İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2022

İstanbul Ekim Ayı Konserleri - Flapper Swing

Yavaş yavaş sonbahar renklerine bürünmeye başlayan İstanbul’a en az bu renkler kadar yakışan bir başka şey de hareketlenen kültür-sanat gündemi. Bienal, tiyatrolar, sergiler, Filmekimi derken bu ay tam da ruhumuza iyi gelecek güzellikte geçecek gibi görünüyor. İstanbul sokaklarının sizi güzelliklerle kucaklamasını dileyerek Ekim Ayı Etkinlik Rehberimizin satırlarında gezinmeye başlayalım.

1 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Dönme Dolap / Watergarden Performans Merkezi / 20:00

Sedef Şahin ve Hakan Bilgin’in sahneyi paylaştığı oyun, barda tanışıp birbirinden etkilenen bir adam ve kadının sıradan hikayesi gibi başlıyor ve gitgide tuhaflaşarak devam ediyor. Kadın adamı tuzağa düşürmeye mi çalışıyor, gazeteci mi yoksa tek gecelik bir heyecan peşinde olan adamın karısı tarafından ayarlanmış birisi mi? Sonunda bir sürpriz saklayan heyecan dolu Dönme Dolap’ın biletleri burada.

Belgesel Gösterimi ve Konser / Maffy’nin Cazı: Maffy Falay Tribute Band / Akbank Sanat / 18:00

Bu etkinlik Türk cazının en önemli trompetçilerinden olan ve birkaç ay önce 92 yaşında hayatını kaybeden, Maffy olarak da bilinen Ahmet Muvaffak Falay anısına hazırlanan belgesel ile başlıyor.

Avrupa’da çok takdir gören ve Quincy Jones, Kenny Clarke gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaşan sanatçının konser görüntüleri ve röportajlarını da içeren belgesel sonrası ise bu görkemli hayata saygı duruşu niteliğinde bir konser yer alacak.

Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Kağan Yıldız ve Ferit Odman, Maffy Falay Tribute Band olarak güzel bir caz gecesi yaşatacaklar. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

2 Ekim Pazar

Festival / Ormanda Caz & Piknik / Life Park / 13:00

Sonbaharın gelişini kutlamak ve havalar hala dışarıda zaman geçirmeye izin verecek kıvamdayken son bir piknik keyfi için sizi Life Park’a davet ediyoruz. Müzik dolu etkinlikte 15:00’da Kerem Görsev Trio, 17:00’da Erdem Özkan Quartet ve 19:00’da da Elif Çağlar Quartet sahne alacak. Akıştan görüleceği üzere orman havası ve caz melodileriyle kendinizden geçeceğiniz bir pazar günü sizi bekliyor.

Alan içerisinde yeme-içme standları yer alacak ancak kendi piknik sepetinizi de hazırlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Princess Chelsea / Salon İKSV / 19:00

Yeni Zelandalı söz yazarı ve prodüktör Chelsea Nikkel zengin altyapılı saykedelik pop tarzındaki müziği ve efsane sahne performansı ile Salon İKSV’ye konuk oluyor. Müziğine aşina olmayanlar için aşağıya ufak bir tanışma playlisti iliştiriyoruz.

4 Ekim Salı

Konser / İmer Demirer Quartet feat. Ayşe Gencer & Sibel Köse

Usta trompetçi İmer Demirer’e ülkemizin tanınmış caz vokalistlerinden Ayşe Gencer ve Sibel Köse’nin eşlik edeceği bu konsere önemli müzisyenler Can Çankaya, Apostolos Sideris ve Berke Özgümüş de enstrümanları ile katkıda bulunacaklar. Farklı coğrafyalardan gelen ezgilerin aynı sahnede buluşacağı bu şahane caz gecesi kaçmaz.

Tiyatro / Dönüşüm / Altkat Sanat / 20:30

Franz Kafka’nın 1915’te yazdığı ama asla eskimeyen romanından uyarlanan Dönüşüm, insan ilişkileri, toplum, varoluş amacı üzerinden “gerçek” kavramını sorguluyor. Oyunun kadrosunda Nevzat Süs, Aydan Cömert, Eren İncesu ve Sena Yapar var.

5 Ekim Çarşamba

Konser / Tekfen Filarmoni & Roby Lakatos / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul konserleri – Roby Lakatos

Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası, ünlü Macar keman virtüözü Roby Lakatos ve ekibini konuk ediyor. Ayrıca ünlü kanun sanatçımız Göksel Baktagir de bu zengin orkestraya kanunu ile eşlik edecek.

9 yaşında Roman orkestrada baş kemancı olarak çalmaya başlayan Roby Lakatos kariyerinin sonraki basamaklarını konservatuar eğitimi, festivaller ve dünyanın dört bir yanından orkestralarla beraber çaldığı sahne deneyimleri ile zenginleştirmiş. Çok renkli, çok sesli ve çok neşeli bir konser deneyimi için bu etkinliği mutlaka not edin. Tüm detaylar burada.

Konser / Ofer Mizrahi Trio / Babylon / 21:30

Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan konserde dinleyiciyi büyülü bir etnik müzik deneyimi bekliyor. Ofer Mizrahi coğrafi sınırları yok eden müziği kadar kendi tasarımı olan, hem akustik hem de elektronik 24 telli gitarıyla da dinleyenleri sahnede bambaşka diyarlara götürüyor.

Çello ve kontrbas sanatçılarının da eşlik edeceği büyüleyici Ofer Mizrahi Trio gecesinin biletleri burada.

Konser / Buika / Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu / 20:00

İstanbul 4. Uluslararası Halk Müziği Festivali kapsamında gerçekleşecek olan konserde, İspanyol müziğinin tatlı ezgileri Buika ile sahneye taşınacak.

6 Ekim Perşembe

Konser / Abdullah İbrahim / Atatürk Kültür Merkezi Konser Salonu / 20:30

İstanbul Ekim Ayı Konserleri – Abdullah İbrahim

Güney Afrikalı müzisyen ve besteci Abdullah İbrahim 80 yıla yaklaşan müzik deneyimiyle müzik tarihinin en kıymetli piyanistlerinden birisi. Dünyaca ünlü orkestralarla birlikte geleneksel Afrika müziğini farklı coğrafyaların ezgileriyle bir araya getirdiği konserleriyle, yaptığı film müzikleriyle caz sahnesinin mihenk taşlarından birisi haline geldi.

Bu özel geceye tanıklık etmek isterseniz bilet bağlantısı burada sizi bekliyor.

Konser / Portico Quartet / Babylon / 21:30

17 yıl önce Londra’da dört arkadaş tarafından kurulan grup yıllar içinde caz, klasik müzik ve elektronik müzik arasında değişen bir çizgide üretimler yapıp kariyerlerini yenilikçi bir yaklaşımla ilerlettiler.

Özellikle son yıllarda oldukça üretken olan Portico Quartet’ın müziğine biraz kulak vermek isterseniz ödüllü albümleri Knee Deep In The North Sea linkini aşağıya ekliyoruz.

7 Ekim Cuma

Konser / Uraz Kıvaner – Chet Baker Project / Zorlu Touche / 21:00

Başarılı piyanist Uraz Kıvaner, caz müziğinin en önemli trompetçilerinden Chet Baker’ın seslendirdiği eserlerin yeniden düzenlemeleri ile oluşturduğu Chet Baker Project ile Zorlu Touche sahnesinde. Sanatçı bu proje özelinde eserlere sesi ve trompetiyle de renk katıyor. Hafta yorgunluğunu güzel bir caz gecesiyle atmak için uygun bir etkinlik seçimi olabilir.

Sergi / Aheste Çek Kürekleri Mehtab Uyanmasın – Taner Ceylan / Mehmet Emin Ağa Yalısı

Kanlıca’nın en güzel yalılarından birisi kaçırılmayacak bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Taner Ceylan’ın resim, heykel ve video yerleştirmeleri şeklinde gerçekleştirdiği üretimlerle geçmişten günümüze bir İstanbul manzarası çizdiği bu özel sergi 16 Ekim tarihine kadar her gün ziyarete açık.

8 Ekim Cumartesi

Festival / Octoberfest / Volkswagen Arena / 16:00

Havalar biraz üşütür hale gelmişken son açık hava etkinliklerini kaçırmayalım, kış için enerji depolayalım diyenlerdenseniz 2 güne yayılan Octoberfest tam size göre. Orman havası, tüm gün atölyeler, atıştırmalıklar, Göksel ve Hey! Douglas ile coşacağınız müzik sahnesi ile sonbahara çok güzel bir giriş olacağını düşünüyoruz. Biletler burada.

Konser / Jacky Terrason Quartet / Yedikule Hisarı / 21:00

Yedikule Hisarı uzun bir aradan sonra yeniden konserlere ev sahipliği yapmaya başlıyor. İlk konser, dinleyenlerin müziğiyle mutluluk saçtığı konusunda hemfikir olduğu ünlü piyanist Jacky Terrason ve grubuna ait.

Konser / Islandman / Salon IKSV / 20.30

İstanbul Konserleri – Islandman

Elektronik altyapılarla etnik öğeleri birbirine kaynaştıran ve masalsı bir tür ortaya çıkaran Islandman’in Ağıt isimli şarkısı mutlaka bir yerlerden kulağınıza çalınmıştır. Daha önce canlı dinleme fırsatınız olmadıysa buradan bilet satın alıp grubun sahne performansıyla tanışabilirsiniz.

Haftasonu için İstanbul’dan çok da uzaklaşmadan biraz nefes almak gibi farklı planlarınız varsa fikir vermesi için Bursa’da Gezilecek Yerler yazımızı buraya bırakalım. Belki yolunuz o taraflara düşüverir.

9 Ekim Pazar

Tiyatro / Kusurlu Fırtına / Şişli Tiyatrosu / 19:00

Ayrılma sürecindeki bir karı kocanın fırtınalı bir gecede mahsur kaldıkları otelde yaşadıkları garip-komik maceranın konu edildiği oyunun kadrosunda Ayşegül Yalçıner, Talha Kaya ve Tuna Öztunca var.

Konser / Oded Tzur Quartet / Zorlu PSM / 20:30

İsrail asıllı saksafon sanatçısı ve besteci Oded Tzur, aldığı Hint Müziği eğitimine eklediği sahne deneyimiyle kendine özgü bir çalış stili yaratmış ve müzik otoritelerince şimdiden klasikler arasında anılan albümlere imza atmış. Akbank Caz Festivali kapsamında ekibiyle sahne alacak bu özel sanatçının performansını izlemek isterseniz biletlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.biletix.com/etkinlik/1PO76/TURKIYE/tr

10 Ekim Pazartesi

Tiyatro / Gebe / Yerebatan Sarnıcı / 21:00

Tiyatro – Gebe

Gebe, sadece 15 gösterimlik oldukça özel bir proje. Oyunu özel kılan hem Yerebatan Sarnıcı’nın mistik atmosferi için tasarlanmış olması hem de 3 hamile oyuncu tarafından sahneleniyor olması. Yazar Hatice Meryem’in annelik ve kadınlık üzerine sorgulamalarından yola çıkan oyunda Alayça Gidişoğlu, Özlem Öçalmaz ve Tuba Karabey performans sergileyecek. Öncesinde de canlı şamanik müzik performansını izleyebileceğiniz etkinliğe dair tüm detaylar ve biletler burada.

Konser / Louis Winsberg & Victor Espinola / Yedikule Hisarı / 21:00

Ünlü gitarist Louis Winsberg ve arp sanatçısı Victor Espinola hisarı titretecek armonilerle İstanbul’a konuk oluyorlar. Bu çok yönlü iki sanatçının aynı sahnede kültürler arası keşfe çıkacağı müzik gecesi kaçmaz. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

11 Ekim Salı

Sergi / İsmi Lazım Değil / Abdülmecid Efendi Köşkü / 11:00-19:00

Tarihi Abdülmecid Efendi Köşkü’nün 3 katına yayılan sergide Ömer Koç Koleksiyonu’na ait eserler dışında bu sergi için üretilen eserleri de görmeniz mümkün. Farklı disiplinlerden 45’ten fazla sanatçının yaklaşık 100 eseri sergileniyor. Bilinmezin anlaşılmazlığı ve büyüleyiciliğinden yola çıkan sergide kültürel mirasımızdan esinlenilerek üretilen ve eski zamanlardan bize ulaşan figürlerle, sembollerle beslenen eserler var.

Mekanla kusursuz bir şekilde örtüşen bu sergiyi hem eserlerin güzelliğine hem de köşkün eşsizliğine tanık olmak için mutlaka görmelisiniz. Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

12 Ekim Çarşamba

Konser / Bülent Ortaçgil & Jehan Barbur / KüçükÇiftlik Park / 19:00

Şehrin ortasında ama gürültüden uzak, müziğe doymalık bir akşam isteyenlere huzur dolu bir etkinlik önerimiz var. 50 yıllık müzik kariyerine bir sürü klasikleşmiş şarkı sığdıran büyük müzisyen, besteci, söz yazarı Bülent Ortaçgil ve caz müziğine getirdiği yorumu ve güzel sesiyle bildiğimiz, aynı zamanda söz yazarı ve besteci kimliğiyle de öne çıkan Jehan Barbur aynı sahnede bir araya gelecekler.

Bu nefis caz gecesinin biletleri burada.

Tiyatro / Evlilikten Sahneler / Zorlu PSM / 20:30

Oyun, onuncu evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan, çocuklu, mutlu, her evlilikte olan sıradan tökezlenmeleri yaşayan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Zaman ilerledikçe kolaylıkla çözdükleri sorunlar artık çözülemez olur ve yolunda gittiğini sandıkları ama aslında pek de yolunda gitmeyen şeylerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

Ingmar Bergman’ın hikayesinden uyarlanan oyunda Öner Erkan, Ece Dizdar, Kayhan Berkin ve Pınar Göktaş sahnede rol alıyor.

13 Ekim Perşembe

Tiyatro / Sır / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

Sır, ödüllü La Prenom oyunundan Hilal Arslangiray Kazanbal tarafından uyarlanmış. Sahnede Tayanç Ayaydın, Emel Çölgeçen, Anıl Çelik, Tolga Güleç ve Şeyma Gökçe Cengiz var. Bir aile yemeğinde açığa çıkan sırlar, itiraflar ve gelişen komik olayların anlatıldığı oyun, aile, çelişkiler, sırlar ve dostluğa dair güzel bir hikaye anlatıyor.

Konser / Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Patrick Hahn / Zorlu PSM / 20:00

Avustralyalı şef Patrick Hahn yönetiminde gerçekleşecek konserde konuk sanatçı vurmalı çalgılarla Martin Grubinger olacak. Bu bağlantıdan hem konserin programına hem de biletlere ulaşabilirsiniz.

14 Ekim Cuma

Tiyatro / Şehirde Kimse Yokken / Zorlu PSM / 20:30

Anadolu kırsalından, bir kaosun içinden İstanbul’a kaçan ve bir erkek berberine sığınan kadının sıra dışı hikayesini anlatıyor oyun. Sadece kadının değil, berberin, mahalleden tanıştığı ve arkadaş olduğu diğer insanların da hikayeleri iç içe geçiyor. Aşk, arkadaşlık, yalnızlık, kadınlık ve erkeklik üzerine oldukça sorgulayıcı bir oyun.

Elçin Sangu, Ali Seçkiner Alıcı, Kerem Arslanoğlu ve Elif Ürse’nin kadrosunda yer aldığı Şehirde Kimse Yokken biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Konser / Sona Jobarteh / CRR Konser Salonu / 20:00

Sona Jobarteh, Batı Afrikalı, çok yönlü bir sanatçı. Besteci, büyüleyici bir sese sahip bir yorumcu ve enstrümantalist. Gitar ve çellonun yanı sıra yerel bir enstrüman olan Kora çalıyor. Afrika’nın Kora çalan ilk kadın sanatçısı olarak da bilinen Sona Jobarteh’i sahnede canlı dinleyip blues ile renklendirdiği geleneksel müziğine kulak vermek isterseniz konser ile ilgili tüm detaylara ulaşabileceğiniz bağlantı aşağıda.

https://www.biletix.com/etkinlik/1CR90/TURKIYE/tr

15 Ekim Cumartesi

Konser / Balkan Wedding Party – Kolektif İstanbul / Babylon / 21:30

Daha önce progresif düğün müziği eşliğinde hiç dans etmediyseniz bu etkinliği aklınızın bir köşesine not etmelisiniz. Biraz elektronik, biraz caz, bolca dans ritmi, dopdolu bir altyapı ve efsane Kolektif İstanbul sahne performansı ile Cumartesi geceniz hiç olmadığı kadar hareketli geçebilir.

Tiyatro / Kuşlar / Zorlu PSM / 20:30

Aristofanes’in dünya klasiklerinden olan oyunu Kuşlar’ın Semaver Kumpanya uyarlamasında sahnede Serkan Keskin, Cansu Saka, Asena Ersoy, Evren Canbulat başta olmak üzere oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosu var. Oyun, Atina devletinde yaşayan iki arkadaşın adaletsizliklerden, yönetimdeki taraflılıktan, savaşlardan kaçarak kendilerine yeni bir vatan aramak için yollara düşmesini anlatıyor. Bu linkten bilet satın alabilirsiniz.

16 Ekim Pazar

Tiyatro / Kibarlık Budalası / Cevahir Salon B / 20:00

Moliere’in kült eserinden uyarlanan oyun, asilzade olmaktan başka bir derdi olmayan bir adamı anlatıyor. Cahil ama çok da zengin olan kahramanımızın soyluların arasına dahil olmak için kendini düşürdüğü komik haller ve yaptığı görgüsüzlükler oyun boyunca bolca kahkaha attıracak. Sahnede Hakan Altıner, Aydan Şener, Damla Cercisoğlu gibi usta oyuncuları izlemek için bu oyun kaçmaz.

17 Ekim Pazartesi

Tiyatro / Timsah Ateşi / Zorlu PSM / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Timsah Ateşi

Kötürüm bir baba, hapisten yeni çıkmış asi kız ve dindar ablası; hepsi aynı evde, sıra dışı bir aile hikayesi anlatıyorlar. Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’in baş rollerini paylaştığı oyunun yönetmeni ise Mehmet Ergen.

18 Ekim Salı

Konser / Mark Eliyahu / Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu / 20:00

Şarkılarıyla, enstrümanını adeta konuşturmasıyla insanı alıp başka yerlere götüren, konserlerinde büyülü bir atmosfer yaratan sanatçı Mark Eliyahu, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında AKM sahnesine konuk oluyor. Müziği konserine gitmeden de sizi birazcık mutlu etsin diye tam buraya bir playlist ekleyelim dedik.

Tiyatro / Karmakarışık / Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu / 20:00

Usta oyuncu Haldun Dormen’in yönetmenliğini yaptığı oyun, rakip partiden bir bakanın sekreteriyle kaçamak planlayan bir siyasetçinin, otel odasında bir cesetle karşılaşmasıyla başlayan sıra dışı hikayeyi konu edinmiş.

19 Ekim Çarşamba

Konser / Hiçliğin Ortasından Sesler / CRR Konser Salonu / 20:00

Yirmi sanatçıdan oluşan Yarkın Ritim Grubu’na sahnede nefesli enstrümanlarla Erkan Tetik ve perdesiz gitarı ve özel sazı ile Erkan Oğur eşlik edecek. Ritimi, duyguyu, farklı toprakların müziklerini bir araya getiren bu özel gece ruhunuza iyi gelecek.

Konser / Flapper Swing / Zorlu Touche / 21:00

İstanbul Ekim Ayı Konserleri – Flapper Swing

Flapper Swing sadece müzik yapmakla kalmayıp izleyiciyi zaman yolculuğuna çıkarıyor. Özel kostümleri, dansları ve müzikleriyle 20 ve 30’lu yılların havasını sahneye taşıyan grup Zorlu Touche’nin caz club atmosferinde nefis bir gece yaşatacak.

Buradan bilet satın alabilirsiniz.

20 Ekim Perşembe

Tiyatro / Cimri / Fişekhane Ana Sahne / 20:30

Moliere’in büyük eseri Cimri’den uyarlanan oyunun yönetmen koltuğunda Tansu Biçer, sahnede ise Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Cansu Saka, Ahmet Kaynak gibi önemli isimler var. Selam bile vermeyecek kadar cimri, katı ve hatta kötü olarak bilinen bir adamın hikayesini anlatan oyun beş sezondur kapalı gişe oynanıyor.

Tiyatro / Sidikli Kasabası Müzikali / Zorlu PSM / 20:30

Kayhan Berkin’in yönettiği ve sahnede canlı performans sergileyecek bir orkestranın da yer aldığı müzikalin konusu oldukça enteresan. Dünyaya kuraklığın hakim olduğu bir dönemde halk tuvalete özel bir şirketin denetimiyle gitmektedir ve buraya verecek parası olmayanlar da Sidikli Kasabası’na gönderilmektedir.

Settar Tanrıöğen, Füsun Demirel gibi önemli oyuncuları kadrosunda barındıran oyunun tam oyuncu listesine ve biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

21 Ekim Cuma

Konser / Charlie Cunningham / Salon İKSV / 20:30

Sadece gitarı ve vokaliyle flamenko, indie ve folk melodileri arasında gezintiye çıkıp sizi de peşinden sürükleyecek olan İngiliz asıllı Charlie Cunningham hazır İstanbul’a gelmişken kaçırmak olmaz. Aynı fikirdeyseniz etkinlik biletleri burada sizi bekliyor.

Konser / Mark Guiliana / CRR Konser Salonu / 20:00

Caz müziğinin en beğenilen davulcularından birisi olan Mark Guiliana, hem tekniği hem de farklı türlerin ritimleri arasında uçarcasına yaptığı geçişlerle dinleyicinin nabzını fazlasıyla yükseltiyor. Son albümünün turnesi kapsamında İstanbul’da vereceği konserde kendisine önemli sanatçılardan oluşan bir grup da eşlik edecek.

22 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Camille – Düşünce / Sahne Pulcherie / 20:30

Ebru Unurtan Urağ’ın tek kişilik performansında Camille Claudel’in hikayesini izleyeceğiz. Camille iki aşk arasında kalan bir kadın; birisi sanat aşkı diğeri ise kendisi gibi sanatçı olan Rodin’e olan aşkı. Yaptığı seçim, aşkı, akıl hastanesinde geçen yılları, ödediği bedellerle kesinlikle izlenmesi gereken büyük bir kadının hayatı anlatılıyor. Buradan biletlere ulaşabilirsiniz.

Tiyatro / Maçın Adamı / Garibaldi Sahnesi / 20:00

Kerim Uzun ve Cem Zeynel Kılıç’ın sahneyi paylaştığı oyun, babasının ani ölümüyle bir sürü cevapsız soruyla baş başa kalan bir adamın hikayesini anlatıyor.

23 Ekim Pazar

Tiyatro / Anne / Fişekhane Ana Sahne / 16:00

Fransız yazar Floran Zeller’in oyunundan uyarlanan Anne, hayatının elinden kayıp gidişini fark eden bir annenin verdiği mücadeleyi anlatıyor. Defne Kayalar, Engin Hepileri, Doğa Halis ve Sevda Erginci sahneyi paylaşan isimler.

Tiyatro / Böyle Buyurdu Zerdüşt / AltKat Sanat / 18:00

Nietzsche’nin eserinden Müge Saut uyarlaması ile sahneye taşınan oyun, teknolojiyle birlikte şekil değiştiren hayatlarımıza, ilişkilerimize, huzursuzluğumuza Nietzsche metni yardımıyla bakıyor.

24 Ekim Pazartesi

Atölye (yemek) / Kahve Dünyası Atölye Çikolata Kursu / Veliefendi Kahve Dünyası / 13:00

Tarif defterinize çok işe yarayacak bir tarif eklemenizi sağlayacak, istediğiniz zaman artık kendi çikolatanızı yapabilmeniz için gerekli bilgileri öğrenebileceğiniz leziz mi leziz bir atölye! Kahveli, trüf, tablet; birçok çeşit çikolatanın hem yapımını öğreneceksiniz hem de yaptığınız çikolataları sevdiklerinize hediye edebileceksiniz. Bu linkten atölyeye ait diğer detayları öğrenebilirsiniz.

25 Ekim Salı

Sergi / 17. İstanbul Bienali

İstanbul için sanatla dolu haftaların ve şehre dönüşün simgelerinden birisi olan İstanbul Bienali, bu yıl 17. edisyonuyla 17 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Beyoğlu, Fatih, Zeytinburnu ve Kadıköy’de yer alan 12 sergi mekanının yanı sıra şehrin farklı noktalarında bulunan kafeler, metro durakları ve kitapçı gibi değişik mekanlar da bienalin katılımcıları arasında. Müze Gazhane, Çinili Hamam, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ve Barın Han, bienale ev sahipliği yapacak olan mekanlardan bazıları.

Şair, müzisyen, balıkçı, mimar, kukla ustası ve daha birçok farklı meslek grubundan, sanat disiplininden katılımcının eserleri bienal boyunca şehrin farklı köşelerini süsleyecek. Etkinlikler, podcastler, hikaye anlatımları, bahçe gezileri ve şiir panoları, bienalin birer parçası olarak şehirde karşınıza çıkabilecek.

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde hazırlanan İstanbul Bienali ile ilgili daha fazla detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

26 Ekim Çarşamba

Tiyatro / Satranç / Duende Tiyatro / 20:30

Stefan Zweig’ın eserinden uyarlanan Satranç’ta Helen İpek Taşdan hem yönetmen koltuğunda hem de tek kişilik performansıyla sahnede. Bir otel odasına hapsedilen bir adam üzerinden faşizmi ele alan oyunun biletleri burada.

27 Ekim Perşembe

Tiyatro / Ağaçlar Ayakta Ölür / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / 20:30

İstanbul Tiyatroları – Ağaçlar Ayakta Ölür

Nevra Serezli’nin 11 yıl sonra sahnelere döndüğü oyun olan Ağaçlar Ayakta Ölür, sanatçıya yedi ödül kazandırdı. Nedim Saban’ın yönettiği oyunun tüm bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

28 Ekim Cuma

Konser / Şenay Lambaoğlu & CRR Caz Orkestrası / CRR Konser Salonu / 20:00

Caz sahnesinin hem sesiyle hem de söz yazarı yönüyle dikkat çeken ismi Şenay Lambaoğlu, CRR Caz Orkestrası eşliğinde hem kendi parçalarını hem de en sevilen caz eserlerini seslendirecek.

Konser / Oi Va Voi / Harbiye Açıkhava Tiyatrosu / 21:00

Senfonik performans sergileyecek olan İngiliz grup, müziğiyle İstanbullu dinleyicisini de büyüleyecek gibi görünüyor. Huzurlu playlistlerin vazgeçilmezi olan Oi Va Voi rehberin bu kısmında size eşlik etsin diye ufak bir playlisti aşağıya iliştirdik.

29 Ekim Cumartesi

Tiyatro / Kundakçı / Zorlu PSM / 20:30

M.Ö. 356’da Pazarcı Herostratos’un Artemis Tapınağı’nı kundaklamasıyla başlayan olaylar Muharrem Özcan yönetmenliğinde oyunlaştırılıyor. Baş rollerde Haluk Bilginer, Tuna Kırlı, Muharrem Özcan, Tuğba Çom Makar var. Bu bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz.

 

Etkinlik rehberimizin sonuna minik bir not: Şüphesiz ki Ekim ayının yıldızlarından birisi Filmekimi. 7-16 Ekim tarihleri arasında bir sürü harika filmi izleme fırsatı bulabileceğiniz etkinliğin biletleri bu yazı hazırlanırken henüz satışa çıkmamıştı. Filmekimi sitesinden hem programı inceleyebilirsiniz hem de gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Ekim Ayı Etkinlik Rehberimizin sonuna geldik.

Gelecek ay sarı yapraklarla bezeli İstanbul sokaklarında yepyeni etkinliklerde buluşmak üzere.

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Eylül 2022

Şehrin sokaklarından yavaş yavaş sıcaklar çekilirken Eylül’ün tadının başka olduğunu bilenler de...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir