Yeşil Pasaport Nedir? Kimler Yeşil Pasaport Alabilir? Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

yesil pasaportu kimler alabilir- yesil pasaport nedir

Yeşil pasaport sahibi olmak demek, pek çok ülkeye vizesiz giriş yapabilmek demek. Bu yazımızda yeşil pasaport nedir, kimler yeşil pasaport alabilir sorularına cevap verelim.

Hali hazırda yeşil pasaport sahibi olan okuyucularımız, Filgezi sizler için çalışıyor! (Geziyor da demek istemiş olabilirim :)) Yurtdışı gezi notlarımız emrinize amade! Bir sonraki rotanız Avrupa’da Grasse veya Cenova, Afrika’da Fas veya Fildişi Sahili, Asya’da Tayland veya Maldivler olabilir 🙂

 

YEŞİL PASAPORT NEDİR?

Bu kısımda yeşil pasaport nedir konusunu inceleyelim. Daha sonra kimler yeşil pasaport alabilir hususuna gelelim.  Yeşil pasaport, en fazla 5 yıllık çıkarılan, çoğumuzun kullandığı klasik bordo pasaporttan farklı olarak daha fazla dolaşım hakkı sağlayan bir pasaport çeşidi. Yeşil pasaport sahibiyseniz, başta Schengen ülkeleri olmak üzere, dünyadaki pek çok ülkeye vizesiz girme veya kapıda veya online vizeyle girme avantajı elde ediyorsunuz.

Vizesiz Avrupa seyahati hala pek çoğumuz için hayal. Avrupa Birliği, Türklere serbest dolaşım hakkı verecek mi diye beklerken -ki bence hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir hayal- sadece yeşil pasaport sahipleri bu hayali yaşıyorlar.

Yeşil pasaport, halk arasında devlet memurlarına verilen pasaport çeşidi olarak biliniyor. Bu bilgi kısmen doğru olsa da, aslında devlet memurlarının sadece %4’lük bir bölümü yeşil pasaport çıkarttırma hakkına sahip. Yeşil pasaport yani hususi damgalı pasaport alabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar veya sahip olmanız gereken bazı özellikler var.

yesil pasaport nedir kimler yesil pasaport alabilir
yesil pasaport nedir kimler yesil pasaport alabilir

KİMLER YEŞİL PASAPORT ALABİLİR?

Kimler yeşil pasaport alabilir aşağıda listeledik:

 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri ve eski bakanlar yeşil pasaport alabilir. (Görevleri süresince siyah pasaport kullanırlar.)
 2. Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olarak çalışan ve bu derecelerde çalışırken emekli olan devlet memurları yeşil pasaport alabilir.
 3. 1, 2 ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışırken emekli olan devlet memurları yeşil pasaport alabilir.
 4. Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1.,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları yeşil pasaport alabilir.
 5. Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları görev yaptıkları süre boyunca geçerli olacak şekilde yeşil pasaport alabilir.
 6. Devlet Sporcusu unvanı verilen sporcular yeşil pasaport alabilir.
 7. Özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından; özelleştirme öncesi yeşil pasaport alma hakkını elde etmiş kişiler yeşil pasaport alabilir.
 8. Yukarıda sayılan maddelere, bu sene çıkarılan bir kanunla bir de sekizinci madde eklendi. İhracatla uğraşan iş adamları, son üç takvim yılında yıllık ortalama ihracatları 1 milyon doların üstündeyse, yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar.

Kimler Aile Nedeniyle Yeşil Pasaport Alabilir?

Bunlara ek olarak, yeşil pasaport aile nedeniyle de veriliyor. Yeşil pasaport sahibiyseniz, sizin sayenizde bazı aile bireyleri de yeşil pasaport çıkarttırma hakkına sahip olabiliyor. Bunlar:

 • Eşiniz
 • 18 yaşından küçük çocuklarınız
 • 25 yaşından küçük, hak sahibi ebeveyniyle ikamet eden, çalışmayan, evli olmayan ve öğrenciliği devam eden kız ve erkek çocuklarınız
 • Yaş sınırı olmaksızın, hak sahibi ebeveyniyle ikamet eden, evli olmayan, çalışmayan ve aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri yüzünden bakıma muhtaç durumda olduğu sağlık kurulu raporuyla belgelenen çocuklarınız yeşil pasaport hakkından faydalanabiliyor.

Yeşil pasaport başvurusu için hazırlamanız gereken belgeleri bu linkten kontrol edebilirsiniz.

yesil pasaport alma sartlari
yesil pasaport alma sartlari

Öğretmenler Ne Zaman Yeşil Pasaport Alabilir?

Bahsettiğimiz gibi genel hatlarıyla yeşil pasaport, devlet memurlarına verilen pasaport çeşidi. Devlet kurumlarında çalışan öğretmenler de belli bir zaman sonra, gereken kıdeme ulaştıklarında yeşil pasaport alma hakkı elde ederler. Yani kimler yeşil pasaport alabilir sorusunun cevap şıklarından bir tanesi.

Diğer memurlar gibi, öğretmenlerin de yeşil pasaport için 3., 2. veya 1. derece kadrolu olması gerekiyor. Öğretmenler göreve başladıklarında, 9 derece, 1 kademe (yani 9/1) sahibi olurlar. Yıllar içerisinde deneyim arttıkça derece düşer, en yüksek derece 1’dir.

Sicili olumlu olan öğretmenlerin kademesi her yıl 1 artar. Normal koşullarda sistem şu şekilde ilerler: 1. yıl 9/1, 2. yıl 9/2, 3. yıl 9/3, 4. yıl 8/1, 5. yıl 8/2… Tabii örneğin eğitimlerin olumlu, cezaların olumsuz etkilerle bu sistem değişiklik gösterebilir.

Bir öğretmenin yeşil pasaport almak için minimum derece olan olan 3. kadro derecesine ulaşması yaklaşık 15 yıl çalışmış olması gerekiyor.

 

YEŞİL PASAPORTUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yeşil pasaport iki avantaja sahiptir.

 1. Yeşil pasaport almak için pasaport harcı ödenmez, sadece 94 TL’lik defter bedeli ödenir. Bordo pasaport çıkarttırmak içinse, 94 TL’lik defter bedeline ek olarak bir de pasaport harcı ödenir. Pasaport harcı, pasaportun kaç yıllık olarak alınmak istediğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Güncel pasaport harçlarını bu linkten öğrenebilirsiniz.
 2. Yeşil pasaportun dolaşım gücü yüksektir. Yeşil pasaport sayesinde bordo pasaporttan çok daha fazla ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz.

 

YEŞİL PASAPORTUN DOLAŞIM GÜCÜ NEDİR?

Bahsettiğimiz gibi, yeşil pasaport, bordo pasaporta göre sahibine, daha fazla dolaşım gücü sunan bir pasaport çeşidi. Yeşil pasaport dünyadaki pek çok ülkeye vizesiz veya kapıda ya da online vize ile girme avantajı sağlıyor.

Yeşil pasaportun tam 160 ülkeye kolaylıkla girme avantajı var. Bu bir hayli yüksek bir sayı. Daha iyi anlamak için yeşil pasaportun dolaşım gücünü başka ülkelerle kıyaslayalım. En büyük seyahat kolaylığı ve özgürlüğü sağlayan, dünyadaki en geçerli pasaportlar sırasıyla 176, 174 ve 173 ülke ile Almanya, Amerika ve İngiltere’ye ait. Rus pasaportu 106, Çin pasaportu 51 ve klasik Türk bordo pasaportuysa 105 ülkede dolaşım kolaylığı sağlıyor.

kimler yesil pasaport alabilir
kimler yesil pasaport alabilir

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Yeşil pasaport nedir ve kimler yeşil pasaport alabilir konularını açıklığa kavuşturduysak, gelilim yeşil pasaportla vizesiz girilebilecek ülkelere. Yeşil pasaportluların vizesiz veya kapıda ya da internetten vize alarak gidebileceği ülkeleri aşağıda listeledik.

Yalnız, seyahate çıkmadan önce pasaportunuzun en az 3 ay geçerliliğinin olduğunu mutlaka kontrol edin. Bazı ülkeler daha uzun süreli geçerlilik de isteyebilir, kontrol etmeyi unutmayın. Bunun dışında bu ülke listesi sürekli olarak güncelleniyor, ülkeler içindeki dolaşım süreleri de farklılık gösteriyor. Bu nedenle gitmeden önce siz yine tüm önlemlerinizi alın. 🙂

 

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN AVRUPA ÜLKELERİ

 1. Almanya (90 gün)
 2. Andorra (90 gün)
 3. Arnavutluk (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 4. Avusturya (90 gün)
 5. Azerbaycan (90 gün)
 6. Belçika (90 gün)
 7. Beyaz Rusya (Belarus) (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 8. Bosna-Hersek (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 9. Bulgaristan (90 gün)
 10. Çek Cumhuriyeti (90 gün)
 11. Danimarka (90 gün)
 12. Estonya (90 gün)
 13. Finlandiya (90 gün)
 14. Fransa (90 gün)
 15. Gürcistan (90 Gün) (Gürcistan’a pasaportsuz, nüfus kâğıdı ile girilebiliyor.)
 16. Hollanda (90 gün)
 17. Hırvatistan (90 gün)
 18. İspanya (90 gün)
 19. İsveç (90 gün)
 20. İsviçre (90 gün)
 21. İtalya (90 gün)
 22. İzlanda (90 gün)
 23. Karadağ (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 24. Kosova (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 25. KKTC (Serbest Dolaşım, pasaport gerekli değil)
 26. Letonya (90 gün)
 27. Lihtenştayn
 28. Litvanya
 29. Lüksemburg (90 gün)
 30. Macaristan (30 gün)
 31. Makedonya Cumhuriyeti (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 32. Malta
 33. Moldova (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 34. Monako (90 gün)
 35. Norveç (90 gün)
 36. Polonya (90 gün)
 37. Portekiz (90 gün)
 38. Romanya (90 gün)
 39. San Marino (90 gün)
 40. Sırbistan (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 41. Slovakya
 42. Slovenya
 43. Ukrayna (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 44. Vatikan (90 gün)
 45. Yunanistan (90 gün)

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN AFRİKA ÜLKELERİ

 1. Botsvana (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 2. Brundi (Sınır kapısında)
 3. Cezayir (90 gün)
 4. Cibuti
 5. Fas (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 6. Fildişi Sahili (90 gün)
 7. Gambiya (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 8. Güney Afrika Cumhuriyeti (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 9. Kamerun (90 Gün)
 10. Kenya (90 gün)
 11. Komor Federe İslam Cumhuriyeti (Sınır kapısında)
 12. Libya (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 13. Madagaskar (Sınır kapısında)
 14. Mauritius (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 15. Mısır (90 Gün)
 16. Moritanya (90 gün)
 17. Mozambik (Sınır kapısında)
 18. Nambiya (90 gün)
 19. Ruanda (İnternetten başvuru)
 20. São Tomé ve Príncipe (İnternetten başvuru)
 21. Senegal (Sınır kapısında)
 22. Seyşeller (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 23. Sudan (Sınır kapısında)
 24. Svaziland (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 25. Tanzanya (90 gün)
 26. Togo (Sınır kapısında)
 27. Tunus (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 28. Yeşil Burun Adaları
 29. Zambiya (Sınır kapısında)
 30. Zimbabve (İnternetten başvuru)

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN KUZEY VE ORTA AMERİKA ÜLKELERİ

 1. Antigua ve Barbuda (30 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 2. Aruba (90 Gün)
 3. Bahamalar (8 ay) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 4. Barbados (90 Gün ) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 5. Belize (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 6. Britanya Virjin Adaları (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 7. Curaçao (30 Gün)
 8. Dominika (21 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 9. Dominik Cumhuriyeti (Sınır kapısında turist kartı veriliyor.)
 10. El Salvador (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 11. Guatemala (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 12. Haiti (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 13. Honduras (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 14. Hollanda Antilleri
 15. Jamaika (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 16. Kosta Rika (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 17. Küba
 18. Meksika (İnternetten başvuru)
 19. Nikaragua (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 20. Panama (180 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 21. Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 22. Saint Lucia (6 Hafta) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 23. Saint Vincent ve Grenadinler Adaları (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 24. Sint Maarten (30 Gün)
 25. Trinidad ve Tobago (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 26. Turks ve Caicos Adaları (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ

 1. Arjantin (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 2. Bolivya (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 3. Brezilya (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 4. Ekvador (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 5. Guyana (90 gün)
 6. Kolombiya (180 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 7. Paraguay (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 8. Peru (183 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 9. Şili (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 10. Uruguay (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 11. Venezuela (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ASYA ÜLKELERİ

 1. Bahreyn (90 gün)
 2. Bangladeş (90 gün)
 3. Birleşik Arap Emirlikleri (90 gün)
 4. Bruney (30 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 5. Çin (30 gün)
 6. Doğu Timor (Sınır kapısında)
 7. Endonezya (14 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 8. Filipinler (30 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 9. Hong Kong (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 10. Irak (90 gün)
 11. İran Halk Cumhuriyeti (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 12. İsrail (90 Gün)
 13. Japonya (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 14. Kamboçya (90 Gün)
 15. Katar (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 16. Kazakistan (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 17. Kırgızistan (30 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 18. Kore Cumhuriyeti (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 19. Kuveyt (90 Gün)
 20. Lübnan (180 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 21. Makao (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 22. Maldivler (Sınır kapısında)
 23. Malezya (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 24. Moğolistan (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 25. Myanmar (İnternetten başvuru)
 26. Nepal (Sınır kapısında)
 27. Pakistan (90 Gün)
 28. Singapur (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 29. Sri Lanka (Sınır kapısında)
 30. Tacikistan (30 Gün)
 31. Tayland (90 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 32. Türkmenistan
 33. Umman
 34. Ürdün (90 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 35. Vietnam (90 Gün)
 36. Yemen (30 Gün)

 

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN OKYANUSYA ÜLKELERİ

 1. Avustralya (İnternetten başvuru)
 2. Cook Adaları (31 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 3. Fiji (120 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 4. Mikronezya Federal Devletleri (30 gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 5. Niue (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 6. Palau (Sınır kapısında)
 7. Samoa (Sınır kapısında)
 8. Tonga (Sınır kapısında)
 9. Tuvalu (Sınır kapısında)
 10. Vanuatu (30 Gün) (Bordo pasaporta da vizesiz)
 11. Yeni Kaledonya

Bu yazımızda yeşil pasaport nedir? Kimler yeşil pasaport alabilir ve yeşil pasaportle gidilebilecek ülkeleri inceledik. Umarım faydalı olmuştur.

More from Naz Saner

Vize Nedir ? Vize Nasıl Alınır? Nasıl Vize Başvurusu Yapılır?

Bu yazıda, özellikle nokta atışı bir ülke vizesi haricinde, daha genel bir...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir