İstanbul Etkinlik Rehberi Temmuz 2021

Temmuz Ayı İstanbul Etkinlikleri - Büyük Ev Ablukada

Nisan ve Mayıs, iki koca bahar ayı geride kaldı. Hatta yaz mevsiminin ilk ayı Haziran bile bitti. Yine de Temmuzla birlikte sanki yaz şimdi başlıyor, kıştan daha yeni çıkıyormuşuz bir his var havada. Bu tatlı ruh hali elbette FilGezi Etkinlik Rehberi’ni de etkiledi. Galiba uzunca bir aradan sonra eski eğlence rutinlerimize, sosyal aktivitelerimize ve özlem duyduğumuz daha bir çok şeye yeniden kavuşuyor olmamızla çok ilgisi var bu halin.

Aylardan beri ilk defa online olmayan, kanlı canlı, mutluluğumuzu kalabalıklarla paylaşabileceğimiz etkinlikler keşfetmenin ve sizleri de bu etkinliklere davet edebiliyor olmanın heyecanı paha biçilemez. Dileriz, aylar geçtikçe İstanbul’u yaşamaya kaldığımız yerden devam edebileceğimiz, ayrı kaldığımız ayların tadını çıkarabileceğimiz aktivitelerin sayısı artar da biz de rehberlerimizde sizlerle mutlulukla paylaşırız.

Sizi şimdi Temmuz ayı etkinlik rehberimize, özlediğimiz İstanbul coşkusuna, sahneye, müziğe, açık havaya, festivale davet ediyoruz!

1 Temmuz Perşembe

Konser / Pinhani / Dorock XL Kadıköy / 21:00

Temmuz Ayı Konserleri – Pinhani

Pinhani, bir nesil için müziklerini yaptıkları Kavak Yelleri dizisiyle bilinse de grubun vokalisti Sinan Kaynakçı’nın dingin yorumu mutlaka sizi bir yerlerde yakalamıştır.

Grup uzun bir aradan sonra özlenen Kadıköy geceleri atmosferinde bir konserle dönüyor. Etkinlik bileti burada. Konser alanı numarasız oturmalı düzende olacağından iyi bir seyir noktası yakalayabilmeniz için kapı açılış saatinin 20:00 olduğunu buraya not düşelim.

Film Gösterimi / Summer Of Soul / Kadıköy Sineması / 18:00

İstanbul Film Festivali kapsamında kapılarını yenilenmiş yüzüyle yeniden açan Kadıköy Sineması, hem film seçkisi hem de burada anıları olan eski sinemaseverler için oldukça nostaljik bir gün yaratacak.

Summer Of Soul, Sundance Büyük Jüri Ödülü’ne sahip bir belgesel. 1969’da, büyük Woodstock ile aynı yıl yapılmış, kayıtları 50 yıl bir depoda gizli kalmış, sonraları “Siyahi Woodstock” olarak anılan bir müzik festivaline ışık tutuyor. Festivalde Stevie Wonder, Gladys Knight gibi efsane isimler sahne aldı ancak o dönemde haberi bile yapılmadı. 6 hafta süren bu etkinliğin kayıtlarından oluşturulan belgesel hem dönemi hem de içeriğiyle oldukça ilgi çekici. Hatta yönetmeni Ahmir Thompson da aynı zamanda ünlü bir davulcu ve müzisyen.

Kaçırmak istemeyenler buraya buyursun.

2 Temmuz Cuma

Atölye (yemek) / MSA Yunan Mezeleri / Mutfak Sanatları Akademisi / 19:00-22:00

Uzun süredir karşı kıyının yemeklerinden, atmosferinden uzak kaldık. Hasreti biraz azaltmak ve daha havalı sofralar kurabilmeniz için size çok güzel bir Yunan mezeleri atölyesi önerimiz var. Girit ezme, uzo ve fetalı karides saganaki, pabucaki, kalamar dolması ve domates mücverden oluşan nefis menünün yapımını öğrenebileceğiniz bu atölye yaklaşık 3 saat sürüyor. Etkinlik biletleri ve detaylar Biletix’de.

Ayrıca şu yazımız da ilginizi çekebilir;

İstanbul’un En İyi Restoranları

Tiyatro / Bir Garip Orhan Veli / Cennet Bahçesi Burgazada / 20:30

Temmuz Ayı Tiyatroları – Bir Garip Orhan Veli

Misler gibi ada havasında, açıkhavada gerçekleşecek çok güzel bir tiyatro etkinliği var sırada. Reha Özcan’ın harika oyunculuğu, Orhan Veli’nin şiirleri, hayatı ve Murathan Mungan’ın metinleri aynı sahnede buluşuyor. Yönetmen koltuğunda ise Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn var. Böyle güzel bir ada akşamını kaçırmam derseniz buradan bilet satın alabilirsiniz.

3 Temmuz Cumartesi

Konser / CRR Senfoni Orkestrası – Büyük Bir Gece Müziği / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 19:30

Canlı müzik dinlemek, sahnedeki sanatçıyla dinleyici arasındaki o büyülü iletişim uzun süredir uzak kaldığımız zevklerdi. Şimdi açıkhava konserlerinin kült mekanı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda, Şef Cem Mansur yönetiminde popüler klasiklerden oluşan çok güzel bir klasik müzik konseri, hafta sonunuzu güzelleştirmek için size bekliyor. Bilet linkini aşağıya iliştiriyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/0CRAA/TURKIYE/tr

Konser / Büyük Ev Ablukada Akustik / Zorlu PSM / 17:30

Temmuz Ayı İstanbul Etkinlikleri – Büyük Ev Ablukada

Büyük Ev Ablukada, şimdiden bir sürü duygumuzun, günümüzün, tatilimizin fon müziği olmuş durumda. Dilimize oturan şarkı sözleri, tam sözlerini hatırlamasak da mırıldandığımız müzikleri de cabası. Güzel bir Temmuz akşam üzeri, “güneş yerinde, her şey yolunda” diye mırıldanmak için son derece doğru bir zaman olabilir. Etkinlik biletleri hemen burada!

4 Temmuz Pazar

Festival / Burgazada Retro Fest / Cennet Bahçesi Burgazada / 15:30

Burgazada, güneşli bir pazar gününde baştan sona nostalji ile dolu bir festivale ev sahipliği yapıyor. Retro Fest, vintage ürünlerin satıldığı standların kurulduğu, eskinin sokak oyunlarının yer aldığı, 70’lerden başlayıp 2000’lere ulaşan Retrobüs şarkılarına bağıra çağıra eşlik edebileceğiniz zaman yolculuğu kıvamında bir etkinlik. Kendinden retro havaya sahip Burgazada’da böyle bir Pazar geçirmek isteyenler için biletler Biletix’de.

Film Gösterimi / Supernova / Atlas 1948 Sineması / 18:00

Temmuz Ayı Fil Gösterimi – Supernova

Supernova, İstanbul Film Festivali’nin Genç Ustalar bölümünden. Yönetmen Harry Macqueen, baş rollerde ise Colin Firth, Stanley Tucci var. 20 yıllık iki aşığın zorlu bir hastalıkla mücadelesini ve birbirleriyle ve sevdikleriyle daha fazla zaman geçirme çabasını konu alan filmi nostaljik bir atmosferde izlemek isterseniz bu linkten biletlere ulaşabilirsiniz.

7 Temmuz Çarşamba

Atölye (yoga) / Boğaz’da Yoga / Sait Halim Paşa Yalısı / 10:00

İstanbul’da Gökyüzünün ve denizin mavisinin iç içe geçtiği bir ortamda böylesine huzurlu bir etkinliğe hayır demek oldukça zor.

1 saat sürecek olan Vinyasa Yoga dersinin eğitmeni, aynı zamanda YogaŞala’nın da deneyimli eğitmenlerinden Mahir Aydoğar. Eğer bu deneyim size iyi gelirse sonraki haftalarda da her Çarşamba devam edeceğini şimdiden söyleyelim. Etkinliğin tüm detaylarına, hijyen önlemlerine ve biletlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Bir Delinin Hatıra Defteri / KüçükÇiftlik Park / 21:00

KüçükÇiftlik Park, sonbahara kadar sürecek bir etkinlik dizisi ile yemyeşil bahçesini tiyatro sahnesi haline getiriyor. Yaz akşamlarını açık havada oyun izleyerek geçirmek, evlerimizde geçirdiğimiz aylardan sonra ilaç gibi gelecek bir teklif.

Küçük bir devlet memurunun yaşadığı sıradan hayat, bu hayata dahil olan bir aşk ve yavaş yavaş deliliğe doğru gidişini ve en sonunda da kendini İspanya Kralı ilan edip bir akıl hastanesine yatırılışını anlatan Bir Delinin Hatıra Defteri’nde, Erdal Beşikçioğlu yıllardır ayakta alkışlanan bir performans sergiliyor. Henüz bu oyunu izlemediyseniz aşağıda bilet satın alabileceğiniz bağlantı sizi bekliyor.

https://www.biletix.com/etkinlik/07S03/TURKIYE/tr

8 Temmuz Perşembe

Tiyatro / Amadeus / Zorlu PSM / 19:30

Temmuz Ayı İstanbul Tiyatroları – Amadeus

Başrollerini Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen ve Özlem Öçalmaz’ın paylaştığı Amadeus, sahnelenmeye başladığı ilk günlerden beri kapalı gişe oynuyor ve bir sürü de ödüle layık görüldü. Kalabalık bir sahne önü ve arkası kadrosu ve büyük bir orkestra ile hem göze hem de kulağa hitap eden oyunun yönetmeni ise Işıl Kasapoğlu.

Müzik konusunda bir deha olan ancak gündelik hayatında dengesiz bir tutum içinde bulunan Mozart ve hırslı ve disiplinli Salieri’nin ilişkisine odaklanan bu oyunun biletlerine Biletix üzerinden ulaşabilirsiniz.

9 Temmuz Cuma

Tiyatro / Ben Anadolu / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Şimdiye kadar oynadığı sahnelerde şevkle alkış toplayan bu tek kişilik oyunda Ayça Bingöl, kimi zaman bir uygarlığın kurulmasında kimi zaman da yıkılmasında rol oynayan, uzak geçmişten günümüze kadar birçok kadının hayatını, duygularını, hatalarını sahneye taşıyor. Yönetmen koltuğunda ise Görkem Yeltan var. Haftayı açık havada güzel bir etkinlikle kapatmak isteyenlere şuraya bilet linkini bırakıyoruz.

Hafta sonu planlarınız arasında şehirden kaçmak varsa size Ege’nin hem doğa hem de gastronomi açısından son derece gözde bir köşesini tavsiye edebiliriz: Urla! Hem keyif yapabileceğiniz hem de unutulmaz bir damak şöleni yaşayabileceğiniz mekanlar için Urla yazımız burada sizi bekliyor.

10 Temmuz Cumartesi

Festival / Garage Fest / Cennet Bahçesi Burgazada / 15:00

İstanbul’da en sevdiğimiz ada olan Burgazada’da bu etkinlik. 15:00 itibariyle kapılarını açacak olan Cennet Bahçesi’nde müziğin ritmi ve coşkusu gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek.

Rock, Punk, Rock’n Roll arasında gezinip duran tınılar, zengin ve coşkulu bir akış bu festivalin size vaad ettikleri.  The Dirty Duo, The Mobbers, Ductape, Reptilians From Andromeda, Faroutski sahne alacak olan gruplar.

Program akışı, grup bilgileri ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Parkta Rock: Duman / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Temmuz Ayı İstanbul Konserleri – Duman

Şehrin ortasında ama yeşilin içinde güzel bir hafta sonu coşkusu bu etkinlikte sizi bekler.

Uzunca bir süre eve kapanmanın ardından konserlere en coşkulu kısmından katılmak isteyenlere Duman çare olacak gibi. Cumartesiyi eller havada geçirmek isteyenlere aşağıya bilet linki bırakıyoruz.

https://www.biletix.com/etkinlik/07S09/TURKIYE/tr

11 Temmuz Pazar

Film Gösterimi / Sardunya / Uniq Açıkhava / 21:00

İstanbul Film Festivali’nin, seyir keyfine keyif katan mekanlarından birisi de Uniq. Sıcak bir temmuz gecesi için ağaçların altında film izleme imkanı sunan bu etkinlik hafta sonu için favori olabilir.

19 yaşındaki Defne’nin, babasının hastalanması üzerine kendisini birden bire sorunlu aile ilişkilerinin içinde bulmasını konu edinen Sardunya, Urla’da geçiyor. Adalet, vicdan ve özgürlük temaları arasında gezinen film ilginizi çektiyse bilet satın almak için buraya buyrun.

12 Temmuz Pazartesi

Film Gösterimi / Dirlik Düzenlik / Uniq Açıkhava / 21:00

Filmimiz 2020 Cahide Sonku ödüllü Dirlik Düzenlik, üç kadından oluşan bir ailede geçiyor. Bu üç kadının sevgi-nefret arasında gidip gelen ilişkisi, para-parasızlık, sağlık, hastalık arasında kalan savaşla ele alınmış. Pazartesi gecesini açıkhavada film izleyerek geçirmek isteyenler, biletlere Passo’dan ulaşabilirsiniz.

13 Temmuz Salı

Film Gösterimi / Sen Ben Lenin / Uniq Açıkhava / 21:00

Temmuz Ayı İstanbul Film Gösterimi – Sen Ben Lenin

Filmimizin konusu oldukça enteresan.

Bir sahil kasabasının kıyısına günün birinde dalgalarla bir Lenin heykeli gelir. Belediye de ilgi çeker diye heykeli meydana diker. Rusya’dan bir heyetin katılımıyla yapılacak olan açılıştan hemen önce heykel çalınır. Bunun üzerine iki komiser heykeli bulmak için görevlendirilir ve sadece 12 saatleri vardır. Konu sizin de ilginizi çektiyse aşağıya bilet satın alabileceğiniz bir bağlantı bırakıyoruz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/sen-ben-lenin-iksv-film-festivali-ulusal-yarismasi-bilet/1843323

14 Temmuz Çarşamba

Müzikal / Two Turkish Tenors / Trump Sahne / 20:00

Sahnede uluslararası projelerde ve ülkemizde bir sürü başarıya imza atmış önemli bir opera sanatçısı Cenk Bıyık ve hem tiyatro hem de müzik eğitimiyle çok güzel işler ortaya çıkaran Atılgan Gümüş var. Bu sahne şovu, bu iki ismin müzikal düellosunu ve eğlenceli sataşmalarını içeriyor. İçinde hem doya doya müzik hem de komedi barındıran 2 perdelik çok eğlenceli bir müzikal. Seyircinin de bir nev-i jüri olduğu bu atışmanın biletleri burada.

Tiyatro / Şahdamarım / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Temmuz Ayı İstanbul Etkinlikleri – Şahdamarım

KüçükÇiftlik Park Bahçe Tiyatrosu kapsamında Genco Erkal’ın hem yazıp yönettiği hem de sahnede hayat verdiği Şahdamarım, Ahmed Arif’in şiir ve mektuplarından hayat buluyor. Bu müzikli gösteriye aynı zamanda ozanın şiirlerinden bestelenen şarkılar da eşlik edecek. Açık havada bu müzikal keyfini yaşamak isterseniz etkinlik biletleri Biletix’de.

15 Temmuz Perşembe

Tiyatro / Seni Unutmak İstemedim ki / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Oyunun kadrosu usta isimlerden oluşuyor: Ferdi Akarnur, Dost Elver, Kayra Şenocak ve Pelin Öztekin. Konu ise oldukça çetrefilli. Kadınlar ne ister, erkekler ne kadarını anlar, uzun bir evliliğin sırrı nedir ve ayakta tutmak için neler göze alınabilir… Oldukça komik bir tiyatro gecesi sizi bekliyor olabilir.

17 Temmuz Cumartesi

Konser / Cihan Mürtezaoğlu / Cennet Bahçesi Burgazada / 20:00

Temmuz Ayı İstanbul Konserleri – Cihan Murtezaoğlu

Birçok kişiye verdiği besteler haricinde kendi sesinden bildiğimiz şarkılarıyla da ruhumuzu alıp başka yerlere götürebilen bir isim. Burgazada’da bir cumartesi gecesi atmosferine oldukça yakışacak bu etkinlikte siz de kalabalıkla birlikte gönlünüzce şarkı söylemek isterseniz bu linkten etkinlik biletlerine ve detaylara ulaşabilirsiniz.

18 Temmuz Pazar

Tiyatro / Piraye / Cennet Bahçesi Burgazada / 20:30

Nazım Hikmet’in büyük aşkı Piraye Hanım’a hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca yazdığı yüzlerce mektupta anlattığı aşkı, hasreti, kavgası adeta günümüzde tekrar canlanıp ada atmosferinde sahneye taşınıyor. Murat Çidamlı bu mektupları hem sahneye uyarlamış hem de sahne üzerinde onlara can vermiş. Nazım Hikmet’in iç dünyasına duygusal bir yolculuk için bu geceyi kaçırmayın.

24 Temmuz Cumartesi

Konser / Teoman / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

Temmuz Ayı İstanbul Konserleri – Teoman

Yaz eğlencesi, açıkhava konseri denince akla gelen ilk mekanlardan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu. Teoman da 20 yılı aşkın süredir biriktirdiği şarkılarla şüphesiz sahneyi en çok dolduran isimlerden birisi. Eşlik etmeyi sevdiğiniz, hayatınızda yer etmiş Teoman şarkıları varsa bu konser tam sizlik olabilir. Bu linkten etkinlik biletini satın alabilirsiniz.

26 Temmuz Pazartesi

Tiyatro / Döktür Bi Şekspir / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

İngiltere ve Amerika’da 20 yılı aşkın bir zamandır oynanan oyun hala büyük bir beğeniyle izleniyor. Sahnede 3 oyuncu var ve Shakespeare’in şimdiye kadar yazdığı 37 oyunu çılgın bir enerji, müzik ve danslarla sahneliyorlar. Kahkahası bol oyunun biletleri ve tüm detayları için tıklayınız.

28 Temmuz Çarşamba

Tiyatro / Cyrano De Bergerac / KüçükÇiftlik Park / 21:00

Kumbaracı 50 Tiyatrosu’nun müzikal oyunu Cyrano De Bergerac, oldukça kalabalık bir kadro ile sahneleniyor. Aşk, dostluk, mizah, iyilik, güzellik; içinizi ısıtacak bir sürü şey Cyrano’nun dünyasında size bekliyor. Biraz hüzün biraz kahkaha ve bolca müzikli bir gece için etkinlik biletleri Biletix’de.

29 Temmuz Perşembe

Tiyatro / 1984-Büyük Gözaltı / Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro / 21:00

Artık bir kült eser haline gelmiş bu distopik romanı eminiz bir çoğunuz birkaç kez okumuşsunuzdur. İçinde bulunduğumuz zamanda bile sorgulamaları ile güncelliğini kaybetmeyen bu eseri bir de sahnede hem de Rutkay Aziz, Taner Barlas gibi usta oyunculardan izlemek isterseniz bu Kadıköy etkinliğini kaçırmayın. Biletler burada.

30 Temmuz Cuma

Konser / CRR Senfoni Orkestrası  – Bir Yaz Akşamı / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / 19:30

Can Okan’ın şeflik yapacağı bu güzel klasik müzik konserinde eserler de tam bir yaz gecesi seçkisi. İstanbul’da gün batımından hemen önce size alıp müzikle geceye doğru taşıyacak bu konserin programı ve biletleri için buradan detaylara ulaşabilirsiniz.


Bir etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik. Temmuz ayınızın yaza yakışır coşkuda ve renklilikte geçmesini diliyoruz. Gelecek ay yepyeni etkinlikler ve İstanbul’a dair güzelliklerle buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

 

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2022

Yavaş yavaş sonbahar renklerine bürünmeye başlayan İstanbul’a en az bu renkler kadar...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir