ÇOCUKLA ve BEBEKLE TATİL REHBERİ & NERELERE GİDİLİR

cocukla tatil rotalari
cocukla tatil rotalari
Çocuk sahibi olanlar buraya! Çocukla veya bebekle seyahat etmek, tatile çıkmak çoğumuz için kabus haline gelmiştir. Bu yazıyı okuduktan sonra pembe bulutların üzerinde uçacaksınız :)

Bugünkü yazı gezgin iki annenin engin gezi tecrübelerinden yola çıkarak hazırlandı. Burcu Kamarlı ve Gözde Küçükşahin anlatıp yazdı; biz de sizler için derleyip düzenledik. Buyrunuz; “Çocukla, bebekle tatil için nerelere gidilir? Çocukla huzurlu tatil nasıl yapılır?” gibisinden sorularınızın cevabını okuyunuz.

ÇOCUKLA BİRLİKTE GİDİLECEK EN GÜZEL TATİL ROTALARI

Genel itibariyle daha kısa uçuşlarla ulaşabileceğiniz, (yurtdışı ise) saat farkı fazla olmayan, hijyen koşulları açısından iyi, sert iklim koşulları olmayan ve olası bir sağlık probleminde sağlık hizmetlerinde aksaklık yaşamayacağınız lokasyonlar tercih edilmelidir.Bu kriterlere göre daha soft destinasyonlar arasında;

  • İskandinav ülkeleri,
  • Akdeniz ülkelerinden Avrupa üzerinde bulunan ülkeler
  • ve genel itibariyle Avrupa ülkeleri bulunuyor.

İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Norveç, Danimarka ya da İsveç gibi ülkelere 3-4 saatlik bir uçus ile ulaşabilir, rahat şehir turları, ihtiyaç anında güvenilir sağlık çözümleri sayesinde huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer uzun bir tatil süreniz varsa, “Jetlagged durumunu bu süreçte zaten atlatmaya vaktimiz olur.” diyorsanız Miami, Los Angeles ve New York gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

cocukla seyahat rehberi

Yürüyen, koşan ve keşfeden bir çocuğunuz varsa biraz daha doğayla iç içe seyahatler de sizin için elverişli olacaktır. Böylelikle bu süreçte çocuğunuzun algısı da çevresindekilere keşfetmek üzere açılacaktır. İsvec, Finlandiya ve Almanya gibi ülkeler sizin için biçilmiş bir kaftan olabilir; mini keşif turlarına çıkıp çocuğunuza doğayı tanıtabilirsiniz. Seçenekler içerisinde özellikle Berlin, meraklı bir çocuk için muhteşem bir yer! Hem hayvanat bahçesine, akvaryuma hem de koşup oynayabileceği birçok parka sahip! Her parkta çocukların rahatça oynayabileceği oyun parkları da cabası..

Eğer çocuğunuz artık parklardan ve oyuncaklardan keyif almaya başlamışsa ve hatta favori çizgi film kahramanını bulmuşsa Disneyland, Legoland vb park seyahatlerinin zamanı gelmiş demektir. En büyük ve görkemli Legoland için Kopenhag, ya da en güzel Disneyland icin Paris’ i tercih edebilirsiniz. Hatta “Disney’e doyamıyoruz; su parklarına da bayılıyoruz.” diyorsanız kendinizi Disney Cruise turlarına atabilirsiniz. Böylece hem sizin için hem de çocuğunuz için unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Fakat baştan söyleyelim: Bu tür turları önceden planlamak ailenizin konforunun sağlanması için oldukça önemlidir. Otelinizi parkın içinden ayarlamak ulaşım açısından -özellikle Disneyland için- oldukça avantaj sağlayacaktır. Ayrıca bu tür parklarda kuyrukları hızlı atlamak üzere yapılan ‘fastpass’ kartlardan satın almanız zamanlama açısından işinizi çok kolaylaştıracaktır. Ayni zamanda bu parkların online app servislerinden park haritalarını inceleyerek çocuğunuzun en çok keyif alacağı noktaları da önceden belirleyerek hız kazanabilirsiniz.

cocukla nerelere gidilir
cocukla nerelere gidilir

Gelelim çocukla deniz tatiline! Şüphesiz ki Türkiye kıyıları en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Ulaşımın Türkiye içi lokasyonlara kolay olmasının yanı sıra buralardaki birçok otelin çocuklu ailelere özel hizmetleri de bulunuyor. Örneğin; Tekirova Güral tam bir bebek dostu. Bebek oyun alanlarından çocuk uyku odalarına kadar her imkân var. Uykusu gelen çocuğunuzu uyku odasına bırakıyorsunuz; çocuğunuz uyandığında size haber veriyorlar. Ayrıca Torba Voyage, Gökova’ da Villa Akbük, Maxroyal Belek ve Voyage Belek de çocuklu aileler için tercih edilebilecek oteller arasında yer alıyor.
Türkiye dışı lokasyonlarda Tassos Adası ve Sardunya Adası da suyu seven çocuklar ve aileleri için adeta cennet! (Buraları tekne ile de seyahat edebilirsiniz.) – (Ayrıca en güzel yunan adaları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

NOT: Türkiye içinde çocukla ve bebekle tatil için tercih edilmemesi gereken yerlerin başında Kapadokya geliyor. Oldukça anlamsız ve yorucu bir seyahat oluyor. Ayrıca birçok restoranda mama sandalyesi dahi yok.

HUZURLU TATİLİN PÜF NOKTALARI

cocukla gidilecek yerler
cocukla gidilecek yerler

Çocuğunuzla , bebeğinizle geçireceğiniz huzurlu bir tatil için 2 temel kural var:

Çocuğunuzu özgür bırakın! Varsın sizinle aynı saatte yemek yemesin; saatlerce kumsalda oyun oynasın ya da sokakta oradan oraya sürüklesin ama özgür kalsın. Zaten enerjisini birkaç saat içerisinde harcayıp bitireceğinden günün geri kalanı sizin olacaktır. Böylelikle hem çocuğunuzun gönlü olacak hem de siz huzurlu bir tatil geçireceksiniz.

Çocuğunuzu izleyin! Bu sayede neye ihtiyacı olduğunu kolaylıkla saptayabilirsiniz. Zira çocuklar kaç yaşında olurlarsa olsun aç ve uykusuz oldukları ve tuvaletleri geldiği zamanlar çok mutsuz olurlar. Bu sebeple size düşen görev bu 3 ana durumu iyi yönetmektir.

-Çocuğunuzun yemek saatlerini atlamadan ve uyku saatlerini de daha sakin mekanlara (müze gibi) denk getirerek en azından öğle uykusunun bir kısmını uyumasını sağlayın. Böylelikle gün boyu daha zinde bir çocukla rahat bir tur yapabilirsiniz. Uykusuz çocuk mızmız çocuktur ve bir kere mızmızlanmaya başlarsa o günü kapatana dek bunu çekmek zorunda kalabilirsiniz.

-Çocuğunuzun sevdiği yemekleri yapan restoranları tercih edin. Böylelikle yemek vakitlerini sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak çocuğunuza şehir turu öncesi sevdiği sandviçleri hazırlayıp yanınıza alın. Ufak atıştırmalıklar hiç ummadığınız yerde hayat kurtarabilir.

-Seyahatte kullanacağınız bebek arabasının hafif, kolay açılıp kapanan ve tabi ki tam yatabilen bir açıya sahip olduğundan emin olun. Unutmayın; uzun seyir yürüyüşlerindeki hareket ona ninni gibi gelecektir ve uyumak isteyecektir.

BEBEĞİN/ÇOCUĞUN SEYAHAT ÇANTASINDA NELER OLMALI?

-Bebek bezi
-Islak mendil
-Pişik kremi
-Alt değiştirme pedi/ bezi
-Mama (sıvı, toz ya da anne sütü,kavanoz mama.),
-Biberon/ kaşık
-2-3 emzik ve Dr. Brown emzik temizleme mendili
-Dr. Brown ağız ve yüz temizleme mendili
-Termometre ve ateş düşürücü (özel olarak kulladığı ilaçlar)
-Yedek kıyafet ve mama önlüğü/ağız bezi
-Battaniye (cis kacma ihtimali icin yedek battaniye)
-Yasa göre çok yönlü oyuncak.
-Kitap, eğitici kartlar/ oyunlar
-Sağlık karnesi (Varsa özel durumlarını içeren notlar)
-Kan grubu kartı

NOT: Her ne kadar uçak içi sıvı kısıtlamaları olsa da, bebek maması için gerekli olan su, sıvı mama, süt gibi sıvı ürünler uçağa kabul edilmektedir. Ancak güvenlik memuru rastgele seçtiği mamayı size test ettirebilir. Ayrıca tüm sıvı içerik taşıyan malzemeleri de özel bir kontrole tabi tutar. Bu adımda paniğe kapılmayınız ve sabırlı olunuz; çünkü bu rutin bir uygulamadır ve mama içeriklerine kesinlikle zarar vermeyeceklerdir. Bu sebeple tüm sıvı içerikleri çanta içinde ayrı bir bölmeye yerleştirirseniz güvenlik kontrolünde çantanızın dağılmasını önlersiniz.

ÇOCUKLA – BEBEKLE UÇAK YOLCULUĞU

Ne kadar deneyimlenirse deneyimlensin sanırım seyahatin en stresli kısmı uçak yolculuğu. Zira hiçbirimizin günü gününe uymazken bir bebeğin her yolculukta huzurlu ve sakin olacağını veya tam tersini düşünmek hata olur.

Tabi ebeveynlerin ruh hali çok önemli; siz sakin ve huzurluysanız bu çocuğunuza da yansıyor. Ayrıca temel ihtiyaçları giderilmiş çocukların durduk yere huysuzlandığı da pek görülmez. Dolayısıyla uçak yolculuğu boyunca asıl yapmanız gereken çocuğunuzun ihtiyaçlarına odaklanmanız olacaktır. Ayrıca canı sıkılan çocuklarınızla eğitici oyunlar oynayarak ya da ona kitap okuyarak vakit geçirebilirsiniz.

bebekle-gidilecek-yerler
bebekle-gidilecek-yerler

 

Tüm uçak seyahatlerinde ‘pusetli’ sıralarda önceliğiniz olduğunu unutmayın! Check-in lerde bu sıradan koltuk ayırtmayı atlamayın zira hem sizin için hem de bebeğiniz için en rahat koltuklar puset takılabilir sıralarda bulunuyor. Ancak bu koltukların önünde ciddi bir bacak mesafesi olduğu için bebekli olmayan yolcular da bu koltukları tercih ediyorlar Fakat diyelim ki tüm bu koltuklar doldu; ve siz bebeğinizle bu koltuklardan birini alamadınız. Bu durumda bebeksiz yolcular bu koltuklardan kaldırılarak öncelik size veriliyor.
(Bu bebek yatakları kg üst limiti bazı firmalarda 11Kg iken bazılarında ise 15 kg.)Uçakta çok fazla bebek olması durumunda ise rezervasyonu önce yapan kazanıyor; dolayısıyla yerinizi erkenden ayarlamanız sizin avantajınıza olacaktır.

-Özellikle uzun uçuşlarda organize olup yanınıza sadece ihtiyacınız olan eşyaları almanız önemli. Eğer çocuğunuzu emzirmiyorsanız, çok fazla beslenme gereci tasıyacağınız için kendinize minik bir askılı çanta almalısınız. Kol çantası, laptop gibi sizi yoracak, uğraştıracak her eşyayı bagaja verin. Hafif ve tek elle katlanabilir bir bebek arabası tercih edin; böylelikle çocuğunuzla tek başına yaptığınız seyahatlerde işiniz kolaylaşacaktır.

-Bebeğinizin ihtiyacı olan mama ve bez adetlerini seyahatinizin son gününe kadar hesaplayın. Uçuşlarda rotarların olabileceğini unutmayın; mutlaka yedek bez ve mamayı yanınıza alın.
Almış olduğunuz uçuşun son uçuş olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde bağlantılı uçuşlardaki gecikmeler ya da uçuş iptalleri dolayısıyla geceyi çocuğunuzla birlikte havaalanında geçirmek zorunda kalabilirsiniz. (Bebeği olanlar için) Firma sizi bir otele yerleştirse bile, temiz biberonlarınız, bezler ve mamalar tükenecektir. Havaalanında bebek maması bulmanız cok zayıf bir ihtimal.

Written By
More from rojen nasir

VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER

“Ah ne zor şu vize işlemleri! Hiçbir yere gidemiyoruz.” Bu cümle hemen...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir