Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listesi

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler
Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

Ege’nin biricik sahil kasabalarından biri olan Ayvalık hakkında Ayvalık’a seyahat edeceklerin mutlaka okuması gereken bir gezi rehberi yazmıştık hatırlarsanız. Nasıl gidilir, ne zaman gidilir, nerede konaklanır, nereden denize girilir, nerede yenip içilir gibi 5N1K sorularının hatta daha bile fazlalarının cevaplarına ulaşmak için Ayvalık Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayvalık Gezi Rehberimizi okuyup hap bilgileri öğrendikten sonra gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi alma arayışında iseniz şuan tam da doğru sayfaya parmak bastınız!   O zaman siz gezginlerimizi daha fazla bekletmeden Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listemize başlayalım!

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık şehri merkezinde gezilecek yerler o kadar fazla ki! Ayvalık herkesin zevkine hitap edebilen bir şehir desek yalan olmaz. Keyifçisi için tekne turları ve rakı-balıkçılar bol olduğu gibi tarih severler için II. Abdülhamit zamanından kalma camii ve eski Rum evler de mevcut. Gelin Ayvalık’ta gezilecek yerler listesine beraber bakalım!

1. Barbaros Caddesi

Ayvalık merkezinin en uzun ve en popüler caddelerinden biri olan Barbaros Caddesinde en az 10 kere turlamadan Ayvalık’tan dönmenizin imkanı yok. Ayvalık’ın en işlek caddelerinden biri olan Barbaros Caddesinde sanata ve kahveye doymak mümkün! Yeni nesil kahvecilerle dolmaya başlayan caddede aynı zamanda bir sürü sanat atölyesi ve butik dükkanlar bulunuyor. Evinize özgün Ayvalık hatıraları ile dönmek isterseniz sanat galerilerine ve butiklere uğramayı unutmayın!

2. Macaron Caddesi

Ayvalık Gezilecek Yerler - Macaron
Ayvalık Gezilecek Yerler – Macaron

Macaron caddesi de Ayvalık gezisinin olmazsa olmazlarından biri diyebiliriz. Barbaros Caddesinin bir ucunun bağlandığı bu cadde kimisi restore edilmiş eski Rum köşkleriyle dolu! Zamanında bu köşklerde “Marjorom” isimli bir kekik çeşidi yetişirmiş, dolayısıyla da cadde ismini bu bitkiden almış. Zamanla bu isim “Macaron” olarak değişmiş ve şimdi bu caddede eski Rum evlerine bakarak yavaş bir yürüyüş yapmak çok keyifli.

Macaron Caddesinde, Barbaros Caddesinde olduğu gibi kahve dükkanları, sanat atölyeleri ve butik dükkanlar bulunmuyor. Eski köşkler o muhteşem varlıklarını hala koruyorlar ve köşklerin çoğu restore edildikleri için içlerinde yaşayanlar oldukça fazla! Bu cadde daha çok gözlerimizi mest etmek ve sokakta keyifli bir yürüyüş yapmak için uğramanız gereken bir nokta!

3. Antikacılar Çarşısı

Ayvalık gezilecek yerler listesinde bu maddenin bir çoğunuzu sevindireceğine eminiz! Çünkü antikacı gezmek bize her zaman eskileri çağrıştırır, eskilere döneriz. Nostaljik bir an yaşamak isteyenler için Antikacılar Çarşısı Talat Paşa Caddesi’nin girişine kurulu. Tahmin edebileceğiniz gibi bu çarşıda eski mobilyalardan tablolara, kitaplardan takılara kadar her şeyi bulmak mümkün!

Antikacılar Çarşısına sadece nostaljik bir an yaşamak için değil, aynı zamanda sokakta yer alan kahve dükkanlarından  birinde kahvenizi yudumlayıp arka fonda plakta çalan müzikleri dinlemek için de gidebilirsiniz! Antikacılar Çarşısı oldukça keyifli, bizden söylemesi.

4. Perşembe Pazarı

Ayvalık demek Perşembe Pazarı demek! Ayvalık’ta oldukça uzun zaman geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki Ayvalık halkı için bu pazar oldukça kıymetli! Öyle değerli ki sadece bu pazar için Midilli adasından Ayvalık’a geçen Yunanlar bile var!

Perşembe günleri Barbaros Caddesi üzerine boylu boyunca kurulan bu pazarı görmeden dönmeyin! Pazarda Ege’nin o leziz meyve sebzelerinin yanı sıra bir yığın kıyafet ve takı bulmakta mümkün!

5. Saatli Camii

Ayvalık Saatli Camii
Ayvalık Saatli Camii

Tarih severler sizleri buraya alalım! Eskiden kilise olup II. Abdülhamit zamanında camiye dönüştürülen bu bina dışarıdan oldukça estetik görünüyor. Eski yapısının ve görüntüsünün değiştirilmemesi de bu yapıtı ayrıca değerli kılıyor! Eski ismi Agai İanni olan şimdiki Saatli Cami’ye tepesinde bulunan çan kulesinden dolayı böyle bir isim verilmiş! Ayvalık’a gidince burayı görmeden geçmeyin! Dışarıdan olduğu kadar iç mimarisi de oldukça güzel!

6. Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık Gezilecek Yerler
Taksiyarhis Kilisesi – Ayvalık Gezilecek Yerler

İsmet Paşa Mahallesinde yer alan Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık’ın ilk kilisesidir. Cunda da aynı isimli bir başka kilise gördüğünüzde şaşırmayın! Kardeş iki kasabaya kardeş iki kilise! 1873 yılında inşa edilen bu kilisenin içi kesinlikle görmeye değer!

Rahmi Koç Müzesi’ne ve Taksiyarhis Kilisesi’ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.rmk-museum.org.tr/taksiyarhis/tarihce.html

7. Şeytan Sofrası

Dillere destan manzarasıyla Ayvalık’a gelen herkesi en az bir kere kendine çeken Şeytan Sofrası gerçekten de görülmeye değer noktalardan bir tanesi! Ayvalık merkeze yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan Şeytan Sofrası Midilli Adasına kuşbakışı bakabileceğiniz noktalardan da biri. Şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan bir çukurdan dolayı ismi Şeytan Sofrası’dır.

Bizce Ayvalık seyahatiniz boyunca bir akşamüstü gün batımı saatleri yaklaşırken buraya gelebilir ve Midilli Adasının tamamına tepeden bakabilirsiniz!

8. Tekne Turu

Bahar ve yaz aylarında seyahat etmeyi düşünenler için iyi bir alternatif olan tekne turları hem günübirlik deniz sefası sürmenizi hem de Ayvalık yakınlarındaki farklı koyları keşfetmenizi sağlayabilir. Ayvalık ve yakınlarında bulunan yerleri gezmek için geldiyseniz bile 6-7 saatlik bir deniz turu ruhen arınmanıza yardımcı olacaktır, eminiz.

Ayvalık merkezden her gün kalkan tekne turlarına yaklaşık 40 TL ödeyerek huzurlu bir gün geçirmek mümkün. Gelsin cup cup yüzmeler, gitsin stresler!

Not: Eğer nerede ne yenir, nereden denize girilebilir derseniz aşağıdaki yazımızı okuyun:

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Yakınlarında Gezilecek Yerler Listesi

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listesi yazımızda sadece Ayvalık içerisinde bulunan yerleri yazmak yetersiz kalırdı, bunu sizde biliyorsunuz. Ayvalık’ı didik didik gezebilmeniz için Ayvalık yakınlarında gezilecek yerleri de sizler için derledik! ( Ayrıca en güzel Ege köylerini de buradan okuyabilirsiniz ) Haydi başlayalım:

  • Cunda

Ayvalık Gezilecek Yerler - Cunda Sokakları
Ayvalık Gezilecek Yerler – Cunda Sokakları

Cunda ile Ayvalık rakı balık gibidir, biri olmadan bir diğeri eksik kalır. Hiç kimse Ayvalık’a kadar gitmişken Cunda’yı es geçmeyi aklından geçmez herhalde. Ayvalık seyahatinin olmazsa olmazlarından biri olan Cunda Adası Ayvalık’a  9 km uzaklıktadır. Eski ismi Alibey Adası olan Cunda ile Ayvalık’ı  birbirine bağlayan köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüdür.

Cunda’da kalın veya kalmayın en az 1 gününüzü ayırmanız gerektiği kesin! Cunda’ya geldiğinizde kendinizi Cunda’nın ara sokaklarına atıp eski taş evlerle dolu sokakları keşfedebilir, teknelerin bulunduğu sahil kısmında sakızlı dondurma ve lokma yiyebilir, Cunda’nın tam göbeğinde bulunan takıcıları ve butik dükkanları gezebilir ve adım başı rastlayacağınız rakı-balıkçılarda veya Cunda’nın en meşhur pastanesi olan Karadeniz Pastanesi’nde lorlu ve sakızlı kurabiye yiyip Taş Kahve’de leziz bir türk kahvesi içebilirsiniz.

Buna ek olarak Rahmi Koç’un restore edip müze haline çevirdiği Taksiyarhis Kilisesini ziyaret edebilirsiniz! Müzenin içi oyuncak arabalar, trenler, saatler ve daha nice eskilerle dolu! Cunda’ya gittiğinizde bu müzeye göz atmayı kesinlikle unutmayın!

  • Altınova

Altınova - Ayvalık Yakınlarında Gezilecek Yerler
Altınova – Ayvalık Yakınlarında Gezilecek Yerler

Ayvalık gezinizi yaz aylarında gerçekleştiriyor ve bana tekne turu yetmez diye düşünüyorsanız Altınova’da bir gün tam size göre! Sessizliğin ve huzurun adresi olan Altınova deniz tatili yapmak isteyenler için uğrak noktalardan bir tanesi!

Altınova’da minik bir köy meydanı, boylu boyunca uzanan sahili, sahilin hemen arka sokaklarında sahil siteleri ve bir iskele bulunuyor. Altınova köy meydanında gezip görülecek herhangi bir aktivite, kahveci veya butik dükkan mevcut eğil dolayısıyla köy meydanında yemek yemeyecekseniz kendinizi doğrudan deniz kenarına atabilirsiniz! Denizde keyifli bir gün geçirdikten sonra iskele taraflarında da birçok restoran bulmak mümkün!

  • Sarımsaklı

Sarımsaklı da yine Altınova gibi deniz hayali kuranların gidebileceği noktalardan bir tanesi! Berrak ve buz gibi deniziyle bilinen Sarımsaklı’yı, Ayvalık’a yakın gezilecek yerler arasında bir nebze daha yakın oluşundan dolayı tercih edebilirsiniz. Dibi pırıl pırıl görünen bu denizde yine keyifli bir gün geçirebilir, plajında güneşlenebilirsiniz. Yaz aylarında Sarımsaklı plajının oldukça kalabalık olduğunu hatırlatalım ve sizleri bir sonraki “mutlaka uğramanız gereken” noktaya alalım.

  • Küçükköy (Yeniçarahori Köyü)

Ayvalık Gezilecek Yerler - Küçükköy
Ayvalık Gezilecek Yerler – Küçükköy

Son yıllarda Ayvalık seyahatlerinin yeni gözdesi Küçükköy olmuş durumda! Neredeyse Cunda kadar uğrak noktalardan biri haline gelen Küçükköy’ün sokakları çok tatlı! Alaçatı’ya benzetilen Küçükköy’de aynı Alaçatı’da olduğu gibi bir sürü taş ev ve sanat galerileri mevcut!

Ayvalık’a 7 km uzaklıkta olan bu köye yarım gününüzü ayırmak yeterli olacaktır bizce   Küçükköy’de yer alan sanat galerileri ve butik dükkanları gezebilir, köy meydanında bulunan kahvecilerde köyün meşhur limonatasını içebilir veya kimsenin dilinden düşmeyen Boşnak böreğinin tadına bakabilirsiniz! Bunların yanı sıra ara sokaklarda yeni açılan kahve dükkanlarında ve restoranlarda keyifli müzikler eşliğinde oturabilirsiniz. Aydınlatma ürünlerini seviyorsanız kabaktan yapılma lambalara göz atmak için Kabak Evi’ni ziyaret edebilirsiniz!

Küçükköy’deki restoranlar ve galeriler yaz sezonu geçtikten sonra kapalı olabiliyor, dolayısıyla seyahatinizi kış aylarında gerçekleştiriyorsanız köydeki tüm dükkan ve restoranları açık bulamama ihtimaliniz olabilir, aklınızda bulunsun.

  • Midilli

Ayvalık’a yakın gezilecek yerlere bir de Yunan adası ekleyelim dedik. Ayvalık’ın hemen karşısında bulunan Midilli Yunan Adasını görmeden geri dönmeyin! Ayvalık- Midilli arasında her gün feribot seferleri yapılıyor ve eğer Schengen vizeniz yoksa kapı vizesi ile adaya girebiliyorsunuz! Deniz otobüsleri 45 dakika, arabalı feribotlar ise 90 dakika sürüyor!

Midilli’ye günübirlik gidiyorsanız şehir meydanını gezebilir ve yakınlardaki bir plajdan denize girebilirsiniz! Fakat bizce en keyifli aktivitelerden biri  olan yemek ile Yunan mutfağının ve balıkların tadını da çıkartabilirsiniz!

Midilli Adasının bahsi geçmişken Yunan adaları hakkında daha fazla bilgi almak için En Güzel Yunan Adaları rehberimizi okumayı da unutmayın!

https://www.filgezi.com/mutlaka-gitmeniz-gereken-en-guzel-yunan-adalari-rehberi/

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listemizin sonuna geldik. Bol huzurlu, bol keyifli, kalori hesabı yapmadan mezelerin dibini sıyırdığınız ve bol bol gezip gördüğünüz bir tatil olmasını dileriz! Başta belirttiğimiz gibi eğer Ayvalık Gezi Rehberi yazımızı henüz okumadıysanız gezi öncesi onu da okumayı ihmal etmeyin!

Written By
More from Yagmur Sarar

Roma Ulaşım Rehberi

Söz konusu Roma olunca, ulaşım için ayrı bir yazıyı hakkediyor diye düşündük...
Read More

2 Comments

  • cengiz dedi ki:

    sıkıcı olmadan,kafa karışılığı yaratmadan güzel, sade,basit ve anlaşılabilir anlatımla gezilecek yerleri ve yapılması gerekenleri yazmışsınız.bizim için iyi bir rehber oldunuz.teşekkürker .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir