Riga’da Gezilecek Yerler & Riga Gezi Rehberi

Riga gezilecek yerler listesi hazırlayıp, Riga gezisi için bilmeniz gereken bütün detayları kapsamlı bir Riga Gezi Rehberi yazısına eklemeye çalışacağız. Aynı zamanda seyahatinizi planlamadan önce aklınızda olabilecek; Riga’da neresi gezilir, Riga’dan neler yapılır gibi bütün soruların cevaplayabiliriz diye düşünüyoruz 🙂 

Riga Gezilecek Yerler – Miera

Riga gezisi çok yoğun bir döneme denk geldiği için öncesinde neredeyse hiç gezilecek yerler ve yapılacaklarla ilgili plan yapma fırsatımız olmadı. Havaalanında ve uçakta hızlı araştırmalar yapmaya çalışırken; klasik olarak Google’a Riga’da gezilecek yerler ve Riga’da yapılacaklar yazdık bir umut. Ama Riga’da nereler gezmek gerekiyor ya da Riga’nın görülmesi gereken yerlerin neler olduğu ile ilgili neredeyse hiç güncel türkçe içerik bulamadık. O yüzden Riga Gezi Rehberi ya da Riga Gezilecek Yerler yazısını olabildiğince detaylı hazırlamaya çalıştık, sonuçta resmen bir kitabe çıktı ortaya 🙂

Riga Yeme-İçme önerileri ve Riga’nın En İyi Kahvecileri yazılarıları da kısa süre içerisinde yayında olacak 🙂

Üç Baltık başkentinin en büyüğü olan Riga, çoğu kuzey ülkesi şehri gibi ilk bakışta dışarıdan sessiz, sakin hatta bazen ıssız bile görünüyor. Fakat, içine girdiğinizde şehrin mutfağıyla ve birbirinden şaşırtıcı restoranlarıyla, derin alt kültürü, kafeleri ve barlarıyla inanması zor bir kimyası olduğunu görünüyorsunuz.

Riga’da gezilecek yerler- yapılacaklar

Bazı şehirler ya övmeye hazır olduğunuz için ya da beklentinizi çok düşük tuttuğunuz için sizi çok şaşırtırlar ya, Riga işte o şehirlerden değil – gerçekten beklenmeyen derecede derinlik ve huzurlu bir gezi vaadediyor sizlere. Biz oluşturduğumuz gezilmesi gereken yerler listesini takip ederken de, rastgele girdiğimiz sokaklarda da, keşfettiğimiz mekanlarda da Riga’ya övgüler dizmekten kendimizi alamadık.

Bu arada, Riga gezimize, çok fazla araştırma yapamadığımız diğer yerlerde yaptığımız gibi, birinci ağız kaynaklardan pratik bilgiler almaya çalışarak başladık. İlk olarak havaalanında lokal gördüğümüz insanları “Riga’da nereler gezilir, Riga’da ne yapılır?” diye darlamaya başladık, sonrasında taksici abiyle “Abi Riga’da neler yapılır, bize Riga’da yapılacak 5 şeyi söylesene” diye muhabbete girmeye çalıştık 🙂

Sonuç olarak gitmeden önce Riga’da sadece bir iki gün kalıp Talin ve Vilnius’a geçmeyi planlarken, Riga gezisi bize o kadar güzel geldi ki, bütün vaktimizi Riga’da geçirdik. Yani bu uzun girizgahtan sonra özet olarak Riga’yı gezmenizi önerir miyiz – evet kesinlikle öneririz 🙂

Riga gezi rehberi maddelerine başlamadan önce, Riga gezimizin öne çıkanlarını, Riga’yı gezerken bizi en çok şaşırtan şeyleri listeleyelim. Sizin de aklınızda olsun, bizim kadar şaşırmayın 🙂

 1. Riga’nın dokusu (ne kadar havalı oldu böyle söyleyince) – binalarını, tertemiz sokaklarını, parklarını hiç böyle beklemiyorduk çok beğendik.
 2. Yeme-içme zenginliği, özellikle Riga kahvecileri. Riga gezisinin bizi en çok şaşırtan yeri gittiğimiz restoranlar ve içtiğimiz kahvelerdi bence. İstediğinize göre kahvenizi kavuran, özel tarlalarından getirdikleri çekirdekleri kendi prensiplerine göre sergileyen kahveciler net bir öne çıkandı.
 3. Riga’nın Alt Kültürü: Küçücük Riga’dan beklenmeyecek derecede çeşitli ve derin bir alt kültür var. Yani alternatif kitapçılar, butik ve tasarım studioları – ana akıma eleştirel bakış açıları getiren sana/müzik/tasarım yerleri özellikle benim içimdeki isyankarın içini okşadı resmen 🙂

Riga Gezisi Öncesi Letonya ve Riga’nın Tarihine Hızlı Bir Bakış

Riga Old Town’un Etkileyici Binaları

Letonya ve Riga’nın tarihini bir kaç cümle ile internetten okuyarak özetlemek tabiki mümkün değil. Fakat en azından Riga’nın gezilecek yerlerini keşfederken karşılacağınız binalara, sokaklara, kültürel durumlara bir kaç tarihi not ile havalı yorumlar yapabilirsiniz diye düşünüyoruz 🙂

Tatlı-havalı yorumlar yapabilmeniz için Riga’nın bir kaç öne çıkan özelliğini tarihsel etkilerle eşleştirerek Riga Gezi Rehberine başlayalım:

İnanılmaz güzel Eski Şehir ve tarihi binalar: Riga’nın tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor ve bir çok savaş geçirmiş olmasına rağmen eski şehir (“old town”) bölgesinde hala o dönemlerden ayakta kalmış binaları görebiliyorsunuz. Örneğin, Riga’nın en eski kilisesi St. Peters kilisesi 1200’lü yapılmış ve hala kullanımda olan binalardan bir tanesi. Riga’nın küçücük olmasına rağmen, bu kadar güzel bir seyahat noktası olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi bu.

Riga Gezilecek Yerler Listesi
Riga Gezilecek Yerler Listesi

Çok kültürlülük: Riga tarihinden bir çok farklı kraliyet ve yönetim altına giriyor. Bu etki mimariden, yaşam alışkanlıklarına, mutfaktan içki kültürüne kadar bir çok alanda kendisini gösteriyor. Riga’nın geçmişten bu güne kadar etkisi altında kaldığı ve parçası olduğu ülkelere hızlıca göz atarsak ne demek istediğimizi daha rahat göreceksiniz:

 • Riga uzun süre İsveç Krallığınına dahil olduktan sonra Rusya İmparatorluğunun Riga’yı topraklarına katıyor. Bu etki şehirdeki insanların fiziksel olarak güzelliğin kalıtsal nedenlerinden bir tanesi. Letonya’nın ve özellikle Riga’nın mayası Cermen’lerden sonra, İsveçliler ve Ruslar tarafından atılıyor.
 • Riga 1. Dünya savaşı döneminde bağımsızlığı ilan edip, kısa bir süre bağımsız olarak kalıyor. Bu dönemde alternatif hareketler ve Letonya kültürü kendini bulmaya başlıyor.
 • 2. Dünya savaşı başlarında ise Nazi’ler Riga’yı işgal ediyor.
 • Sonrasında ise 1944 yılında kurulan Letonya Sosyalist Cumhuriyeti olarak ünlü duvar yıkılana kadar Sovyet Rusya’nın bir parçası olarak kalıyor. Tahmin edeceğiniz gibi Riga’yı gezerken bir çok yerde Sovyet etkisini görülüyor. Özellikler yapıların organizasyonu, Riga’nın bazı bölgelerinin içtiği içkiden yaşayış tarzına kadar kültürü bu dönemden kaynaklanıyor.
 • 1991’de Berlin duvarının yıkılmasıyla birlikte bağımsızlığını ilan ediyor
 • 2004’te de Avrupa birliğine giriyor

Bu tarihi basamakların her birine Riga’yı gezerken tanık olmak mümkün. “Left Bank” tarafında yürürken  klasik Sovyet düzeni ile inşa edilmiş renksiz binaları, şehrin sessiz merkezinde olanırken ihtişamlı “Art Nouveau” binalarını göreceksiniz.

 

1. Riga Gezi Rehberi – Lojistik; Riga’ya Ulaşım, Riga’da Konaklama, Riga’da Ulaşım

Riga gezi rehberi ya da gezilecek yerler listesi yazısı için biraz uzun bir giriş oldu. Fakat buraya kadar geldiyseniz Riga’ya bir gezi çokta planlamaya başladınız demektir. Gezinizi daha rahat planlamanız için yararlı olacak bilgilere geçelim:

Riga’ya Nasıl Gidilir?

Riga’ya İstanbul’dan THY’nin direk, diğer bir çok firmanın aktarmalı uçuşları bulunuyor. Uçuş mesafesi görece uzun olduğu için normal bilet fiyatları orta maliyetli olmakla birlikte; Baltık ülkeleri havayolu şirketlerinin indirimlerinden genelde nasibini alıyor. Riga uçak biletleri tabiki gezinizi ne kadar önceden planladığınız bağlı olmakla 150 ile 200 euro arasında değişiyor (Kasım 2017).

Riga İçinde Ulaşım

Riga çok büyük bir şehir değil. Yine de eğer baştan aşağı gezmeyi planlıyorsanız, rahat bir yürüyüş ayakkabısı almanız iyi olabilir. Biz “şehirler yürüyerek keşfedilir” akımından geldiğimiz için Riga’da hiç durmadan yürüdük, binlerce adım atıp o gün yediğimiz içtiğimiz ne varsa hakettiğimizi hissettik böylece 🙂

riga ulasim
riga ulasim

Hiç toplu taşıma kullanmadık fakat bir kaç kez taksiye bindik. Kırk dakikalık yürüme mesafesi yaklaşık 6-7 euro tutuyor. Taksiyi sokaktan rahatlıkla bulabiliyorsunuz İstanbul’daki gibi, ya da gezdiğiniz yerlerden (restoranlar, barlar, oteller) size taksi çağırmasını isteyebilirsiniz.

Riga’dan havaalanı ulaşımı için de taksi en rahat seçenek, 15 euro tutuyor yaklaşık 20 dakika sürüyor. Fakat, otobüs

lerde oldukça sık hareket ediyormuş ve yaklaşık 40 dakika sürüyormuş. Şehrin merkezine giden otobüsleri, havaalanın çıkış kapısının önünde bulabilirsiniz.

Riga’da Nerede Kalınır? 

Biz kalabalık bir Filgezi ekibi olarak gittiğimiz için şehir içinde çok az seçenek arasından ilerlemek durumunda kaldık. Fakat, Airbnb’ye hızlıca bir göz atarsanız bir çok seçenek bulacağınıza eminim. Riga geziniz için seçeceğiniz tarih aralığına bağlı olmakla birlikte Riga’da konaklama  size özele dairelerde yaklaşık gecelik 30-40 euro arasına denk gelecektir.

Kalınacak bölgeler olarak da eski şehiri (“old town”) ya da Riga’nın hipster bölgesi Miera’yı tercih etmenizi öneririz. ( Riga’da gezilecek yerlere daha yakın) Daha lüks bir seçenek için de “Art Nouveau” bölgesi güzel bir alternatif.

Tabiki paylaşımlı odalar ve/veya hosteller bütün gezilerde olduğu gibi Riga’da da daha uygun fiyatlı.

Bu arada Airbnb’yi daha önce kullanmadıysanız, Airbnb ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz : Airbnb Nedir& Nasıl Kullanılır

Riga Gezi Bütçesi

Riga Euro’yu türk lirasını çevirdiğinizde dahi, İstanbul’da pahalı bir hafta sonu aktivitesi yapıyormuşsunuz gibi bir pahalılığa sahip. Klasik bir Doğu Avrupa ülkesi kadar ucuz değil, fakat yeme ve içme maliyetleri bize çok yüksek değil. Güzel bir barda, güzel bir İtalyan şarabınının şişesini 10 – 13 euroya alabiliyorsunuz.

Nerelerde yemek yediğinize bağlı olarak, yemek başı ortalama 10 – 15 euro kahveler için 2.5 – 3 euro gibi bir maliyet düşünebilirsiniz. Kahvaltınızı kaldığınız evde hazırlayarak ya da oteliniz kahvaltı dahil olarak ayarlarsanız maliyetinizi daha da düşürebilirsiniz. Biz bir gün yediğimiz yüksek fiyatlı yemek hariç 4 günlük bir tur için konaklama dışı kişi başı 100 – 150 euro harcadık yaklaşık. Tabiki bu ne kadar farklı içkiler denemek istediğinize, nerelerde yemek yiyeceğinize göre çok değişiyor.

Ucuz Gezmenin Yolları yazımıza göz atmanızı öneririz.

 

2. Riga Gezi Rehberi – Riga Gezisi Öncesi Sorular

Riga’da Kaç Gün Kalınır?

Riga’yı hakkını vererek gezmek için 3 gece 4 günlük bir tur süresi rahat rahat, mutlaka gezilmesi gereken yerleri görebilmek için ise bir haftasonu süresi yeterli olacaktır.

Riga’ya Ne Zaman Gidilir?

Riga Noel marketlerinin açıldığı Aralık ayı döneminde oldukça güzel oluyor. Biz oradayken marketler yeni yeni kuruluyordu. Ya da orada tanıştığımız herkes yazın Riga’nın çok daha güzel olduğunu söylediler. Yani muhtemel Mayıstan Eylül başına kadar da Riga’yı gezmek için ideal bir zaman olacaktır.

Riga Gezisinden Önce Bilmeniz Gereken Diğer Şeyler

 

 • Letonya Ana Dili: Letonya’nın ana dili Letonca fakat çok küçük istisnalar dışında herkes İngilizce konuşuyor. O yüzden Riga gezinizde dil sıkıntısını yaşayacağınızı sanmıyoruz.
 • Letonya’nın Para Birimi: Farklı ülke gezilerinin en meşakatli yerlerinden biri para birimi çevirmek – 10’a bölüp 4’le çarpınca Türk lirası ediyor gibi “pratik” formüller bulmanıza gerek yok, Riga’nın para birimi Euro.
 • Restoranlar ve gece kulüplerine rezervasyon yaptırın: Malum gezilerimizin çok büyük bir kısmı yeme-içme, yeni mekanlar keşfetmek ile geçiyor. O yüzden bu madde Riga gezisi öncesi dikkat etmeniz gereken bir madde.  Fotoğraflarını beğendiğiniz, giyinip süslendiniz kapıya gelip rezervasyonunuz yoksa alamıyoruz cevabı ile karşılaşmanız çok olası.
 • Riga Vizesi: Riga Avrupa Birliği’ne dahil ülkelerden birisi olduğu için Schengen vizenizin ya da yeşil pasaportunuzun olması gerekiyor.

  Yeşil pasaport ile ilgili bütün detaylara ilgili yazımızdan, Schengen vizesi almak için gereken evraklar ve başvuru sürecine bu yazı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Riga güvenli mi? Biz tur boyunca bizi kaygılandıran, rahatsız bir durum ile karşılaşmadık. Şehir oldukça huzurlu ve güvenli hissettiriyor.

3. Riga Gezi Rehberi – Riga’da Gezilecek Yerler

Riga’da gezilecek yerler sadece 700 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehire göre oldukça zengin. Biz Riga gezilecek yerler listesini dört bölgeye ayırdık:

 • Riga Gezilecek Yerler Listesi: Riga Eski Şehir – Riga Old Town: 1200’lü yıllardan kalma yapıları göreceğiniz, farklı farklı renklerle boyanmış ya da alev tuğlasıyla örülmüş duvarlar önünde fotoğraf çektireceğiniz bölge. Bu bölgede Letonya Özgürlük anıtı, Aziz Peter Kilisesi, ünlü üç biraderlerin evleri (“3 brothers”) ve Kara Kafalıların Evi (“Riga Blackheads House”) kesin görülmesi gereken yerler.

 • Riga Gezilecek Yerler Listesi: Riga Miera Bölgesi: Miera bölgesi şehirde havalı şeylerin döndüğü bölge. Alternatif  dükkanlar, dünya standartlarında kahveciler ve enfes restoranlar bu bölgede bulunuyor. Riga kültür merkezine de uğramayı unutmayın.

 • Riga Gezilecek Yerler Listesi: Left Bank: Şehri ikiye ayıran Daugava’nın diğer yakasında bulunan Left Bank, ahşap müstakil evlerin, Sovyetler döneminden kalmış kiliselerin binaların ve anıtların karşınıza çıkacağı bölge.

 • Riga Gezilecek Yerler Listesi: Art Nouveau: Art Nouveau bölgesi Riga’nın sessiz merkezi (“Riga Quite Center”). Bu bölgede güzel restoranlar, gece klüpleri, Casino’lar ve görkemli, detay işlemeli binaları burada göreceksiniz. Bu bölgede sanat akademisi, opera binası gibi gerçekten mimari harikaları bulunuyor.

Bu bölgeler dışında Kipsala adası ve yarım saatlik tren mesafesindeki Jumara bölgesini de listenize ekleyebilirsiniz. Bizim listemizde olmasına rağmen fırsat bulamadığımız için gidemedik.

Riga gezilecek yerleri ve Riga’da görülmesi yerleri detaylı olarak bu yazımızda listeledik.

4. Riga Gezi Rehberi – Riga’da Yapılacak Şeyler

Riga’da gezilecek yerler dışında yapılabilecek sınırsız bir aktivite yok açıkcası. Fakat yine de şehire özel bazı aktiviteler bulunuyor:

 • Riga Yapılacak Şeyler Listesi: Dünyanın En Güzel Kitap Dükkanını keşfedin: Miera bölgesinde yer alan bizce dünyanın en güzel kitapçılarından biri Mr.Page’i ziyaret edin. Size girişte verdikleri beyaz eldivenler ile kitapçıdaki kitapları karıştırın, güzeller güzeli çalışanlarından Marta oradaysa onunla sohbet edin 🙂

 • Riga Yapılacak Şeyler Listesi: Kendinize özel kahve çekirdeğinizi kavurun: Old town’da yer alan üçüncü dalga kahvecisi ve çaycısı Strada’da farklı kahve çekirleri arasından istediğinizi seçip, oranın konuşkan baristası Martin ile birlikte çekirdeğinizi kavurup – üçüncü dalga kahvecilik üzerine sohbet edin.

 

 

 • Riga Yapılacak Şeyler Listesi: Riga’ya bir de yukarıdan bakın: Riga’da bir kaç tane yüksek bina seçeneği bulmak mümkün, Old Town’daki Aziz Peters Kilisesinin kulesi, Radison Blue otelin üzerinde yer alan Sky Lounge muhtemel iki seçenek
 • Riga Yapılacak Şeyler Listesi: Riga’ya özgü Black Balsam içkisini tadın: Riga’lıların bolca tükettiği oldukça sert bir likör. Sek ya da kokteyller ile karıştırarak deneyebilirsiniz.
 • Riga Yapılacak Şeyler Listesi: Riga’ya özgü hediyelikler alın: Riga’da soğuk havadan dolayı, çok güzel örgü atkı ve eldivenler yapılıyor. Kış ayları için çok güzel bir hediye, aynı zamanda anı olabilir. Aynı zamanda Riga kahveleri diğer bir hediyelik. Miera bölgesinde bulunan tasarım butiklerden ya da Art Nouveau bölgesinde yer alan niş dükkanlardan da alışveriş yapabilirsiniz. Biz gidemedik fakat her şeyi (yiyeceklerden kıyafetlere kadar) bulabileceğini yer Central Market’ miş. (“merkez pazar”)

Riga’da gezilecek yerleri başlık başlık da olsa özetlemeye çalıştık. Riga ile ilgili yeme-içme rehberi en iyi kahveciler yazılarını da yakında buraya ekleyeceğiz.

Siz de Riga’da gezdiğiniz, gördüğünüz, yazıya eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz yerler varsa yorumlara ekleyebilirsiniz. Sorularınız olursa bana her zaman yorumlar üzerinden ya da instagram’dan ulaşabilirsiniz.

Anil

@gokmenanil

Written By
More from Anıl Gokmen

Akyaka Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Akyaka Gezilecek Yerler yazısına başlamadan önce, kısaca biraz Akyaka’dan bahsetmek istiyorum. Hani...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir