Tiflis’te Nerede Ne Yenir Ne İçilir

tiflis linville
Tiflis'te nerede ne yenir - Linville

Bu yazıda karşılaştığımıza göre yakın gelecekteki rotalarınızdan birisi Tiflis. Her şeyiyle beni çok mutlu eden Tiflis seyahatim için rehber hazırlarken yeme-içme konusunu ayrı bir Tiflis’te Nerede Ne Yenir Ne İçilir yazısında incelemek istedim. Çünkü bu şehrin mutfağı çok güzel, nefis mekanlar var ve kesinlikle haritanızda en çok işaretleyeceğiniz yerler cafe ve restoranlar olacak. “Tiflis’te asla aç kalmazsınız” gibi iddialı -ama gerçek- bir tespitle sizi en güzel karbonhidrat ve şarap lokasyonlarını keşfetmeye, Tiflis’in en iyi restoranlarına davet ediyorum.

Restoran tavsiyelerime geçmeden önce hatırlatmak istediğim birkaç minik detay var.

  • Tiflis’te bazı yerlerde menü fiyatları vergi hariç olarak listeleniyor ve bu detay çok minicik belirtiliyor, aklınızda olsun.
  • Servis ücreti/bahşiş uygulamaları aynı bizdeki gibi. Bazı mekanlarda adisyona ekleniyor, bazı mekanlarda da gönlünüzden ne koparsa tercih size bırakılıyor.
  • Tiflis’te musluk suyu içiliyor. Hatta bazı Avrupa ülkelerindeki gibi sipariş vermeden önce masanıza suyla dolu bir sürahi de bırakılıyor ancak tadını sevmezseniz elbette şişe su da mevcut.

Tiflis’in En İyi Restoranları

Bu başlık altını doldurmaya başlamadan önce, Tiflis’te gezebileceğiniz nefis binaları, sokakları, köprüleri ve Tiflis’e dair bir sürü seyahat tavsiyesini bir araya getirdiğim Tiflis Gezi Rehberi yazım da aklınızda ve hatta notlarınızda olsun.

Gelelim leziz Gürcü mutfağına! Günün hangi saatinde acıkırsanız acıkın, listenizdeki herhangi bir restoranda hem gözünüzü hem de karnınızı doyuracak bir çözüm mutlaka bulursunuz. Öğle yemeği ve akşam yemeği ayrımı servise başlama saatlerine göre belirleniyor. Yani menülerinde aslında büyük bir fark yok, tüm gün aynı menü gibi düşünebilirsiniz. Sadece havası/ortamı sebebiyle özellikle mum ışığında şarap akşamı yapmak için daha uygun olan mekanlar var; onları yazı içinde belirteceğim.

Fabrika Tbilisi

(kahvaltı, kahve-tatlı, öğle-akşam yemeği, bar)

filgezi tiflis rehberi
Tiflis’te Nerede Ne Yenir – Fabrika

Aslında Fabrika’yı ayrı bir başlıkta incelemek lazım. Burası aslen bir hostel ama daha çok eski bir fabrikadan devşirilmiş kocaman bir yaşam alanı diyebiliriz. Bu sebeple de eminim kahvaltı, kahve, akşam yemeği ya da kokteyl için buraya mutlaka yolunuz düşecek.

Hostel içinde açık büfe şeklinde kurulan ve seçtiğiniz çeşitlere göre ödeme yaptığınız bir kahvaltı alanı oluyor. Burada konaklamasanız bile gelip kahvaltı yapabilirsiniz. Denediklerimiz gayet lezzetliydi.

Fabrika içerisinde hem berber dükkanı hem de bar/restoran olarak hizmet veren enteresan ambiyanslı Camora, kahveci Milk, pizzacı Farina ve hamburgerci Pipes da yemek için tercih edebileceğiniz diğer seçenekler.

Khash Khash

(akşam yemeği)

tiflis khash khash
Tiflis’te Nerede Ne Yenir – Khash Khash

Akşam saatlerinde açılan ve genellikle rezervasyon gerektiren Khash Khash, Tiflis’de lokallerin de sıklıkla tercih ettiği bir yer. Nefis Gürcü şarapları tadabileceğiniz güzel de bir şarap kavına sahip. Sakin, mum ışığı eşliğinde tatlı bir akşam yemeği için listenizde olsun. Eğer giderseniz siparişinize bir de “dolma” ekleyin derim.

Shavi Lomi

(akşam yemeği)

tiflis yeme icme rehberi
Tiflis’in En İyi Restoranları – Shavi Lomi

Shavi Lomi, bulunduğu sokakta renkli bir duvar resminin ardına gizlenmiş çook keyifli bir bahçe ve iç mekandan oluşuyor. Aydınlatmaları, halıları, rengarenk duvar kağıtları ve bir sürü kedisiyle Tiflis’e dair aklınızdan çıkmayacak yerlerden birisi olacak. Geleneksel Gürcü mutfağı ve tamamlayıcı şarap, kokteyl çeşitleri ile zengin bir menüye sahip. Kişi başı 70-80 lari civarı bir paraya atıştırmalık, ana yemek ve şaraptan oluşan güzel bir masa kurabilirsiniz. İç mekan oldukça romantik, şömine başı masası çok keyifli ama yazın giderseniz bahçenin de tadını çıkarın. Bir de yemeğin üzerine Gürcistan’ın üzüm votkası olarak bilinen chacha denemenizi tavsiye ediyorum. Biraz sert, haberiniz olsun.

Chaduna

(öğle / akşam yemeği / kahve-tatlı)

tifliste nerede ne yenir ne icilir
Tiflis’in En İyi Restoranları – Chaduna

Chaduna, gün ortası acıkmaları ya da aniden gelen “Bir kadeh şaraba ihityacım var” anları için ideal bir mekan. Minik ama güzel dekore edilmiş, güzel binalarla dolu bir sokakta. Hatta Tiflis Gezi Rehberi’nde de bahsettiğim, hemen yanındaki Seilanov Apartmanı’nı gezdikten sonra burada mola verebilirsiniz. Gürcü Mutfağı ile sınırlı kalmayan atıştırmalıkların da bulunduğu güzel bir menüsü var.

Linville

(öğle yemeği / kahve-tatlı)

tiflis linville
Tiflis’te nerede ne yenir – Linville

Linville, Tiflis’in “instagram noktası” mekanlarından birisi. Hem turistler hem de burada çekim yapmak/fotoğraf çekmek isteyen Tiflisliler tarafından çok tercih ediliyor. Gittiğinizde bir gelin-damat çekimi ile bile karşılaşmanız mümkün.

Gıcırdayan, fazlasıyla yamuk görünen merdivenlerden çıkarak ulaşacağınız Linville, renkli duvar kağıtları, eski objeleri, aydınlatmaları, mobilyalarıyla eski bir Gürcü anneanne evi havasında. Lezzet ve servis konusunda aşırı beklentiye girmeden o atmosferi görmek için bir kahveye ya da bir kadeh şarap içmeye gidilebilir. Yazdığım onca olumsuz gibi görünen detaya rağmen gördüğüm için mutlu olduğum yerlerden birisiydi.

Salobie Bia

(öğle-akşam yemeği / kahve-tatlı)

tiflis yeme icme rehberi
Tiflis’in En İyi Restoranları – Salobie Bia

Rustaveli Caddesi üzerinde Rustaveli Tiyatro binası içinde bulunan Salobie Bia çok lezzetli bir yemek durağı. Sade, samimi bir atmosferi var. Tiyatro ile iç içe olmasının avantajı olan dekorasyon öğeleri ilgi çekici. Çok aç bir anımızda kapısından dalıp pek mutlu ayrıldık. Gürcü mutfağında bir tür fasulye yemeği olan ve sofraya ekmek, turşu vb. eşlikçilerle gelen phali lobio ve khachapurinin en güzel örneklerini burada yedik diyebilirim.

Stamba Hotel

(kahvaltı, kahve-tatlı, öğle-akşam yemeği, bar)

tiflis stamba hotel
Tiflis yeme-içme Rehberi – Stamba Hotel

Yine her şeyi bir arada bulabileceğiniz nefis bir Tiflis simgesi, Stamba. Burada konaklamasanız bile kesinlikle herhangi bir bahaneyle gelmenizi öneririm. Kahvaltı seçenekleri nefis. Kahvaltı alanının hemen yan tarafında bulunan kafe bölümü tatlılarıyla çok baştan çıkarıcı. Denediğimiz her şey çok güzeldi, kahveleri de çok iyiydi. Biz kahvaltı için rezervasyonsuz yer bulduk ancak siz yine de rezervasyon yaptırın. Gelmişken bahçesini turlamayı, kitaplığını incelemeyi, dükkanından minik hatıralıklar satın almayı unutmayın.

Puri Guliani

(kahvaltı, öğle yemeği, kahve-tatlı)

tiflisin en iyi restoranlari
Tiflis Yeme-İçme Rehberi – Puri Guliani

Burası tepeden Kura Nehri’ni seyreden, günün ilk öğünü için son derece iyi bir nokta. Kapıdan girdiğinizde sizi karşılayacak olan tatlı-tuzlu tezgahı bile oldukça yeterliyken bir de menüde yer alan seçenekler var. Ayrıca kahve ve çay çeşitleri de birçok mekana göre daha fazla. Puri Guliani, nehir manzaralı kahvaltı notuyla Tiflis’te nerede yenir listenize girebilir.

Slink Cafe

(kahvaltı, öğle yemeği)

tiflis yeme icme rehberi
Tiflis’in En İyi Restoranları – Slink Cafe

Slink, Roses Park’ın içerisinde kış bahçesi tasarımı ve güzel havalarda çok keyifli olacağından emin olduğum dış masalarıyla görür görmez sevdiğim bir kafe oldu. Burada tüm gün kahvaltı bulabilirsiniz. Güne yayılmış kahvaltı dışında birkaç seçenekten oluşan bir öğle yemeği/atıştırmalık menüsü de mevcut. Asya mutfağı çeşitleri, kahveleri, bahçesi ve pet friendly ortamı sayesinde Tiflis seyahatinizde buraya birkaç kere bile gelmek isteyebilirsiniz.

Kvarts Coffee

(kahve-tatlı)

Kahve seçeneklerinin bolluğu ve vegan süt de bulundurmalarıyla gönüllere taht kuran Kvarts’ın güzelliği bunlarla sınırlı değil. Kahve siparişinizi verirken eğer isterseniz bardağınızın üzerine portrenizi de çizdirebiliyorsunuz. Nefis bir Tiflis hatırası! Bardağınızı yanınızda götürmek istiyorsanız, temiz kalması adına kahve içtiğiniz bardağınıza değil de boş bir bardağa çizim yaptırmak istediğinizi belirtirseniz ufacık bir bardak ücretiyle tatlı bir Kvarts hatırasına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kahve yancısı güzel tatlı çeşitlerinin olduğunu da ekleyeyim.

Cafe Dante

(kahvaltı, öğle yemeği, kahve-tatlı)

tiflis cafe dante
Tiflis Yeme-İçme Rehberi – Cafe Dante

Günün her saatine hitap edebilecek başka bir Tiflis kafesi daha. Dante’yi öne çıkaran detay, eski eşya ve objelerin korunduğu, eski bir Gürcü evine misafir olmuş gibi hissettirmesi. Tiflis’te bu tarza sahip çok sevilen mekanlardan birisi. Biz mutfağını pek iddialı bulmadık ama atmosferi pek tatlıydı. Piyanosundan vitray pencerelerine, cam önü pikabından salondaki dev aynasına kadar kıyı köşe incelemelik bir yer. Yol üzeri şarap/kahve molası vermek için burası aklınızda olsun.

They Said Books

(kahve-tatlı, kitapçı)

Kafe/kitapçı formatında bir mekan olan They Said Books’da enteresan koleksiyonluk ya da masa üstü kitaplar bulmanız mümkün. Kitap fiyatları bizdeki bazı çok bilindik yerlere göre çok daha uygun. Mekanın üst katında da kitap karıştırıp kahve içebileceğiniz bir alan var.

No More Mondays

(kahvaltı, kahve-tatlı)

Burası az sayıda masası olan minik bir kahveci aslında. Yeri cadde üzerinde, bir binanın köşesinde. Pencere kenarına yerleşip caddeyi izleyerek kahve içmek, lezzetli tatlılarından atıştırmak için mutlaka kaydedin. Üstelik kahvesi de bayağı başarılı.

8000 Vintages

(akşam yemeği, şarap)

Şehir Tiflis olur da listede şarap evi olmaz mı? Biliyorsunuz birtakım iddialara/bilgilere göre tarihte ilk şarap bugün Gürcistan’ın bulunduğu bölgede yapılmış. Bu tarihi detaydan, üzüm bağlarının bolluğundan sebep, Tiflis aslında bir nev’i şarap cenneti ve 8000 Vintages da bu cennetin en güzel köşelerinden biri. Bu yüzden de Tiflis’te ne içilir diye sorduğunuzda cevaplar arasında ilk sırada şarap var.

Mekanda hem şarap tadımı yapabiliyorsunuz hem de şarap satın alabiliyorsunuz. Şarap çeşitlerinin bolluğundan tadım sırasında sarhoş olmanız çok olası. Menüsünde şarabınıza eşlik edecek nefis şarküteri/peynir tabakları, dipsoslar, ekmek çeşitleri ve kuru meyveler var. Ayrıca çok değişik hediyelik seçenekleri için de burayı not alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Şuradan da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Barbarestan

(öğle-akşam yemeği)

Barbarestan, 19. yüzyıl Gürcü mutfağı reçetelerinden oluşturulmuş menüsü ve bu menüye yakışır servisiyle Tiflis genelindeki restoranlardan birazcık daha ayrı bir yerde. Gürcü prenses Barbara’nın yemek kitabından alınma tariflerin kullanıldığı mekanın ismi de buradan geliyor. Özel ve özenli tabaklar tadacağınız Barbarestan fiyat konusunda da diğer restoranlardan biraz yukarıda. Bu linkten menü hakkında biraz fikir edinebilirsiniz. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Groovy Roasters

(kahvaltı, kahve-tatlı)

Zaman geçirmesi oldukça keyifli, rahat oturma gruplarına sahip güzel bir kahveci. Konumu oldukça merkezi, birçok cephesinden sokağı gördüğü için cam kenarı keyfi yapmaya da pek uygun. Ekmek üzeri seçenekleriyle kahvaltı için de ideal ama en çok lezzetli kahveleri ve tatlıları için tercih ediliyor. Pancake ve tatlı krepleri için yolunuzu buraya düşürebilirsiniz.

Prospero’s Books

(kahve-tatlı, kitapçı)

tiflis prosperos books
Tiflis’in En İyi Kafeleri – Prospero’s Books

Rustaveli Caddesi’nde yürürken kalabalığa biraz mola vermek isterseniz hemen Prospero’ya kaçın. Tabelasını takip edip ufak bir aralıktan girince küçük ama sevimli bir avluya çıkacaksınız. Masaları, ağaçları ve tepeden sarkan ampulleriyle bahar ve yaz aylarında burası nefis olur. Kitabınızı, kahvenizi alıp keyif yapmak için burayı da listeye ekleyin mutlaka. Hem kahve yanında atıştırmalık pasta ve tatlıları da var.

Zest

(kahvaltı, öğle-akşam yemeği)

Burayı, geleneksel Gürcü mutfağının Avrupa mutfağı ile harmanlanmış hali gibi düşünebilirsiniz. Tropik meyvelerin kullanıldığı farklı soslar, ravioli ve risotto çeşitleri ile deniz mahsulü tabakları bayağı iddialı bir içerik oluşturuyor. Yemeğin üzerine yine aynı özenle yapılmış tatlılar ve meyve-prosecco ikilisi tavsiye olsun. Bu bağlantıda hem dönemlik değişen menüleri hem de rezervasyon linkini bulabilirsiniz.

Kutkhe Amaghleba

(kahvaltı, kahve-tatlı, bar)

Köşe anlamına gelen Kuthke, tam da iki sokağın birleşimi bir köşede bulunuyor. Kahvaltı ve kahve-tatlı keyfi için ideal bir menüsü var. Ballı kek en sevilen tatlılarından biri. Geceleri minik bir kokteyl bara dönüştüğünü de ekleyeyim.

Lolita

(kahvaltı, öğle yemeği, bar)

Baştan söyleyeyim, Lolita’nın açılış saati 11:00. Bu yüzden eğer kahvaltıya gelecekseniz burayı “geç kahvaltı” statüsünde düşünün. Müdavim yaş ortalaması oldukça genç. Öğle yemeği seçenekleri de var ama esas olayı coşkulu bir kokteyl bar olması. Geceleri kalabalık hatta kapıda sıra bekleme ihtimaliniz bile var. Oturduğunuz yerden kokteylinizin yapılışını ya da yemeğinizin hazırlanışını izleyebiliyor olmak pek keyifli. Geniş bir oturma alanı var ve büyük bir kısmı yarı açık şekilde tasarlanmış. Cıvıl cıvıl bir akşam için şöyle bir uğranır, Tiflis barları listesine eklenir.

Chicos

(kahvaltı, öğle-akşam yemeği, bar)

filgezi tiflis yeme icme rehberi
Tiflis’in En İyi Barları – Chicos

Şef elinden çıkma, hem göze hem de mideye hitap eden tabaklarla dolu bir menüye sahip olan Chicos’da yemekler iddialı ama kokteyller de en az yemekler kadar iddialı. Yemek için burayı deneme şansınız olmasa bile kokteyl için mutlaka listenize ekleyin. Bu bağlantıdan şöyle bir mekana göz gezdirebilir, rezervasyon yapabilirsiniz.

Wine Factory N1

(öğle-akşam yemeği, bar)

Büyük bir alan içerisinde birçok farklı restoranın bir araya gelmesiyle oluşmuş Wine Factory. Mutfaklar hafif nüanslarla birbirinden ayrılsa da burayı kocaman bir şarap bahçesi gibi düşünebilirsiniz. Şaraplar, peynir ve şarküteri tabakları, bahçeye kurulmuş ahşap masalar ve tepeden sarkan ampullerle aslında en çok bir yaz akşamına yakışabilecek türde bir alan. Elbette mekanların çok keyifli iç kısımları da var. Bahar ve yaz zamanları kalabalık olabileceğinden gideceğiniz yeri önceden seçip rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Peki Tiflis’in en iyi restoranları bu listeyle biter mi? Kocaman bir hayır! Emin olun Tiflis’te düşündüğünüzden daha fazla cafe ve restoran var. Biz denediğimiz hiçbir yerden mutsuz ayrılmadık. Buradan hareketle bu şehirden daha çok gastronomik keşif çıkar diye düşünüyorum. Mesela otantik havalı Leila, hem butik hem kokteyl bar olan Dalood, tatlıcı Madame Choux, khinkali cenneti Klike, nefis kahve ve kurabiye için en güzel Tiflis kahvecilerinden Shavi Coffee ve kahvaltı için Hello Breakfast da Tiflis’te Nerede Ne Yenir Ne İçilir yazısının bonusu olabilir.

Tiflis planı yapanlara şimdiden mutluluk dolu karbonhidrat kalorileri ve o kalorileri yakmak için yürünecek keyifli sokak keşifleri diliyorum.

Yepyeni tavsiyelerde ve rotalarda karşılaşmak üzere.

Farah Samuray

More from Farah Samuray

Online Etkinlik Rehberi – Haziran 2021

Yemyeşil ağaçlar, cıvıldayan kuşlar ve mis gibi hava bizi ısrarla hayatın içine...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir