Online Etkinlik Rehberi – Nisan 2021

Nisan Ayı Online Konserler - Jay Jay Johanson

Ağaçların dalları henüz çıplak, bizler de atkılardan berelerden kurtulamadık ama ilkbaharın güzel kıpırtıları sanki pek yakınımızda. En azından hep birlikte odaklanırsak bahar daha hızlı gelecekmiş gibi bir his var içimizde.

İstanbul’un sanat gündemi alıştığımız Nisan hareketliliğe sahip değil ne yazık ki. Ama yine de pes etmiyoruz, sanattan kopmamak ve sosyal yetilerimizin körelmemesi için online etkinliklere yöneliyoruz. Sizin için hazırladığımız Nisan Ayı Online Etkinlik Rehberi’nde, evinizi tiyatro salonuna, konser sahnesine çevirebilecek öneriler sizi bekliyor.

Pozitif duygularla, tatlı tınılarla geçireceğiniz Nisan ayınıza bizim de bir katkımız olsun deyip sizi yazımıza davet ediyoruz.

KONSERLER

2 Nisan Cuma / Kerem Görsev Trio & Sedef Erçetin Chamber Jazz / 18:30

Ayın ilk Cuma akşamı için ruhunuzu besleyecek bir online etkinlik, caz konseri tavsiyesi ile başlayalım dedik. Ülkemizin önemli piyanistlerinden Kerem Görsev’in çoğunlukla kendi bestelerinden oluşan dinamik repertuarı ile sahnede olacağı bu gecede Sedef Erçetin de kendisine viyolonseli ile eşlik edecek. Uzun yıllar Paris’te yaşayan Sedef Erçetin, birçok ünlü isim ile verdiği konserlerde büyük beğeni toplayan bir sanatçı. Sahnedeki diğer isimler de güler yüzü ve enerjisi ile caz severlerin yakından tanıdığı Ferit Odman ve kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever. Buradan online etkinliğin bilet satın alıp bu konseri Zorlu PSM web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

2 Nisan Cuma / Jay Jay Johanson / 21:00

Nisan Ayı Online Konserler – Jay Jay Johanson

Kendine has, büyülü, sakin; hangi sıfatı kullanırsınız bilemeyiz ama Jay Jay Johanson’ın şarkılarıyla iyi hissettirdiği bir gerçek. Elektronik müziğin yenilikçi ruhuna eklediği kendine özgü ritmlerle yaklaşık 25 yıllık kariyerinde hiç durmadan adım adım kendini ileriye taşıyan sanatçı geçtiğimiz günlerde 13. albümünü yayımladı.

Haftanın yorgunluğunu bir kenara bırakmanıza yardım edecek bu güzel konserin biletlerine ve izleme linkine Zorlu PSM üzerinden ulaşabilirsiniz. Bilet satın aldığınızda konseri izleyebilmek için 4 Nisan gecesine kadar zamanınız olduğunu da hatırlatalım.

7 Nisan Çarşamba / Kalben Performs The Beatles – Atan Kalpler Klübü / 18:30

Kalben konserleri, birçok kişinin bazen avaz avaz bazen de mırıldanarak şarkılara eşlik ettiği, ortak ruhta buluştuğu en coşkulu etkinliklerden birisi. Şimdi belki de daha fazla kalp bir araya gelecek çünkü sahnede hem Kalben var hem de Beatles şarkıları. Yaşınız ne olursa olsun hayatınızın bir döneminde mutlaka size güzel bir şeyler hissettiren bir Beatles şarkınız olmuştur. İşte şimdi o şarkıyı Zorlu PSM sahnesinden canlı yayınlanacak bu konserde Kalben ile birlikte söyleme zamanı!

Hafta ortasında, ev konforunda rock’n roll ruhu için bu linkten online konserin bilet satın alabilirsiniz.

10 Nisan Cumartesi / Ozan Musluoğlu Quintet / 18:00

Nisan Ayı Online Etkinlikler – Ozan Musluoğlu

Ozan Musluoğlu, hem eğitimi, hem sahne deneyimi hem de TRT Radyo 3’te 8 yıl boyunca hazırlayıp sunduğu Caz Saati programıyla, caz sanatçısı kimliğine en çok yakışan isimlerden. Üstelik bu konserde kendisine ve kontrbasına başka önemli caz ustaları enstrümanları ile eşlik ediyor. Tam kadro, trompette Barış Doğukan Yazıcı, saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Ercüment Orkut, davulda Ferit Odman.

Konser, Zorlu PSM sahnesinden canlı yayınlanacak. Online etkinliğin biletlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik/ozan-musluoglu-quintet-online-konser-bilet-zorlupsm/1651321

30 Nisan Cuma / Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars / 18:00

Hem ayın hem de haftanın sonuna yakışır bir coşkuya sahip konser önerimiz var size! Ayhan Sicimoğlu dedikten sonra zaten başka bir şey söylemeye de pek gerek yok. Bu konserde hem dans var, hem sohbet var, salsa var, cha cha var, özetle bitmek bilmeyen bir enerji var.

Online Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM sahnesinden canlı yayınlanacak konserde Ayhan Sicimoğlu ve orkestrasının heyecanına anı anına eşlik etmek isterseniz tıklayınız.

 

TİYATROLAR

3 Nisan Cumartesi / Kibarlık Budalası / 20:30

Moliere’in kült eseri Kibarlık Budalası, 17. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Sahnede Haldun Dormen ve Göksel Kortay gibi iki usta isme Hakan Altıner ve Damla Cercisoğlu eşlik ediyor.

Konuya gelince; cahil ama çok zengin olan Mösyo Jourdain’in hayattaki tek amacı bir asilzade olmaktır ve bu uğurda kızını zorla bir soylu ile evlendirmeyi kafaya koymuştur. Kendisini sürekli küçük duruma düşüren bu adam ve etrafındaki bambaşka kişilikler arasında dönen bu komediyi izlemek isterseniz, online etkinlik  biletlerine Biletix üzerinden ulaşabilirsiniz.

10 Nisan Cumartesi / Bütün Çılgınlar Sever Beni (Moda Sahnesi) / 21:00

Nisan Ayı Online Etkinlik Rehberi – Bütün Çılgınlar Sever Beni

Bütün Çılgınlar Sever Beni, 8. sezonunda online gösterim imkanı sayesinde daha fazla izleyici ile buluşuyor. Normal şartlarda bilet bulmanın oldukça zor olduğu oyun, izleyicilerden dinamizm, oyunculuklar ve yüksek kahkaha dozu ile tam not almış.

Eşinin sadakatini ölçmek için en yakın arkadaşı ile bir tuzak kuran adamın hikayesini ve başlarına gelen komik olayları konu alan oyunda Mert Fırat, Öznur Serçeler ve Çağlar Yalçınkaya var. Online etkinlik biletleri ve detaylar için buyrun buraya.

17 Nisan Cumartesi / Babamı Kim Öldürdü (Moda Sahnesi) / 21:00

Edouard Louis’in romanından uyarlanan oyunda sahnede Onur Ünsal var. Geçirdiği iş kazası sonucu yatalak kalan bir adamın işçilik, aile, kader gibi kavramlar üzerinden hikayesi anlatılıyor. Moda Sahnesi web sitesi üzerinden her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

21 Nisan Çarşamba / Manifesto (Moda Sahnesi) / 21:00

Marx ve Engels’in defalarca yasaklanan, toplatılan olaylı kitabı Komünist Manifesto ilk kez tiyatro sahnesinde. Kadınların eşitlik mücadelesi, çocuk işçiler, büyük şirketlerin para kazanma hırsı, eğitimden ve temel ihtiyaçlardan mahrum yaşayan toplumlar üzerinden kapitalizmi anlatan kitabın yazımının üzerinden her ne kadar çok uzun yıllar geçmiş olsa da konu ve sıkıntılar maalesef hala güncelliğini koruyor. Cansu Fırıncı’nın bu tek kişilik oyununu sahneden canlı izlemek isteyenleri biletler aşağıda bekliyor.

https://www.modasahnesi.com/manifesto-oyun-sandali

24 Nisan Cumartesi / Mor / 20:30

Mor, kadın sığınma evinde yaşayan 5 farklı kadının yaşanmış hikayesini konu ediniyor. Sosyal hayatları, yaşadıkları şiddet, sırları, hayalleri ve daha fazlası 5 kadın tarafından sahneye taşınıyor.

Bu bağlantıdan bilet satın alıp oyunu seyretix.com üzerinden izleyebilirsiniz.

Evde geçirdiğimiz zaman bu kadar artmışken çoğumuz mutfakla daha fazla ilgilenir olduk. Eh, gündemimiz de daha çok sağlık olunca sağlıklı tarifler, doğal içerikli beslenme gibi konular da hayatımızda öne çıkanlar arasında yer aldı. Biz de bu duruma kayıtsız kalmayıp sizler için En İyi Organik Ürün Markaları incelemesi hazırladık. Yeni tarifler deneyerek geçireceğiniz bir hafta sonu için şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.

 

EĞİTİMLER & ATÖLYELER

1 Nisan Perşembe / Nefes ve Meditasyon Buluşmaları / 22:30-23:20

Nisan Ayı Ajandası Online Eğitimleri – Nefes ve Meditasyon

Günün stresini biraz olsun azaltmaya, uykuya daha rahat dalmanıza yardımcı olacak çok güzel bir gün sonu etkinliği tavsiyemiz var.

Hafta içi her akşam 50 dakika boyunca çeşitli nefes egzersizleri, meditasyon pratikleri ve yoga ile iç içe geçmiş farkındalık egzersizlerinden oluşan bir enerji yükseltme fırsatı. Endişeli ve kaygılı bir ruh halindeyseniz bu linkten online etkinlik biletini satın alıp 14 Nisan tarihine kadar hafta içi her akşam seanslara katılarak kendinize güzel bir hediye verebilirsiniz.

15 Nisan Perşembe / Doğal Parfüm Atölyesi / 19:00-22:00

Tamamen doğal içeriklerden ve kendi zevkinize göre bir parfüm tasarlamak kulağa oldukça güzel geliyor. Hatta nefis bir hediye alternatifi bile olabilir.

Bu atölyede alkol içerikli, jojobalı ve katı olmak üzere 3 değişik çeşit parfüm yapmayı öğreneceksiniz. Ama içerik bununla sınırlı değil. Aynı zamanda koku tasarım sanatının tarihi, incelikleri ve enteresan hikayelerle dolu bir sohbet de sizi bekliyor. İlginizi çektiyse Homemade Aromaterapi web sitesinden detaylı bilgiye ulaşıp bu online  atölyeyi satın alabilirsiniz.

22 Nisan Perşembe / Doğal Tütsü Atölyesi / 19:00-22:00

Nisan Ayı Online Eğitim – Doğal Tütsü Atölyesi

İyi hissetmeye fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde evde belki de en sık uyguladığımız ritüellerden birisi tütsü yakmak, çeşitli bitkilerin özleri ve kokularıyla rahatlamaya çalışmak. İşte bu atölyede tütsü olarak kullanabileceğimiz ot, kök, ağaç ve reçineleri tanıyıp nasıl kendi tütsümüzü yapabileceğimizi öğreneceğiz. Ayrıca şamanizmde bir çeşit şifa dağıtma yöntemi olarak kullanılan tütsü törenleri hakkında da bilgi edinebileceğiz.

İlginizi çektiyse bu linkten online kayıt yaptırabilirsiniz.

FESTİVAL

1 Nisan – 29 Haziran / 40. İstanbul Film Festivali 

Dopdolu bir içerikle 3 aya yayılan film festivalinde Nisan ve Mayıs ayları boyunca her hafta perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri yeni filmler çevrimiçi olarak gösterime açılacak ve her biri 5’er gün gösterimde kalacak.

Nisan ayı seçkisinde 20 filme yer verilen festivalde ister seçtiğiniz filmler için tek tek isterseniz de tüm filmler için kombine bilet satın alabiliyorsunuz. Öncelikli bilet satın alabilmeniz için de büyük faydası olan Lale Kart üyesi değilseniz biletler genel satışa 31 Mart günü açılacak. Buradan hem film listesine, hem programa hem de bilet bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Birlikte bir online etkinlik rehberimizin daha sonuna geldik. Baharın habercisi bu güzel ayın hayatınıza çiçek gibi anılar eklemesini diliyoruz. Gelecek ay sağlıkla, mutlulukla ve yeniliklerle yeni bir rehberde görüşmek üzere!

Bizi instagramdan takip edebilir veya bültenimize buradan üye olabilirsiniz.

Sevgiler,

Farah Samuray

 

More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Nisan 2023

Bahar mevsimi İstanbul sokaklarının hem rengini hem de ruhunu güzelleştirmeye başlamışken şehrin...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir