Amerika’da Doğum Ücretleri Ne Kadar ? Güncel Fiyatlar

amerikada dogum ne kadar
amerikada dogum ne kadar

Amerikada doğum ücretlerini inceleyeceğiz. Kendiniz giderseniz ne kadara mal olur bir arajı kurumla anlaşırsanız Amerika’da doğum ne kadar olur. Hepsini göreceğiz. Ancak dilerseniz önce bir Amerika’da doğum yapmanın avantajları nedir ve prosedüreleri nelerdir yazımızı buraya tıklayarak hatırlayalım . Eğer bu yazıya ve konuya hakimseniz doğum sonrası evraklardan bahsedelim.

Amerika’da Doğum Sonrası Evraklar

 • Doğum belgesi

Doğumdan hemen sonra hastane personeli tarafından size getirilen formdaki bilgileri doldurmanız halinde, hastane yönetiminin doğum sertifikası alabilmeniz için Vital Record ofisine göndereceği belge. Formda kafanıza takılan şeyler olması durumunda, hastane yönetiminden ya da formu getiren personelden yardım rica edebilirsiniz.

 • Doğum Sertifikası

 Bulunduğunuz şehrin Vital Records ofisinden temin edeceğiniz bu belge için anne ya da baba orada kişisel olarak bulunmak zorunda. Genellikle doğum sertifikası, Amerika’da doğum yapılan hastanenin doğum belgesini iletmesi ardından 1 hafta gibi bir sürede hazırlanmış oluyor. Sizde giderken hastaneden aldığınız doğum belgesi ve kendi pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Ofise geldiğiniz zaman doğum sertifikası alacağınız adet kadar belirtilen ücreti ödeyerek (ilk belge 30$, diğer kopyalar 4$), sertifikalarınızı alabilirsiniz. Artık bu belge ile çocuğunuzun Amerikan vatandaşlığı resmileşmiş, hem pasaport hem de sosyal güvenlik numarası işlemleri için gerekli evrakları tamamlanmış oluyor.

Amerikada dogum sonrasi evraklar
Amerikada dogum sonrasi evraklar
 • Amerikan Pasaportu ve Social Security Number (yani sosyal güvenlik numarası)

Amerika’da doğum sertifikası işlemlerini tamamladıktan sonra, hiç hız kaybetmeden bu iki evrak için başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Pasaport başvurusunu şehrinizdeki pasaport ofislerinden ya da USPS üzerinden yapabilirsiniz. Pasaport başvuru formunu doldurup, doğum sertifikası, anne-baba pasaportları ile beraber, bebeğin 2 adet fotoğrafı (pasaport fotoğraf kuralları tüm CVS lerde mevcut) ile beraber belirtilen ödemeyi yaparak başvurunuz tamamlanmış oluyor. Pasaport ücretleri için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://travel.state.gov/content/passports/en/passports/information/fees.html

Yine doğum sertifikası ile beraber, kendi pasaportunuzu da alarak bulunduğunuz şehirdeki Social Security Office ten çocuğunuz için başvuru yapıp, kartın Amerika’da bulunduğunuz adrese postalanmasını talep edebilirsiniz. Bu süreç 2-3 hafta sürebileceğinden, doğum sertifikası alır almaz, bu işlemi tamamlamalısınız.

Bu kart için hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Bu kart çocuğunuzun Amerika’da atacağı her adımda ona lazım olacak, bir nevi vatandaşlık numarası olduğu için, ve sonradan bu numaranın kaybolması halinde uğraşmamak için,  iyi bir şekilde muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.

 • Türkiye Nüfus Cüzdanı

Çocuğunuz Amerika’da doğmuş ve Amerikan vatandaşı olmuş olsa dahi, Türk vatandaşlığı için bulunduğunuz şehirdeki ya da yoksa bağlı bulunduğu yerdeki Türk konsolosluğu ile temasa geçerek Türk vatandaşlığı için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz. Ancak burada da başvuruların şahsen yapılması gerektiği için, eğer yol kat etmek işinize gelmiyorsa, Türkiye girişinden önce çocuğunuza,  henüz Türk vatandaşı olmadığı için sadece ilk sefere mahsus olmak üzere Türkiye’den e-vize alarak, Türk vatandaşlığı işlemlerini Türkiye’deki nüfus müdürlüğünden de tamamlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz çift vatandaş olarak yaşamına devam edebilir 

Amerikada dogum ucreti ne kadar
Amerikada dogum ucreti ne kadar

Amerika’da Doğum Ücreti Ne Kadardır?

Geldik en merak konusu soruya ve cevabına… Amerika’da doğum ne kadar? Tabi bu konuda hem ajans üzerinden, hem de sizin şahsi çabalarınız üzerinden gidince ortaya farklı maliyetler çıkıyor. Ama en baştan söylememiz gerekirse, ajans seçimi maliyetlerin gereksiz büyümemesi adına önemli olduğu gibi, bu organizasyonu kendiniz üstlendiğinizde maliyetleri olması gereken yerlerde tutmak da sizin başarınıza bağlı.

Fiyatlar, şehirlerin sosyo-ekonomik durumlarıyla doğru orantılı olarak  değişiklik göstermektedir. Hastane ve doktor sayısının nüfusa oranı, yüzölçümüne düşen kişi başı gelir seviyesi, eyalet ve şehir vergileri, doktor, laboratuar seçimleri, ​vb. gibi birçok etken rol oynamaktadır.

Ajanslar üzerinden gittiğiniz takdirde, Amerika’da normal doğum paketleri 15-33bin $ arası değişirken, sezaryen doğum paketlerinde ise fiyatlar 17-43bin $ arasında oldukça yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Tabi bu paketlerde asıl fiyatları arttıran konu doktorunuzun Türk olup olmaması; maalesef, nedendir bilinmez, Türk doktor seçmek istediğiniz de bu doktorların doğum ücretlerinin yüksek olduğunu göreceksiniz. Biz burada size eğer iletişim konusu benim için sorun değil diyorsanız, seçeceğiniz doktorun milliyetine değil, kariyerine, geçmiş tecrübesine odaklanmanız 

Amerikada dogum fiyatlari
Amerikada dogum fiyatlari

En nihayetinde doğumda asıl diyalog doktorla sizin aranızda değil, doktorun o en önemli noktada, yani son aşamada gelene kadar, Amerikalı hemşire ile sizin aranızda geçecek. Bundan sonraki süreçte de doktorun asıl diyalogu ‘push harder, push harder’ dan daha fazlası değil. Zaten tüm doğum sürecinde, sizinle diyalog gerektiren aşamaları hemşirelerle atlatmış olacaksınız ve doktorunuz bebeğin doğru bir şekilde çıkarılması için orada bulunacaktır (normal doğum sürecinde) Sezaryen doğumda zaten operasyonla ilgili sizinle yapacakları önemli bir diyalog zaten olmayacaktır.

Peki, bu Amerika’da doğum paketlerine -ücrete tabii- genel olarak dâhil olmasını bekleyeceğiniz hizmetler neler olmalıdır:

 • Havalimanından konaklama yerinize transferler (Gidiş-Dönüş)
 • Ajansın size tahsis edeceği kişi ile iletişim sağlayabilmeniz için Amerikan hatlı cep telefonu.
 • Şehir tanıtım turu.
 • Konaklayacağınız adreste ilk hafta sizi idare edecek, temel mutfak alışverişi
 • Bebek malzemeleri alışveriş turu
 • Doktorunuz ile tüm görüşmeler, kontroller, rehber eşliğinde. (Toplamda 6-7 vizite)
 • Hastane turunuz, rehber eşliğinde.
 • Her türlü kayıt ve evrak işlemlerinin yapılması.
 • 1 ya da 2 ultrason.
 • Normal doğumlarda epidural işlemi için gerekli olan tüm ücretler
 • Amerika’da sezaryen doğum için gerekli olan tüm işlemler
 • Doğum tipine göre hastane yatış ücretleri, hastanenin önerdiği süre kadar.
 • Hastane yatış süresince annenin tüm yemek ücretleri
 • Hastane doğum ücreti
 • Amerika’da Doğum öncesi ve sonrası anne ve bebekle ilgili rutin tüm kontroller, testler, tetkikler, aşılar.
 • Amerika’da kalış süreniz boyunca bebek için ihtiyaç duyacağınız tüm araç gereçler; banyo, bebek arabası, puset, yatak gibi.
 • Doğum sonrası anne ve bebek için doktor kontrolleri
 • Bebeğin doğum sertifikası ve vatandaşlık işlemleri için gerekli olan başvurular ve takipler, ödemeler.

Peki, Amerika’da doğum ücretleri hususunda neler bu hizmetlerin dışında tutulabilir:

 • Olası bir terslik durumunda anne ya da bebek sağlığı ile ilgili hastanede ek hizmetlerin verilmesi, örneğin bebeğin erken doğması halinde NICU bölümünde tutulması gibi.
 • Amerika’da doğum öncesi anne adayının kişisel sağlık durumunda rutin dışı giden durumlar olması halinde doktorunun isteyebileceği testler ve tetkikler
 • Uçak bileti ve konaklama giderleri
 • Kişisel harcamalarınız

Peki, eğer ajans ile ilerlemezseniz siz Amerika’da doğum için ne kadar ücret ödersiniz:

Tabi ki burada yine Amerika’da doğum yapacağınız şehir ve anlaştığınız doktor ile ilgili olarak fiyatlar oldukça farklılık gösterecektir ama ajansı devre dışı bırakmanız halinde, tecrübeyle sabit olarak söyleyebiliriz ki,  ajanstan aldığınız fiyatın %50sini silebilirsiniz.  Ortalama bir şehirde, her şeyi hastane ile doğum paketi anlaşarak doğrudan hastaneye ödeme yapabilir ve aradaki ajans masrafından kurtulabilirsiniz. Uçak biletlerinizi ve konaklamanızı bütçeniz dâhilinde satın alabilir, transferleriniz için uber alternatifini kullanabilirsiniz.

amerikada dogum ne kadar
amerikada dogum ne kadar

Veee beklenen an: Vatana dönüş!

Amerika’da doğum sonrası evrakları hallettiniz, Amerika’da doğum ücretini ödediniz veee Amerika’da doğurdunuz 🙂 Artık vatana dönüş için hem anne hem de bebek hazır! Peki, bu uçuş ne zaman olmalı?

7 gününü doldurmuş bebek yolcular artık uçuşa hazır kabul edilmektedir. Ayrıca 2-7 günlük bebek yolcular da”Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı bir doktor raporu sunulması durumunda uçuşa kabul ediliyorlar.

Ama biz Filgezi olarak, burada hem anne hem de bebek konforu ve risksiz bir seyahat için ailenin en azından 10-12 günü tamamladıktan sonra, anne ve bebeğin birbirini biraz daha tanımaya başlamasından sonra uçuşu gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bebekle seyahat için önemli pratik bilgileri bulabileceğiniz yazımızı da okumayı ihmal etmeyin!

https://www.filgezi.com/cocukla-bebekle-tatil-rehberi-nerelere-gidilir/

Şahsen bu deneyimi yaşadığım için hepsini içtenlikle ve zorluk yaşamamanız için sizle paylaşmak istedim. Ancak Amerika’da doğum ücreti ne kadar yazımızdan önce Amerika’da doğum prosedürleri yazımı tekrar okumanızı altını çizerek Daha detaylı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz 

More from Can Marangoz

Coimbra ve Porto Gezi Rehberi – Tavsiyeler

Portekiz gezimize ilk rotamız olan Porto’yla başlıyoruz. Porto’ya gitmeden hakkında bildiklerimiz, tatlı şarapları,...
Read More

7 Comments

 • osman akosman dedi ki:

  Biz iki çocuğumuzu da New York’ta dünyaya getirdik. Hastaneye de 5kuruş ödeme yapmadık. Tek masrafımız ev kirası, günlük harcamalarımız ve uçak bileti oldu. Hastaneye giriste yillik gelirim 30.000 $ altinda demeniz ve medicaid sigorta yaptirmaniz (metroplus) yeterli. Abd’de çalısma izniniz olmadigi icin yillik kazanca 0 yazin.

  • semra dedi ki:

   osman bey keşke takip etseniz ve sorulara yanıtlar verseniz daha aydınlatıcı olurdu siz abd vatandaşı olmadan bu sigortadan nasıl yararlanabildiniz yani o zaman herkes aynı şeyi yapar bunu sadece kendiniz beyan etmeniz yeterli oluyormu ben fakirim turistim bedava doğum yapıcam deyince iş bitiyormu gercekten acıkcası bana başka prosedürleride vardır gibi geliyor keşke daha detaylı bilgi verebilmiş olsaydınız

 • berk Başaran dedi ki:

  Osman Bey merhaba,

  ÇAlışma izni olmadan turist vizesiyle gittiginizde medicaid sigortası yaptırabiliyor musunuz?Açıkçası bizde haziran ayında gidicegiz şuan uygun yollu hastane bakıyorum.yardımcı olursanız sevinirim

  • semra dedi ki:

   Berk bey amerikaya gidebildinizmi

 • Firuze dedi ki:

  Osman bey peki Amerika’ya girişte yada çıkışta bir sorun yaşadınız mi. Duyduğum kadarıyla medicaid ile dogum yapanlara sonra Amerika’ya giriş yasağı uygulanıyor.

 • Adnan dedi ki:

  Tüm sorularınızı yanıtlamak istedim. Amerika da evet gerçekten de hiç bir ücret ödemeden doğum yapabilirsiniz. Fakat bu kadar mı muhtaçsınız ? Dolandırmaya , çalmaya çırpmaya, , bu kadar mı açsınız ? Amerikaya turist olarak ulaşmış olsanız bile Amerika size ülkesinde yaşayan bir kaçak gibi davranır. Yani orada hiç bir kaçak sınır dışı edilmez. Ciddi bir suç işlemediğiniz taktirde. Çünkü Amerika da çok fazla kaçak yaşayan insan vardır ve herkes de onlara göz yumar ve yardım eder. Çocuğunuzu doğurdunuz, sizi hastane masraflarından dolayı rehin almazlar. Bu da sizin üçkağıtçılık yapma hakkını size sunar ama insanların da bir ar namus vardır. Olmayana da sözüm meclisten dışarı. Amerikaya giriş çıkışlarda hiç bir sorun yaşamazsınız, tabi vizenizi aldıysanız ve sizi içeri alacak polis memuru sizden herhangi birşeyinizden şüphe duymazsa, duyarsa da gerekli araştırmasını yapar yine ülkeye hoşgeldin der. Semra hanım sorduğunuz soru resmen bir dolandırıcılık, amerika da sevilmeyen tek şey, birşeyi dürüstçe yapacaksanız herkes ama herkes size kucak açar, ama şerefinizden ödün verecek şekilde yapacaksanız, insana şerefsiz de derler, lütfen bunu unutmayınız. Doğum masrafı ödemek istemiyorsanız, Türkiyeden hamile kalmadan önce bir doğum sağlık sigortası yaptırınız, yurt dışında geçerli olacak şekilde, o zaman da bu yaptırdığınız sigorta sizin amerika da yaptığınız doğumu karşılıyor. Doların artmasından dolayı sizin de cebinizden para çıkabilir. Bir de şunu unutmayınız ki, ucuza yapacağınız doğum için kalitesi düşük bir hastanede doğum yaparsınız. Nasıl burada iyi bir hastane de lüksünüz varsa orada da aynıdır. Cebinizden para harcamadan en ucuza doğum yapmak gibi düşüncelerle hiiiç Amerikaya gitmeyin homeless gibi sokakta doğurursunuz sonra. Özle hastane araştırın ve o hastanelerin sahip oldukları doktorlara ulaşın bunu internetten yapabilirsiniz. Dahasında o doktor size kendi ve hastane masraflarını söyleyecektir. 2005 de Türkiye de doğum yapmak daha pahalıydı, ama doların bu kadar artmasından sonra son durum ne oldu bilinmez. Yine de Türkiyede de doğum yapacağınız hastane çok önemli 70 bin TL ye de doğum yapabilirsiniz 15 TL ye de hatta devlet hastanesinde bedavaya da. Burası nasılsa Amerika da aynıdır. Sizin seçeceğiniz hastaneye ve doktora göre ücretler değişir ve değişkenlik gösterir. Mehmet Ali Erbil mesela hasatneye 100 bin dolar ödemiştir. Yani her insan bütçesine göre seçim yapar. Seçim yapmanız da çok basit internetten araştırısanız fiyatlar hakkında tam detaylı ücretleri Amerika da ki doktorlardan öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir