Mısır’da Ülke İçi Ulaşım – Nereye Nasıl Gidilir

Mısır'da Ulaşım
Mısır'da Ulaşım

Mısır’da ulaşım yazısına, “havaalanından otele( ve şehre) nasıl ulaşılır?” sorusuna cevap vererek başlayacağım. Daha sonra ülke içinde ve şehir içinde kullandığımız ulaşım seçeneklerini ve alternatiflerini yazacağım. Yazımıza geçmeden önce şu iki yazıyı da aşağıya bırakalım;

Mısır Gezi Rehberi – 3 Şehir

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’da Havaalanından Şehre Ulaşım

Mısır'da Ulaşım
Mısır’da Ulaşım

A) Hurghada Havalimanı

Hurghada Havalimanı’na indiğinizde sakın şaşırmayın çünkü oldukça küçük bir yer ve herhangi bir free shop yok. Vize kontrolüne gelmeden masaların üzerinde doldurmanız gereken formlar olacak, bunları doldurmadan vize kontrolüne girmeye çalışmayın çünkü evraklarınızın yanında bu formu da istiyorlar. Form İngilizce fakat oldukça basit soruları soruyor, doldurduktan sonra evraklarınızla kontrol noktasına gidebilirsiniz.

Vize kontrolünden çıktıktan sonra valizlerini x ray cihazından geçirmeniz gerekiyor, tek bir cihaz olduğu için biraz sıra oluyor kendinizi hazırlayın ve maalesef yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sırada beklerken yanda küçük bakkal görünümlü bir yer görürseniz orası da Hurghada Havalimanı’nın free shopu. Aradığınız çoğu sigarayı bulamayabilirsiniz genelde Mısır’a özgü sigaralar var. Zaten Mısır’da da sigara oldukça ucuz o yüzden burayı es geçebilirsiniz. (Ortalama olarak bir paket Marlboro 8 Türk Lirası’na denk geliyor)

Eğer internetinizi açtırmadıysanız havalimanı kapısından çıkmadan careem çağırmakta fayda var çünkü havalimanından çıktıktan sonra güvenlik sizi hiçbir şekilde içeri almıyor ve dışarıdan da internete bağlanamıyorsunuz.

Havalimanı çıkışında pek çok taksici var ama şimdiden uyarayım Mısır’da sakın ha taksilere binmeyin çünkü sizi muhtemelen kazıklamaya çalışacaklar ve zor durumda bırakacaklardır. Hurghada’da Careem uygulamasını kullanırken, Kahire’de Uber’i kullanabilirsiniz. İki uygulamayı da aynı anda iki şehirde kullanamıyorsanız, Uber’in anlaşması Kahire ileyken Careem de sadece Hurghada’da kullanılıyor.

B) İskenderiye Havalimanı

Eğer, İskenderiye Havaalanı’na indiyseniz, raylı sistemi kullanabilirsiniz. Havaalanına kadar ulaşan tramvay  mevcut. Biletler 2 EGP tutuyor. Ayrıca bunun yanında taksi tutabilirsiniz ancak Hurghada’da olduğu gibi burada da pazarlıktı kazıklanmaydı durumları mevcut. Taksimetre açmak zorunlu sözde ancak bu uygulama kağıt üzerinde. (Taksi ortalama 30 EGP tutuyor şehir merkezine)

Bunun yanında, otelinizden transfer ayarlayabilir veya havaalanı servislerini kullanabilirsiniz. Bunun da ücreti 15 EGP. Şehir içinde de UBER kullanabiliyorsunuz.

Mısır’da Ülke İçi Ulaşım

Mısır’da ülke içi ulaşım

Mısır’da deniz yolu, hava yolu, demir yolu ve tabii kara yolu kullanabilirsiniz. Bizim tercihimiz, şehirler arasını otobüsle kat etmek oldu. Otobüs şirketi için ise,  Go Bus ‘ı tercih ettik. bunun haricinde Super Jet tercih edilebilir ama otobüsleri biraz daha eski fakat fiyatı daha uygun bir seçenektir. Eğer şehirler arası uçuş tercih edecekseniz, 2 seçenek var.

Kahire’de yürümenize gerek yok, kendinize bunu yapmayın. Tabi ki etrafı keşfetmek için yürüyün fakat bir bölgeden başka bölgeye gitmek için kesinlikle Uber kullanın çünkü trafik tam bir cehennem ve inanın karşıdan karşıya geçmek için bile zorlanabilirsiniz. Şahsen biz yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra karşı taraftaki polisin arabaları durdurmasıyla karşıya geçebildik.

Uber ücretleri de genelde şehir içinde 4 dolar ve 7 dolar arasında değişkenlik gösterdi. Zaten uygulamada yolculuktan önce ne kadar harcayacağınızı gördüğünüz için yok kazıklanır mıyım yok fazla para verir miyim dertleri de ortadan kalkıyor. Hazır sözü açılmışken aşağıdaki yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Yolculuklarda Hayat Kurtaran Uygulamalar

Mısır’da ulaşım yazısının sonuna geldik. Eğer sorunuz olursa yorumlara bırakabilirsiniz.

Sevgiler

More from Aybegüm Karakuş

3 Şehirde Mısır Gezi Rehberi – Mısır’da Gezilecek Yerler

3 Şehirde Mısır Gezi Rehberi. 5 bin yıllık tarihin, kleopatraların, gizemlerin ülkesi Mısır!...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir