Ankara’ da Gitmeniz Gereken En İyi 3. Dalga Kahveciler

Ankara yeni nesil kahveciler
Ankara yeni nesil kahveciler

Ankara’ya taşınalı ortalama beş buçuk sene oldu. Zaman zaman deniz kokusunun özlemini çeksem de, sonbaharın Ankara’ya getireceği güzellikleri bildiğimden içimde bir kıpırtı var. Bilenler bilir Ankara’da yazın son perdesi Eylül ayında oynanırken, Ekim ayının ortalarından itibaren de sahnede kış soğukları yer almaya başlar.

Bu soğuk günlere tabi ki en iyi, sıcak bir kahve, güzel bir sohbet ve şanslıysanız kaliteli biz müzik eşlik eder. Bu güzel tablonun başrol oyuncusu şüphesiz güzel bir sohbet olsa da;  ben bu yazıda iyi bir kahve ile farklı konseptlerin birleştiği ve -bence- görülmesi gereken Ankara’nın bazı 3. Nesil kahvecilerinden bahsedeceğim.

Tüm metropollerde çeşitli zaman dilimlerinde gerçekleşen 3. Dalga (Yeni Nesil) kahve akımı Ankara’da da son 2 yıldır büyük bir ivme kazandı. Büyük metrekarelerde konuşlanmış hem yemek yiyebileceğiniz hem de bir şeyler içebileceğiniz zincir kafeler yerini, daha küçük, insan sayısından çok gelen kısıtlı sayıda insanın huzurlu vakit geçirmesi odaklı, çeşitli dünya ülkelerinden kahveleri tadabileceğiniz mekanlara bıraktı.

Ankara en iyi. 3. dalga kahveciler - Amelies
Ankara en iyi. 3. dalga kahveciler – Amelie’s Garden

Bununla birlikte kapalı bürolardan sıkılmış çalışanlar ve ders çalışarak sosyalleşmek isteyen öğrenciler için de alternatif bir alan yaratılmış oldu. Ben de halihazırda akademik çalışma yapan biri olarak, Ankara’nın soğuklarında veya yazın çalışmak zorunda olduğum oldukça bunaltıcı günlerde bu alternatifi değerlendiren müdavimlerden biri oldum diyebilirim.

Ankara’da kendi öz dokusu ve hareketliliği ile sevilen Tunalı Hilmi Caddesi ve çevresi de Ankara’nın 3. Dalga kahvecilerine ciddi oranda ev sahipliği yapıyor. Tunalı Hilmi’nin meşhur sokağı Bülten sokak ile başlayan bu akım şimdilerde hemen hemen her ara sokakta karşınıza yeni bir kafeyle çıkabiliyor. Bunun yanında özellikle üniversite öğrencilerinin uğrak semti Bahçelievler’de benzer mekanları bünyesinde barındırıyor

Ankarada gidilmesi gereken 3.dalga kahveciler
Ankarada gidilmesi gereken 3.dalga kahveciler

Ankara’nın büyüklüğü, öğrenci nüfusu ve buna mekan çeşitliliğini göz önünde bulundurursak Ankara’nın En İyi 10 3. Dalga Kahvecisi”  listesi yapmak, mevcut mesleğini bırakarak kafe açanların böylesine çoğaldığı bir dönemde oldukça zor olduğu gibi, güncelliğini de hızla yitirebilir.

Bu sebeple ben, son zamanlarda dekorasyonları, kendine has konseptleri ve etkinlikleriyle süre gelen akıma bir ölçüde farklılık katabilmiş, Ankara’nın halihazırda sevilen birkaç kafesini kendi deneyimlerim ve beğenilerim doğrultusunda aktarmak niyetindeyim.

Amelie’s Garden

2016 yılının Aralık Ayında Şili Meydanı’nda açılan Amelie’s Garden 8 ay gibi kısa bir sürede oldukça hızlı yol aldı. Bu kadar yeni bir kafeyi “Ankara’da görülmesi gereken yeni nesil kahveciler” listeme almamdaki ilk sebep, mekanın konumu ve dekorasyonun özgünlüğü olsa da, Amelie’s Garden’ı farklı kılan kendi deyimleriyle “Succulent & Coffee” olmaları.

Sukulent, köklerine ve yapraklarına su toplayabilen bir bitki türü, en önemli özelliği ise ciddi bir bakıma ihtiyaç duymadan evinizin dekorasyonuna oldukça şık bir görünüm kazandırabilmesi. Uzunca süre sukulent bakımı ve yetiştiriciliği ile uğraşan mekan sahipleri, var olan bu yetiştiricilik becerilerini kafe konseptiyle birleştirmek suretiyle Ankara’da bir yeniliğe de ev sahipliği yapıyorlar.

Amelies Garden Ankara
Amelie’s Garden Ankara

Kısmen geniş bir alana yayılmış mekanın bir bölümü sukulentlerin bakımına ayrıldığı gibi, mekan dekorasyonunun temelinde bahçe hissi oldukça belirgin. Evinizde halihazırda boş şekilde var olan saksı veya kupalarınızı getirirseniz, siz kahvenizi yudumlarken mekan işletmecilerinden Ferhat Bey’de seçmiş olduğunuz sukulenti getirdiğiniz saksıya ekme işlemini arzunuz doğrultusunda yapıyor ve bakımı hakkında sizi bilgilendiriyor.

Pek tabi evden kap kaçak getirmek yerine hali hazırda seramik sanatçıları tarafından yapılan tekli veya çoklu seramik saksılar içinde beğendiğiniz bir sukulenti de satın alabilirsiniz. Sukulentlerin tek veya saksı ile birlikte satılmalarına, büyüklüklerine ve cinslerine göre fiyatları oldukça geniş bir skalada.

Amelie’s Garden’ı  Ankara’daki 3. nesil kahveciler arasında bir ölçüde farklı kılan bir diğer özelliği ise, kahve içilen bir mekanda haftanın belirli akşamlarında jazz/blues veya afro jazz dinleme şansına sahip olabilmeniz. Bu ise oturma keyfinizi arttırırken bir ölçüde sanatsal bir oluşum içinde olmanıza olanak sağlıyor.

Amelies Garden - Ankarada yeni nesil kahveciler
Amelie’s Garden – Ankara’da yeni nesil kahveciler

Peki ne yeriz? Ne içeriz? diye sorarsanız. Konu başlığından da anlaşıldığı üzere burada çeşitli demleme yöntemleriyle dünya kahveleri tatmanız mümkün olmakla birlikte; çeşitli aromatik çaylar ve özlediğimiz yerel gazozları da içmeniz mümkün.

Bununla birlikte her gün değişkenlik gösterse de taze olarak çeşitli tatlılar tadabileceğiniz gibi, el yapımı sandviçlerle de bir öğününüzü geçirebilirsiniz. Ankara’da sağlıklı beslenme üzerine faaliyet gösteren Cold Fusion Drinks’e ait sebze içecekleri, raw çorbalar ve salataları da her gün taze olarak bulabilirsiniz.

Yiyecek ve içeceklerin fiyatları ise genel olarak 3. dalga kahvecilerle paralellik göstermekle birlikte, farklı markalara ait ürünler kendi fiyat politikasını belirlemiş durumda.

Son olarak, çeşitli tasarımcılara ait tasarım ürünlerini de kafe içerisinden satın almak suretiyle temin edebilirsiniz. Stand’da gördüğüm birkaç marka dreamcut collection, studiozigzag, bugudesign, a.pinch.of.sketches.

Amelie’s Garden Adres:

Şili Meydanı, Güneş Sokak, 3/A Kavaklıdere, Çankaya/Ankara

Telefon: 0532 150 99 80

Her Perşembe saat 20:00/Slugs Jazz Band

Instagram Hesabı : @ameliesgarden

Kakule Kahve

Ankara bakımından oldukça merkezi bir yere sahip olan, çevresindeki yeni nesil kafelere nazaran oldukça dikkat çekici Kakule Kahve ise 2016 yılının Mart ayında açıldı. Yüksek tavanı, vintage aksesuarları, demirci ustalarının elinden geçmiş yeşil kapıları, kafe’nin özgün logosunu çizen Ankaralı çizer Deniz Oslu’ya (a.pinch.of.sketches) da ilham olmuş.

Hardal sarısı duvarları, ahşap masa ve sandalyeleriyle Kakule Kahve yağışlı Ankara günlerinde kahvenizi içerken camda adet yarış yapan yağmur tanelerini izlemek veya dondurucu soğuklarda sessiz sessiz yeryüzüne iniş yapan kar tanelerini duyumsayabilmek için oldukça müsait ve keyifli. Zira yüksek camları sizi ister istemez cam kenarına çekiyor.

Kakule Kahve - Ankara
Kakule Kahve – Ankara

Ankara’nın meşhur Kocatepe Camii ve öğrencilerin kitaplarını satın almak için aşındırdığı Olgunlar Caddesi’ne oldukça yakın olan mekanın merkezi konumu, mekanı bir çok insan için çekici kılmakla birlikte, çevrede bulunan kafelere nazaran konsept olarak farklı olması da mekanın hızla popüler olmasına yardımcı oldu.

Kakule Kahveyi farklı kılan belirgin özelliklerden bir tanesi de çeşitli haftasonlarında düzenlemiş olduğu etkinlikler.  Geçen sene buz gibi Ankara soğuğuna “Nordik Gecesi” konseptiyle alternatif bir Kuzey gecesi anlayışı getiren Kakule, düzenlemiş olduğu “Takasla” günleriyle de kahvenizi içerken kendinize ait eşyalarınızı başkalarına ait eşyalar ile takaslamanızı mümkün kılan bir ortam sağladı.

Yine bazı akşamlar jazz ve blues severleri memnun edecek şekilde canlı müzikle de karşılaşabileceğiniz Kakule Kahve diliyorum ki bu sene de ilginç etkinliklere ev sahipliği yapar.

Ankarada gitmeniz gereken 3. nesil kahveciler
Ankarada gitmeniz gereken 3. nesil kahveciler

Çeşitli kahveleri çeşitli demleme yöntemleriyle içebileceğiniz Kakule’de instagram @kagitlipasta hesabının sahibesi tarafından yapılmış tatları da taze olarak tadabilirsiniz.  Kahve fiyatları ise 5 TL ile Chemex/Sifon demleme yöntemine ve kişi sayısına göre 20 TL arasında değişebiliyor.

Bununla birlikte mekanda satın almak için, duygu.seramik, guvercinyuvası, tiefivestore, agac.sakal.atolyesi gibi markalara ait tasarım ürünlerini bulabilirsiniz.

Kakule Kahve Adres:

Kavalıdere Mah. Kızılırmak Sokak 17/B Ankara/Turkey

Telefon: 0507 203 79 39

Instagram Hesabı: @kakule.kahve

Last Penny

Ankara’da görülmesi gereken yeni nesil kahveciler yazım için son durak olan Last Penny’nin Ankara Bahçelievler ve Tunalı Hilmi olmak üzere iki şubesi bulunuyor.  ‘2016 yılında açılan Bahçelievler şubesi sadece bir kafe olmanın yanında kendi deyimleriyle “Stories Beer Tapas”, burada akşamları alkollü içecek tüketebilmeniz gece de açık olması sebebiyle farklı etkinliklere de katılabilmeniz mümkün. Ancak benim bu yazı kapsamında tecrübe ettiğim,  küçük ve sevimli Tunalı Hilmi Şubesi.

Last Penny Tunalı oldukça küçük bir alana sahip, ancak kafeyi sevimli kılan bu küçüklük ve dekorasyonu. Gündüz saatlerinde giderseniz sessiz bir şekilde çalışmalarınızı yapabileceğiniz gibi,  şanslıysanız cam kenarında bulunan sofayı boş bulabilir ve kitabınıza dalabilirsiniz.

last penny
Last penny

Ortalama 8-10 kişinin oturabileceği iç mekan dolu dolu ve retro aksesuarlar ağırlıklı olacak şekilde dekore edilmiş. İçeri girdiğiniz anda kendi içinde uyum sağlamış doluluk sizde engellenemez bir fotoğraf çekme isteği doğururken, vintage bazı objelerde sizi geçmişe götürebiliyor.

Kahve içmek için gittiğiniz mekanda bir çok dergi ve kitap bulmanız mümkün, dolayısıyla erken gitmiş olduğunuz randevunuzun boş vaktini veya kendinizle olan zamanınızı herhangi birini karıştırarak değerlendirebilirsiniz.

Ankarada 3. dalga kahveciler
Ankarada 3. dalga kahveciler

Çeşitli kahveler içebileceğiniz mekanda, kahvenizi içmek istediğiniz kupayı seçebilmeniz de insanda ev hissi yaratıyor. Atıştırmalık günlük tatlıları tatmanız mümkün ancak Bahçelievler şubesi yemek konusunda daha göz doyurucu ve iddialı görünüyor. Belki bir gün oraya da yolum düşer.

Son olarak mekanda çocuklar için küçük bir ahşap masa ve ufak tefek oyuncaklar bulunuyor. Hayvan dostu olduğunu da belirtmek isterim. Dolayısıyla çeşitli ufaklıklarla da gelmek keyifli olabilir.

Last Penny Adres:

Prof. Dr. Muammer Aksoy Cad. No: 51/B, Ankara

Barbaros Mah. Abay Kunanbay Cd. No 16, Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 221 00 34

Instagram Hesabı: @lastpennyco

Coffee Craft Town

2017 yılının başlarında açılan Coffee Craft Town konum olarak her ne kadar şehir merkezine bir nebze uzak olsa da, gerek içinizi ısıtacak renkli dekorasyonu, gerek nefis lezzetleriyle “Ankara’da Gidilmesi Gereken 3. Nesil Kahveciler” in başlarında yer alıyor.

ankara yeni nesil kahveciler Craft Town
ankara yeni nesil kahveciler – Craft Town

Ankara’nın Ümitköy semtinde bulunun kafenin sahipleri ve personelinin son derece içten yaklaşımları bir yana, kendinizi iç ve bahçe dekorasyonu karşısında fotoğraf çekmekten alıkoyamıyorsunuz. Coffee Craft Town, gözlerimizin, yanında damak tadımıza da İtalyan usulü hazırlanmış sandviçleri, yaz aylarında taze meyvelerinden yaptıkları frozenları, envai çeşit kekleri, birbirinden güzel art Latteleri ve kahveleriyle hitap ediyor.

Ne yenir? Ne içilir? derseniz Craft Town’un spesiyali San Sebastian Cheesecake demeden geçemeyeceğim. Ne içeriz sorusuna sürekli genişleyen menü sebebiyle “Muhakkak tavsiye alın” demek durumundayım

Craftown
Craftown – Ankara’da En İyi Kahveciler

Yaz aylarında bahçe partileri,  “Get Crafty” başlığıyla düzenlemiş olduğu hediyeli partiler ve etkinliklerle de keyifle vakit geçireceğiniz Craft Town, Ankara’da eğlence ve kahve kültürünün yaygınlaştığı dönemde en iyi örneklerden!

Coffee Craft Town Adres:

Mutlukent, 1946. Sk. No:1, 06800 Çankaya/Ankara, Türkiye

Telefon:

+90 312 236 34 10

Padam Coffee Shop

2016 yılında Ankaralılara kapılarını açan “Padam Coffee Shop”  tam bir ar sokak kahvecisi! Küçük ve sevimli mekan Ankara’nın adeta kalbi olan Kuğulu Park’a da komşu Şehir hayatının koşturmacası içerisinde kendinizi biraz şımartmak isterseniz, bu gizli ara sokak kahvecisine uğrayıp, sabah saatlerinde sıcacık Kruvasanların tadını çıkarabileceğiniz gibi, öğlen saatlerin turtaların ve benim favorim olan Alman Pastasının da tadına bakabilirsiniz.

Cama bakan sandalyelere oturarak Ankara’ya düşen kar tanelerini, sıcak kahvenizle izlemek keyifli olacaksa da; mekanın üst katında arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz bir alan da mevcut.

Padam Coffee Shop’ta günlük ev yapımı lezzetleri tadabileceğiniz gibi, ev yapımı reçellerden ve “Input” a ait organik enerji toplarından veya krakerlerden de satın alabilirsiniz. Şehrin tam merkezinde adeta gizlenen ancak hafta sonları da yer bulmakta zorlanacağınız  “Padam Coffee Shop” a muhakkak uğrayın!  Ve hatta yalnızsanız Kafe’nin yanındaki Dost Kitap evinden nefis bir roman seçmeyi de ihmal etmeyin!

Padam Coffee Shop Adres:

Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Atatürk Blv 237/16, 06680 Çankaya/Ankara, Türkiye

Telefon:

+90 312 467 23 26

Paper Roasting Coffee & Chocolate

Mis kahve ve çikolata kokularının yükseldiği “Paper Roasting Coffee & Chocolate” 2017 yılında Ankaralılara oldukça lezzetli bir merhaba dedi. Minimal iç dekorasyonu, kendi yaptıkları çikolataları ve kahveleriyle Paper Roasting’in kısa sürede Ankaralı Bloggerların favori kahvecilerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Paper Roasting - Ankara kahveciler
Paper Roasting – Ankara kahveciler

Tunus caddesine oldukça yakın olan mekan, son derece keyifli ve fotografik bir dekorasyona sahip bunun yanında büyük bir mutlulukla tadabileceğiniz, Portakallı Belçika ve Frambuazlı çikolatalar benim favorilerim olsa da, haftasonları sunulan ikramlarla da yeni lezzetler keşfetmek mümkün

Çikolatayı sadece yemesek! Nasıl Yapılır? derseniz; 

Paper Roasting Coffee tarafından düzenlenen Kahve & Çikolata Workshoplarını takip etmenizi öneririm Zaman zaman bünyesinde farklı atölye ve workshoplara da yer veren Paper Roasting Coffee & Chocolate’nin sallanan sandalyelerinde poz vermeyi de unutmayın 😛

Paper Roasting
Paper Roasting

Paper Roasting Coffee & Chocolate Adres:

Kavaklıdere Mahallesi, Bestekar Cd 36/A, 06680 John F. Kennedy Caddesi/Çankaya/Ankara, Türkiye

Telefon:

+90 312 999 79 61

Bosco Ankara

Ankara’nın öğrenci seven semti Emek’te nefis ve çeşitli tiramisuları ve yemyeşil dekorasyonuyla Bosco Ankara içimi ısıtan mekan önerilerinden biri.

Bir çok canlı bitki ve sıcak tonlarla dekore edilmiş mekanın, İtalyan usulüyle yapılan ve çeşitli aromalarla tadabileceğiniz tiramisuları gerçekten denemeye değer! Bununla birlikte, yaz aylarında sürdürülen açık hava sinema günlerinde kahveleriniz yudumlarken sanat kokan filmleri seyre dalabilir, tango eğitmenlerinden tango dersi alabilir, bazı akşamlarda canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ankara 3. dalga kahveciler-Bosco

Bosco Ankara Adres:

Emek mahallesi 8.cadde (Bişkek) no:33/a, 06490 Çankaya/Ankara, Türkiye

Telefon :

+90 541 616 66 71

Ankara’da görülmesi gereken en iyi ve en farklı yeni nesil kahveciler için kendi deneyimlerim neticesinde şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Eğer Ankara yazılarından devam etmek isterseniz aşağıya yazılar bırakıyorum 🙂

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Bahar Önerileri

Sonbaharın gelmesiyle listeye yeni keşiflerin ekleneceğinden ise hiç şüphem yok diyebilirim. Umuyorum bu yazıyla birlikte Ankara’da yaşayanlara veya yolu düşenlere bir gün uğramak isteyecekleri yeni yerler kazandırabilmişimdir. Keyifle..

Written By
More from Aybuke Demir

İstanbul Etkinlik Rehberi Ağustos 2018

Kurban bayramı ve aşırı sıcaklar, İstanbul'da Ağustos ayı etkinliklerinin hızını kesemedi. Biz...
Read More

4 Comments

  • Selin dedi ki:

    Hepsinin güzelliğine katılmakla beraber en güzelini açıklıyoruum:prod coffee roastery?

  • vicahi dedi ki:

    merhaba. yazınız cok tafsilatlı. tesekkurler. fas gezisine atıf yapmışsınız-sanırım siz de oradaydınız- lakin o yazıda fastaki kahve cesıtlerıyle ilgili bilgi ya da tecrübenizle ilgili bir aktarım yoktu 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir