Kıbrıs- Mağusa Gezi Rehberi

kibris gazimagusa gezi rehberi

Kıbrıs denilince akla şüphesiz ki Girne ve Lefkoşa gelir; fakat en az onlar kadar güzel olan Mağusa (Famagusta) pek bilinmez. Bilinse de pek ziyaret edilmez. Benim ise Mağusa’ ya yolum, mimari bir proje için gerçekleştirilen geziye katılmam sonucu düştü. Tabii fırsat bu fırsat şehri karış karış dolaşmaya çalıştım. İşte bugünkü yazıda sizlere Kıbrıs alternatifi oluşturması açısından Mağusa’yı anlatacağım.

kibris gazimagusa gezi rehberi
kibris gazimagusa gezi rehberi

Mağusa Nerededir? Mağusa’ya Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde, adanın en güneyinde bulunan liman kenti, atmosferi açısından küçük bir kasabayı anımsatıyor. (Aslında hiç de küçük değil.) Kendisine ait bir havalimanı yok. Dolayısıyla havayolunu tercih edecekseniz Lefkoşa Ercan Havalimanı’ndan kalkan KIPHAS otobüslerini kullanmanız gerekmekte.   (Yaklaşık 1 saat içerisinde Mağusa’ya ulaşabilirsiniz.) Türkiye’den deniz yolculuğunu tercih edecek olanlar ise Mersin’den direkt olarak Mağusa feribotunu kullanabilirler.

Mağusa’ ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz kenti olmasından ötürü burada da sıcaklık mevsim normallerinin üstündedir. Örnek vermek gerekirse Mart ayında gittiğimde hava sıcaklığı 18-22 derece arasında değişiklik gösteriyordu.(Bu esnada yurt genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında hava 5-10 derece arasındaydı.) Dolayısıyla turistik yerleri rahatça ziyaret edebilmek açısından bahar ayları -özellikle Nisan- oldukça elverişlidir.  Ama hazır gitmişken deniz tatilini de aradan çıkartmak istiyorsanız elbette Mayıs ve Haziran’ı tercih etmelisiniz.

GaziMağusa’da Şehir İçi Ulaşım

Gelişmiş bir toplu ulaşım ağı ne yazık ki yok. Dolayısıyla genellikle bir yerden ötekine gitmek için taksi kullanmanız gerekiyor. Gözünüz korkmasın; taksiler pahalı değil ki zaten mesafeler arası da yakın sayılabilir. İsterseniz bisiklet ya da araba kiralayarak da şehir içi ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Benim favorim araba kiralama olsa da hemen belirtmeliyim ki burada trafik tersten akıyor ve haliyle arabalarda direksiyon sağ tarafta. Dolayısıyla trafik akışına alışmak ilk etapta sizi zorlayabilir.

#Kimseyi zan altında bırakmak istemem fakat duraktan değil de yol üstünden bindiğiniz taksilerin sürücülerine karşı dikkatli davranıp taksimetre açması için ısrarcı olmalısınız. Turist olduğunuzu anladıklarında taksimetre açmayıp doğrudan size bir fiyat belirliyor. 10 liralık yola 40 lira ödediğimi sonradan başka bir taksi şöforü sayesinde öğrendim. Kendisine buradan selamlar; söz konusu taksiciyi durağına şikayet etmem için bana epeyce yardımcı oldu.

MAĞUSA’ DA GEZİLECEK YERLER

Gezilecek yerleri sıralamadan önce Gazimağusa tarihi hakkında size biraz daha bilgi vermek istiyorum. Bugün her ne kadar popülerliği Lefkoşa ve Girne’ye nazaran gerilerde olsa da Gazimağusa, (Kapalı) Maraş ilçesi sayesinde 1960’lardan 1974’e kadar Avrupa’nın en gözde tatil merkezlerinden birisiydi.  Hatta öyle ki dönemin dünyaca ünlü sanatçılar da tatil için burayı tercih ediyordu. Fakat 1974 Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen bölge kullanıma kapatılarak insanlar tahliye edildi.

Tabii bu süre zarfında birçok yağma sonucunda hali hazırda zaten boş olan binalar iyice zarar görerek adeta bir hayalete dönüştü.  Her ne kadar Annan Planı uyarınca kullanıma tekrar açılması gündeme gelse de yapılan referandum sonucunda Kıbrıs Rumlarının red oyu kullanması sebebiyle açılmadı. Bugün gelinen noktada ne yazık ki iki milletin arasındaki anlaşmazlık devam ettiğinden burası HAYALET ŞEHİR olarak anılıyor. Ayrıca Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kampüsü de burada yer alıyor. Dolayısıyla bir bakıma öğrenci şehri.

1)SALAMİS HARABELERİ:

Kuzey Kıbrıs’ın en önemli ören yerlerinden biri olan Salamis Harabeleri’ne ait ilk kalıntılar 11. yy’a ait. İçerisinde Gimnazium, Tiyatro, Roma Villası, Kampanometra Bazilikası, Aya Epiphanios Bazilikası, Su Deposu, Taş Forum ve Zeus Tapınağı bulunmakta. Genel havasıyla Efes’ i andıran ören yeri ne yazık ki oldukça bakımsız ve denetimsiz bir durumda olsa da görülecek yerler listesinin başında geliyor.

gazi magusa salamis harabeleri
gazi magusa salamis harabeleri

İlkbahar-yaz aylarında ziyaret edecekseniz sabah ya da öğleden sonra gitmelisiniz. Aksi takdirde güneşin altında kavrulursunuz; çünkü bir tane bile gölgelik alan yok.

2)OTHELLO KALESİ:

12.yy’da limanı düşmanlara karşı korumak amacıyla Luzinyalılar tarafından inşa edilen kale. Sıralı kulelerden ve topçu bataryalarıyla biten koridorlardan oluşan kalenin içerisinde birçok restoran, tarihi mekan ve küçük dükkanlar bulunuyor. (Aşağıda değineceğim birçok mekan da kalenin içerisinde yer alıyor.)

3) ST. NICHOLAS KATEDRALİ/ LALA PAŞA CAMİSİ:

Akdeniz bölgesinin en güzel Gotik mimarilerinden biri olan katedral, 12. yy’da Luzinyalılar tarafından yapılmış. Dönemin Luzinya kralları burada Kudüs kralı tacını devralırlarmış. 1571 yılında cami haline getirilen ve hala da cami olarak hizmet veren yapının penceresinde Venedik armalarını görebilirsiniz.

4)HAYALET ŞEHİR KAPALI MARAŞ:

Yukarıda belirttiğim üzere geçmişin gözde tatil beldesi günümüzde halka tamamen kapalı. Bölgeye giriş yapmak hatta fotoğraf/video çekmek dahi yasak. Fakat bölgenin hemen bitiminde (tel örgülerin başladığı yerde) halka açık bir plaj bulunuyor. Tam bu noktadan kapalı Maraş’ın sahil şeridini rahatlıkla gözlemleyebiyorsunuz. “Aman canım bu harabeyi görmek için niye gideyeyim!” demeyin. Tarihe resmen tanıklık eden bu bölge insanın tüylerini diken diken yapıyor. Açıkcası ben ve tüm arkadaşlarım çok etkilenmiştik.

5) NAMIK KEMAL ZİNDANI VE MÜZESİ:

Burası hemen Lala Mustafa Paşa Camii’sinin karşısında yer alır. Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre oyununun sahnelenmesinin hemen ardından Kıbrıs’a sürülen yazar 2 yıldan fazla süreyle burada kalmıştır. İçeride Namık Kemal ile ilgili belgeler ve eşyalar sergileniyor.

6) PALM BEACH:

Bölgenin ünlü plajı. Olağanüstü güzellikteki suya kendinizi bırakmak için sabırsızlanacaksınız. Mağusa’da denize girmeden dönmeyin!

PALM BEACH Kibris
PALM BEACH Kibris

Mağusa’da Konaklama

Baştan belirtmeliyim ki Mağusa konaklama çeşidi açısından kesinlikle bir Girne ya da Lefkoşa değil. Lüks severler için yalnızca bir iki oteli bulunmakla birlikte orta yada küçük ölçekli konaklama alternatifleri ise pek iç açıcı gözükmemekte. Arkın Palm Beach, Merit Cyprus Gardens, Salamis Bay Conti Hotel önde gelen oteller arasında. Dolayısıyla buraları tercih edebilirsiniz.

Gazimağusa’ya Girne ve Lefkoşa’dan ulaşım maksimum 1 saat olduğundan konaklama için Mağusa’yı tercih etmek zorunda değilsiniz. Ayrıca hızlı bir tur ile 1 tam günde tüm şehri gezebileceğinizi de unutmayın. Dolayısıyla sabah geliş akşam dönüş alternatifi sizin için uygun olabilir. Fakat Kuzey Kıbrıs’ın en güzel koylarının da yer aldığı körfez beldesi Karpaz’a gidecekseniz burada konaklamanız daha uygun olacaktır.

Mağusa’da Ne Yenilir?

Kıbrıs genel olarak şeftali kebabı, hellim peyniri ve ceviz macunu ile ünlüdür. Dolayısıyla buraya kadar gelmişken muhakkak tatmanız gereken lezzetler olarak karşınıza çıkar. Mağusa’da özel olarak gidebileceğiniz yerleri ise Petek Pastanesi, Castello Cyprus Bar ve Niazi’s olarak sıralayabilirim.

Petek Pastanesi, yörenin en eski ve en meşhur işletmelerinden birisi. İçeri girdiğinizde çeşit tatlılar ve lokumlar karşılar sizi. Her ne kadar yemek servisi de bulunsa yemekler açısından başarılı olduğunu söyleyemem; fakat tatlıları gerçekten efsane!

magusada ne yenir
magusada ne yenir

Castello Cyprus Bar, iç mimari açısından oldukça etkileyici ve romantik bir atmosfere sahip. Şarap eşliğinde dingin ve keyifli bir sohbet için ideal. Yemekler genel olarak başarılı; ben tatmamış olsam da tavşan yahnisini çok övüyorlar. Fiyatlandırmalar açısından bölgenin genel durumuna nazaran biraz pahalı.

Niazi’s, Kıbrıs’ın restoran zinciri. 1949’da açılan işletme Kıbrıs’ta 6 farklı yerde hizmet veriyor; bir tanesi de Gazimağusa. Kimisi bu şubesini pek beğenmezken kimisi de öve öve bitiremiyor. Dolayısıyla iyi ya da kötü yorum yapmaktan kaçınma hakkımı kullanıyorum.

Bugünkü yazıda Kuzey Kıbrıs’ın pek yazılmayan ama aslında gerek tarihiyle gerekse konumuyla önemli bir şehir olan Gazimağusa gezi rehberini ve gezilecek yerleri anlattım. “Pek tabii Kıbrıs’a burayı görmek üzere gelin.” demiyorum; fakat hali hazırda Kıbrıs’ta bulunduğunuzda en azından 1 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Rojen Nasr

 

Written By
More from rojen nasir

VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER

“Ah ne zor şu vize işlemleri! Hiçbir yere gidemiyoruz.” Bu cümle hemen...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir