İstanbul Etkinlik Takvimi (12-18 Mart 2018)

Mekanlar ve Yüzler
Mekanlar ve Yüzler

İstanbul etkinliklerinde “Her hafta 1 sergi, 1 oyun” mottosu ile başladığımız etkinlik takviminin devamı ile sizlerleyiz.

Sanata dair etkinliklerden haberdar olmak bildiğiniz üzere çok zor. İstanbul’da etkinlik olacağı zaman dahi üzerinden aylar geçtikten sonra öğreniyoruz. Biz de buna bir çözüm olarak sizi ara ara bilgilendirmek üzere etkinlik takvimi hazırlayacağız. Konserden tiyatroya, sinemadan sergilere kadar her daldan bir şeyler eklemeye çalıştığımız yeni etkinlik takvimimiz ile tekrar karşınızdayız!

Sanat ve tarih kokan bu şehirde her gün onlarca etkinlik gerçekleşiyor. Okurlarımızın İstanbul Etkinliklerinden daha fazla haberdar olabilmesi için etkinlikleri araştırıp ufak bir takvim hazırlamaya başladık. İstanbul Etkinliklerinden seçtiklerimizden listeyi inceleyip kendinize göre mutlaka bir etkinlik bulacaksınız!

Tiyatrolar

Zabel

Zabel - istanbul etkinlikleri
Zabel – istanbul etkinlikleri

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) tiyatro birimi, kolektif bir çalışmayla, ünlü Ermeni aydını Zabel Yesayan’ın yaşamını tiyatro sahnesine taşıdı.

Zabel Yesayan…

1878-1943?

Doğum yeri Üsküdar.

Ölüm yeri meçhul

Yazar, mücadeleperest, sürgün…

İstanbul’dan Fransa’ya oradan da Sovyetler’e uzanan yolculuğu bir hapishane hücresinde son buluyor. Çocukluğunu, gençliğini, mücadele yıllarını, sürgün yaşamını hatırlıyor. Hücrenin karanlığına inat, solmuş hatıraları zihninde renkleniyor.

Hafızamın köşelerinde kapalı kapılar açılıyor ve geçmiş anlar uyanıyor. Bir söz, unutulmuş bir bakış, günlük hayatın çoktan geçip gitmiş teferruatı yeniden hayat buluyor. Bunlar sadece hafızamdan geçmekle kalmıyor içlerindeki hüznü ya da saadeti de bana bir kez daha bahşediyorlar.

13.03.2018 Salı / 20:30

Moda Sahnesi / İstanbul

15.03.2018 Perşembe / 20:30

Demir Demirgil Tiyatro Salonu / İstanbul

Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri - istanbul etkinlik takvimi
Bir Delinin Hatıra Defteri – istanbul etkinlik takvimi

Erdal Beşikçioğlu’nun tek kişilik oyunu:

Hikaye Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerine merkezlenir. Günlük formatında yazılan hikaye, baş kahraman Popriçin’in deliliğe doğru gidişini anlatır. Yaşadığı sıkıcı ve tekdüze hayata bir de müdürünün kızına duyduğu aşk eklenince içinde bulunduğu girdap iyice büyür. Aksenti ivanoviç Popçirin’in baskıcı sistemde boyun eğmeme çabaları ve yaşadığı psikolojik gel-gitler kendisini İspanya Kralı sanmasına kadar devam eder ve akıl hastanesine kapatılmasıyla son bulur.

13.03.2018 Salı / 20:30

Türker İnanoğlu Maslak Show Center / İstanbul

Sergi

İstanbul 365 Gün

İstanbul 365 Gün
İstanbul 365 Gün

Fotoğrafçı Niko Guido’nun, Fotoğraf Gezginleri grubundaki arkadaşlarına yönelttiği bu sorudan yola çıkan 26 fotoğrafçı, tam bir yıl boyunca kendilerince İstanbul’u anlattılar. İstanbul’u anlatabilmek için görünenin ötesine geçerek, milyonlarca insanın her gün, her saat, her an yaşadıklarına tanıklık ettiler ve öncelikle İstanbul’u anlamaya çalıştılar.

Vizörün arkasından İstanbul’u yaşarken, doğal olarak kendilerini, kendi dünyalarını, kendi bakış açılarını yansıttılar. Amaçları aynı olsa da, her bir fotoğrafçı kendi varoluş seçimleri üzerinden İstanbul’u belgeledi. Bu belgeleri bir araya getiren kitap ortaya çıktığında, kitabın içinde zaman yolculuğuna çıkanlar bu şehrin büyüsünü kendilerince yaşasın istediler.

İstanbul’a aşık 26 fotoğrafçının katılımıyla 2016 yılında gerçekleşen İstanbul 365 Gün fotoğraf projesi, kesintisiz olarak yıl boyunca İstanbul’da günlük, sıradan yaşamın içine girerek değişik kesim ve mekanlardan her gün ayrı bir hikaye anlatır. Her bir fotoğrafçının kendi tercihiyle siyah-beyaz, renkli, dikdörtgen, kare gibi çeşitli formatlarda çekilen fotoğraflar, projenin yaratıcısı Niko Guido ve proje fotoğrafçıları tarafından değerlendirilerek seçilmiş ve kronolojik sıra ile İstanbul 365 Gün kitabında yer almıştır.

Projeye imza atan fotoğrafçılar:

Aslı Atalay, Ayşegül Saltat, Beril Baytan, Can Emre, Canan Erenmemişoğlu, Fethi Baytan, Feyza Ramazanoğlu, Figen Ongun Tuncer, Funda İnceer, Güneş Demir, Güniz Saltat, Işın Akpınar, İhya Bozkurt, İpek Ebru Yıldız, Jasemin Sadıke, Murat Ekşioğlu, Meltem İnanç, Mine Alpar, Nazan Okay, Nilgün Akpınar, Nuray Ertürk, Nurhayat Baysal, Özlem Gürsoy, Suat Atalay, Tahsin Gün, Utku Yonarsoy

İstanbul 365 Gün adlı sergi Fransız Kültür Merkezi’nde 12 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Kara Kum

Kara Kum - istanbul etkinlikleri
Kara Kum – istanbul etkinlikleri

Küratörlüğünü Melis Tezkan’ın üstlendiği, sanatçı Nil Yalter’in yeni ürettiği işleri bir araya getiren sergi, başlığını Hasköy Mahallesi’ndeki bir kalıp atölyesinde kumun yakılınca siyaha dönmesiyle ortaya çıkan malzemeden alıyor. Bu özel maddenin karalığı ve içinde yakıldığı alevden yola çıkan sanatçı, Karakum Çölü’nün ortasındaki alevli Cehennem Kapısı kraterinden de esinlenerek karanlık ve kapalılık imgeleri üzerine çalışıyor.

Kariyeri boyunca Paris, New York, İstanbul, Lyon gibi büyük şehirlerin mahallelerindeki kentsel dönüşümler üzerine birçok kez çalışmış olan Nil Yalter, Kara Kum Sergisi için hızlı değişim sürecinde olan Hasköy’den topladığı çeşitli malzeme ve görüntülerden yararlanarak yerleştirme, video, fotoğraf ve tuvallerin yanı sıra bir performans üretti. Sanatçının 50 yılı aşkın kariyerinde özel bir yeri olan ritüel kavramını, simya, fizik ve sanatın karşılaşma alanı olarak ele aldığı sergi, eserlerin teatral yerleşimini destekleyen prolog ve epilog parçaları ile birlikte seyirciyi içine alan bir senografiye dönüşüyor.

Kara Kum adlı sergi Galerist Tepebaşı’nda 21 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Sinema

Locman

Locman
Locman

TCDD için makinist olarak çalışan Uğur, eşi Handan ve iki çocuğuyla birlikte yaşamaktadır. Günün birinde depo şefliğine terfi ettirilir ve Sivas’ın Divriği ilçesine tayini çıkar. Bu tayinle birlikte artık ‘lojman’da yaşamaya başlayacak aileyi 12 Eylül’ün giderek yaklaştığı bir dönemde, taşınma ve yeni yerlerine uyum sağlama çabaları beklemektedir.

Mekanlar ve Yüzler

Mekanlar ve Yüzler
Mekanlar ve Yüzler

Ünlü yönetmen Agnés Varda ile fotoğraf sanatçısı JR, minibüsleriyle keyifli bir yolculuğa çıkıyor. Fransa’nın farklı bölgelerinde gittikleri bu yolculukta insanlarla konuşup onların hikayelerini dinleyerek resimlerini çekerler. Çektikleri resimleri büyük boylarda basıp değişik yerlere yapıştırırlar.

Alanlarında çok tanınmış 2 ismin ortaklığıyla meydana gelmiş Mekanlar Yüzler filmi, anılar ve hatırlamak üzerine çok şey anlatırken, farklı kuşaklara ait iki insanın yol boyunca ilerleyen dostluğunu da seyircilere aktarıyor.

Konser

Fink

Fink
Fink

İngiliz müzisyen ve söz yazarı Fink 14 Mart Çarşamba günü yeni albümü “Resurgam”ın turnesi kapsamında Babylon’da.

Müzisyen bir ailede yetişen ve geçlik yıllarından bu yana dinlediği The Cure, The Smiths, The Orb gibi gruplardan etkilenen sanatçı, bunu parçalarına da yansıtıyor. Bugüne kadar yayınladığı “Biscuits for Breakfast”, “Distance and Time”, “Sort of Revolution”, “Perfect Darkness”, “Hard Believer” ve “Horizontalism” albümleriyle belirli bir tarza sabit kalmadan müzik endsütrisine kendi tarzını kabul ettirdi. Kendi projelerinin yanı sınra Amy Winehouse, Bono,Jogn Legend, Nitin Sawhnet gibi önemli isimlerle de çalıştı.

Müzik dünyasının öne çıkan plak şirketlerinden biri olan Ninja Tune ailesinin bir üyesi olan sanatçı yeni albümü “Resurgam”ın turnesi kapsamında 14 Mart’ta Babylon’da.

Asaf Avidan The Study Of Falling Solo Tour

Asaf Avidan
Asaf Avidan

“One Day”/ “Reckoning Song” şarkısıyla listeleri altüst eden müzisyen, besteci ve söz yazarı Asaf Avidan etkileyici performansı ile 13-14 Mart’ta Zorlu PSM Studio’da!

İsrail doğumlu müzisyen Asaf Avidan, çocukluğunu Jamaika, New York ve İsrail gibi farklı coğrafyalarda geçirdi.

2006 yılı Avidan için özel bir yıl oldu. Sevgilisinden ayrıldıktan sonra ailesinin yanına Kudüs’e taşınan genç müzisyen kendini tamamen müziğe adadı ve ayrılığını, kalp kırıklığını incelediği 6 şarkıdan oluşan Now That You’re Leaving EP’sini yayınladı. Yine aynı yıl  albümünün tanıtımı için bas gitarda Ran Nir, davulda Yoni Sheleg, gitarda Roi Peled ve çelloda Hadas Kleinman’ın yer aldığı Asaf Avidan & the Mojos isimli folk-rock grubunu kurdu.

Asaf Avidan & the Mojos ile The Reckoning (2008), Poor Boy/Lucky Man (2009), Through the Gale (2010) albümlerini yayınladıktan sonra, Avidan solo kariyerine odaklanmak için gruptan ayrıldı.

2012 yılında Berlin’li DJ Wankelmut’un “One Day” parçasında “Reckoning Song”u kullanması ve parçanın Avrupa listelerinde zirveyi kapması, gözleri Avidan’ın üzerine çevirdi. Aynı yıl “Different Pulses” albümü yayınlanan sanatçının ikinci albümü “Gold Shadow” 2015 yılının başında tüm dünyada piyasaya sürüldü.

Asaf Avidan, 13/14 Mart tarihlerinde Zorlu PSM’de.

 

More from Ozen Ozgur Ozturk

İstanbul Etkinlik Rehberi Ağustos 2019

2019 yazı da tam gaz devam ederken yine Ağustos’a geldik. Bakalım etkinlik...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir