SEVILLA GEZİ REHBERİ& GEZİLECEK YERLER

sevilla gezilecek yerler
sevilla gezilecek yerler

Herkese yeniden merhaba!

Bildiğiniz gibi geçmiş günlerde sizler için Barselona gezi rehberi hazırlamıştık. Gelen yorumlar ve sorular üzerine detaylı bi’ İspanya gezi rehberi oluşturmaya, İspanya’nın güzide kentlerini teker teker incelemeye karar verdik. Tam da bu noktada arkadaşım Nil Koza ile işbirliği içerisine girerek rotamızı Sevilla ve Granada’ ya çevirdik. Buyrunuz Sevilla gezilecek yerler rehberine Nil’in gözünden bakalım.

sevilla gezi rehberi

 

Sevilla’ya Ulaşım:

Türkiye’den Sevilla’ya direk uçuş ne yazık ki yok fakat birkaç alternatif bulunuyor:

– İstanbul’dan Frankfurt aktarmalı Sevilla’ya uçabilirsiniz.

– İstanbul’dan Malaga’ya uçup oradan tren ya da otobüs ile Sevilla’ya geçebilirsiniz.

– İstanbul’dan Madrid’e uçup oradan tren ya da otobüs ile Sevilla’ya geçebilirsiniz.

Söylemeliyiz ki aktarmalı uçuşların süresi hem çok uzun hem de yorucu olduğundan ikinci ya da son seçeneği tercih etmenizde yarar var. Bu şekilde hem şehirlerarası yolculuk etmiş olup hem de daha fazla yer görebilirsiniz. Ben gezimde Endülüs’ü gezmek istediğim için ikinci seçeneği kullandım.

Eğer ikinci seçeneği tercih ederseniz 4 saat 45dk lık bir uçak yolculuğu ile Malagadasınız. Uçak biletleri ise gidiş dönüş yaklaşık 1.900 TL.

Bundan sonrası için ise tren ya da otobüs ile Sevilla’ya geçebilir ya da isterseniz araç kiralayabilirsiniz. Tren ve otobüs bileti almak için çeşitli internet siteleri mevcut. Fiyatları ise hemen hemen ülkemizdeki fiyatlar ile aynı.

Sevilla’da Konaklama:

Sevilla’ da konaklama ile ilgili önerimiz ekonomik diye şehir dışındaki otelleri tercih etmemeniz! Hem yazın ortalama sıcaklığı 40 dereceye yakın bir şehir olmasına rağmen klima ve mini bar gibi olmazsa olmazlar konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz hem de şehir merkezine – gezilecek yerlere ulaşımda zorluklar yaşayıp şehrin tadını çıkaramayabilirsiniz.

Endülüs’ün o cazibeli ruhuna bürünmek ve şehir tadını doya doya çıkarmak için merkezindeki tarihi binalarda günlük oda kiralayabilir ya da bütçenize uygun oteller bulabilirsiniz.

Sevilla gezi rehberi
Sevilla gezi rehberi

Şehiriçi Ulaşım:

– Şehirde ulaşımınızı otobüs ve metro ile sağlayabilirsiniz. Sevilla’da şehir içi otobüsleri genelde sabah 6 ila akşam 11.30 arasında metro ise sabah 6.30 ila akşam 11.00 hizmet vermekte.

– Hava koşulları uygunsa (Sevilla sıcağında kısa mesafe bile yürümek zor olabiliyor)  tarihi mekânları ve şehir merkezini yürüyerek de gezebilirsiniz.

– Gece metro ve otobüsün çalışmadığı zamanlarda  taksi kullanabilirsiniz. Şehir dışında kalmadığınız sürece pahalı olmuyor.

Sevilla’da Ne Yenir?

Öncelikle tabii ki de TAPAS ve PAELLA!  Önerim tarihi evlerin olduğu Yahudi Mahallesi’nde bu lezzetleri denemeniz. Daracık sokaklarında eski Sevilla’yı keşfederken karşınıza birbirinden renkli restaurant ve cafeler çıkacak. İçeri girdiğinizde mutfaklarını rahatlıkla görebileceğiniz bu mekânlardan gözünüze düzenli gelenlerde gönül rahatlığıyla birbirinden lezzetli paella ve tapasları tadabilirsiniz. Yöresel tapaslarla birlikte mini tavuk şiş ve hamburgerler de karşınıza tapas olarak çıkabilir.

 

Sevilla yeme icme
Sevilla yeme icme rehberi

Şehir merkezinde ise  “100 Montaditos” yazısını gördüğünüz anda mekâna girip ucuz sandviç, bira ve sangria keyfini wifi eşliğinde çıkarabilirsiniz. Montadito İspanyolca minik sandviç anlamına geliyor ve en fazla 5 €’ya ziyafet yapabiliyorsunuz.

Sadece Sevilla değil tüm İspanya özellikle de Endülüs bölgesi için söyleyebileceğim bir lezzet ise Endülüs menşeli bir bira olan Cruzcampo… Birden çok çeşidi bulunan bu biranın bence içmesi en keyifli olanıysa limonlusu. Hatta imkanınız varsa bavula koyup getirin.

Sevilla’da Gezilecek Yerler:

Gelelim yazının en keyifli yerine… Sevilla’ da gezilecek yerler! Yazımın başında da anlattığım gibi şehir merkezinin görünen modernliği ve tarih kokan Endülüs mimarisi dışında benzin istasyonlarından mola yerlerine, otomatlardan tabelalara kadar sanki hala 90lardaymışsınız hissini veren bir şehir Sevilla.

En son küçüklüğümde yediğim Magnum’un sandviç dondurmasını burada buldum… Küçükken ailecek arabalarımızla şehirlerarası seyahat yaptığımız zamanlarda mola verdiğimiz tesisler vardı. Şimdiki gibi girişinde gözleme stantları, eltisinden enişteme yazan güllü havlular ve ilginç kolonya kokuları yoktu. Girişlerindeki jetonlu ilginç oyuncaklar veren makinalarla, tabldot sıraya girdiğinizde burnunuza gelen mis gibi ev yemeği kokusu ve kendine özgü atmosferiyle nezih sıcak mekânlardı… İşte özlediğim aynı doku ve atmosferi orada buldum.

Sevilla gezilecek yerler listesine mutlaka girmesi gereken bir aktivite de Flamenko gösterisine gitmek… Birçok restaurant’ın içinde yer alan sahnelerde izleyebileceğiniz gibi özel Flamenko gösteri merkezlerinde de izleyebilirsiniz. Tavsiye edebileceğim en güzel mekân ise gittiğimde hem gösterilerini izlemeye doyamadığım hem de mekâna hayran kaldığım “El Palacio Andaluz”.

 

1)Alcazar Sarayı:

Kraliçe İsabel’in, Kristof Kolomb ve yanındaki denizcileri Dünya’yı keşfe yollarken uğurladığı saraydır Alcazar. Elhamra Sarayına özenilerek yapılan; işlemeleri, bahçesi, havuzları ve peyzaj düzenlemeleriyle beni Elhamra kadar kendine hayran bırakan yapıya şehri gezerken uğrayabilirsiniz.

Genel Tur: 4.5€  Gece Turu: 13€

2)Sevilla Katedrali:

Sevilla gezilecek yerler
Sevilla gezilecek yerler

Kolomb’un mezarının’da burada bulunduğu Katedral, kilise yapısı olarak dünyanın 3. büyük kilisesidir. İlk cami olarak yapılan yapı, Müslümanların İspanya’yı terk etmesinden sonra kiliseye çevrilmiş. Çevresini bile gezerken onlarca fotoğraf karesi yakalayabileceğiniz gibi çevresindeki yapılardan da çekmesi çok keyifli bir katedral.

Tam: 8€     Öğrenci: 3€

3)Santa Cruz Bölgesi (Yahudi Mahallesi):

Daracık sokaklarına kendimi bıraktığım anda her kapıdan bambaşka bir şey keşfettiğim bir yer oldu Santa Cruz.

Birbirinden ilginç avlulara sahip yapılarda kimi zaman hostel kimi zaman havra kimi zamansa  kiliseler karşınıza çıkıyor.

Her geçişinizde size küçük süprizler sunan bu mahallenin sokaklarına yorulmadan mutlaka vakit ayırın.

4)Tore del Oro:

Sevilla’nın kent simgesi olmasına rağmen güneşin 10’a doğru battığı Sevilla’da baya geç saatlere bıraktığımız için gezme şansımız olmadı fakat siz mutlaka gezin.

5)Triana Bölgesi :

 

Nehrin karşısındaki çingene mahallesi Triana. Duvarlarındaki porselen tabelaları ve renkli evleriyle gece gündüz farklı hislerle keyifle gezebilirsiniz. Bence Sevilla gezilecek yerler listesine ilk sıralardan giriyor. 100den fazla operaya ilham veren bu şehrin sokaklarında kimi zaman kendinizi Bizet’in Carmen’inde kimi zaman Rossini’nin Sevilla Berberinde ve Mozart’ın Figaro’nun Düğününde bulabilirsiniz.

6)Plaza de Espana:

Şehrin bir diğer simgesi Plaza de Espana hem gece hem de gündüz fotoğraf çekmek isteyenler için harika bir mimariye sahip. 1928 yılında İber-Amerikan Exposu için inşa edilmiş bu görkemli yapıda Arabistanlı Lawrence, Star Wars ve Diktatör gibi filmlerin setleri yer almış.

7)Sevilla Arenası – Maestranza Bullring:

Tarihi sokakları keşfetmekten vakit bulamayıp gezemediğim mekânlar dan biri Sevilla Arenası. Endülüs renkleri olan sarı ve kırmızının hakim olduğu yapı boğa güreşleri yasaklanmadan önce güreşlerin yapıldığı meşhur arenalardan.

 

Sevilla’ da  gezilecek yerlerin, gezi rehberinin sonuna geldik. Fakat üzülmeyin! Çok yakında Granada ve Madrid olmak üzere İspanya serisine devam edeceğiz. Hala okumadıysanız buradan Barselona yazımıza da göz atabilirsiniz.

Written By
More from Nil Koza

Gezgin Röportajları Serimiz Başladı! “Öykü’nün Öyküleri”

Öykü ve eşi Umur pırıl pırıl hayalleri olan gezgin bir çift… Biz...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir