Meksika Gezi Notları

Meksika Gezi Notları
Meksika Gezi Notları

Meksika gezi notları adı altında hazırladığımız bu yazıda  Meksika’da mutlaka yapılması gerekenler ve görülmesi gerekenlerin yanı sıra normal tur rotalarının dışında Meksika’yı tanıtmayı amaçladık.

4-5 saatlik bir araba yolculuğu ile bile mevsimlerin, kültürlerin hatta dilin değiştiği bu çok sürprizli katmanlı ülkeyi en iyi şekilde aktarmak için bölge bölge inceliyoruz. Yaklaşık 7 ayrı bölge başlığı altında inceleyeceğimiz bu büyülü ülkede kültür, yeme-içme, doğa, tarih ve festivallere yönelik önerilerimizi bulabilirsiniz. Lüks resort’lardan el değmemiş sahillere egzotik doğadan sınırsız bir mutfağa Meksika’da herkesi kendini çeken bir şey bulacak!

Meksika’da Neler Yapılır

Meksika'da ne yapılır - Meksika Gezi Notları
Meksika’da ne yapılır – Meksika Gezi Notları

Meksika her yaştan her zevkten kişiyi büyülecek ve peşinden sürükleyecek bir şey vaat ediyor. Yine de kısa bir yapmadan dönme yazarsak…

 • Sokak lezzetleri; Meksika gezi notlarındaki en mühim konu. Benim önerim acıdan korkmayın nasıldır diye düşünmeyin, sokaktaki tüm lezzetler katman katman ayrı bir ziyafet çeşit çeşit taco’lardan, tameles’lere; bir çeşit sandviç olan tortas’tan enchiladas’a hepsine şans vermek lazım. Her lokmada ayrı bir lezzet birleşimi oluşturan chilli ve lime’ı da unutmayalım.
 • Festivaller, Meksika’nın neşesini renklerini en iyi hissedeceğiniz etkinlik. Tabi en ünlüsü Ölüler günü ancak bir çok bölgede yılın farklı zamanlarında festivaller düzenleniyor. Mutlaka yakalayın. Mesela 16 Eylül Meksika Bağımsızlık günü, Temmuz’da Oaxaca Guelaguetza.
 • Tapınaklar; Aztek ve Maya uygarlıklarının en görkemli tapınakları ve piramitlerini ziyaret etmek. Teotihuacan’da Palenque’ye görkemli antik uygarlıkların kültürlerini ve yerleşim yerleri nefes kesiyor.
 • Doğa harikaları; Meksika’nın bir çok kendine has doğa güzellikleri var. Birbirinden farklı ve muazzam Yucatan’daki cenote’leri, Las Coloradas’daki pembe göl, Baja’da dalış yada Las Pozas’daki olağan üstü bahçeleri görmeden dönmeyin.
 • Tekila’nın füme aromalı kardeşi Mezcal’in binlerce farklı tadını bulacaksınız. Shot sevmeyenlere müjde bizce dünyanın en lezzetli kokteylleri Mezcal’den yapılıyor.
 • Mayalı’ların tıp tedavisinde ve ruhani ayinlerinde kullandıkları temazcal seremonisine katılın.

Genel Bilgiler

Meksika Gezi Notları
Meksika Gezi Notları
 • Meksika’nın yüzölçümü yaklaşık 2 milyon km2. (Türkiye’nin 780 km2)
 • Ülkenin nüfusu 130 milyon.
 • Nüfusun %60’ı melez.
 • Meksika’nın başkenti Mexico City.
 • Meksika resmi dili İspanyolca ancak yerel diller de fazlasıyla aktif özelikle Chiapas yerel köylerinde İspanyolca bilen sayısı nispeten az.  İngilizce turistlik yerlerde bilinen bir dil ancak daha yerel noktalarda zorlanabilirsiniz. Ancak gözünüz korkmasın yardımseverlikleriyle meşhur Meksikalılar mutlaka iletişime geçmenin bir yolunu bulur.
 • Para birimi pezo.

Meksika Güvenli mi?

Meksika güvenli mi - Meksika Gezi Notları
Meksika güvenli mi – Meksika Gezi Notları

Meksika gezi notlarında ilk akla gelen ve en zor sorulardan biri; ancak cevabı çok basit; evet Meksika güvenli. Özelikle turistik rotalarda haberlerde okuduğunuz çete ve uyuşturucu savaşlarına denk gelmeniz imkansız. Büyük şehirlerde de ise tüm büyük şehirlerde uymanız ve dikkat etmeniz gereken genel kurallara uymanız gerekiyor.

Hükümetle tartışmalarının yoğun olduğu dönemlerde Chipas bölgesinde protestolar ve eylemler oluyordu ancak son 10 yıldır bu bölge de güvenilir kabul ediliyor.

Meksika’ya Ne Zaman Gidelim?

Gezi Notları - Meksika'ya ne zaman gidilir
Gezi Notları – Meksika’ya ne zaman gidilir

Meksika’ya gitmek isteyenler için bizim zaman önerimiz hemen ilk bilet. Orta Amerika’nın tropikal iklimi ile genelde havalar hep ılıman, yazın yağışların sıklaştığı bölgeler olabiliyor. Kışın kuzey yarım küre soğukla mücadele ettiğinde popüler bir tercih noktası. Ancak aynı zamanda dağdan deniz kenarına ciddi hava farklılıkları olabilir dikkat.

Meksika Vizesi

Meksika Türk vatandaşlarına havayolu ile seyahat etmeleri şartıyla 30 gün geçerli e-vize veriyor ve 180 gün kalma hakkı tanıyor. Maalesef sınırdan geçmeyi planlayanları vizeye başvurmaları gerekiyor. Bir de geçerli bir çok girişli Schengen Bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, İngiltere Birleşik Krallığı ya da Kuzey İrlanda vizesi sahipleri, Meksika’ya Meksika vizesi almadan seyahat edebilir.

Meksika’ya Nasıl Gidilir?

2019 senesi itibariyle THY’nin Mexico City direct uçuşlarını başlattı ancak şu anda dönemsel aktif oluyor ve fiyatlar da yüksek. Aktarmalı olarak Airfrance yada Alitalia ise İstanbul üzerinden çok iyi fiyatlar ancak biraz daha uzun aktarma süreleri güzel bir çözüm olabilir. Amerika yada Guatemala üzerinden de ülkeye karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Meksika’da Ülke İçi Ulaşım

Ülke içinde seyahat etmek genelde çok kolay, otobanlarla çoğu büyük şehir birbirine bağlanmış durumda ancak mesafeler o kadar yakın değil. Bu yüzden tavsiyemiz uçak yada otobüsler. Özellikle yoğun dönemlerde uçak biletlerini önceden ayarlamakta fayda var uluslararası uçuştan bile pahalıya denk gelme ihtimalleri var.

Otobüsler ise tahmininizin üstünde konforlu. First class uçuşlardaki geniş koltuk ve mesafeleri, ikramlar, tv’müzik seçenekleri ile inanılmaz konforlu. Belirli şehirlerde gece yolculuğu tercih ederek günden bile kazabilirsiniz.

Meksika’da Gezilecek Yerler

meksika gezilecek yerler - aztek tapinakları
meksika’da gezilecek yerler – aztek tapinakları

Meksika gezi notlarında gezilecek yerlere de bölge bölge yer vermek istedim. Meksika’nın sadece Tulum’dan ibaret olmadığını ve gezilecek bir sürü yer olduğunu göstermek istedim. Haydi başlayalım.

Mexico City ve Çevresi

Meksika’nın başkenti Meksiko City ve çevresi bu ülkeyi anlamak için en önemli başlangıç noktalarından. Aztek tapınaklarının en görkemlilerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra Pueblos magicos denen çok iyi korunmuş, hepsi kendine has özelikleriyle dikkat çeken küçük kasabaları da  kaçırılmaması gereken yerler.

Oaxaca

Meksika’nın en renkli sanat işçiliklerine, festivallerine, dahil şeridinde eşsiz pasifike nazır koylarına ve yemekleri için kaçırılmaması gereken bir bölge. Puerto Escondido’da Pasifik’in dalgaları ile sörf meraklılarından, doğa severler için eşsiz tırmanış noktalarına sonsuz bir alternatif cenneti.

Chiapas & Tabasco

Meksika’nın en fakir bölgesi olmasına rağmen en çok etkilendiğimiz bölgesi. Devrimci Zapataların yerleşim bölgesi yerli halkın yüzyıllardır uğradığı haksızlıkları anlamak ve direnişleri görmeden hissetmeden dönmeyin. Bir orman içerinde yer alan Maya tapınaklarının en gösterişlerinden biri olan Palanque antik şehri kaçırılmaması gerekenlerden. Vahşi el değmemiş doğası, Maya kültürü, kakao plantasyonları ile meşhur bölge zapatista isyanları ile gündemde olsa da şuanda gayet güveli.

Yucatan Yarımadası

Meksika denince herkesin ilk bildiği Tulum ve Cancun dışında tropikal güzellikleri ile büyülecek bir yarımada. Dünyada sadece bu yarımadada bulunan cetones’leri turkuaz suları, beyaz kumları, pembe gölleri ile masalsı bir ada. Ayrıca dünyanın en çok bilen tapınaklarından Chichenitza ve koloniyel kasabalar Merida ve cennet adaları da kaçırılmaması gerekenler.

Veracruz

Çete olaylarından dolayı yoğun turist akımından kaçmak isteyenler için deniz kenarı bir alternatif olabilir. Deniz ürünleri ağırlıklı yöresel mutfağı dillere destan.

Orta Meksika

Çoğu yokuşlu tepelere kurulmuş rengarenk koloniyel mimarilerle kendilerine hayran bırakacak şehirleri için listesine almanız gereken bir bölge. San Miguel de Allende, Guadalajara gibi sanat merkezi şehirlerde ruhunuzu besleyebilir, koloniyel mimariye hayran kalabilirsiniz.

Baja California

Eşsiz sahilleri lagunları ve dalgaları ile sörfçüler için cennet. Pasifik okyanusuna paralel ince bir yarımada. Nispeten diğer bölgelere göre konaklamanın daha pahalı olduğu bir nokta. Yine doğal güzellikler başınızı döndürecek bizden söylemesi.

Meksika Mutfağı

Meksika Mutfağı - Soslar
Meksika Mutfağı – Soslar

Tacolar, enchiladas’lar, chilaquiles’ler, tamales’ler ilk etapta simini söylemekte zorlanacağınız onarca yeni lezzete merhaba deme zamanı. Öncelikle iyi haber Meksika acısından zihnimize kodlanan Meksika yemekleri acıdır doğru değil. Genelde hafif baharatlı yemeklerin yanında 3-4 çeşit chilli sos geliyor ve sen kendi yemeğini hatta lokmanın acılığını, lezzetini ayarlıyor değiştiriyorsun.

Meksika’nın coğrafi değişimiyle bölge bölge yemeklerde değişiyor. Deniz kenarlarında daha meyveler ve deniz ürünleri ile, dağlık bölgelerde mısır ve fasulye ağırlıklı, orta bölgelerde mole adlı soslarıyla her bölge kendine has bir lezzet sunuyor.

Bizim tavsiyemiz mutlaka bulunduğunuz bölgedeki mercadolara uğrayın. Taze meyve sebze satan yerli üreticilerin renkli görselliğinin yanı sıra çok uygun fiyata onlarca farklı çeşitte karideslerden sandviçlere hatta çekirgelere taze ve lezzetli yemeğe ulaşmanız mümkün.

Meksika pahalı mı? Ortalama Meksika Seyahati Masrafları

Meksika pahalı mı? - Meksika Gezi Notları
Meksika pahalı mı? – Meksika Gezi Notları

Meksika pezosu yaklaşık 0.3 TL denk gelmekte. Genel olarak değerlendirdiğinizde fiyatlar Türkiye ile başa baş diyebiliriz ancak büyük şansınız alternatifinizin bol olması. Çok pahalı resortların bulunduğu sahilden siz de denize girebilir, sahilde taco yiyebilir ve çok uygun, zevkli hostellerde kalarak gezinizi uygun bütçelere çıkarabilirsiniz. Meksika her bütçeyi mutlu edecek çeşitlilikte ve imkanda.

Meksika’ya Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Biz Türkler için hafiften alışsak da Meksika’da da karşınıza çıkacak konulardan biri işler her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Otobüsünüz rötar yapabilir, sıralarda fazla bekleyebilir yada planlarınızı aksatacak gecikmeler yaşayabilirsiniz.

Amerikan priz kullandıkları için elektrikli aletleriniz için dönüştürücülerinizi unutmayın.

Mexico City gibi büyük şehirler görece daha konservatif, sahil kasabalarında short ve minileri çok rahat giyebilirken büyük şehirlerde nerdeyse kimse giymiyor.

Meksika gezi notlarımızın sonuna geldik. Aşağıya yorumlara aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

More from Defne Kayacik

1 Comment

 • Ceyhun kartal dedi ki:

  Elinize sağlık gezilerinizin devamini dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir