Bursa’da Ne Yenir? En İyi Bursa Restoranları

bursada ne yenir-en iyi bursa restoranları
bursada ne yenir-en iyi bursa restoranları

Bursa’da ne yenir?” deyince aklımıza hemen herkes gibi iskender geliyor tahmin edebiliyoruz. Ancak bu yazı iskenderden çok daha fazlasını vadediyor. Bursa için kelimenin tam anlamıyla bir gurme şehri diyebiliriz. Sahip olduğu cömert topraklar, Ege’ye, Trakya’ya ve İç Anadolu’ya yakınlığı, merkezi bir şehir olması, zamanında Balkanlar’dan göç alması Bursa mutfağını şekillendiren sebeplerden.

Yazımızda öncelikle Bursa lezzetlerinden daha sonra Bursa’nın en iyi restoranlarından bahsedeceğiz.

Fazla laf kalabalığı yapmadan yazımıza geçelim. Eğer Bursa’da Gezilecek En Güzel Yerler yazımızı da okuduysanız,  Bursa mutfağına detaylı bir bakış atabiliriz. Haydi başlayalım.

Bursa’da Ne Yenir? Damak Çatlatan Lezzetler

Bursa’da muhtemelen adını ilk defa duyacağınız yemekler bile tadabilirsiniz. Biz en bilinenleri de sayalım. Ancak kebaptan sakatata, tatlıdan içeceğe Bursa mutfağında ne yenir listesi:

1. İskender Kebap

bursada ne yenir-iskender
bursada ne yenir-iskender

İskender kebap Bursa’da ne yenir sorusunun ilk cevabı. Sırf iskender yemek için İstanbul’dan kalkıp Bursa’ya gelenler var. Nefis pofuduk pideleri üzerinde gezdirilen kızgın tereyağ, yanına koyulan yoğurt bile şu an iskender kebaba doğru havada süzülmemize neden oldu.

Son yıllarda lezzet azaldı ve fiyatlar çok yükseldi ancak size 4 tane alternatif yazlım.

Bursa’da İskender Nerede Yenir?

 • Kebapçı İskender
 • Mavi Dükkan
 • Uludağ Kebapçısı
 • Kebapçı Hüseyin

Not: Bunların arasında en çok ikramlı ve en uygunu Kebapçı Hüseyin.

2. Cantık

cantik-bursa
cantık bursa

Cantık, belki hala duymayanınız varsa ortasında kıyma olan  pidelere deniyor. Aydın’daki Şam işi pideyle karıştırılmasın, bu biraz daha tombiş bir pide. Ortasındaki kıyma da eser miktarda diyebiliriz. Ancak çok lezzetli.(Bir oturuşta 3-4 tane yememek için kendinizi zor tutuyorsunuz)

En İyi Cantıkçılar

 • Aynalı Çarşı Pidecisi
 • Acıdayı

3. Pideli Köfte

Eğer iskender iskender diye yanıp tutuşan midenize, yakın ama farklı bir ziyafet çekmek isterseniz size pideli köfte verelim. Altında iskender pidesi, üstünde köfteler, domates sosu ve tereyağ.

En İyi Pideli Köfte Restoranları

 • Kayhan Çarşısı
 • Çiçek Izgara
 • Küçük Saray

4. İnegöl Köfte

Hazır laf köfteden açılmışken çok da uzaklaşmadan, Bursa’nın İnegöl ilçesine gidelim. Her yörenin olduğu gibi, Bursa’nın da köftesiyle meşhur bir ilçesi var. Ayrıca bu köfte, sadece Bursa’da değil, Türkiye’de de ün yapmış. Normalde küçük ve uzun şekilde hazır İnegöl köfteler satılırken, İnegöl’de restoranlarda normal yassı köfteler satılıyor.

Nerede Yenir

 • Köfteci Zeynel
 • Orhan Köfte

5. Elbasan Tava

Elbasan Tava

Normalde bir Arnavut yemeği olan (hatta adını Arnavutluk’taki Elbasan kentinden alan) Elbasan tavayı Bursa’da ne yenir listesine aldım çünkü hem Bursa’daki göçmen nüfusu hayli yoğun hem de elbasan tavayı esnaf lokantalarında bile bulabiliyorsunuz. Un, patates püresi ve peynirle kaplanan kuzu etinin fırında pişmesiyle hazırlanıyor.

Elbasan Tava Servis Edilen En İyi Bursa Restoranları

 • Rumeli Kardeşler Sofrası
 • Hasırönü Et Lokantası

6. Kestane Şekeri

Bursa'da Ne Yenir - Kestane Şekeri
Bursa’da Ne Yenir – Kestane Şekeri

Kestane şekeri, Bursa’lı dostlarımızın başka kentlerdeki tanıdıklarına sıkça aldığı hediyelerden. Kırık kestane şekeri, çikolatalı ve normal kestane şekerleri mevcut. Ayrıca boyutuna göre de ayrıca sınıflandırılıp satılıyor. Alternatif olarak karyokayı şiddetle öneririz.

Kestane Şekeri Nereden Alınır?

 • Kafkas Şekerleme
 • İpek Kestane Şekeri

7. Tahinli Pide

tahinli pide-bursada ne yenir
tahinli pide-bursada ne yenir

Tahinli pide Bursa’da ne yenir listesinde; çünkü başka hiçbir kentte buradaki gibi yapılmıyor. Simit büyüklüğünde bir pide düşünün, ortasında bolca tahin var. Bir kere yedikten sonra müptelası oluyorsunuz 🙂

Tahanlı pide nerede yenir?

 • Abdal Simit Fırını
 • Tarihi Taş Fırın
 • İnanç Fırın

8. Bağdat Hurması

bursada ne yenir bagdat hurmasi
bursada ne yenir bagdat hurmasi

Bursa’ya özgü lezzetlerden bir başkası. İsmine aldanıp hurma zannetmeyin. Bağdat hurması tatlısı, dışı kahverengi içi beyaz, üzerine şerbet dökülüp hindistan cevizi serpilen (gerçekten de hurma şeklinde) nefis minik tatlılardır. Sadece Bursa’da üretilir(ve tüketilir sanırım:)

9. Kemalpaşa Tatlısı

Tıpkı İnegöl köfte gibi, Kemalpaşa tatlısı da ismini Bursa’nın ilçesinden alan küçük yuvarlak, şerbetli tatlıdır. Hazır olarak da marketlerde bulabilir ve şerbetini hazırlayıp yiyebilirsiniz.

10. Süt Helvası

bursa sut helvasi
bursa süt helvası

Bursa’da ne yenir listesinde süt helvasına yer vermesek olmazdı. Aynı zamanda Bursa helvası olarak da geçer. Üzeri yanık, akışkan, sıcak servis edilen bir helva. Çok ama çok lezzetli. Esnaf lokantalarında bulabilirsiniz.

11. Cevizli Lokum

cevizli lokum bursada ne yenir
cevizli lokum – bursada ne yenir

Cevizli lokum, Bursa’ya özgü, içinde ceviz ve tarçın olan hamur işi. Rulolar halinde sarılan içi cevizli hamurlar, piştikten sonra çok güzel bir görüntüye ve lezzete sahip olurlar. İsminden tatlı olduğu sanılmasın. Evde de buradaki tariften kolayca yapabilirsiniz.

12. Kırnaçe

bursada ne yenir kırnace
bursada ne yenir kırnaçe

Muhtemelen hiçbir gezi blogunda Bursa’da ne yenir yazısında bu son iki maddeye rastlamadınız. Mumbar dolmasına benzeyen ev yapımı sosis olan Kırnaçe hem görüntüsü hem de tadıyla denemeye değer. Ancak çok az yerde bulabiliyorsunuz. Mestanlı Konağı da bulabildiğiniz yerlerden biri.

13. Kebapçe

Kebapçe de kırnaçe gibi aslında Bulgaristan göçmenlerinin sık tükettiği uzunlamasına köfte. (küçük kebap anlamına gelir) Ancak iki yemek de domuz eti içerebilir dikkat!

Kebapçe ve Kırnaçe Bulabileceğiniz Restoranlar

 • Balkan Evi
 • Rumeli Kebapçe Köfte

14. En Güzel Meyveler

Hepimizin bildiği gibi Bursa’nın şeftalisi meşhur ancak bunun dışında Bursa’da neredeyse her meyve yetişir ve çok lezzetlidir. Siyah incir ve dağ çileği bizim favorilerimiz. Bursa’ya gelirseniz mutlaka pazardan alıp bolca tüketin.

Bursa’nın En İyi Restoranları

1. Büyük İskender – Uludağ Kebapçısı – Mavi Dükkan

bursa en iyi restoranlar-mavi dukkan
bursa en iyi restoranlar-mavi dükkan

Bursa’nın en iyi restoranlarında üç iskender dükkanına aynı sırada yer vermek istedim. Bursa’da iskender nerede yenir sorusunun cevabı bu üç restorandır. Kebapçı İskender’de genelde sıra beklemezsiniz, dükkanın iç dekorasyonu, renkli camları, ahşap kolonlar önce gözünüzü doyurur

Uludağ Kebapçısı eski Santral Garaj yakınındadır. Bursa’da, özellikle şehir dışından gelenlerin iskender yemek için en çok tercih ettiği restorandır. Kalabalıktır biraz sıra bekleyebilirsiniz.

Mavi Dükkan, Bursa’nın merkezi heykelde bulunur. Uzaktan gördüğünüzde bile neden mavi dükkan dendiğini anlayacaksınız. Ancak sıra beklemeniz olası. Öğleden hemen önce gelirseniz sıra beklemeden girebilirsiniz.

2. Demir Amca

Demir Amca Bursa efsanesidir. Bursa’da çocukluğunu, gençliğini geçiren nesiller bilir buranın tavuk döneri parmak ısırtır. Mayonez, kekik, soğan ve hafif yağlı tavuk dönerin pofuduk ekmekte buluşması.. Eğer yiyebiliyorsanız “tam tavuk” yiyin.

Adres: Altıparmak Mah. Bursalı Tahir Cad.

3. Kayhan Çarşısı

Bursa’da ne yenir listesinde pideli köfte üst sıralardaydı. İşte pideli köfte de Kayhan Çarşısı’nda yenir. Bu çarşıda, sokak boyunca karşılıklı, sıklıkla dizilen pideli köfte lokantaları vardır. Zaten sokakta ilerlerken restoranların önünde sizi sürekli davet eden (bundan rahatsız olabilirsiniz) garsonlar vardır.

4. Aynalı Çarşı Pide Salonu

Eğer yolunuz Heykel’e, Ulucamii’ye , Kapalı Çarşı’ya düşerse mutlaka Aynalı Çarşı’da kuşbaşılı kaşarlı pide ve kıymalı cantık yemeli. Pidenin lezzeti, kebapçılarda yediğiniz pidelere göre daha farklı. (daha çıtır ve daha az yağlı)

5. Acıdayı Cantık

acı dayı - bursa en iyi restoranlar
acı dayı – bursa en iyi restoranlar

Başka bir cantık adresi Acıdayı Cantık. Kayhan Çarşısı’nın yakınında Acıdayı Cantık’a uğrayın. (Hatta pideli köfteden hemen önce 1’er adet yemeniz tavsiye edilir. Burada paket yaptırabilir veya masalarda ayranla beraber afiyetle yiyebilirsiniz.

6. Üç Köfte

Üç köfte Bursa’da ne yenir listelerinde her gezi blogunda rastlayacağınız bir restoran. En büyük özelliği tabağınıza üç adet köfte konması ve biter bitmez yeni bir üç köfte gelmesi. Piyazı da güzeldir Tavsiye ederiz.

Adres: İvaz Paşa Kapalı Çarşısı; No:3

7. Bademli Et Mangal

Bursa’nın en iyi restoranları arasında mı çok kesin konuşmuyoruz ancak Bursa’nın en bilinen restoranları arasında olduğu kesin. Grup ve aile yemekleri açısından uygun bir ortamı var. Kendin pişir-kendin ye yapabiliyorsun. Bahçesi güzel.

Adres: Çağrışan Mh. Mudanya Cd. No:307

8. Efendioğlu Cağ Kebap

Yıldırım’da bulunur. Sahipleri Erzurum’lu olduğu için de, etleri- cağ kebapları çok lezzetlidir. Cağ kebabı şişten sıyırıp servis ederler. Eğer siz kendiniz yapmak isterseniz söylemeyi unutmayın 🙂 Kadayıf dolması yemeyi de ihmal etmeyin.

Nerede: Ortabağlar Mah. Profesör Tezok Cad. No:11 – Yıldırım

9. Aral Alabalık Tesisleri

bursa’nın en iyi restoranlari- aral alabalik

Eğer doğaya doyayım, oksijene boğulayım ve mis gibi yemekler yiyeyim derseniz, Aral Alabalık Tesisleri’ne gidebilirsiniz. Bursa merkezden 15-20 dakika sürüyor ancak, dev çınarların altında kaşarlı ve mantarlı alabalık yiyip sonrasında yürüyüş yapmak için değer. (Ayrıca köftesi ve sıcak helvası da çok iyi)

Adres: Deliçayyolu 3.km Hamamlıkızık

10. Kültürpark Yusuf Restoran

Bursa’nın efsane restoranları arasında Kültürpark’taki Yusuf Restoran. Bahçesi için bile gidilmeye değer. Rakı meze için, sakatat, köfte için ayrıca Kültürpark’ta dolaşmak için uğrayabilirsiniz.

11. Ömür Köftecisi

ömür köftecisi-bursanın en iyi restoranları

Bursa’nın en iyi köfte restoranlarından. Ömür Köftecisi 1965’ten bu yana hizmet vermektedir. Osmanlı zamanından kalma eski mahkeme binası restore edilip bu restoran açılmış. Ayrıca iskender kebap da yiyebilirsiniz.

Nerede: Şehreküstü Mahallesi, Ulucami Cd. No:9

11. Çiçek Izgara

Bursa’nın en bilinen ve köklü restoranlarındandır. Köfte-pideli köfte en çok tercih edilen yemeklerden.

Adres: Nalbantoğlu Mah. Belediye Cad. No:15

12. Tarihi Abdal Fırını

tarihi abdal simit fırını bursa
tarihi abdal simit fırını bursa

Bursa’nın en iyi restoranlarında en bilinen, tarihi bir fırına yer vermek istedik. Bir kahvaltınızda veya 5 çayınızda mutlaka Abdal fırınından gevrek simit ve tahinli alın.

Nerede: Tuzpazarı Mah. Fırın Sok. No:2

13. Çağdaş Kumpir

Bursa’da ne yenir listesinde garipsediğimiz bir madde olurdu kumpir. Ancak, eğer kumpirinizde haydari, antep ezme,  köpoğlu gibi tanıdık mezeler ancak kumpire yabancı yancılar istiyorsanız mutlaka Çağdaş kumpiri deneyin. Bir kumpirle emin olun doyacaksınız.

Adres: Altıparmak Cad. No:9

14. Arap Şükrü

Burayı en iyi Bursa restoranlarında bonu olarak yazıyorum. Arap Şükrü Sokağı, Bursa’nın meyhaneler sokağıdır. Altıparmak Caddesi’nin bir üst paralelinde yer alır. Eğer canınız rakı – balık, meze, fasıl çekerse mutlaka uğrayın. Uyarı: Cuma ve Cumartesi çok kalabalık olur. Rezervasyon yaptırabilirsiniz.

15. Uzay Pastaneleri

bursada nerede ne yenir-uzay pastanesi
bursada nerede ne yenir-uzay pastanesi

Bursa’nın en iyi restoranlarında bir pastaneye yer vermesek olmazdı. O da Bursa’nın en bilinen pastanelerinden Uzay Pastanesi. Yaş pastaları, makaronları, balkabaklı cheesecake i harikadır.

Nerede: Çekirge Mah. Çekirge Cad. No:124

16. Güzelyalı Balkaymak

Gelin bir tane de dondurmacıya yer verelim en iyi restoranlarda. Üstelik Mudanya’da. Bu bahaneyle Trilye ve Kumyaka’ya da uğramış olursunuz hem. Balkaymak’ta adı üstünde bal kaymaklı, tipitipli ve kestaneli dondurma yenmeli.

Bonus: Hikmet Kılıçarslan Parkı

Bursa’nın en iyi restoranlarında bir tane de efsane tost yiyebileceğiniz bir yer önermek istedim. Aile olarak işlettikleri kafe-çay bahçesinde Bursa’nın açık ara en iyi tostunu çıkarıyorlar. Ayrıca frappe de mutlaka denenmeli.

Eğer bu yazı sizi çok acıktırdıysa sizi aşağıdaki yazımıza alalım:

İstanbul’daki En İyi Restoranlar

Bursa’da ne yenir ve nerede yenir yazısının sonuna geldik. En iyi Bursa restoranlarına eklemek istedikleriniz varsa yorum yapmayı unutmayın.

More from Can Marangoz

BEBEK’TE BİR GÜN NELER YAPILIR – BEBEK’TE YAPILACAKLAR

Bebek’te yapılacak o kadar çok şey var ki. Bunların hepsini sıralayacağız. Baştan...
Read More

1 Comment

 • Salih Kolay dedi ki:

  Gerçekten iyi cevaplamışınız Bursa da ne yenir sorusunu. Tahinli pideye Bursa da “tahanlı pide” denildiğini (z kuşağı bunu pek bilmez) de ilave edeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir