Viyana Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Bu sayfada, bir Viyana gezi rehberinde yollarımız kesiştiğine göre aklınızın, kalbinizin bir köşesinde Viyana planları yapılıyor. En baştan söyleyeyim; gözlerinizi, ruhunuzu ve midenizi fazlasıyla mutlu edecek bir şehre çevirmişsiniz rotayı.

İsmi geçtiğinde bile zihnimizde zarafet ve görkem imgelerini aynı anda canlandıran Viyana, Habsburg Hanedanlığı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemlerin esintisini hala fazlasıyla hissettiriyor. Çok güzel korunmuş binaları, hangisine bakacağınızı şaşıracağınız sarayları, düzenli şehir yapısı, parkları, görkemli müzeleri, sokaklarına sinmiş klasik müzik ruhu, birçok sanatçıyı yetiştiren kültürünü derinden hissedebileceğiniz sanata değer verme haliyle kesinlikle kaç gün geçirirseniz geçirin doyamayacağınız bir şehir Viyana.

viyana

İlk defa gidecekler için ya da yıllar sonra şehirle yeniden kucaklaşmayı planlayanlar için hazırladığım bu mini rehbere beni mutlu eden mekanların size de iyi gelmesini dileyerek başlıyorum.

Viyana Üzerine Mini Notlar

Adettendir; gezi rehberi öncesi mini mini şehirle tanışma notları:

 • Viyana’nın para birimi Euro. Kredi kartı kullanımı konusunda çoğunlukla sıkıntı yaşamadık ama bazı minik dükkanlar ve hatta bazı restoranlar kredi kartı kabul etmeyebiliyor. O yüzden yanınızda mutlaka nakit bulundurun.
 • Araba kiralamanıza hiç gerek yok çünkü çok başarılı bir toplu ulaşım ağı var. Ayrıca sokaklarında kaybolmanın, yürüyerek keşfetmenin en keyifli olduğu şehirlerden birisi. Bu yüzden de arabayı boş verin, bavula 2 tane çok rahat spor ayakkabı atın.
 • Seyahat öncesi planlarınızı yaparken Vienna Pass ve Vienna City Card sayfalarını mutlaka inceleyin. Vienna Pass Card müzeleri, Vienna City Card ise ulaşımı kapsıyor. Pass Card satın alırken ulaşım için de bir paket seçip ekleyebiliyorsunuz.

Ziyaret etmek istediğiniz müzelerin bir listesini yapıp giriş ücretlerini hesaplayarak birkaç günlük ücretsiz giriş sağlayan paketin avantajlı olup olmadığına bakabilirsiniz. Minik bir not; müzeler fazlasıyla detaylı ve gezmek düşündüğünüzden daha fazla zamanınızı alacak. Bu yüzden de aklınızdaki “gezilecekler listesi” ile gerçek hayat örtüşmeyebilir. Seyahat öncesi matematik ödevinizde bu detaya dikkat etmenizi öneririm.

 • Havaalanından şehir merkezine ulaşım için karşınıza çıkacak ilk seçenek CAT yani hızlı tren olacak. Normal tren (S-Bahn) ile arasında önemli bir süre farkı olmadığını ancak CAT’in 3 kat daha pahalı olduğunu not düşeyim. CAT değil, S-Bahn tabelalarını takip edip havaalanından çıkmadan biletinizi satın alabilirsiniz.
 • Toplu taşımada bilet kontrolü olmuyor diyenlere pek kulak asmayın; günlük, saatlik, 3 günlük, tek kullanımlık, herhangi bir bilet mutlaka yanınızda olsun. Hatta bu biletlere istasyonlardaki otomatlardan saat/tarih damgası bastırmayı unutmayın.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Bu sorunun cevabı biraz da sizin hangi mevsimi sevdiğinizle alakalı çünkü -belki biraz klişe olacak ama- Viyana her mevsim güzel. Bir tek Temmuz-Ağustos fazla sıcak geçiyormuş. Bu ayları listeden çıkarabiliriz sanırım.

Aralık’ta muhteşem Noel pazarlarını görmek için gidebilirsiniz.

Şahane parklarının yemyeşil olduğu, ağaçlı yollarının çiçeklere büründüğü Nisan-Mayıs aylarında Viyana baharını görmek için gidebilirsiniz.

Ekim-Kasım gibi sonbahar renklerinin ne kadar yakıştığını da görmeye gidebilirsiniz mesela.

Biz Eylül başı gitmeyi tercih ettik. Amacımız şehri boydan boya gezmek ve sıcaktan bunalmadan, soğuktan titremeden bunu başarabilmekti. Bu amaç için nokta atışı bir ay mesela Eylül. Ama Eylül ayının ilk yarısında opera izleyemeyebilirsiniz, aklınızda olsun.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Bu da tamamen bütçenizle, kalacağınız gün sayısıyla, ne kadar yürümek istediğinizle alakalı bir soru.

Yine de şöyle yardımcı olayım:

Merkezde olayım, toplu taşımayı pek kullanmayayım, otelimden çıkar çıkmaz hemen tatlı bir kahveciye oturabileyim hatta odamdan da ikonik binalardan birkaçını göreyim derseniz Innere Stadt’da otel bakın. Yalnız tahmin edebileceğiniz gibi bu bölgede konaklama fiyatları bayağı yüksek.

Benim işim müzelerle, tasarım butiklerle ve etrafında konumlanmış hip cafelerle diyorsanız Museum Quartier’yi de içine alan Neubau’ya bakın.

Ekonomik bir otelde kalıp bütçenizi yeme-içme-gezme alanlarında değerlendirmek istiyorsanız Leopoldstadt’da konaklayabilirsiniz. Dev dönme dolabı, genel olarak sakin atmosferi ve metroyla her yere ulaşım kolaylığıyla iyi bir tercih olabilir.

Nereyi tercih ederseniz edin U-Bahn ya da U1-U2-U3-U4 olarak hayatınıza girecek olan hatlar zaten sizi şehrin her yerine kısa sürede taşıyacak.

Viyana’da Gezilecek Yerler

İşte Viyana gezi rehberinde, cevabına bir kitap yazılabilecek, kaç maddelik liste yaparsam yapayım hep onlarca eksiği kalacak o muhteşem soruya geldik.

Çok yer gezilir, her sokak yürünür, her kahvecide bir mola verilir ama işinizi kolaylaştırmak için seçenekleri biraz daraltmaya çalışayım.

Graben Caddesi

Mağazaları, restoranlarıyla yılın her dönemi kalabalık ve hep fotojenik bir cadde. Sabah erken saatlerde gitmenizde fayda var. Caddenin bir ucu Saint Stephan Katedrali yani Stephansdom. Gitmişken 6 Euro karşılığında kulesine çıkıp şehre ve katedralin görkemli çatısına bir de buradan bakabilirsiniz.

st peter church
Saint Peter Kilisesi

Yine aynı cadde üzerinde barok tarzda yapılmış Saint Peter Kilisesi ve tam caddenin ortasında bakmadan geçemeyeceğiniz veba salgını anısına yapılan Veba Sütunu görmeniz gereken yerlerden.

Votiv Kilisesi

viyana votiv church

Şehrin birçok noktasından, çok uzaklardan bile görebileceğiniz 99 metrelik kulelere sahip bu muhteşem barok kilisenin hem içini hem de önündeki parkını mutlaka gezmelisiniz. Hatta bir sabah kahvenizi alıp buradaki banklardan birisinde oturun, o sabahı buranın yerlisi gibi geçirin.

Parlamento Binası

viyana parlamento binası

Önündeki heykelleri, caddeye hafif yukarıdan bakan konumuyla merdivenlerinde mola verilecek en doğru yerlerden birisi.

Rathaus

Yani Belediye Binası. Ama sıradan bir bina değil. Önündeki parkta farklı farklı festivallerin yapıldığı, Noel döneminde muhteşem bir ışıklandırmayla süslenen hayranlık uyandıran bir bina. Hiçbir şey yapmasanız bile parkında bir sabah marketten aldığınız sandviçlerinizi nefis bir mimari manzara eşliğinde yiyebilirsiniz. (Biz yaptık, tavsiye ederim)

Ankeruhr (Anker Saati)

viyana ankeruhr

Hoher Meydanı’nda iki bina arasındaki bir köprü gibi görünen bu güzel yapı aslında tarihi bir saat. İçinde Viyana tarihinin 12 ünlü isminin heykelini barındıran saatte, her gün saat öğlen 12’yi gösterdiğinde müzik eşliğinde heykellerin geçit töreni başlıyormuş. Biz ne yazık ki o aralığı denk getiremedik.

Hundertwasserhaus ve Kunst Haus

viyana hundertwasserhaus

Mimarisiyle çevredeki tüm binalardan ayrılan, Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan ve aynı cadde üzerinde bulunan iki bina da renkli ve görülmesi gereken enteresan bir tasarıma sahip. Hundertwasser yerleşim amaçlı kullanılıyor, Kunst ise müze olarak ziyaret edilebiliyor ancak bu sıralar tadilatta. Yine de dışından büyük bir kısmını görmeniz mümkün.

Avusturya Ulusal Kütüphanesi

viyana ulusal kutuphane

Hofburg Sarayı içinde bulunan, kapısından içeri adım attığınızda bir süre olduğunuz yerde durup karşınızdaki kareyi izlemek isteyeceğiniz dünya güzeli bir kütüphane. Tavanlarındaki freskleri, duvarlar boyu uzanan kitapları, zaman yolculuğuna çıkaran tüm detaylarıyla bir anda yüzlerce yıl öncesine götüren bu kütüphaneyi ziyaret etmenin bedeli ise 10 euro.

Leopold Museum

Biz burayı eşsiz Egon Schiele koleksiyonu ve Gustav Klimt için ziyaret ettik ama elbette çok daha fazlası var. 4 kata yayılmış farklı koleksiyonları, devasa bahçesi ile mutlaka Viyana müzeleri listenize ekleyin. Hatta gitmeden önce dönemlik değişen sergilerine de bir bakın. Müze dükkanını kesinlikle atlamayın. Size seyahatinizi ve burayı hatırlatacak nefis şeyler var. Giriş 15 Euro ancak bazen Viyana Sanat Tarihi Müzesi ile kombine bilet satışı yapılıyor ve iki müze bir arada bayağı bir indirimli gezilebiliyor. Gişede sormanızda fayda var.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

viyana sanat tarihi müzesi

Kesinlikle en çok zaman ayırmanız gereken hatta günün ilk aktivitesi olarak kaydetmeniz gereken yer burası.

Caravaggio, Bruegel, Van Dyck, Albrercht Dürer, Velazquez, Rubens tabloları, Roma ve Mısır dönemi koleksiyonları ve zaten kendisi muhteşem bir eser olan binasıyla uzun süre aklınızdan çıkmayacak bir müze olacak. Ayrıca muhteşem kafesinde bir kahve molası vermek bile başlı başına “Viyana’da Yapılması Gerekenler” listesine ilk sıralardan giriş yapabilir.

Giriş ücreti 21 Euro.

Albertina Museum

Tam şehrin göbeği diyebileceğimiz bir noktada ikonik merdivenlerinin hep kalabalık olduğu, geceleri hemen önündeki terasta şehri izleyen keyifli grupların toplaştığı, neredeyse tüm gün yaşayan bir sanat müzesi. Renoir, Picasso, Monet eserlerini dünya gözüyle burada görebilirsiniz. Dönemlik değişen sergileri hep ilgi çekici. Buradan takip edebilir hatta gitmeden önce bilet de satın alabilirsiniz. Modern müze ve klasik Albertina kısmı olarak ikiye ayrılıyor. Biletler de 16-18 Euro civarı.

Schönbrunn Sarayı

Şehrin merkezine biraz uzak ama metro ile ulaşım çok kolay. 1400 odalı sarayı, devasa bahçesi, hayvanat bahçesinden serasına, havuzlarından labirentlerine  görülecek onlarca detaya sahip kocaman bir alan. Ama gözünüz korkmasın; bahçede minik bir tur atıp biraz sincap kovalayabilir, Gloriette Cafe’de bir kahve içip onlarca bitkiye ev sahipliği yapan mis kokulu Palmenhouse’u gezerek mini bir tur da yapabilirsiniz. Sarayı gezmek isterseniz de farklı farklı tur seçenekleri mevcut.

Bu link Schönbrunn Sarayı ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacak.

Naschmarkt

viyana naschmarkt

Dev bir yeme-içme ve pazar alanı gibi düşünebilirsiniz burayı. Cumartesi günleri bit pazarı kuruluyor. Hemen yanında da her damağa hitap edecek çeşitlilikte yemek kısmı var. İster oturun, isterseniz de hepsinden ufak tefek bir şeyler alıp geze geze yiyin. Pazar alanının yanındaki caddenin bakmaya doyamayacağınız güzellikteki binaları ve buradaki kalabalık hem fotoğraflamak hem de oturup izlemek için güzel bir Viyana detayı.

Peki bu kadar mı Viyana’da gezilecek yerler? Elbette hayır.

Zamanınız el veriyorsa listenizde mutlaka opera olsun mesela. Sonra Museum Quartier içinde yer alan Mumok var, görülesi bir müze. Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, muhteşem bahçeli Hofburg Sarayı, Freud Müzesi, Belvedere Sarayı, minareli yapısıyla özel bir kilise olan Karl Kilisesi de listeye eklenebilir.

Bir de Lindengasse, Seitengasse, Spittelberg çevresindeki sokaklardaki tasarım butiklerine göz atın. Zaten sokaklardan birisine kendinizi bıraktınız mı vitrinler arası seke seke o çevreyi keşfetmeniz hem çok kolay hem de çok zevkli oluyor.

viyana tasarım butikler

Mariahilfer de birçok markayı bir arada görebileceğiniz bir alışveriş caddesi. Ancak geneli tanıdığımız zincir mağazalar.

Her yerde göreceğiniz Mozart çikolatası artık Türkiye’de de var ama Mozart liköründen almadan dönmeyin mesela. Özellikle pumpkin spice çeşidi tavsiyemdir.

Viyana’da Nerede Ne Yenir/İçilir?

Bu kısım çok zevkli. Müzeler muhteşem ama eminim bu seyahatte en güzel anılarınız bir fincan kahveyle, bir kadeh şarapla şehri izlerken birikecek ve sonrasında tatlı bir gülümsemeyle aklınıza gelecek. Hep bu yüzden minik fişlerin kıyısına köşesine not alıp defterimin arasına atarım.

Atlayalım bakalım kahve fincanlarına, tatlı tabaklarına!

 • Griechenbeisl’de şinitzel yiyin. Mekan tarihi, mutfak nefis.
 • Demel’de yer bulursanız bir masada, bulamazsanız da hemen barın bir kenarında espresso ile apple strudel keyfi yapın.

wien cafe demel

 • Ulrich’de mutlaka bir sabah kahvaltısı hatta çılbır yiyin. Evet, bildiğimiz çılbır.
 • Kafemik’in muhteşem kahvesini içmeden dönmeyin.
 • Öfferl’den cevizli kruvasan kapıp Museum Quartier’ye yürürken elinize yüzünüze bulaştıra bulaştıra yiyin ve hiç pişman olmayın (ben olmadım)
 • Albertina’nın yanındaki Filmbar’da Aperol Spritz için. Akşam 6 sularına denk getirmeye çalışın. Çevredeki tüm kiliselerin çanları aynı anda çalarken bu güzel ana kadeh kaldırın.
 • Leopold Museum Cafe’de kızarmış karides yiyin ve lezzetine şaşırın.
 • Museum Quartier ortak bahçesinde gök yüzünü ve çevredeki mutlu insanları izlerken bir kahve için.

museum quartier

 • Bitzinger’in sokak arabasından sosisli alıp şehri izlerken yiyin.
 • Mozart Cafe’de Mozart Coffee için.
 • Burg ring’de fish and chips ya da hamburger yiyin.
 • Cafe Landtmann’da kahvaltı ya da kahve-tatlı saati yapın. Önünden gelip geçenleri, kahvesini içerken gazetesini okuyanları izleyip birazcık buralı gibi hissetmek için genişçe bir zaman ayırın buraya.
viyana cafe landtmann
cafe landtmann
 • Glacis Beisl’de şinitzel ve bira keyfi yapın. Ama yeterince şinitzel yediyseniz kereviz çorbasına bir şans verin, nefis bir şey!
 • Gerstner’de tatlı vitrininden herhangi bir şey seçip minik avlusunda ya da üst katında keyif yapın.
 • Le Bol’da kruvasan yiyin.
 • Sperl, Alt Wien ve Cafe Central mutlaka kafe listenizde olsun. Biz gittiğimizde kapalılardı.
 • Herkesten duyacağınız Figlmüller şinitzelini de yazın yeme-içme listenize.
 • Fernstel Pasajı içindeki kahvecide oturup tarihi pasajı izleyin.
 • Before Sunrise’ı izlediyseniz Kleines Cafe’de bir bardak bir şeyler içip filmi yad edin.
 • Hofburg Sarayı bahçesindeki Palmenhouse’da bir kahve molası verin, yanındaki kelebek evini de görün gitmişken.
hofburg palmenhouse
palmenhouse

Yorulduğunuz köşede durup mola verin, gücünüzü toplayınca tekrar yürümeye başlayın. Mekan isimlerine çok takılmayın, eminim hepsinde bir başka güzellik göreceksiniz. Kokuların ve yakınında olmaktan, izlemekten keyif alacağınız binaların izini takip edin.

Viyana benim için sonbaharı karşıladığım, hatırladıkça mutlu eden anılar biriktirdiğim ve tekrar tekrar gitmek istediğim bir şehir oldu. Umarım sizin için de unutulmaz bir keşif olur.

Tatilinizi biraz daha uzatıp komşu ülke Macaristan’a uzanarak trenle 2,5 saat uzaklıktaki Budapeşte’yi de görmek isterseniz Budapeşte Gezi Rehberi yazımız  burada sizi bekliyor.

Viyana Gezilecek yerler rehberimizin sonuna geldik. Yeni keşiflerde, yeni şehirlerde buluşmak üzere!

Tags from the story
, ,
More from Farah Samuray

İstanbul Etkinlik Rehberi Ekim 2021

Soğumaya başlayan havalar, yerlerde gezinen sarı yapraklar ve akşam saatlerinde baş gösteren...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir