor. Heyecan dozu yüksek gece için bilet bağlantısı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1DU90/TURKIYE/tr

Tiyatro / 3. Richard / Profilo Kültür Merkezi / 20:30

Aralık Ayı Rehberi – 3. Richard

Shakespeare’in 3. Richard eserinden yola çıkarak Kerem Kurdoğlu’nun yazdığı, Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunda Hakan Gerçek sahnede tek kişilik performansıyla yer alıyor. Eser eski ama konusu eskimeyen bir dert. Richard’ın aklında tek bir şey vardır: kral olmak. Bu uğurda göze aldığı kötülükler ise dudak uçuklatan cinsten. Komik, heyecanlı ve çok düşündürücü bir eser. Etkinlik biletler burada.

11 Aralık Pazar

Tiyatro / Dönüşüm / Altkat Sanat / 18:00

Franz Kafka’nın 1915’te yazdığı ama asla eskimeyen romanından uyarlanan Dönüşüm, insan ilişkileri, toplum, varoluş amacı üzerinden “gerçek” kavramını sorguluyor. Oyunun kadrosunda Nevzat Süs, Aydan Cömert, Eren İncesu ve Sena Yapar var.

Dans Etkinliği / Swing Planet / Babylon İstanbul / 20:00

Swing Planet dans stüdyosunun düzenlediği, 20’li yılların müziği ve enerjisi ile coşacağınız bu dans ve caz gecesi kaçmaz.

Hafta sonu için aklınızda biraz yürüyüş, arkadaşlarla kahve ya da yemek gibi planlar varsa tüm bunları bir arada yapabileceğiniz bir semt olan Nişantaşı için tavsiyelerimizi derlediğimiz Nişantaşı’nda Bir Gün Neler Yapılır  yazımız size güzel bir yol gösterici olabilir.

12 Aralık Pazartesi

Tiyatro / Acting / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Xavier Durringer’in yazdığı Acting, dram türünde enteresan bir konu işliyor. Aynı hapishane hücresine düşen bir oyuncu ve hep oyuncu olmak isteyen bir adamın ilişkisinin anlatıldığı oyunun yönetmenleri Erdal ve Elvin Beşikçioğlu. Oyunculuğun hazzının şöhrete ve kalabalıklara bağlı olup olmadığı, kısıtlanmış bir dünyada birisine oyunculuk öğretmenin umuda mı yoksa umutsuzluğa mı sebep olduğu gibi bir sürü soru işaretiyle yoğrulan

Acting’in oyuncu kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Fatih Sönmez, Ahmet Melih Yılmaz var. Bilet satın alabileceğiniz bağlantı ise burada.

Tiyatro / Ben Rosa Luxemburg / Cevahir Salon B / 20:30

Rosa Luxemburg, cesareti, entelektüel birikimi ile adını dünya devrim tarihine yazdıran, savaş karşıtı bir filozoftu ve öldürüldüğünde 48 yaşındaydı. Eşit bir dünya kurma çabası, doğa aşkı, çocukluğu, gençliği ve bir kadın olarak politika dünyasında var olma çabası Jülide Kural tarafından tek kişilik bir oyunla sahneye taşınıyor.

13 Aralık Salı

Tiyatro / Sırça / Maximum Uniq Hall / 21:00

İstanbul Tiyatroları – Sırça

Sırça, oldukça duygusal, anıların üzerine kurulu bir aile hikayesi. Terkedilişinin ardından çocuklarına sarılan, her güne ayrı bir umut sığdırmaya çalışan, bazen başaran bazen de başaramayan bir kadını anlatıyor. İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Güven Murat Akpınar oyuna hayat veren isimler. Bilet satın alabileceğiniz bağlantı ise aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/15A74/TURKIYE/tr

Tiyatro / Tarla Kuşuydu Juliet / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Bildiğimiz Romeo ve Juliet hikayesinden çok farklı bir hikaye; bu sefer huysuz bir Juliet ve ilgisiz bir Romeo var sahnede. Engin Alkan ve Sevinç Erbulak’tan tatlı bir komedi.

14 Aralık Çarşamba

Tiyatro / Duvar / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Zülfü Livaneli’nin yazdığı ilk tiyatro oyunu olan Duvar, farklı coğrafyalardan ve bambaşka hayatlardan gelmiş dört insanın bir otel odasında bir araya gelişinden yola çıkıyor. Kesişen hayatları, göçleri, katliamları, yakın geçmişi ve bir örülüp bir yıkılan duvarları anlatan bu çok özel oyunun yönetmeni ise Bilge Emin. Detaylar ve biletler bu bağlantıda.

Konser / Romain Leleu Sextet / CRR Konser Salonu / 20:00

Romain Leleu Sextet, trompet ve yaylıların müthiş uyumuyla, cazdan klasik müziğe, halk ezgilerinden film müziklerine uzanan geniş bir repertuarla dinleyicinin kulaklarının pasını silecek. Daha detaylı bilgiye ve konserin programına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Aralık Perşembe

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:30

Timsah Ateşi, birbirine çok zıt karakterde iki kız kardeş ile babalarının hikayesini anlatıyor. Kızların birisi çok dindar diğeri ise çok asi ve kötürüm babalarıyla aynı evi paylaşıyorlar. Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’in sahneyi paylaştığı oyunun yönetmeni ise Mehmet Ergen.

Konser / GoGo Penguin / Zorlu Studio / 21:30

Piyano, bas ve davuldan oluşan GoGo Penguin, caz ve elektronik müziği harmanlayarak yarattıkları melodileri ve çok beğenilen canlı performansları ile Zorlu sahnesine konuk oluyor. Buradan bilet satın alabilirsiniz.

16 Aralık Cuma

Tiyatro / Sidikli Kasabası Müzikali / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Tiyatrolari – Sidikli Kasabası

Kayhan Berkin’in yönettiği ve sahnede canlı performans sergileyecek bir orkestranın da yer aldığı müzikalin konusu oldukça enteresan. Dünyaya kuraklığın hakim olduğu bir dönemde halk tuvalete özel bir şirketin denetimiyle gitmektedir ve buraya verecek parası olmayanlar da Sidikli Kasabası’na gönderilmektedir. Settar Tanrıöğen, Füsun Demirel gibi önemli oyuncuları kadrosunda barındıran oyunun tam oyuncu listesine ve biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Konser / Dominic Miller / CRR Konser Salonu / 20:00

Dünya müziğini yakından takip edenler Dominic Miller’ı, Sting’in albüm ve sahne gitaristi olarak tanısa da sanatçı kariyeri boyunca Bryan Adams, Paul Young, Phil Collins, Tina Turner gibi birçok büyük isimle çalışmış önemli bir gitarist ve besteci. Kendisine ait 10 stüdyo albümüyle beraber de 27 yıllık bir solo kariyeri var. Bu konserinde kendisine eşlik edecek müzisyen arkadaşlarıyla beraber aşina olduğumuz birçok şarkının caz düzenlemesini seslendirecekler. Bu güzel etkinliğin biletleri burada.

17 Aralık Cumartesi

Konser / Satori and The Band / Volkswagen Arena / 20:00

Uzun yolların, yürüyüşlerin, zihin dinlendirme saatlerinin müziğinin yaratıcısı Satori bu sefer kanlı canlı bir performansla sizi mistik bir yolculuğa çıkaracak. Bu bağlantıdan etkinlik biletlerine ulaşabilirsiniz.

Aşağıya da yazımızın geri kalanında size eşlik etmesi için güzel bir Satori playlisti bırakıyoruz.

Konser / Grand Pera Filarmoni Konserleri / Grand Pera Emek Sahnesi / 20:00

Cem’i Can Deliorman yönetimindeki İstanbul Opera Topluluğu Grand Pera’nın tarihi atmosferinde, dinleyiciyi türler ve zamanlar arası bir müzik yolculuğuna çıkaracak.

18 Aralık Pazar

Tiyatro / On Kişiydiler / Fişekhane Ana Sahne / 18:00

Agatha Christie’nin eserinden uyarlanan oyunda Ediz Hun ilk defa tiyatro sahnesinde yer alıyor. Temposu yüksek, hafif gerilimli oyun bir adada geçiyor. Farklı kişiliklere, farklı mesleklere sahip 10 kişi bir adada partiye davetlidir. Birbirlerini tanımayan bu kişiler oraya neden davet edildiklerini öğrendiklerinde ise artık iş işten geçmiştir. Macera dolu bir akşam için buradan bilet satın alabilirsiniz.

Tiyatro / Richard / Maximum Uniq Hall / 18:00

Shakespeare’in Richard eserinden uyarlanan oyunda Okan Bayülgen hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda yer alıyor.

2012 yılında İngiltere Kralı 3. Richard’ın kemiklerinin bir otoparkta bulunmasıyla başlayan oyun içinde bir tiyatro temsilini de barındıran bir polisiye hikayeye dönüşüyor. Daha fazla detay ve bilet bilgisi için buraya göz atabilirsiniz.

19 Aralık Pazartesi

Tiyatro / Şehirde Kimse Yokken / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Şehirde Kimse Yokken

Rukiye, Anadolu kırsalından kaçıp İstanbul’a, bir erkek berberine sığınmış bir kadın. Berber Nurullah kimseyle konuşmayan bir adam. Bir de mahallenin bitirimi, yönetmenlik hayalleri kuran Ali var. Oyun, bu üç farklı karakter üzerinden arkadaşlığı, aşkı ve yalnızlığı anlatıyor. Baş rollerde Elçin Sangu, Ali Seçkiner Alıcı, Kerem Arslanoğlu, Elif Ürse ve Ersin Arıcı var. Bu bağlantıdan biletlere ulaşabilirsiniz.

Konser / Borusan Quartet & Camille Thomas / Süreyya Operası / 20:00

Haftaya güzel başlamak için mutlaka ajandanıza not etmeniz gereken bir etkinlik. Süreyya Operası’nın görkemli salonunda Borusan Quartet ve viyolonsel sanatçısı Camille Thomas güzel bir klasik müzik gecesi yaşatacaklar.

20 Aralık Salı

Tiyatro / Hiç / Maximum Uniq Box / 21:00

Neyi, elinden düşmeyen meyi, haksızlığa tahammül edemeyen sivri dili, şairliği, hiciv ustalığı, delilik çizgisinde gezen hayat yolculuğu ile Neyzen Tevfik, Uğur Yücel’in tek kişilik performansı ile sahnede. Biletler ise burada.

Tiyatro / Cehennem / Caddebostan Kültür Merkezi / 20:30

Sanal dünyada geçen Cehennem, doğru ile yanlışı, gerçek ile sanalı sorgulayan bir metne sahip. Yönetmen Erdal Beşikçioğlu ve Elvin Beşikçioğlu, oyuncu kadrosunda ise Ünsal Coşar, Elvin Beşikçioğlu, Selin Tekman ve Eda Eğilmez var.

21 Aralık Çarşamba

Dans Gösterisi-Tiyatro / Dansöz / Koma Sahnesi / 20:30

Dansöz, annesinin bile sahip çıkmadığı kayıp bir kız Meryem’in hikayesini anlatıyor. Bir gün bir müzik duyuyor ve hayatı değişiyor. Sahnede Sezen Keser var.

Konser / Bach İstanbul’da & Pierre Hantai / İstanbul Deniz Müzesi / 20:30

Çağımızın en önemli klavsen sanatçılarından biri olan Pierre Hantai, neredeyse çocukluğundan beri Bach’ın müziğinin hayranı. Yaklaşık 40 yıldır Bach eserlerini seslendiren sanatçı bu konseriyle de Deniz Müzesi’ni bambaşka bir ruha büründürecek. Buradan etkinliğin biletlerine ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

İstanbul’un En Güzel Müzeleri

22 Aralık Perşembe

Tiyatro / En Güzel Parçam / Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / 20:30

İstanbul Tiyatroları – En Güzel Parçam

En Güzel Parçam,  gelecekte geçiyor. Her şeyin robotlarla yapıldığı hatta bildiğimiz anlamdaki aşkın bile tarihe karışmak üzere olduğu yıllar. Bir kadın satın aldığı bir yapay zeka üzerinden bir aşk yaşamaya başlar ve birden gerçeklerin de işin içine girmesiyle her şey karışır, sorgulamalar başlar. Zeynep Özyağcılar’ın yazıp oynadığı oyunun yönetmeni Kayhan Berkin.

Tiyatro / Aydınlıkevler / Maximum Uniq Hall / 21:00

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı, baş rollerde Demet Akbağ, Salih Bademci ve Burak Dakak’ın yer aldığı oyun tam güldürürken düşündüren diyebileceğimiz türde bir komedi. Aydınlıkevler’de bir babaanne ve torunu, bir duvar ve duvarın arkasında yaşayan Amerikalılar.

Buradan bilet satın alabilirsiniz

23 Aralık Cuma

Tiyatro / Bernarda / Koma Sahnesi/ 20:30

Bernarda, Özge Arslan’ın tek kişilik oyunu. Aslında tek kişilik gibi görünse de sanatçı sahnede 5 farklı kadının gözünden bize baskıcı rejimi anlatıyor. Bernarda Alba’nın Evi oyunundan yola çıkılarak yazılmış olan oyun, canlı performansla sunulan Flamenko eserlerle de zenginleştirilmiş. Müzikal tadında güzel bir akşam olacağını düşünüyoruz.

Tiyatro / Koltuk / Eylül Sahnesi / 20:30

Koltuk, günlük fiziksel ihtiyacımızı karşılayan bir eşya mıdır yoksa uğruna türlü türlü kötülüklerin göze alındığı bir obje midir? Bu sorunun cevabını arayan oyunun yönetmeni Ali Can Karagülmez, oyuncular ise Umut Sarı, Cengizhan Erisoylu ve Deniz Uzun.

24 Aralık Cumartesi

Tiyatro / Otelde Cinayet / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Komedi ve heyecan dolu oyunumuz isminden de anlaşılacağı üzere otelde işlenmesi planlanan bir cinayeti anlatıyor. Bir kadın, bir adam; iki sevgili ve bu aşka engel olarak gördükleri kadının kocası ve bir cinayet planı, 2 perdelik bir komediye dönüşmüş. Kadro detayları ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

25 Aralık Pazar

Tiyatro / Mağrur Fil Ölüleri / Fişekhane Ana Sahne / 16:00

İstanbul Tiyatroları – Mağrur Fil Ölüleri

1969’u 1970’e bağlayan gece, hava yağmurlu, Belkıs geceyi dışarıda geçirmek istiyor ama Cahit evde kalmakta ısrarcı.  Sonra eve kimin gönderdiği belli olmayan bir paket gelir ve gece birdenbire başka bir heyecana bürünür. Tempolu ve bir o kadar da duygusal bir oyun. Kadrosunda Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Caner Coşkun ve Uğur Senkeri var.

Gösteri / Bar Psikoloğu / BKM Mutfak Çarşı / 19:00

Sahnede gerçek bir psikolog var ve psikoterapi klişelerinden tutun da en merak edilen konulara kadar birçok şeyi esprili bir dille ele alıp keyifli bir ortamda adeta bir çeşit terapi uyguluyor.

5 yıldır devam eden ve psikoloğa gitmeye çekinen ya da fırsat bulamayan bunca insanın olduğu kalabalık bir şehirde son derece eğlenceli bir sohbet ortamı. Etkinlik biletleri burada.

Atölye (mutfak) / Christmas Cake / Eataly Mutfak Atölyesi / 19:00-22:00

Yeni yıl sofranız için pastayı evde yapmak gibi bir planınız varsa bu atölye tam size göre. Pasta yapımı ve süslemenin tüm inceliklerini öğreneceğiniz bu atölyeden sonra özel günlerde nefis pastalarla sofralarınızı renklendirebilirsiniz.

26 Aralık Pazartesi

Tiyatro / Che’nin Vedası / Trump Sahne İstanbul / 20:30

Che Guevara’nın son gününü anlatan oyun Vural Bingöl’ün tek kişilik performansı ile sahneleniyor. Eşitlik ve özgürlük savaşı ile simgeleşen Che’nin, dünyada ilk defa tek kişilik bu oyunla sahneye taşındığını da belirtelim.

27 Aralık Salı

Tiyatro / Şen Makas / Trump Sahne İstanbul / 20:30

Amerika’da 1979 yılından beri aralıksız sahnelenen ve bu sebeple de Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan oyun, ülkemizde ilk defa 1997 yılında tiyatro sahnesine taşındı. Seyircinin de oyunun içine dahil edilmesiyle iyice hareketli bir cinayet bulmacasına dönüşen bu son versiyonunun yönetmeni Nedim Saban. Oyuncu kadrosunda ise Melek Baykal, Jess Molho, Bülent Seyran ve Özgün Yetkinoğlu var. Bir kuaför salonunda katilin arandığı nabzı yüksek bir interaktif komedi.

Konser / Fazıl Say & Genco Erkal & Serenad Bağcan / Volkswagen Arena / 21:00

Serenad Bağcan’ın güçlü sesi, Fazıl Say’ın piyanosu ve Genco Erkal’ın okuyacağı Nazım şiirlerini aynı sahnede buluşturan bu etkinliğin biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

28 Aralık Çarşamba

Tiyatro / Prima Facie / Sahne Pulcherie / 20:30

Prima Facie

Tessa, işçi sınıfı bir aileden yetişmiş, büyük emeklerle mesleğinde yükselmiş, başarılı ve genç bir avukattır. Bir gün beklenmedik bir olay gerçekleşir ve kendini bir anda hukukun “erkek” kuralları ile savaşırken bulur. Suzie Miller’ın hikayesinden uyarlanan oyunda Olcay Yusufoğlu sahne alıyor.

Tiyatro / Amadeus / Zorlu PSM / 20:30

Başrollerini Selçuk Yöntem ve Tansu Biçer’in paylaştığı Amadeus, ünlü bestecinin bilinmeyen tarafını ve en yakınındaki Salieri ile ilişkisini anlatıyor. Hem oyuncu kadrosu hem de sahnede yer alan orkestrası ile oldukça kalabalık bir prodüksiyon olan müzikal şimdiye kadar birçok ödüle de layık görüldü. Işıl Kasapoğlu yönetmenliğindeki Amadeus’un tam kadrosuna ve biletlerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

29 Aralık Perşembe

Konser / Hugh Coltman & CRR Caz Orkestrası Yeni Yıl Konseri / CRR Konser Salonu / 20:00

Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası’na eşlik edecek olan Hugh Coltman, Jeff Buckley’den Nat King Cole’a uzanan geniş repertuarı ve özel sesiyle dinleyiciyi büyüleyecek.

Aralık Ayı İstanbul Etkinlik Rehberimizin sonuna geldik.

Yeni yılın hayal ettiğiniz tüm güzellikleri getirmesini, 2023’ün hepimiz için geçtiğimiz yıldan daha umutlu, daha mutlu bir yıl olmasını diliyoruz.

Ocak ayında yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More from Farah Samuray

Ayvalık Gezi Notları

Benim için Ayvalık mevsimsiz bir kaçış noktası. Ege’nin her mevsimde başka bir...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir