Booking Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) tarafından ” haksız rekabetin önlenmesi” amacıyla, açılan dava sonucunda, daha önce yaklaşık rekabet kurumunca, 2.5 milyon TL cezai işlem uygulanan Booking.com ‘ un Türkiye’ deki faaliyetlerine son verilmiştir.

Kararnamede, booking.com sitesi ve açacakları yeni bir web sitesi ibaresi de mevcuttur. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy tarafından yapılan tartışmalı açıkama da burada dursun: “Türkiye burası muz cumhuriyeti mi başkasının ekmeğiyle oynayacaksın vergi vermeyeceksin.” Ayrıca Türsab’ ın karara ilişkin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Yaptırım mı? Yerli Yatırıma Destek mi?

booking-turkiye
booking-turkiye

Bildiğimiz üzere, Hollanda’yla yaşanan diplomatik krizin ardından, siyasi otoritelerce “yaptırım uygulayacağız” içeren ifadeler kullanıldı. Booking.com ‘ un Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasıyla bu söylemlerin ne kadar ilgisi olduğu tartışılır. Bunun yanında booking.com’ un alternatiflerini de aşağıda belirtelim:

Booking.com Alternatifleri:

Hosteller için:

İslami Seneçekler:

Yerli Alternatif Seçenekler:

Durum böyle olunca, vergi alamadığın kurumları ülkede barındırmamakla birlikte bir de yerli yatırımı teşvik sorusu da akıllara geliyor. Dünya üzerinde 96.000 farklı noktada yaklaşık 1.200.000 konaklama seçeneği sunan bir platform olan booking.com üzerindeki gelişmeleri ilerleyen zamanlarda merakla takip edeceğiz 🙂

Can Marangoz

 

More from Can Marangoz

Filipinler’ in Gözde Adası Boracay Gezi Rehberi

  Boracay gezilecek yerler arasında, Filipinler’ e gittiyseniz adını muhtemelen ilk duyacağınız...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir